Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Podłogowe W Mieszkaniu Rogowym 51M2 (Parter, Blok Bez Termomodernizacji)


dariuszpce

Rekomendowane odpowiedzi

Moje pytanie nie dotyczyło już wylewki. Bo to już sprawdziłem. Zmierzam do tego czy przy temperaturze wody w układzie na poziomie 55C nie ma ryzyka spękania lub odpadania kafelek czy też uszkodzenia paneli (wygięcia) ? 41-42C podłoga miała po środku najdłuższej pętli (przy temperaturze wody w układzie na poziomie 55C). Podejrzewam, że parę stopni więcej miała u źródła przy rozdzielaczu, gdzie planuję zrobić kafelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co puszczać tak wysoką temp.na ogrzewanie podłogowe.Jak poprawnie obliczone to da radę na nizszych temperaturach.Nawet zawór termostatyczny przeznaczony do OP ma zakres 20-43st.Rury przy samym rozdzielaczu powinny być zaizolowane czy to w otulinie czy peszlu(zbyt duża koncentarcja rur na małej powierzchi=zbyt wysoka tem podłogi)Przy układniu płytek należy pamiętać aby w miejscach dylatacji(np.w progach gdzie powinna min.się znajdować) owa dylatacja szła do samej góry(fuga wypełniona masą elestaczną)czyli płytka nie może zachodzić na dylatację bo spęka .Oczywiście należy użyć do płytek kleju elastycznego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna ciekawa kwestia dot. mojego centralnego. Z uwagi na krzywy komin nie zainstalowano układu współosiowego tylko rozdzielny. Serwisant Aristona podczas wizyty stwierdził, że rura zasysu powietrza jest zainstalowana pod lekkim kątem do góry (zdjęcia poniżej). Wg jego opinii może to powodować zaciekanie deszczówki do pieca. Poprosiłem instalatora o naprawę tego np. instalując kolanko skierowane ku dołowi. Może powinno to zostać inaczej rozwiązane ?

 

https://www.dropbox.com/sh/m21amjnwr35r7bl/AABE3GG7iX-eYeQOkfoyWT4wa?dl=0&preview=Zdj%C4%99cie0677.jpg

https://www.dropbox.com/sh/m21amjnwr35r7bl/AABE3GG7iX-eYeQOkfoyWT4wa?dl=0&preview=zdj%C4%99cie0678.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.dropbox.com/sh/m21amjnwr35r7bl/AABE3GG7iX-eYeQOkfoyWT4wa?dl=0&preview=zdj%C4%99cie0678.jpg

 

Reasumując ... Odprowadzenie spalin odbywa się przez rurę widoczną z prawej strony, która czego nie widać na zdjęciu skierowana jest do komina bez płaszcza przeciwdeszczowego na jej końcu. W tym miejscu już wiem, że może wpadać deszczówka. Rozumiem, że taka sama sytuacja dotyczy tej drugiej biegnącej równolegle z sufitem i wychodzącej z boku budynku, która zasysa powietrze ? Tam również może wpadać do kanalizacji ? WIEM, ŻE PYTAM DRUGI RAZ O TO SAMO ALE CHCĘ MIEĆ PEWNOŚĆ. DZIĘKUJĘ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie. Kolejne pytanie.... Wczoraj byli u mnie kominiarze i odmówili odbioru instalacji z uwagi na rurę kominową, która przypomina albo po prostu jest z PCV (widoczna na zdjęciu https://www.dropbox.com/sh/m21amjnwr35r7bl/AABE3GG7iX-eYeQOkfoyWT4wa?dl=0&preview=zdj%C4%99cie0663.jpg).Czy w przypadku pieca kondensacyjnego taki przewód kominowy jest dopuszczalny czy też instalator kolejny raz zrobił mnie w bambuko ? (kominiarze oczekują od niego pisemnego atestu - bez tego nie dokonają odbioru).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko pytanie czy wkład który jest widoczny na zdjęciu (te plastikowe spiro zaraz za kolankiem) jest zrobiony z PCV czy z PP czy z czegoś jeszcze innego (ale na to chyba ze zdjęcia nikt mi nie odpowie). W serwisie Aristona powiedzieli mi, że PP jak najbardziej może być, PCV też instalują ale po roku czy dwóch PCV się uszkodzi od kondensatu i jest do wymiany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura lewa, ta od powietrza ma kolanka z PCV - typowa rura kanalizacyjna i to psuje cały efekt komina z PP.

