Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł, Palnik, Sterownik


Pnd21

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. szukam kotła do domu wybudowanego w 2009 roku. Powierzchnia do ogrzania to jakieś 140m + garaż, ktory chciałbym sporadycznie dogrzewać. Ściana 1w, porotherm 44. Wiem, że szału nie ma, jednak ojciec kilka lat temu dał się namówić. Może na przestrzeni lat dorzucimy na elewację trochę welny/styro. Pod wylewką 10cm termoorganiki dach/podłoga gold. Na skosy pójdzie 30cm wełny skalnej rockwool 0,35.

Co do ogrzewania, w 3 pokojach na górze kaloryfery. Podłogówka w korytarzu, łazience i garderobie - wszystko na piętrze. Na dole kaloryfer w pokoju, garażu(tak w razie czego) i drabinka w wc. Reszta ( wc, wiatrolap, salon, kuchnia z jadalnią - całość ok 60m) podlogówka. Na dole zastosowano rozdzielacz z pompką i mieszaczem tecefloor na 7 pętli podłogówki i 3 kaloryfery. Na górze standardowy rozdzielacz na kaloryfery z termostatami.

Celuję w kociol 16-17kw, ściany mają średnie parametry patrząc na obecne standardy. Pytanie - jaki sterownik najlepiej pasowałby do opisanego przeze mnie systemu ogrzewania. Rozdzielacz tecefloor ma wbudowaną pompkę wilo, instalator przewiduje jeszcze 3 pompki w ukladzie otwartym z wymiennikiem.. Biorąc pod uwagę opinie użytkowników oraz cenę mocno zastanawiam się nad skam-p i ogniwo eko plus, rozważyłbym też inną opcję. Byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie dotyczące doboru palnika, czy też sterownika.

 

Ppozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie sterownik SPPv2, a kocioł Skam-P Premium 17 kW lub RBR Ekouniwersal 17 kW ze sterownikiem eCOAL tu się sprawdzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Rozważałem skamp-a, ale termin dostarczenia kotła 17kw do domu przypadłby na drugą połowę października, chyba, że zdecydowałbym się na 12kw. Link do zapotrzebowania cieplnego mojego domku:

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1j69

Usłyszałem wiele dobrych opinii na temat RBR ekouniwersal, kociol wygląda na bardzo solidny i przyjazny w obsłudze, jednak mam (a raczej zona) małe obawy odnośnie serwisu. Nie znalazłem żadnego serwisanta w mojej okolicy. Instalator twierdzi, że w przyszłości mógłbym tego pożałować. W moim województwie większość instalatorów montuje i serwisuje galmety, defro i kilka modeli kotłów z Pleszewa. Jest to mój pierwszy dom i pierwszy kocioł, więc w razie problemu wolałbym mieć fachowca pod ręką. A może strach ma tylko wielkie oczy... ;) Daję sobie jeszcze tydzień na przewertowanie forum, oby wybór był właściwy. ;)

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście serwisuję wszystkie modele kotłów z podajnikiem i nie widzę znaczących różnic w ich obsłudze, jeśli jakiś serwisant nie podejmuje się pracy bo nie zna danej marki to albo mu się nie chce, albo lepiej go unikać bo do fachowców nie należy z pewnością.

 

To podobnie jak z mechanikami - dobry nie wnika w markę auta jakim  się przyjechało jeśli to w miarę typowy model i naprawi Fiata, Mercedesa, BMW i Toyotę, gorzej z elektromechaniką, ale sterowników kotłów serwisanci nie naprawiają tylko najwyżej wymieniają.

 

RBR ma palnik taki jak w dobrych kotłach z Pleszewa, sterownik podobnie więc każdy serwisant powinien sobie z tym poradzić, z resztą w okolicy Bydgoszczy pracują już kotły z tymi palnikami i instalatorzy nie mieli żadnego problemu z ich zamontowaniem, uruchomieniem czy obsługą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12kW będzie ok, 17-cie to zdecydowanie za dużo na taki domek.

Instalator straszy Cię problemami w przyszłości bo on chce żebyś wziął to co on chce od niego :)

Mam sprzedane i pracujące kotły w całym kraju, czytałeś żeby mnie ktoś osmarował za zły serwis na którymś forum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.