Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc Z Podłączeniem Cwu


griggori

Rekomendowane odpowiedzi

Kłaniam się!

 

Potrzebuję pomocy z podłączeniem wymiennika dwupłaszczowego do kotła gazowego.

 

Kocioł gazowy: Buderus Logamax U052-28

Wymiennik: Dwupłaszczowy kospel 120L

 

Poprzednio miałem ogrzewanie CWU poprzez grzałkę 2KW wkręconą w wymiennik. Niestety grzałce zajmuje nawet 2h ogrzanie całego wymiennika. Mam obok kocioł gazowy więc postanowiłem wykorzystać go do ogrzewania cwu.

 

Instalacja CO działa poprawnie i jest sterowana przez regulator pokojowy który załącza pompę dalej na zasilaniu CO (nie ma już na schemacie)

 

Podłączyłem wymiennik wg schematu. Na powrocie z wymiennika dałem pompę wraz z zaworem zwrotnym jak zaleca producent. 

 

Po zamknięciu zaworów CO na próbę i po włączeniu kotła i pompy na powrocie z wymiennika temperatura na kotle bardzo szybko rośnie, po czym kocioł się wyłącza. Wygląda jakby zupełnie nie było obiegu wody w zasilaniu wymiennika. 

 

Parę uwag:

 

- wymiennik jest zamontowany poziomo i ze względu na podłączenie grzałki jest zamontowany tak że ciepła woda zasilająca wymiennik jest doprowadzona od dołu (jak na schemacie).

- nie podłączyłem żadnego czujnika temperatury CWU do kotła - może to jest przyczyną?

 

Dziękuję za wszelkie uwagi i żona też będzie wdzięczna za możliwość wzięcia dłuższego prysznica :)

post-68702-0-34536300-1470928237_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złe podłączenie - zasilanie zbiornika jest od góry, a powrót z dołu

Brak czujnika CWU - podłączonego do kotła - musi być.

Pompa nie jest potrzebna - grzanie obsługuje ta sama wbudowana  pompa co CO.

Nie wiem gdzie podłączyłeś tą pompę dodatkową, ale ją wypnij.

Są w necie instr serwisowe tego kotła - poczytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

 

Zdemontuję pompę i odwrócę zasobnik. Jednak jeszcze mam jedno pytanie:

 

przejrzałem instrukcję serwisową i nigdzie nie ma słowa jaki model czujnika podłączyć. Znalazłem różne modele czujnika NTC ale nie wiem który będzie pasował do mojego kotła. Czy mogę prosić o podpowiedź jaki czujnik kupić?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co należy zrobić aby wszystko działało poprawnie?

1. Wyrzucić wymiennik dwupłaszaczowy na złom

2. Kupić podgrzewacz od producenta kotła dobrany do współpracy z kotłem gazowym (najtaniej jest kupić zestaw czego niestety nie zrobiłeś)

To jest jedyny sposób. Niestety poziome podgrzewacze nie nadają się do współpracy z wiszącym kotłem gazowym. To że podłączysz go zgodnie z sugestiami Sambora nie oznacza że układ będzie działał prawidłowo. Wiszące kotły gazowe działają na zasadzie priorytetu cwu i w okresie grzewczym możesz mieć kłopoty z grzaniem CO. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie dlatego, że działają z priorytetem CWU zasobnik dwupłaszczowy jest lepszy, gdyż ma większą powierzchnię wymiany ciepła,

czyli przy kotle o mocy 28-31kW bez problemu nagrzeje taki zasobnik w ok 15min i tyle będzie trwała przerwa na grzanie CO.

Problemem może być prawidłowy montaż czujnika, ale ten zbiornik chyba ma miejsce na czujnik - powinna być tuleja pomiarowa obok grzałki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie za odpowiedzi.

 

Tak - ten wymiennik ma miejsce na czujnik więc to nie jest problemem.

 

Natomiast drobnym problemem jest cena czujnika. W serwisie buderusa zawołali sobie 250 zł za kabelek z termistorem na końcu - dodatkowo bez możliwości zwrotu a jedyne zapewnienie czy to ten czujnik dostałem na zasadzie 'noo panie, powinien działać'.

 

Czy można użyć zwykłego czujnika NTC10k który kosztuje kilkanaście złotych?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie dlatego, że działają z priorytetem CWU zasobnik dwupłaszczowy jest lepszy, gdyż ma większą powierzchnię wymiany ciepła,

czyli przy kotle o mocy 28-31kW bez problemu nagrzeje taki zasobnik w ok 15min i tyle będzie trwała przerwa na grzanie CO.

Problemem może być prawidłowy montaż czujnika, ale ten zbiornik chyba ma miejsce na czujnik - powinna być tuleja pomiarowa obok grzałki.

Jak by było tak jak piszesz to wszyscy producenci kotłów gazowych stosowali by poziome podgrzewacze dwupłaszczowe , A prawda jest taka że nie stosuje ich nikt! Ale oczywiście decyzja nie należy do mnie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Viessman  miał niektóre podgrzewacze dwupłaszczowe.

ACV ma podgrzewacze pionowe dwupłaszczowe i wszystko działa.

 

PS

Najprościej jest radzić wywal to co masz, kup firmowy zestaw i będzie działać.

Jeszcze jakbyś na to kasę dawał to byłoby fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Viesmann może i kiedyś miał ale musiało być to bardzooooooo "kiedyś" Dziś w ogóle w ofercie ich nie ma. ACV nie znam więc się nie wypowiadam. Żaden z wiodących producentów kotłów gazowych nie ma ich w ofercie!  Radzę wywalić stary bo jego podłączanie do nowego kotła to  żadne oszczędności. Mogę zrozumieć że te 3 tyś które autor tematu zaoszczędził (chociaż jak by kupił zestaw to na pewno by tyle nie kosztował) są dla niego ważne, ale patrząc na załączony schemat wydał min 1,5 stówki na pompę która do niczego nie jest mu potrzebna, a jak skusił się na taką z wyższej półki to i mógł wydać 5 stówek do tego 2,5 stówki na czujnik cwu który miał by w komplecie i już nie ma 3 tyś oszczędności, Nie liczę czasu na przeróbki i bluzgów które rodzina i wszyscy dookoła usłyszeli bo ciepła woda nie działa jak powinna. Chciałbym żeby mnie ktoś co jakiś czas dawał trochę kasy, ale nikt nie chce, muszę na nią "tyrać",  a że tyram to i nie bardzo mogę rozdawać. Osobiście uważam, że z g.....a bata nie ma sensu kręcić, i jak stać mnie na kondensacyjny kocioł za  8 czy 9 tyś to i na zestaw kocioł z podgrzewaczem musi być mnie stać. Jest na forum sporo osób które się nie zgadzają z moimi opiniami, wolna wola nie ma takiego obowiązku, i autor tematu też sam podejmie decyzję, oszczędności będą jego tak jak i ewentualne konsekwencje będzie ponosił on a nie ja ani kol Sambor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.