 

W naszej normie jest wymóg komina ze stali, ale Europa dopuszcza PP i certyfikat CE z Europy jest ważny też w Polsce.

Na elementy kanalizacji w instalacji kominowej nigdy nie będzie atestu.

 

PS

Elementy kanalizacji niskoszumnej mają biały kolor - może właśnie  masz tam takie , choć to droga rzecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem przez to, że nawet jeżeli rura po prawej (spaliny) jest np. z PP czyli z możliwością atestu, a rura z lewej takiego na pewno nie ma to automatem nie dostane atestu na układ kominowy bo traktowane jest to jako całość ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Termostat zabezpieczający OP przed niekontrolowanym wzrostem temp. należy podłączyć na płycie kotła (po wyjęciu mostka) na styki Floor,TA2

 

Witam ponownie. Mam pytanie co do termostatu zabezpieczającego. Czy jest jakiś zalecany model tego urządzenia? Przypominam, że posiadam kocioł Ariston Clas Premium Evo 24 Ff Eu (3300697). Nie ukrywam, że szukałem w internecie ale chyba posiadam zbyt płytką wiedzę w tym temacie żeby odnaleźć co potrzeba. Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie cuś 

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=PRZYLGOWY+STEROWNIK+NOWY%21%21++TERMOSTAT+NA+RURE&bmatch=base-relevance-w2-uni-1-3-0812

 

Ale czy stosowanie czegoś takiego przy kotle kondensacyjnym pracującym z niską temp ma sens?

Takie coś się daje jak kocioł pracuje na wyższych parametrach i jest mieszacz, wtedy takie zabezpieczenie jest pożądane , ale przy 1 obiegu, gdzie temp pilnuje sam kocioł to przerost formy na treścią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki..... Generalnie w samym Aristonie polecili mi coś takiego. W sytuacji gdyby doszło do awarii kotła i ten podałby wyższą temperaturę niż 60C na zasilaniu (wówczas termostat bezpieczeństwa wyłączy grzanie i uratuje podłogę przed podaniem zbyt wysokiej temperatury).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne pytanie: Zrobiło się chłodno więc wykonałem rozruch podłogówki. W mieszkaniu było ok 13-14C. Ustawiłem temperaturę ogrzewania na 35C (na piecu). Piec się uruchomił a po niecałej minucie po prostu się wyłączył. Dopiero jak zwiększyłem temperaturę do 40C zaczął pracować i zagrzał podłogi. Puki co nie mam żadnego sterownika pokojowego. Może komuś nasuwa się jakiś pomysł ? Dlaczego przy 35C stopniach nie chce ruszyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No miałem .... ale chyba jednak nie do końca był "dobry" bo nawciskał mi, że w przypadku mojego pieca jest pompa automatycznie modulowana i nie ma możliwości jej regulacji. Teraz okazało się, że jest możliwość jej regulacji co rozwiązało kolejny problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie. Sezon grzewczy w pełni i pojawił się z mojej strony nowy temat. Przypomnę, że jestem posiadaczem pieca Ariston Clas Premium Evo 24 Ff Eu (3300697). Moje pytanie dotyczy pracy pompy fabrycznie zainstalowanej w ww. urządzeniu. Fabryczny nastaw pracy pompy wynosił minimum 40%, a maksimum 100% jej mocy. Stwierdziłem, że wykonam następujący test: Przestawię minimalną moc pompy również na 100% - w ten sposób pompa zawsze będzie pracować na max możliwości i szybciej nagrzeje podłogę. Tak też uczyniłem, ustawiłem piec na 45C czyli maximum tego co mogę ustawić na piecu (w niskim zakresie temp.) i rozpocząłem grzanie. Podłogi po 4 godzinach się rozgrzały, a piec zmniejszył płomień (z 5 na 1 kreskę na wyświetlaczu) i nadal grzał. Po kolejnych kilku godzinach oczywiście zrobiło się cieplej a piec mimo wszystko dalej non-stop grzał. Nadmienię, że przy nastawie 40% mocy pompy piec po 6-7 godzinach kończył nieustanne grzanie i tylko dogrzewał układ co kilkanaście minut. Czy jest możliwe, że zbyt mocno ustawiona pompa za szybko przepycha wodę, a piec nie nadążą dogrzać jej do ustawionej temperatury i dlatego piec pracuje nieustannie ? Nadmienię, że przy tak ustawionej pompie moje 50 metrowie mieszkanie nagrzało się zdecydowanie mocniej niż przy 40% jej mocy. Po 20 godzinach grzania zużył 12m3 gazu i wydaje się, że nie robił przerw w grzaniu albo robił bardzo rzadko. Pamiętam, że przy fabrycznym nastawie pompy wynik zużycia był zdecydowanie niższy, ale i temperatura podłogi i otoczenia była zdecydowanie mniejsza przy temp. pracy kotła na poziomie 45C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam znowu. Niestety do poprzedniego posta nikt się nie odniósł. Może niejasno się wyraziłem. Podejmę temat ponownie na nowym przykładzie:

