Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Pomoc W Wyborze Kotła Podajnikowego, Dom 210M


Krzysztof192

Rekomendowane odpowiedzi

nie miałem na myśli tylko tych trzech, chodzi mi o piec który będzie miał praktycznie bezobsługowe sterowanie mógł pracować w miaro dobrze na małych mocach bo mam zamiar grzać nim cwu chociaż cwu w tej chwili mam na piecyku gazowym tak jak w blokach 

 

czyli wg Ciebie janklos sas solid 19kw ze sterownikiem MultiFun byłby dla mnie odpowiedni

 

karoka to że sprzedajesz kotły to chyba duży plus 

 

tylko że RBR jest 17 i 25 a 25kw to chyba jednak już wielka lokomotywa jak dla mnie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17-tka z Batorym 25 obskoczy to bez zająknięcia :)

Mam te kotły u klientów na domach ponad 300 metrowych a i jeden na pensjonacie w Stegnie 550m.

23-ką to Bietka ogrzewa swój hangar :) gdzie jak pamiętam ma jeszcze coś około 120m pod działalność wydzierżawione a wiesz jak dzierżawca szanuje ciepło gdy ktoś inny za nie płaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

W tej chwili w kotłowni jest piec 21KW na miał ale cieknie więc chce wymienić na coś z podajnikiem.

Szukam kotła 14-17 kW bardzo proszę o podsunięcie jakiś modeli które są Waszym zdaniem godne uwagi 

Myślałem najpierw o OGNIWO ale z tego co wyczytałem tam we wszystkich mocach ten sam palnik jest.

Teraz skłoniłem się w stronę SAS solid 14kW

Z Sasa  to kocioł  19kW  kotły w 5 klasie nie mają rezerwy mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się też nad grzaniem gazem bo mam też podłączony ale boję się że po pierwszym sezonie odechciało by mi się go po zobaczeniu rachunków.

To jest wygoda  ale kasa większa,musiałbyś  mieć jeszcze kocioł na drewno i przepalać w mrozy  żeby obniżyć rachunki..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się o to akurat nie martwil. Rbr to solidny kocioł. Osobiscie wolał bym go z SPPv2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak ale RBR chyba nie sprzedają ze sterownikami spp tylko z eCoal.pl

no i jeszcze jedna sprawa jak wygląda sprawa z temp spalin na niskich mocach czy w obu tych piecach będzie ta temp podobna, komin mam zwykły bez żadnych wkładów normalny murowany z cegły. Czy między tymi piecami czyli SAS i RBR są jakieś duże różnice które jednego z nich stawiają wyżej od drugiego 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś uważa że inny sterownik jest lepszy i bardzo taki pragnie mieć może kupić RBRa bez sterownika ale jak producent zastrzegł w takim przypadku proszę nie dzwonić i nie prosić o jakąś pomoc jeśli będę problemy ze spalaniem.

Kocioł z podzespołami będzie objęty normalnie pełną gwarancją jednak bez wsparcia co do ustawień regulatora.

Tak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co zaś do temperatury spalin teoretycznie SAS w 5-ej klasie powinien mieć te temperatury niższe od RBR ale jak już mieliśmy się okazje przekonać że teoria niekoniecznie pokrywa się w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak ale RBR chyba nie sprzedają ze sterownikami spp tylko z eCoal.pl

no i jeszcze jedna sprawa jak wygląda sprawa z temp spalin na niskich mocach czy w obu tych piecach będzie ta temp podobna, komin mam zwykły bez żadnych wkładów normalny murowany z cegły. Czy między tymi piecami czyli SAS i RBR są jakieś duże różnice które jednego z nich stawiają wyżej od drugiego

W Sasie będzie raczej niższa temperatura ,sterowniki 2 do wyboru i np. z RECALART MultiFunem z czujnikiem żaru mogę powiedzieć jak to wygląda bo mam ten ster, kocioł startuje od 20% mocy tyle jest najmniej i albo np. w czasie pracy moc dość szybko rośnie, albo stoi i wzrasta o kilka procent popracuje  i się wyłącza, zależnie od potrzeb.Do kotła najlepiej założyć zawór 4D.

Platforma tego sterownik e-multifun jest podzielona na 2 części podstawowa i bardziej złożona płatna 10 zł na m-c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy im mniejsza temp na wylocie to nie jest tak, że bardziej cierpi na tym piec i komin. U mnie nie ma żadnego wkładu więc chyba nie będzie to zbyt korzystne podczas użytkowania, przekrój to chyba 25x18 jeśli dobrze pamiętam. Jak na razie skupiliśmy się na piecach SAS i RBR czy to znaczy, że to te dwa piece na ten moment są piecami które najlepiej warto kupić. Jak wygląda sprawa z ich użytkowaniem, czyszczeniem, spalaniem na dostępnych fabrycznych sterownikach. Czy np. jak będę w lato ogrzewał tylko CWU to będę musiał go non stop odpalać?,  bo przecież nie będę używał wody przez cały dzień tylko najwięcej rano i wieczorem. Wiem, że moje pytania mogą być śmieszne ale tak jak już wcześniej pisałem nie mam w tym temacie żadnego doświadczenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego w mojej stopce masz link do sterownika mojego kotła, zobacz jak to wygląda,wejdź sobie na wykresy ile razy kocioł na dobę dogrzewa CWU, jakie są temperatury, nkt go nie gasi i nie rozpala, zaczynam jak dobrze liczę chyba 9-ty rok grzać wodę kotłem.

