Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka Histereza Pieca Paląc Na Cwu?


Robot16

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj

Histereza  pozwala pracować w sposób ciągły  z minimalną mocą w ustawionym zakresie mp 5 C . Jeśli konstrukcja wymiennika kotła pozwala zachować przyzwoitą sprawność wymiany przy małej mocy palnika to można tę histerezę utrzymywać w szerokim zakresie temperatury  ponieważ mała masa spalin jest w stanie oddać ciepło w wymienniku bez sztucznego zacieśniania kanałów a to się dzieje w kotłach tzw tylnokanałowych z syfonowym wymiennikiem spalin . W takim kotle palnik pyka sobie z małą mocą a ciepło i tak  zostaje w kanałach wymiennika oddając ciepło zanim minie ostatni zakręt i grawitacyjnie pójdzie w komin . .

Natomiast jeśli wymiennik ma postać półkową to do przyzwoitej wymiany niezbędna jest określona masa spalin która wypełni kanały wymiennika i w tej sytuacji lepsza jest praca dwustanowa palnika w zakresie powyżej mocy minimalnej . Start -stop pracy palnika pozwoli zachować właściwą wymianę spalin w wymienniku kotła .

 

No i teraz najlepsze bo jeśli układ pracuje bez mieszania wody kocioł - wymiennik CWU to i tak następuje rozwarstwienie temperatur na tyle duże że faktyczna  histereza jest i tak o wiele większa niż ta ustawiona na sterowniku. Kocioł się włącza o wiele rzadziej ale i dużo dłużej dochodzi do zadanej temperatury bo faktyczna średnia  temperatura pracującego układu jest o wiele niższa od zadanej . Nie służy to także samemu wymiennikowi bo często temperatura na powrocie do kotła oscyluje w granicach punktu rosy . Przy takim rozwiązaniu instalacji długa histereza raczej nie służy kociołkowi lepiej jeśli będzie się włączał częściej a rozwarstwienie wody będzie mniejsze i powrót cieplejszy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Robot16 ja np. na lato mam ustawioną histerereze zb.cwu 300 litrów aż na 30 °C ile maksymalnie daje możliwość sterownik kotła. kocioł z podajnikiem start / stop czy automatyczne wygaszanie rozpalanie pelletu.

Do tej pory miałem temp.na zbiorniku na 50°C więc zanim zaczynał kocioł znowu grzać temp.wody spadała aż do 19°

Mimo tego woda zawsze ciepła choć sterownik czasem pokazywał nawet 14°C....

Wczoraj dla testu przestawilem temp na zb. cwu na 45° C....więc kocioł teraz się odpali jak temp na zb.cwu spadnie do 14°C bo histerezę zostawiłem na 30° C chce zobaczyć przy jakiej temp. w końcu zabraknie ciepłej wody....w kranie

Czy to wydłużenie histerezy w trybie LATO powoduje oszczędność hgw jedno jest pewne kocioł rzadziej się odpala...przy długiej histerezie ale wtedy musi nagrzać najpierw sam siebie zanim zacznie grzać bojler .... Przy mniejszej histerezie przy częstym użytkowaniu wody kocioł nie będzie się tak bardzo wychladzal czyli szybciej będzie puszczal ciepła wodę na bojler z tej opcji korzystam zimą kiedy grzeje również podłogowke CO i w ogóle nie włączam kotła mam ustawione wtedy hist.na zb.cwu na 2-5 ° C....No i oczywiście priorytet na cwu żeby jak jest potrzeba odciął CO i najpierw ładował cwu....

 

PS.

Panowie co myślicie o tym co napisał @mac65 ? Z tego wynika i potwierdza się moja letnia sytuacja że mam duże rozwarstwienie bo na zbiorniku mam 14° tyle pokazuje ster a dalej leci gorąca woda....czyli duże rozwarstwienie....

Chodzi mi od 2 akapitu ma to sens że następuje rozwarstwienie które powiększa histereze....bez mieszania ale nie rozumiem jak kocioł może pracować bez mieszania wody kocioł - wymiennik? Przecież jak kocioł grzeje zbiornik to chodzi pompa tylko może woda nie jest mieszana w całej obojętności. No chyba że ktoś na układ bez tej pompy do cwu i liczy że ona będzie mieszać się grawitacyjnie tak jak pamiętam było w domu mojej babci wisiał sobie pod sufitem bojler i paliło się w takim piecu z kregami gdzie się również gotowalo i woda sama szła i grzałką bojler bez żadnej pompy....chyba że już źle pamiętam :-P

 

 

PS.2

Dupa za dużo jak zwykle kręcę zmieniłem 2 parametry jednocześnie i jestem hm....w dxxxie...

Włączyłem 2 dni temu cyrkulacje od 6:00-22:00 no i dziś obniżyłem temp. do 45° C woda spadła na bojlerze do 17° no i z kranu leci ledwo ciepła woda, a żonka wqxxxiona bo myć się poszła no i dostałem co się należało....z powrotem na 50°C, a cyrkulacja zostaje zobaczymy....zima mi się przypomniała ale była zabawa z tym kotłem....ale w końcu mnie znudził....

:-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mac65-jackjj dzięki wam bardzo,u mnie bojler grzeje grawitacyjnie temperatura pieca mam 52st.HISTEREZA dolna 8st.kiedy woda w piecu spadnie do 44st.piec pracuje 15minut, 6sek..podaje 32sek.pauza kiedy dojdzie do zadanej 52st. piec stoi w podtrzymaniu 4 godziny,kiedyś HISTEREZA była ustawiona na 2st..piec często się włączał,ale krótko pracował jakieś 2 minuty,co lepsze lub oszczędniejsze nie wiem,a waszym zdaniem...................................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Robot16

Ciężko powiedzieć jak kocioł idzie i tak wciąż w podtrzymaniu to chyba nie ma wielkiej różnicy.....

Proponuje eksperyment:

zapisać datę i godz., zasypać na maxa zasobnik paliwa ustawić jeną z powyższych propozycji i zostać z tym do kolejnego zasypu, zaznacz krechą dokąd paliwo zeszło i 2 zasyp do tego samego poziomu co 1 tak samo na maksa, zapisz datę, godzinę, ustaw 2 propozycję i przy 3 zasypie jak paliwo zejdzie do kreski zobaczysz który zasyp starczył na dłużej przy 1 czy przy 2 ustawieniach

:-P

;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam że należy ustawić jak naj niższą to takie moje zdanie

Na kotle mam 2C na solarze 2C na CWU 2C  i jest OK

Jeśli mam ustawione na 50C bo tak uważam że ; po

1 do kompania taka temp potrzebna bo wyższa - większe straty i parzy a bezsensu jest podgrzewać i schładzać

2 niższa za zimna 

Jeśli hista by była na wyżej jak 10C

To woda będzie raz za gorąca  a drugi za zimna

Uważam że jeśli coś ustawiam na 50C to ma mieć 50C a histereza jest po to aby co chwilę nie włączało i wyłączało

i 2C są optymalne

I wcale tu nie chodzi o oszczędności bo ich tu nie będzie nie ma tu takiej obcji

Oszczędności będą jak po prostu przestaniecie się myć!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.