Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Na Pellet Viessman


damianlisek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zastanawiam sie jaki kocioł na pellet wybrać interesuje mnie ten;http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-na-biomase/kotly-na-pelet/easypell.html

co wy byście polecili??? Mam nowo wybudowany do woj.opolskie 180m2 uzytkowe sciany porotherm 44, ogrzewanie podłogowe+dodatkowo grzejniki, okna 3szyby, izolacja dachu 30cm ursa 32lambda, myśle ze te 20kw wystarczy na ogrzewanie i cwu dla 4 osobowej rodziny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Do trawnika też kombajn kupisz? A poza tym to pewnie jest tak tanie, że pompę ciepła by postawił. Radzę zajrzeć do projektu tam stoi jakie jest obliczone zapotrzebowanie obiektu.

 

Pozdrawiam RedEd

 

ps jeśli już pellet to palnik w systemie start/stop zamontowany np do kotła olejowego w pracy na mini bufor i dopiero dystrybucja ciepła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kolego nie warto inwestować w tego viessmana bo:

-jest za duży,

-modulacja od 6kW,

-nie doszukałem się czy się wygasza/rozpala automatycznie jeśli nie to będzie zjadał paliwo nieproporcjonalnie do efektu.

 

Radzę zajrzeć do projektu swojego domu tam będzie (powinno być) obliczone zapotrzebowanie na ciepło i na pewno nie będzie tam wartości 20kW tylko sporo mniejsza.

Ale jeśli Tobie się podoba to możesz sobie taki kocioł zainstalować, na forum już pisać umiesz.

 

Pozdrawiam RedEd

 

PS ZA 18100zł SŁOWNIE :OSIEMNAŚCIETYSIĘCYZŁOTYCH MOŻNA CAŁĄ KOTŁOWNIE ZROBIĆ A NIE TYLKO KOCIOŁ KUPIĆ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież jest napisane, że to automat, zresztą to dziś standard w każdym pelleciaku.

A to, że moc ma 20kW to niewiele zmienia w stosunku do kotłów 17kW, czy 15kW. Taka 20tka nawet będzie miała dłuższe postoje, a przy ewentualnym buforze to już tym bardziej bez znaczenia argument. 18k pln to jednak zaporowa cena, no chyba, że ma wbudowany ekspres do kawy, ale tego z kolei ja się nie doszukałem w opisie.

 

edit:

tak zupełnie obiektywnie to ma kilka zalet, o których można napisać, tj. brak konieczności kalibracji po zmianie paliwa, system oczyszczania, zapotrzebowanie mocy 250W, podnoszenie temp. powrotu + sterownik z programowalnymi czasami grzania kotła i cwu i kilka innych rzeczy, ale cena zabija.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Reded ten kocioł nie jest aż tak drogi np Wolf o podobnych mocach i prawie identycznej konstrukcji kosztuje ok 9000€.

Moc to sprawa drugorzędna, przecież i tak nie puści wody wprost w instalację - jest podłógówka i grzejniki.

 

Trzeba stworzyć coś takiego jak u mnie z buforem, mieszaczami i ochroną powrotu.

Ja proponowałbym Biawara 20kW + bufor + cała reszta, koszt całości będzie podobny jak tego samego gołego kotła.

 

PS

@Patrol - Ekspres do kawy nie jest tego warty, nawet jak robi ci piankę i dlatego go nie dodają do tego kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest cena katalogowa ja dostane go w lepszej cenie! I chce miec bez bufora.

Dwa układy jeden na grzejniki z mieszaczem a drugi za podłogówke z mieszaczem + pompa na cwu.

Jeżeli kociol ma modulacje mocy to znaczy ze bedzie pracowal tylko z taka moca jakie jest zapotrzebowanie czy jak to działa???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Sambor jesteś pewien, że taka konstrukcja palnika jest optymalna do pelletu?

 

Damianlisek kocioł ma modulacje od 6kW do 20kW więc w tym przedziale będzie pracował bez wygaszania więc musisz wiedzieć jakie jest zapotrzebowanie budynku, rozpalenie i gaszenie to są też straty paliwa także taktowanie jest nie pożądane.

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nikt cię nie przymusza do takiej czy innej decyzji, ale wiedz , że to "farbowany lis" , tylko u nas sprzedawany pod patronatem Viessmana.

 

To budżetowy kocioł produkowany na licencji OkoFen, przez jakiegoś podwykonawce z Austrii.

 

Natomiast mam pytania:

 

Dlaczego nie mniejsza moc - jest 16kW?

Czy konsultowałeś ew projekt, pomysł na instalację z Działem Technicznym Vieśmaka?

 

Może się okazać, że automatyka kotła nie obsłuży takiej instalacji, a oryginalny osprzęt Viessmanna nie ma z tym nic wspólnego

 

Z tą modulacją to nie tak do końca jak piszesz

 

PS

Czy masz dostęp do bardzo dobrego pelletu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby fachowcy twierdza ze to wszystko bedzie dzialac! I ten piec produkuje Viessman w Austrii tylko ze w austryjacki jest niebieski tylko tym sie rozni.

