Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Talos


michalwa

Rekomendowane odpowiedzi

Sterownik analizuje zmiany temperatury wody w kotle a dokładniej w którym kierunku idą zmiany [rośnie lub maleje, szybko lub wolno].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam, może troszeczkę odkopię temat ale sam posiadam taki sterownik.

Wybierałem go z taką myślą że automat to sobie wszystko zrobi sam. Po sezonie poprzednim i rozpoczynającym się sezonie 16/17 grubo zastanawiam się nad zmianą na najprostszy sterownik manualny.

Chyba że ktoś będzie na tyle chętny i pomocny żeby mi w jakikolwiek sposób wyjaśnić czy ja coś robię nie tak czy po prostu ten sterownik zupełnie nie gra z moim piecem i domem.

Najpierw najważniejsze dane:

 

- chatka bliźniak (do grzania teoretycznie 3 ściany)

- docelowo 165m2 powierzchni do grzania (aktualnie 120, kilka grzejników zamkniętych w pomieszczeniach nieużywanych)

- ocieplenie: styropian biały 15cm, okna plastik

- piec 25KW Tomiko z rusztem dodatkowym i stalowym ślimakiem, palenisko kwadratowe uszczelnione przed sezonem silikonem 1200*C

- instalacja z lat 80, grzejniki nowe aluminiowe ok 100 żeber i stare 70 żeber żeliwnych

- brak termostatów i zaworu 3D lub 4D

- przesłona dmuchawy otwarta na ok 1-2cm

- opał to przeważnie retopal z KWK Piast-Ziemowit Ruch Piast II

- brak CWU

 

Teraz z postaram się nakreślić mój problem. Jak to przeważnie bywa w takich przypadkach to chodzi o spalanie ( a jak że mogło być inaczej).

 

Moja aktualnie ustawiona temperatura na kotle to 40*C i w takim przypadku spalam ok 40kg/dobę, temperatury na dworze dodatnie lub koło 0, w piecu pełno czarnego pyłu który muszę co trzy dni wybierać i dużo żużlowatego popiołu przynajmniej wiadro 20l. Temperatura w domu 21-22*C (taka jakiej bym oczekiwał). Oczywiście wszystko przy włączonym ADC

 

Ustawiając 55*C na piecu spalanie wzrosło do 65kg/dobę, w piecu trochę mniej pyłu, podobna ilość pyłu była po 5-6 dniach (nadal wydaje mi się to dość dużo). Popiołu więcej ale mniej żużlowaty. Temperatura w domu 25*C (nie do ujechania na dłuższą metę). Test robiłem przez tydzień i spaliłem 450kg/tydzień masakra to była jakaś. Musiałem zejść z nastawami na 40 bo po pierwsze finansowo bym zbankrutował a po drugie w domu nie szło usiedzieć. Też testowane na ADC

 

Próbowałem ustawiać przesłonę w dmuchawie ale im szpara była większa tym więcej żużlu w popiele.

 

ilość spalanego ekogroszku mnie powala w jednym i drugim przypadku, jak przyjdzie konkretna zima to ja nie wiem, kosz na dobę będę palił.W zeszłym sezonie (moim pierwszysm z piecem na ekogroszek) aż tak się nie martwiłem, cały czas twierdziłem że tak musi być bo dom nie ocieplony itp... ale w tym roku założony styropian i nic nie jest lepiej. Zacząłem czytać forum odpowiedzi co prawda nie znalazłem ale widziałem że doświadczeni palacze potrafią pomóc takim zielonym jak ja.

 

W sterowniku jest opcja żeby przejść na tryb 2 stanowy może by tak spróbować nastawić. Ale wtedy po co to całe ADC ? Działa to komuś tak na prawdę ?

 

Dodam zdjęcie paleniska i żużlowatego popiołu.

Jeśli źle wybrałem temat to z góry przepraszam i proszę mojego wpisu nie usuwać tylko przenieść w odpowiednie miejsce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

post-70663-0-45635300-1480446424_thumb.jpg

post-70663-0-98773200-1480446454_thumb.jpg

post-70663-0-80435000-1480446523_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mocno dmuchasz. Sprawdzić należy ustawienia dmuchawy. Druga sprawa za dużo sterownik podaje węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mocno dmuchasz. Sprawdzić należy ustawienia dmuchawy. Druga sprawa za dużo sterownik podaje węgla.

