Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Podłogowe W Mieszkaniu Rogowym 51M2 (Parter, Blok Bez Termomodernizacji)


dariuszpce

Rekomendowane odpowiedzi

Najlepiej by bylo. Chociaż sama faktura to Już dużo.

Mimo wszystko to chociaż rozdzielacze niech wymieni na odpowiednie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umówiłem się w przyszłym tygodniu na pierwszy rozruch. Rozmawiając z instalatorem dopytałem o rozdzielacz, który nie jest przeznaczony do podłogówki. Odpowiedział tak: "To jest mały metraż, na małych metrażach takie instalujemy, a wszystko wyregulujemy na piecu". Dla ułatwienia podam jeszcze raz model pieca: Ariston Clas Premium Evo 24 Ff Eu (3300697). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wylewka powinna schnąć prawie 1 miesiąc dopiero po tym okresie mozna uruchomić ogrzewanie podłogowe (chyba ze anhydryt to po 2 tygodniach) Po upływie tego okresu należy poddać wylewkę procesowi wygrzewania a nie od razu ogień na tłoki.Ale o tym wszystkim już pisałem.Ciekawe jak na kotle (nie piecu) można wyregulowac przepływy w pętlach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedział tak: "To jest mały metraż, na małych metrażach takie instalujemy, a wszystko wyregulujemy na piecu". Dla ułatwienia podam jeszcze raz model pieca: Ariston Clas Premium Evo 24 Ff Eu (3300697). 

Widać klasę i wiedzę " hydraulika" , on nie ma o tym pojęcia!

Przypilnuj aby wszystko grzało i tak jak pisał  kolega - minimum po 1 msc i delikatnie!

Bo popęka! wylewka.

 

PS

Proponuję abyś się rozliczył z wykonawcą po rozpoczęciu sezonu grzewczego - jak sprawdzisz , że wszystko naprawdę grzeje jak powinno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj jest miesiąc od wykonania wylewki. Dopiero za parę dni zrobimy pierwszy rozruch. Co do rozliczenia to umówiłem się na 13 000 zł: piec aristona, sterownik pokojowy, przerobienie instalacji gazowej, zrobienie podłogówki, doprowadzenia punktów wody i kanalizacji. Zapłaciłem mu już 12 000 zł. Umówiłem się, że resztę czyli 1000 zł (utargowałem na 800 zł) zapłacę po uruchomieniu przez serwisanta, wystawieniu faktury za całość i oczywiście zainstalowaniu grzejnika łazienkowego (tego puki co nie będę robić bo nie rozpocząłem jeszcze remontu łazienki). Nie wiem czy kwota, o której wspomniałem to dużo. Przeliczyłem że całość materiałów razem z piecem kosztowała instalatora ok. 6000 zł - wynika z tego, że za robociznę policzył sobie drugie tyle! Jak wszyscy wspominacie o jakości wykonania to "otwiera mi się scyzoryk w kieszeni".

Przy tej okazji mam jeszcze jedno pytanie co do odpowietrzenia układu. W instrukcji pieca czytałem, że można to zrobić właśnie z pomocą pieca. W takim wypadku nie ma potrzeby odpowietrzania na rozdzielaczu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli odpowietrzenie tylko i wyłącznie na rozdzielaczu ? Co do demontażu kotła to rozumiem, że jeżeli dojdzie do pierwszego uruchomienia to potem już nie można go zdemontować ? lub nie powinno się ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak serwis uruchomi to nie wolno demontować i następnie montować bez ponownej wizyty serwisu, często tak robią ale nieraz skutki są opłakane.

Może lepiej poczekać i wykończyć ten kawałek ściany

 

Odpowietrzenie podłogówki wcale nie jest takie proste, często odpowietrznik na rozdzielaczu to mało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to już na samym początku ustaliłem, że przy tej cenie i jedynym grzejniku łazienkowym nie będzie robił oddzielnego obwodu na jeden grzejnik, będzie pracował na temp. podłogówki.... Co do 4 obwodów to zwróciłem mu uwagę. Wskazał wolny zawór na powrocie oraz miejsce na odpowietrzenie na zasilaniu ..... zgroza ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgroza nie zgroza. Mało profesjonalne podejście. Rzekl bym rzeźbienie w g*****

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście mam na uwadze wcześniejsze wytyczne odnośnie pierwszego odpalenia podłogówki (zacząć od niskiej temp.). Dzisiaj rozmawiałem z instalatorem ten twierdzi twardo: "w internecie sobie mogą pisać ! ja robię centralne 20 lat ! podłogówki 15! od razu puszczam na podłogę temp. 40C ! Nic nikomu nigdy nie pęka !" Jest uparty i twardo obstawia swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie sprawa jest prosta: to Ty jesteś inwestorem i to Ty decydujesz o tym jak ma wykonać rozruch bo to będzie Twój problem jak wylewki popękają. Jak jest taki pewny swojej pracy niech Ci da gwarancję na piśmie, że naprawi ewentualne uszkodzenia.

 

PS.

[...] twierdzi twardo: "w internecie sobie mogą pisać ! ja robię centralne 20 lat ! podłogówki 15! od razu puszczam na podłogę temp. 40C ! Nic nikomu nigdy nie pęka !" Jest uparty i twardo obstawia swoje.