A 20kw wybralem zeby miec zapas boje sie ze 16 nie wystarczy.

Dostęp do pelletu jest bardzo dobry juz sie orientowalem gdzie co i jak i niema problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolei - w całej Europie i nie tylko te kotły są sprzedawane jako EASYPELL, http://www.easypell.com/product/product-characteristics.html

 

produkuje je 

 

Eco Engineering 2050 GmbH

Mühlgasse 9
A-4132 Lembach

 

Kotły są popularne w Czechach, i pewnie tam więcej inf na ich temat znajdziesz.

 

Viessmann zaś na całym świecie sprzedaje kotły na pellet Vitoligno 300-C, które kosztują ponad 2x więcej i dość znacznie się różnią konstrukcją , głównie palnika

I właśnie o taki kocioł zapytaj Viessmanna http://www.viessmann.de/de/wohngebaeude/Festbrennstoffkessel/pelletkessel/vitoligno-300-c.html

 

Moc kotła to też problem, ale to "Viessmann", więc wszystko zrobi, pewnie kawę też

 

@reded ten palnik to zwykła retorta , nie jest to najlepsze rozw dla pelletu, ale może można w tym kotle palić miałem?. :ph34r:

Nawet nie wiadomo jakie jest zabezpieczenie przed cofnięciem się płomienia do zasobnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiadomo jakie jest zabezpieczenie przed cofnięciem się płomienia do zasobnika?

klapa ppoż Belimo

tutaj więcej o tym kociołku: https://www.ogrzewnictwo.pl/artykuly/easypell-kociol-na-granulat-drzewny-z-automatycznym-zaplonem-i-podajnikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby fachowcy twierdza ze to wszystko bedzie dzialac! I ten piec produkuje Viessman w Austrii tylko ze w austryjacki jest niebieski tylko tym sie rozni.

A 20kw wybralem zeby miec zapas boje sie ze 16 nie wystarczy.

Dostęp do pelletu jest bardzo dobry juz sie orientowalem gdzie co i jak i niema problemu.

 

Kotłami zajmuję się od lat i dobrze Ci radzę do takiego domu posłuchaj kolegów i zamontuj powietrzną pompę ciepła.

 

Jeśli nie masz w projekcie zapotrzebowania na ciepło podstaw dane domu pod linkiem i zobacz ile wyjdzie przy największym mrozie - pewnie z 8-10 kW to będzie i o takiej mocy maksymalnej potrzebujesz źródła ciepła

 

www.cieplowlasciwie.pl/start

 

Zobacz też na zapotrzebowanie w przeciętny dzień zimy, takich jest najwięcej, i porównaj z mocą minimalną źródła ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A 20kw wybralem zeby miec zapas boje sie ze 16 nie wystarczy.

Dostęp do pelletu jest bardzo dobry juz sie orientowalem gdzie co i jak i niema problemu.

Kolego do większych domów sprzedaję kotły 12kW i jeszcze nie mają się przy czym napocić :)

Jak ja słyszę o tych zapasach to aż mnie trzęsie :)

W starym budownictwie ( ocieplony ) około 200m mam pelleciaka 9kW, przez dwie zimy gościu nie zamarzł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może bierze się to z faktu, że producenci/serwisy fabryczne często podają, że większa pojemność kotła pozwoli mu przejąć funkcję bufora. Sam to usłyszałem po raz pierwszy w odniesieniu do pellasa. Urządzenia najlepiej funkcjonują przy mocy nominalnej, a jak się weźmie takiego zielonego bio z zakresem 3,3-10kW to co to zmienia jeśli parametry jego palnika to 4,8-16kW. W skali roku najczęściej będzie potrzebne 5-6kW, więc zabawa w modulacje jest w 99% przypadków niezbędna.

Kolejna sprawa - palenie ciągłe nie jest najbardziej ekonomiczną opcją przy pellecie - przechodzenie w postój daje największą oszczędność paliwa - uwzględniam tu dawki paliwa potrzebne na rozpalania i koszt energii dla grzałki. Wiadomo, że postój nie może trwać 10min, bo wtedy cykle start/stop nie mają racji bytu, a takie albo nawet krótsze, byłyby przy mniejszych kotłach. Pelleciak dobrany na styk to może być dobra opcja równolegle z innym źródłem ciepła (np. kominek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nawet nie o sam palnik idzie a raczej o wymiennik kotła, przy mocy 1/3 znamionowej i stałej temp grzania temp spalin może być za niska, gdyż wymiennik jest za duży i mocno schładza spaliny.

Za nim palnik osiągnie temp roboczą już  - woda osiąga zadaną temp i następuje wyłączenie.