 

W tym sterowniku brak ustawienia dmuchawy, dużo podaje ale jak to zmniejszyć ?

 

Ruszt wodny i brak deflektora?

 

Pracowałem nieco na nim i na odpowiedniej, prostej i stabilnej instalacji potrafi rysować prostą kreskę.

 

Jak masz jakiś dziwny palnik albo pająki w instalacji, to lepiej wyłączyć ADC i pracować w dwustanie.

 

 

Mam założony deflektor, zdjąłem do czyszczenia i zanim wyczyściłem to fotki trzaskałem.

 

Czy palnik dziwny? nie wiem, taki dostałem z piecem.

Pająki ? Raczej nie, instalacja jest dosyć prosta bez zbędnych rozgałęzień, albo tylko mi się tak wydaje.

 

Dwustan? OK!

Tylko jak go w miarę dobrze ustawić ? Mogę testować bo chyba więcej do stracenia nie mam.

Wszedłem w opceję dwustanu i muszę ustawić:

 

Praca:

- pauzę między dawkami
- czas podawania
- max siłę przedmuchu
- min siłę przedmuchu
 
Podtrzymanie:
- pauzę między dawkami
- czas podawania
- siłę przedmuchu
- czas przedmuchu
- co ile minut ma być przedmuch

 

Kiedyś wyczytałem że w pracy występuje coś takiego jak 1 minuta (pauza + podawanie)

ale w podtrzymaniu nie mam pojęcia jak nawet wstępnie to ustawić. Później będę starał się korygować.

 

Proszę o jakieś propozycje do ustawienia. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

mam pytanie do posiadaczy talosa z panalem pokojowym t1000 (cały komplet od technixa)

regulator pokojowy działa na zasadzie włącz-wyłącz, na sterowniku można ustawić aby pokojowy nie sterował pompą co a obniżał temperaturę na piecu

funkcja nazywa się "obniżenie termostat" czy wam to działa?

bo wg mnie to nie, a przynajmniej nie działa poprawnie.

dziś przestawiłem piec z stop na 50c, oczywiście regulator pokojowy był powyżej zadanej temperatury czyli wg moich ustawień powinien obniżyć o 4c

a tu kupa, piec dmucha chucha i nie potrafi do 37c dobić.

po wyłączeniu opcji 'termostat pokojowy' bez problemu dobił do 50c

 

ps. poprzednio miałem również sterownik od technixa HELOS, ale jak się okazało miał błędy w oprogramowaniu co w moim użytkowaniu dyskwalifikowało go,

albo mam pecha albo to regulatory pełne bubli programowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracowałem tylko w trybie zmiany temp. wody na kotle, więc o trybie termostatu pokojowego za wiele nie pomogę. Zadzwoń jutro do technixa.

 

Dla trybu termostatu w talosie musi być aktywna ikonka od termostatu.

 

Soft możesz aktualizować z tyłu panelu za wyświetlaczem jest gniazdo usb jak od drukarek. Odkręcasz wkręty i wysuwasz nieco panel, odłączasz od gniazda 230V następnie kabel USB pod kompa i zobaczysz ster jako pendrive wycinasz starszy soft i wklejasz nowszy. Nowszy może Ci podesłać ktoś z technixu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam. Jakiś czas temu podłączyli mi piec dragon duo 15 kw ze sterownikiem talos i pokojowym t1000. Wszystko działa fajnie tylko przy podłączonej pokojowce i ustawionej temp zadanej na piecu (sterowniku w piwnicy) wyświetla się 99stopn, a na pokojowce jest np 60, tak samo jest na cwu - pokojówka 60, sterownik 99. przy odłączonej pokojowce na piecu wszystko ustawia się elegancko, przy podłączonej pokojowce na piecu nie da się zmienić temp, cały czas wskakuje 99stopni. Pytanie - czy to tak ma być i pokojówka jest jakimś nadrzędnym sterownikiem, czy coś jest nie halo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość dawno rozmawiałem o tym z programistą i moge cos przekręcić