Standardowy tekst wszystkich papraków. Paru ich w trakcie swojej budowy spotkałem. Nauczył się swojego rzeźbienia i uważa się za specjalistę. To typ: "Mądrzejszy od wszystkich książek". Drugi to: "Będzie Pan zadowolony"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec uruchomiony... minimalna temperatura ogrzewania to 35C. Taką też temperaturę wybraliśmy i tyle grzeje. Piec uruchamia się na ok 30-40 sekund co jakies 10-15 min po czym gaśnie. Trochę to dziwne bo w opisie pieca pisze, że ten pracuje w zakresie wysokich temperatur 35-80 stopni i niskich 20-40 stopni. Tylko jak ustawić ten mniejszy zakres...... Instalator w tym tygodniu ściągnie serwisanta z autoryzowanego serwisu Aristona na swój koszt w celu konfiguracji urządzenia.... zobaczymy co ten zrobi..... i co powie.... Oczywiście mam na uwadze informacje co do stopniowego nagrzewania wylewki..... czyli wynika z tego, że podnosząc temperaturę o 5C, jutro powinienem ustawić już 40C. Zastanawiam się jaki sens ma ogrzewanie wylewki od temperatury np 25C skoro temperatura otoczenia to ponad 20C ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwierz mi przewertowałem instrukcję. Nigdzie nie ma takiego opisu. Jedyną przydatną funkcję serwisową jaką znalazłem to opcja "PURGE" czyli odpowietrzanie. Po 4 razach układ się odpowietrzył (przestało spadać ciśnienie na wskaźniku oraz odpowietrznik pieca przestał syczeć). Przy tej okazji też chciałbym zapytać jakie jest prawidłowe ciśnienie w układzie ogrzewania podłogowego. W instrukcji pieca pisze, że zakres 0,6-1,5 bar. Mój instalator kazał mi utrzymywać ok. 2 bar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, udało mi się znaleźć instrukcję instalatora. Jest tam mowa o konfiguracji zakresu temperatur. Jednak nie będę tam grzebać. Zostawię to serwisantowi Aristona. Na tym etapie podsumuję pierwsze podgrzewanie podłogi, które miało miejsce ostatniej nocy. Po ok 14 godzinach grzania układu na 35-36C ewidentnie odczuwalne ciepło było w łazience (blisko rozdzielacza) oraz w przedpokoju i kuchni (jest to wspólna dosyć krótka pętla widoczna na zdjęciach w postaci meandra). Krótsza pętla w postaci ślimaka nagrzała się nieznacznie, natomiast ta najdłuższa (pokój, w którym widoczna jest złączka w podłodze) nie nagrzała się wcale. Dodam tylko, że instalator wczoraj odkręcił zawory na zasilaniu na max na wszystkich 4 obwodach. Dzisiaj rozmawiając z nim przez telefon polecił żebym 2 obwody krótkie tj. łazienkę i przedpokój/kuchnię odciął na rozdzielaczu i delikatnie popuścił (tak też zrobiłem - zawory otwarte na ok 20%). Tym sposobem powinienem zwiększyć przepływ w dwóch długich obwodach. Puki co pracuje tak 2 godziny, a podłoga nadal chłodna (ustawiłem 37C na piecu). Biorę pod uwagę też fakt, iż piec za krótko podgrzewa ciecz (przy 37C palnik uruchamia się na ok 15-20 sekund po czym gaśnie na 10-15 min) i w efekcie końcowym do oddalonych miejsc woda dopływa już dosyć schłodzona. Poczekam jeszcze na ostateczną konfigurację kotła przez serwisanta Ariston...... może to poprawi jakość podgrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisane powyżej pętle, które sprawiają problem na pewno nie mają więcej niż 100-120 metrów. Przecież to jest mały metraż. Musiałbym dokładnie policzyć ale wstępnie max. 80 / 90 metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro przyjedzie serwisant z Aristona. W pierwszej kolejności pozwolę jemu skonfigurować piec bo ten mimo wszystko grzeje zbyt krótko żeby cokolwiek zagrzać. Po interwencji serwisanta jeszcze raz puszczę wszystko na jedną noc i zobaczę jaki będzie efekt. Jeżeli 2 dłuższe pętle nadal nie będą dogrzane prawidłowo to wówczas zrobię test na 1 najdłuższą pętle (aktualnie piec od 28 godzin jest wyłączony).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwisant Aristona ustawił piec. Muszę powiedzieć, że bardzo profesjonalne podejście do tematu. Oczywiście rozmawiając z nim o wykonaniu mojej podłogówki potwierdził, że niestety jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia jak za tą cenę (rozmawiałem o wadach wymienionych także tutaj na forum). Ponadto stwierdził, że rura przez którą piec czerpie powietrze (wyprowadzona w bok budynku) jest trochę źle zamocowana - lekko do góry co może powodować zaciekanie deszczówki. Zapytałem czy może być to kolanko skierowane ku dołowi - potwierdził, że tak. Niestety dowiedziałem się również, że sterownik pokojowy, który kupił instalator mogę sobie już tylko wsadzić w dxxxx. Jak wiadomo ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się wysoką bezwładnością dlatego sterownik pokojowy nie będzie działać prawidłowo (zbyt duże wahania). Stwierdził, że w przypadku podłogówki czujnik temperatury powinien być w podłodze albo w podłodze w każdym pomieszczeniu i na tej podstawie można instalować termostat pokojowy. Teraz jest już za późno, żeby to poprawić. Przy tej okazji nadmienię, że po jego interwencji piec jest nadal wyłączony ponieważ mimo wszystko podgrzewa wodę zbyt krótko - układ jest zapowietrzony. Jak stwierdził serwisant - opcja odpowietrzenia na piecu działa tylko w krótkim obiegu w okolicach pieca i nie sięga nawet do rozdzielacza. W pn ma przyjechać mój pseudo instalator i wykonać odpowietrzenie. Najgorsze jest to, że partacz nie przyjmuje do wiadomości przesłanek merytorycznych co do konieczności instalacji dodatkowej pompy i zabezpieczenia układu przed podaniem zbyt wysokiej temperatury (np. awaria pieca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.