Także Twoje obawy są niezasdne co do tego gaszenia i rozpalania, nie tylko ja grzeję wodę podajnikiem, jak wejdziesz na esterownik zobaczysz ile kotłów pracuje na okrągło, zima-lato, nikt ich nie wygasza, palą się non-stop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy im mniejsza temp na wylocie to nie jest tak, że bardziej cierpi na tym piec i komin. U mnie nie ma żadnego wkładu więc chyba nie będzie to zbyt korzystne podczas użytkowania, przekrój to chyba 25x18 jeśli dobrze pamiętam. Jak na razie skupiliśmy się na piecach SAS i RBR czy to znaczy, że to te dwa piece na ten moment są piecami które najlepiej warto kupić. Jak wygląda sprawa z ich użytkowaniem, czyszczeniem, spalaniem na dostępnych fabrycznych sterownikach. Czy np. jak będę w lato ogrzewał tylko CWU to będę musiał go non stop odpalać?,  bo przecież nie będę używał wody przez cały dzień tylko najwięcej rano i wieczorem. Wiem, że moje pytania mogą być śmieszne ale tak jak już wcześniej pisałem nie mam w tym temacie żadnego doświadczenia. 

Przeczytaj tu :

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19584-zestawienie-kotłów-z-podajnikiem-klasy-5-według-normy-pn-en-303-52012/?p=257921

i ten temat cały :

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19932-sas-dob%C3%B3r-odpowiedniego-kot%C5%82a/page-1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie na wszystko mam wpływ, to nadal dom teściów, robię to co tylko mogę żeby było lepiej mojej rodzinie.

bajabongo, wyjaśniłbyś co się zmieniło z tym prądem? Dzwoniłem w zeszłym roku do energetyki to powiedzieli że muszę mieć odbiór domu, pomógłbyś swoją wiedzą na priv?

Sory kolego że tak długo to trwało ale zapomniałem o tym poście nie będę pisał na priv bo może się komuś to jeszcze przyda musisz wypełnić i wysłać albo zanieść do energetyki 2 wypełnione druki i to wszystko w ciagu tygodnia będziesz miał taryfę G11 zgc.pdf   Ekspansja-GD-WZU-wniosek-o-zmiane-umowy.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy im mniejsza temp na wylocie to nie jest tak, że bardziej cierpi na tym piec i komin. U mnie nie ma żadnego wkładu więc chyba nie będzie to zbyt korzystne podczas użytkowania, przekrój to chyba 25x18 jeśli dobrze pamiętam. Jak na razie skupiliśmy się na piecach SAS i RBR czy to znaczy, że to te dwa piece na ten moment są piecami które najlepiej warto kupić. Jak wygląda sprawa z ich użytkowaniem, czyszczeniem, spalaniem na dostępnych fabrycznych sterownikach. Czy np. jak będę w lato ogrzewał tylko CWU to będę musiał go non stop odpalać?,  bo przecież nie będę używał wody przez cały dzień tylko najwięcej rano i wieczorem. Wiem, że moje pytania mogą być śmieszne ale tak jak już wcześniej pisałem nie mam w tym temacie żadnego doświadczenia. 

 

Ja także mam komin z cegieł, od 8 lat ogrzewam dom kotłem o 50% przewymiarowanym [kupiłem wtedy najmniejszy jaki znalazłem], grzałem przez wiele sezonów tylko CWU latem, testowałem różne węgle często mokre [co jest szkodliwe dla kotła i komina i przez to skorodował już dwa razy ślimak i raz zasobnik], i z kominem nie ma żadnego problemu.

Jeśli będziesz palił suchym węglem to tym bardziej nic złego się nie stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy za rady.

 

Na dzień dzisiejszy z tych dwóch kotłów bardziej pochylam się w stronę RBR-a 17kW chociaż nie skreślam SAS-a. Można w nim palić również miałem co nie powiem że jest dużym plusem dla mnie no bo wiadome cena a aktualnie nie wiem ile opału będę potrzebował więc wolałbym się zabezpieczyć możliwością używania tańszego paliwa ewentualnie mieszanie miału z groszkiem.

 

Co do sterownika nie wiem bo nigdy nie miałem z żadnym styczności czy jest wielka różnica miedzy tym od RBR i SAS-a ale zależy mi na tym aby pracował dobrze na automacie abym nie musiał w nim wiele zmieniać.

 

Co do komina to trochę się uspokoiłem bo już myślałem, że w niego też będę musiał razem z nowym piecem inwestować kilka tyś.  

 

A i jeszcze jedno układ mam zamknięty, czy koszt adaptacji takiej instalacji do ww. pieca będzie duży.

 

Z góry dziękuję za każdą radę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czego wymaga SAS co do układu zamkniętego ale RBR możesz bez problemu instalować w układzie zamkniętym, musisz jedynie zabezpieczyć kocioł, najtaniej wychodzi zawór DBV1 Regulus, każdy RBR ma fabrycznie przygotowane mufki pod zawór i obejście zaworu ( 3/4 ), kocioł można zamówić od razu z zaworem i kocioł przyjedzie już z zamontowanym fabrycznie zaworem przez producenta, rurka obejściowa z nierdzewki i uszczelki są w zestawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.