Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kolektory + Nowy Piec, Czy Warto?


Rekomendowane odpowiedzi

witam, mam cieżki orzech do zgryzieni... przedstawię całą sytuacje:
Otóż mam piec węglowy robiony jeszcze przez mojego dziadka, pracuje on już co najmniej 25-28 lat, złożyłem wniosek o dofinansowanie do solarów ale po weryfikacji okazało się że mój piec nie spełnia wymogów (jest za stary i nie ma certyfikatu), więc mam taki plan aby kupić piec zasypowy (do pieców eko też jest dofinansowanie ale to mnie nie interesuje), piec mam juz wybrany taki MPM DS II 2016 25kw i do tego wtedy dostanę dofinansowanie do solarów, jeszcze jednym ważnym aspektem jest to że przy montażu solarów uzyskam również grzanie CWU piecem przez zimę, do teraz grzałem prądem.

Reasumując koszty

piec + zabudowa i osprzęt około 6 tysiecy

solary około 5tyś zł (resztę dostanę z gminy).

Moje pytanie brzmi czy warto to wszystko brać i zapłacic ponad 10 tyś zł? Pewne oszczędności na pewno uzyskam, stary piec pewnie ma mała sprawność, więc spalę mniej wegla, no i odejdą mi koszty prądu którym teraz ogrzewam CWU. Mam rodzinę 5 osobową, dzieci puki co małe, ale niedługo dorosną i będą zużywały więcej wody, stary piec pewnie już nie pochodzi zbyt długo, a jak teraz tego nie zrobię to kto wie czy za 2 lata bedą dalej dofinansować solary...

Co rodzicie mi zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę ekogroszku ponieważ pracuję na kopalni i otrzymuje deputat węglowy a na dodatek opiekuję sie kilkoma cmentarzami i co chwilę trafi sie jakieś powalone drzewo które trzeba usunąć i szkoda by mi bylo tego nie wykorzystać, a moim zdaniem nie są to byle śmieci do palenia tylko pełno wartościowy opał. A wracając do tematu, dlaczego uważasz że średnio się to opłaca, zyskałbym ciepło latem (solary), ciełpo CWU zimą (podłączenie pieca do bojlera), no i na pewno efektywniejsze spalanie (większa sprawność nowego pieca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę ekogroszku ponieważ pracuję na kopalni i otrzymuje deputat węglowy a na dodatek opiekuję sie kilkoma cmentarzami i co chwilę trafi sie jakieś powalone drzewo które trzeba usunąć i szkoda by mi bylo tego nie wykorzystać, a moim zdaniem nie są to byle śmieci do palenia tylko pełno wartościowy opał. A wracając do tematu, dlaczego uważasz że średnio się to opłaca, zyskałbym ciepło latem (solary), ciełpo CWU zimą (podłączenie pieca do bojlera), no i na pewno efektywniejsze spalanie (większa sprawność nowego pieca).

[zyskałbym ciepło latem] ale tylko na ciepłą wodę ,bo po co ci ogrzewanie ,a w zimie solar wspomoże ci co ale tylko z buforem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

według strony ciepło właściwe wyszły mi takei wyniki http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1hrf, dom mam dokłądnie zmierzony i pokoje w których grzeje zimą mają 160m2.. według tej strony wychodzi mi kociół 42 KW, coś za dużo mi sie wydaje.. Cieżko określić tą moc pieca, po krótce napiszę, dom jak wspominałem ma 160m2 powierzchni ogrzewanej, dach ocieplony, ściany niestety nie, grubość sian 40 vcm cegła dziurawka, CWU dla 4 dorosłych osób, tyle. Instalator mówi że spokojnie wystarczy mi piec 21-25 KW (wybrałem MPM), ale czy napewno ma rację? dodam że udynaek ma wymiar 10x12 m i jest jedno pietrowy z podpywniczniem i dachem ocieplonym nie użytkowym

 

ps. jakbym nie liczył moc kotła na ciepłowłsciwe.pl wychodzi mi 35-42 kw, kolega powyżej napisał że 25kw to za dużo. Jak w końcu mam to dobrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.