Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Co W Mieszkaniu 40M2


SebC

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie chciałbym wszystkich serdecznie przywitać. Sprawa wygląda następująco: W mieszkaniu wymieniam piec kaflowy na kocioł węglowy + grzejniki, do ogrzania dwa pokoje, kuchnia i mała łazienka - w sumie 40 m2. Zgoda ze wspólnoty jest na piśmie, tak samo opinia kominiarska. Po kilku tygodniach wertowania internetu na temat instalacji centralnego ogrzewania mam więcej pytań i wątpliwości niż na początku :unsure:

Zdecydowałem się na instalację Cu z obiegiem wymuszonym pompą, rurki z miedzi miękkiej poprowadzone w podłodze + prosty sterownik pompy + rozdzielacz 4 obwodowy + zawór 4D. Schemat mieszkania z planowanym poprowadzeniem rur i dobranymi grzejnikami zamieszczam poniżej:

post-68433-0-20531200-1467068846_thumb.jpg
Blok to stare budownictwo, podłoga drewniana na legarach pomiędzy nimi wysypany piasek, na to deski podłogowe i płyta MFP. Nie będę zrywał podłogi i robił wylewki - zostaje tak jak jest. W związku z tym mam pytanie czy można poprowadzić rury Cu fi15 w otulinie piankowej czerwonej pomiędzy legarami:
post-68433-0-41817100-1467069313_thumb.jpg
Na trzecim obrazku rozrysowałem schemat instalacji opierając się na materiałach z internetu (m.in. z tego forum)
post-68433-0-91799100-1467069461_thumb.jpg

Piec 8kW prawdopodobnie Wamsler Kamino z płaszczem wodnym, całe przyłącze do rozdzielacza stal 1cal, pompa IBO 25/40 - dałem ją na zasilaniu bo mieszkanie mam 2,5m minus sufit podwieszany więc za nisko na naczynie wzbiorcze (nie spełnia warunków 0,7x4m). I tutaj mam najwięcej pytań:

1 - Czy ten schemat jest prawidłowy?
2 - Nie dałem by-passu pompy bo raczej grawitacyjnie ta instalacja nie ma prawa pójść  więc jest zbędny, mam rację?
3 - Czy jeszcze jakieś elementy powinny znaleźć się na schemacie? np manometr, odpowietrznik na rurze przelewowej, termometr na powrocie
 
Za wszelkie uwagi i pomoc z góry dziękuję.
 

 

 
 

 

post-68433-0-20531200-1467068846_thumb.jpg

post-68433-0-41817100-1467069313_thumb.jpg

post-68433-0-91799100-1467069461_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legary to za mocno powiedziane, na wylewce ułożone są kantówki 3,5cm wysokie na to deski i płyta MFP. Na schemacie trochę chaotycznie narysowałem ten przebieg rur, w rzeczywistości będę prowadził wzdłuż między kantówkami a w poprzek to wytnę fragment listwy ale węższy niż szerokość deski żeby miała się na czym wspierać. Nie powinno to zmniejszyć wytrzymałości podłogi.

 

Sambor, dzięki. Tyle czytałem na ten temat a tu taki babol :(  Poproszę o jeszcze jakieś sugestie co dołożyć lub poprawić w tej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Uporałem się w końcu z instalacją CO i dzisiaj nastąpił pierwszy rozruch. Nie obyło się oczywiście bez problemów, musiałem wywalić zawór zwrotny za pompą bo instalacja nie działała , tak jakby przepływ zatrzymywał się na ZZ - przed wszytko było gorące a za chłodne, nawet pompa na 3cim biegu nie dawała rady. Uprzedzam pytanie zawór był zamontowany zgodnie z kierunkiem przepływu a po demontażu okazało się że jest sprawny i nie zacina się.

Po tych poprawkach wszystko działa jak ta lala. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim, którzy  w tym wątku pomogli mi w budowie mojej pierwszej instalacji CO.

 

Tak to wygląda (jeszcze przed demontażem ZZ), może komuś się przyda :)

 

post-68433-0-57356500-1474223496_thumb.jpg

 

 

post-68433-0-57356500-1474223496_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zaworem zwrotnym też by poszło tylko zrobił się korek powietrzy pomiędzy pompą a samym zaworem (też tak miałem) popuściłem lewy półśrubunek (ten za pompą) i przepchło.Tylko po co ten zawór zwrotny tam miałby być?Jak jedna pompa w układzie to wg mnie zbyteczny.Gdyby była druga pompa na CWU to owszem za obiema zawory zwrotne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.