Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Ogrzać Wodę


Inc

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

    Właśnie jestem w czasie swojego pierwszego w życiu remontu mieszkania i muszę podjąć decyzje co do ogrzewania wody. Jak łatwo się domyślić jestem kompletnie w tych kwestiach zielony i nawet wstępny research internetowy na niewiele sie zdał.  Potrzebuję pieca do ogrzewania wody w łazience z prysznicem i kuchni. Wykorzystywane będzie przez 2 os.  Co ważne to jednak budżetowość rozwiązania, szczególnie, że właściciel kamienicy, sam stwierdził, że za rok albo 2 będzie chciał robić jednak jakąś formę centralnego ogrzewania wody. W takim razie piec przepływowy czy bojler? Jeśli bojler to jaka pojemność dla 2 os.?

 

 

Z poważaniem,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zaznaczyłem ważnej kwestii rzeczywiście - wszelkiej maści gazowe rozwiązania odpadają z przyczyn prozaicznych. W mieszkaniu nie ma instalacji gazowej :). Co do punktów poboru, to piec bedzie w pokoju gospodarczym, który odpowiednio znajduje się ściana obok łazienki i około 5 metrów od kuchni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz dostęp do komina ,to możesz zamontować coś takiego https://www.bojlery.pl/pojemnosciowy-gazowy-podgrzewacz-wody-termica-p120wc.html

+ butla .

Nie koniecznie taka wielkość - może wystarczy 100l lub nawet 80l.

Opcja stojąca lub wisząca.

Jedyny warunek to podczas kupna należy podać rodzaj gazu jakim będziemy palić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspominałem, możliwe że za rok, albo 2 będzie robione normalne centralne ogrzewanie wody dla całej kamienicy, także aż taka inwestycja teraz nie wchodzi w gre.  Nie mówiąc już o tym, że jako biedny student, który musiał remontować całe mieszkanie, teraz kiedy dochodzi do kupna podstawowych sprzętów, zastanawiam się czy sprzedać lewą czy prawą nerkę :). Koszt dla mnie to naprawdę aspekt kluczowy, nawet jeśli potencjalnie będę tracił na wygodzie.

 

Także patrząc po cenach  najtaniej mi wyglądają bojlery elektryczne 70-80l. Z tym, że nie wiem jak z ich wydajnością poborową prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie cyferki, które nie wymuszają na mnie  uszczuplania swoich narządów wewnętrznych :P. Dzięki Tommy07! Mam jeszcze jedno pytanie. Jak wygląda kwestie wydajności w porównaniu z przepływowymi piecykami? Wiem, że przepływowy do prysznica i zlewozmywaka to potrzebowałbym przynajmniej o mocy 12kW i że ich cena zaczyna się od 600 wzwyż.  Ktoś mi tam nagadał, że bojler dogrzewając stale wodę będzie dużo bardziej żarł prąd. Czy rzeczywiście tak jest? Oczywiście zakładamy sytucje porównawczą, gdzie zarówno bojler jak i piecyk przepływowy raczej są z tej niższej półki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler elektryczny wymaga prądu na poziomie 1,5- 3kW - czyli może być zasilany za zwykłego gniazdka el, bez przeróbek instalacji.

Bojler ma termostat włączający grzałę i dodatkowo można podłączyć zegar czasowy w celu grzania w określonych godzinach

 

Natomiast ogrzewacze przepływowe , takie na cały dom (12-21 kW)to podwójny wydatek - raz sam ogrzewacz a drugie instalacja elektryczna ( nie wiem jaka cena przeróbek) wraz z większym przydziałem mocy ( kosztuje po ok 150 zł/ kW) i wymianą licznika na 3 fazy ( darmo, przez rejon).

Ta druga pozycja odpada jak masz w mieszkaniu licznik 3- f i instalację do niego np w celach ogrzewania - do pieców akumulacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy w mieszkaniu mam trójfaze 10kW przydzial bodaj. Czyli jeśli dobrze rozumeim to 12-21 kW  ogrzewacza wymagają analogicznego przydziału mocy, tak? W takim razie już mi kompletnie mi ten problem rozwiązaliście :). Ostatnia już kwestia - Bojler 60-80 l, spokojnie wystarczy dla 2 osobowej rodziny, tak bym nei musiał się martwić, że jak pójdę po dziewczynie wziąć prysznic to w połowie zamarznę? :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy w mieszkaniu mam trójfaze 10kW przydzial bodaj. Czyli jeśli dobrze rozumeim to 12-21 kW  ogrzewacza wymagają analogicznego przydziału mocy, tak? W takim razie już mi kompletnie mi ten problem rozwiązaliście :). Ostatnia już kwestia - Bojler 60-80 l, spokojnie wystarczy dla 2 osobowej rodziny, tak bym nei musiał się martwić, że jak pójdę po dziewczynie wziąć prysznic to w połowie zamarznę? :).

Kto to bierze prysznic po dziewczynie) Bierze się z dziewczyną ;) Wtedy jak proszek czy szampon dwa w jednym i już masz oszczędnosci)Wg mnie przepływowy siłowy ogrzewacz wody jest oszczędniejszy w eksploatacji od termy no ale koszty związane z jego zakupem + kwestie przydziału mocy są zbyt wysokie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne 60ka będzie oszczędniejsza od 80ki bo akumuluje mniejszą ilość wody.Zawsze mozesz przy 60tce podkrecić na termostacie na wyższą temp.i mieszać ciepłą wodę z zimną będziesz wtedy miał "większy zapas ciepłej wody")a straty postojowe mniejsze względem 80ki.Jak się obawiasz że braknie to 80l w zupełnosci wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straty postojowe bojlera nagrzanego do temp wyższej będą większe niż straty większego bojlera nagrzanego do temp niższej.

Oczywiście mówimy tu o bojlerach klasy niskobudżetowej.

Wg mnie bojler 100l nagrzany do temp 45C jest w praktyce lepszym rozwiązaniem niż bojler 60l nagrzany do 60-65C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.