1) Pompa ustawiona na min. 90% / max. 100% (zakres regulacji pompy od 40 do 100%) - okres grzania 24h - temperatura wody 40C - zużyto gazu 10m3 (temp. w mieszkaniu ok 17C po 24h - lokal całkowicie pusty)
2) Pompa ustawiona na min. 45% / max. 100% (zakres regulacji pompy od 40 do 100%) - okres grzania 24h - temperatura wody 40C - zużyto gazu 8m3 (tem. w mieszkaniu ok 17C po 24h - lokal całkowicie pusty)

 

Regulacja maksymalnej mocy ogrzewania mieści się w zakresie od 1 do 100%. Fabryczna nastawa wynosiła 55%. Dla powyższych danych użyto poziomu 25% (tak ustawił mi serwisant z Aristona [moc pieca 5,5-22kW). 

Mój wniosek: przy zwiększonym biegu pompy zużywa więcej gazu. Przy zmniejszonym - mniej, ale mimo wszystko uważam, że to dużo jak na mój metraż. Może jeszcze zmienić nastawę mocy grzewczej ? Podejrzewam, że zwiększenie mocy np. do nastawy fabrycznej na poziomie 55% przyczyni się do szybszego wygaszania pieca przy intensywniejszej pracy w momencie grzania, a zmniejszenie poziomu do dłuższych cyklów grzania przy niskiej mocy pieca. Pytanie, która z tych opcji jest bardziej właściwa pod względem grzewczym. Jutro zmienię maksymalną moc i wypróbuję, ale mimo wszystko proszę o uwagi i komentarze.

 

Nadmienię, że mieszkanie ma 50m2, jest na parterze, w kamienicy z lat 50-tych bez termomodernizacji i do tego na rogu budynku po północnej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o ocieplenie od wewnątrz to mam podwieszane sufity z 7cm rockwoolem...... Dobra.... zrobiłem jak radziłeś. Ustawiłem na 60% pompę i moc pieca na 50% (miałem 25%). Zobaczymy co będzie teraz...... Chociaż też na uwagę zasługuje fakt, że jedno, czasem dwa albo trzy okna są uchylone na mikro z uwagi na to, że aktualnie robione są gładzie i musi schnąć. Przy tej okazji mam jeszcze jedno pytanie. Jest taka opcja jak ZAPŁON POWOLNY - fabryczna nastawa na 55 - serwisant ustawił mi na 30 i tak mam cały czas. Na czym polega ta funkcja ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.