Z mojego doświadczenia powinno być ok 30 min pracy i tyle samo przerwy, ale w większości przypadków to nie jest możliwe.

 

Są jeszcze kotły innego producenta - B.... gdzie jest 12 i 20 kW w ofercie i to tu bym szukał rozwiązania dla autora tematu.

 

PS

Jak już pisałem u siebie dla 160 m2 podłogówki i ponad 100 m2 grzejników, po podłogach ponad 300 m2 ,

przy 22C w domu potrzebuję ok 9,6 kW dla temp -18C , niższej nie było od 4 lat.

Ta moc to średnie zapotrzebowanie budynku z 8h nocnych , mierzone ciepłomierzem na wyjściu odbiorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w okolicy goscia ktory ma Qpelletduo 180m2 i 25kw i spala 3tony na rok trzy tony dom ocieplony itd. i wszystko podłączone tak jak ja chce

Niby ta austryjacka firma produkuje te piece dla viessmana i oni twierdza ze ten piec jest wydajny i ekonomiczny!!! a to jak bedzie to dam wam znac w przyszłości bo raczej zamontuje ten piec u siebie.

a w ciepło własciwe wyszlo mi 14kw. Wydaje mi sie ze bedzie to dobrze dzialac i ekonomicznie!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w okolicy goscia ktory ma Qpelletduo 180m2 i 25kw i spala 3tony na rok trzy tony dom ocieplony itd. i wszystko podłączone tak jak ja chce

Niby ta austryjacka firma produkuje te piece dla viessmana i oni twierdza ze ten piec jest wydajny i ekonomiczny!!! a to jak bedzie to dam wam znac w przyszłości bo raczej zamontuje ten piec u siebie.

a w ciepło własciwe wyszlo mi 14kw. Wydaje mi sie ze bedzie to dobrze dzialac i ekonomicznie!!!

Q pellet duo to heiztechnik ja mam trochę nowszy daspell 15 KW tej firmy i na 135 m2 w ostatnią ciepły sezon grzewczy październik - kwiecień poszło 3,5 tony + 2,5-3mp3 drewna temp w chacie 21-22°C

Pytałeś gościa po ile kupił pelet? Jaka temp.ma w domu ? Co to dla niego ciepło a co gorąco? Ma małe dzieci w domu czy siedzą w polarach i ocieplaczach? Bo mam takich znajomych może pali kominkiem a kotła używa żeby nie zamarzl jak go w domu nie ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuje pellet z Barlinka twierdzi ze utrzymuje 21/22 stopnie w calym domu podłanczal to moj kolega ma dwa układy z podmieszniem + CWU wiec niewiem komu tu wierzyc

Ale myśle ze piec typowy tylko na pellet jest ekonomiczniejszy niz te z rusztem zastepczym.

Byłem tez u goscia co ma 125m2 i piec z Lazara i w 2015 spalil 2800kg pelletu X wszystko ma notowane co jak i kiedy to ja niewiem ty chyba grzejesz i podwórko jak tyle!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zapisuję w xls podaj email na priv to Ci wyśle...

Używam pellet od lokalnego dostawcy za 580zl tona płaciłem w tym roku, a w ubiegłym roku za 600 kg / tona..... + 200 zł transport

Pale 223 dni (ostatni zasyp / zapis w czerwcu) od 12 października 2015 do dziś poszło 3765kg tylko od 24 kwietnia grzeje tylko wodę teraz bierze ok. 4,2 kg na dzień na podgrzanie samej wody w mojej ocenie idzie u nas dużo ciepłej wody. Więc jeśli weźmiesz te 4,2 kg i założysz że przez cały rok zużywalem dziennie tyle to daje 936,6 kg na podgrzanie wody, więc na samo C.O. POSZŁO 2828 kg + 2,5 mp (prawe co dziennie wieczorem 2-3 polana buka) drzewa w kominku....temp przez pierwsze 3 miesiące była 23 - 24 °C potem w styczniu po mrozach ustawiłem 21-21,8° zalecenie lekarza żeby było 21°C mam małe dzieci którym wciąż gorąco....

 

Obecnie założyłem RCK i ocieplilem rury w kotłowni no i kolejny sezon będzie już kolejnym nie pierwszym po budowie więc prawdopodobnie zużycie nieco zmaleje....Ale nie myślę żeby spadło poniżej 3 ton.

Początkowo w 1 sezonie kupiłem 5 ton bo myślałem że tele będzie szło...

 

 

Położenie domu Mazury tzw. Zachodnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie - ja na 260m2 użytkowej spalam ok 3t pelletu ze wschodu , po ok 650/t wraz z ciepła wodą, w domu 22C.

Też notuję, ale mam dodatkowo 2 ciepłomierze liczące ile ciepła wyszło na dom.

Poszukaj moich postów na temat ilości ciepła potrzebnego do ogrzania budynku

 

@jackjj ty masz po pierwsze nowy dom, po drugie zimniejszy rejon kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.