 

Podaję z pamięci

podłączony normalnie T1000 pozwala na zmiane temp. wody na kotle oraz w bojlerze, informuje o stanach alarmowych

 

jak będzie przełączony na temp. powietrza w pomieszczeniu, to trzeba w talosie/skorpionie,cobrze-II uaktywnić tryb termostatu - kolorowa ikonka i wówczas pracuje się z trybem termostatu pokojowego wraz z nastawami czasowymi stref, ale blokuje to zmiany temp. wody na kotle i w bojlerze, czyli jak to określasz T1000 w tym trybie pracy staje się nadrzędny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odezwij się do Technixa, powinieneś zaktualizować oprogramowanie, aby tego nie wyświetlało (w sensie tych 99)

Opisz co i jak się dzieje i poproś o nowszą wersję softu

 

z tyłu wyświetlacza masz gniazdo usb (odkręcasz od frontu 4małe śrubeczki), to usb jest jak od drukarek, więc kabelek możesz pozyczyć od drukarki, ewentualnie jak nie masz, to taki kabelek trzeba kupić.

Odłączysz sterownik od prądu, następnie kablem usb pod komputer, sterownik zostanie rozpoznany jako pendrive, usuwasz z katalogu stary program i wrzucasz nowy, który Ci podeślą i gotowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
jak będzie przełączony na temp. powietrza w pomieszczeniu, to trzeba w talosie/skorpionie,cobrze-II uaktywnić tryb termostatu - kolorowa ikonka i wówczas pracuje się z trybem termostatu pokojowego wraz z nastawami czasowymi stref, ale blokuje to zmiany temp. wody na kotle i w bojlerze, czyli jak to określasz T1000 w tym trybie pracy staje się nadrzędny

mam ten sterownik z t1000 i wg mnie działają równorzędnie to znaczy mogę na piecu zmienić temperatury CO CWU i na t1000 pojawią się te ustawienia, i mogę zmienić na panelu, wtedy na sterowniku wyświetlają się ustawione z panelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok później...

Witam jestem nowym użytkownikiem zarówno pieca jak i forum dlatego proszę o wyrozumiałość. Mój problem polega na tym, że pod czas spalania tworzą się ogromne spiski widoczne na zdjęciu poniżej. Próbowałem ekogroszku z różnych źródeł i każdy reaguje podobnie. Mój sterownik to talos ustawiony na adc-65. Przy adc0 np spiski są jeszcze większe. Aktualnie korzystam z wegla marketowego ponieważ jak wspomniałem wcześniej nie widzę żadnej różnicy w tym że składu. 

Czy można liczyć na waszą pomoc? 

Z góry bardzo dziękuję za każdą odpowiedź. 

Resized_20190205_201921001_1295.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz post nr 9 z 02.12.2016, jest aktualny na takie sytuacje jak Twoja

Wyłącz ADC i dobierz ręcznie

Spróbuj

PRACA

Pauza 35sekund

Praca 5sekund

Dmuchawa max.55

 

Obserwuj i jak trzeba wydłużaj pauze jednocześnie schodząc po np. 5% z nadmuchem (tak, aby palenisko było między płaskie a lekko wypukłe, nie może być dziury wklęsłej)

 

 

Dmuchawa min. nie ma znaczenia bez adc może być 3%

PODTRZYMANIE

Pauza dawki 30min

Czas podawania 8sekund

Nadmuch co 15minut

Nadmuch na 10sekund

Siła nadmuchu daj sobie 60%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

@Pieklorz bardzo dziękuję za podanie tych nastaw. Wszedłem do ustawień widocznych na zdjęciach poniżej i robią się już bardzo malutkie spieki które są bardzo miekie. Myślę że teraz zaś zainwestować w lepszy węgiel. Pytanie mam następne odnośnie samego sterownika. Chce wylaczyc pompę od c.o. czy minusem do pozycji stop wystarczy? Jak tak robię to po odkreceniu termostatu na kaloryferach nadal robią się ciepłe ale po wyłączeniu pompy robią się z powrotem ogromne spieki. Czy na tryb letni sa inne nastawy? 

20190411_195512.jpg

20190411_195504.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.