Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Pomoc W Wyborze Kotła Podajnikowego, Dom 210M


Krzysztof192

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy proszę o pomoc, chciałbym wymienić piec w domu w którym mieszkam od 3 lat. Dom wybudowany w połowie lat 90, instalacja miedziana, grzejniki na piętrze, w salonie i łazienkach podlogowka, dom ma około 210m powierzchni użytkowej. Ściany 25cm gazobeton, 8cm wełna, 8cm szczelina dylatacyjna a na to cegła 12 cm dziurawka, okna plastikowe dwuszybowe, wysokość pomieszczeń na dwóch poziomach 235 cm a na środkowym 270,chciałbym też grzać wodę tym piecem, i zimą i latem, moje pytanie, czy wystarczy mi ogniwo eko plus 16? Czy jednak 25,nie chce przewymiarować pieca mam dość smoły, syfu i zimna, kupujemy 5 czy 6 ton orzecha a w domu zimno, wodę latem grzejemy prądem. Piecem będzie podobno sporo taniej, szczególnie że prąd budowlany. Dziwi mnie to, że jest w kotłowni tylko jedna pompka do wszystkiego i nie ma  zaworów mieszających. Teść budował ten dom od podstaw ale teraz nie ma z nim kontaktu, proszę o pomoc i rady. Dodam, że ciężko u mnie znalezć kogoś od kotłów ogniwo i martwię się trochę o montaż i serwis, z tego względu nie będę upierał się przy tych kotłach i jeśli ktoś doradzi coś innego sensownego to chętnie się zastanowię. Zależy mi na dobrym rozwiązaniu problemu ponieważ od dwóch miesięcy jestem tatą i nie wyobrażam sobie, żeby moja córeczka miała marznąć zimą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specem  ale ogrzewam podobny dom , nieco starszy nie mniej jednak  postawiłem piec Eko Fire 19kW i w zupełności starcza . Piec kupiłem przez internet  miejscowy hydraulik podłączył  pracują dwie pompy jedna od CO druga od CWU nie mam zaworów mieszających instalacja  w plastiku  wszędzie grzejniki aluminiowe nie ma podłogówki i na zime potrzebuje 3T groszku np. tej zimy kupowałem Czarna perłę po 690zł z 4 kupionych ton 1,5 t zostało. Co prawda wodę grzeje piecem olejowym który kiedyś miałem ale ze względu na koszty  zrezygnowałem z niego  zaś koszty grzania samej wody  są porównywalne jak nie mniejsze  a co najważniejsze przez cały sezon nie muszę nic absolutnie robić :))

Wyśle że istotne jest jak masz te instalacje rozprowadzoną, jakie przekroje rur czyli ile wody w obiegu masz?

Biorąc jednak pod uwage opis domu ocieplenie grubośc ścian to myslę że 19kW w zupełności powinno wystarczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdź na tą stronę http://cieplowlasciwie.pl/start  i podaj uczciwie dane domu. Bez koloryzowania. Wynik pokaże ci jakiej mocy należy szukać kotła. Trochę dużo spalasz rocznie węgla. Czyli możesz mieć duże straty ciepła chyba że aż z tak kiepską sprawnością spalasz. Z kotła na eko też będzie syf..to nie kotły gazowe ale powinno być czyściej niż przy śmieciuchu. Oczywiście komfort przy kotle na eko wzrośnie nie współmiernie do palenia w zwykłym kotle.Ale i tak w kotle na eko należy się naumieć palić :)

Odnośnie grzania samego Cwu to spalanie przy dobrze ustawionym kotle powinno oscylować między 2,5 a 5,5 kg dobowo. Niskie wartości gdy ktoś korzysta z pryszniców. Wyższe spalanie gdy ktoś używa bardzo dużo wody ciepłej,kąpiele w wannie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisywałem tam już kilka razy dane, nigdy nie wyszło mi więcej niż 17kw razem z C.W.U, ale ja nie wiem czy można wierzyć informacjom jakie posiadam o tym domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobrze było by coś wziąć miedzy 20-23kw...Kocioł na styk to uważam że średni pomysł. Sam mam zapotrzebowanie 7-8kw a kocioł 16 i śmiga ok. Dużo to kwestia instalacji i ogarnięcia tematu palenia w piecu na eko. Zdajesz sobie sprawę że ekogorszku pójdzie ci ta sama ilość co węgla orzecha ??Wiec koszta będą duże :( 

Palnik najlepiej mieć uniwersalny..wtedy można na miale trochę zaoszczędzić ...więcej popiołu ale i kasy ci zostanie. Myśle że zagadają do ciebie ludzie którzy sprzedają kotły..zadzwoń i popytaj ich co i jak. Na pewno doradzą a może nawet kupisz od nich.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisywałem tam już kilka razy dane, nigdy nie wyszło mi więcej niż 17kw razem z C.W.U, ale ja nie wiem czy można wierzyć informacjom jakie posiadam o tym domu

I takiej mocy kotła bym szukał bo tyle będzie potrzeba w najmroźniejsze dni zimy których zapewne będzie kilka w roku, w resztę sezonu grzewczego będzie Ci potrzeba ze 30 do 40% tej mocy.

Dodam że pisze o kotle a nie wyrobie kotłopodobnym :) bo jak ma być kotłopodobny to z 25kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pinkolisz Zawijan jak zwykle :)

Mamy całkiem inne wyobrażenie w rozumieniu tego słowa.

Ja tam znowu wolę mieć tę moc trochę wyższą niż prawie połowę z deklarowanej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro mieszkasz w tym domu to dla czego lecisz na prądzie budowlanym ?? zmieniło się trochę w energetyce już nie trzeba mieć odbiorów budynku żeby zmienić taryfę. A co do pieca z kolegą  karoka65 rozmawiaj ja szukałem 2 lata śledziłem fora itp i zdecydowałem na zakup u niego zna się chłop na rzeczy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy proszę o pomoc, chciałbym wymienić piec  kupujemy 5 czy 6 ton orzecha a w domu zimno. Zależy mi na dobrym rozwiązaniu problemu ponieważ od dwóch miesięcy jestem tatą i nie wyobrażam sobie, żeby moja córeczka miała marznąć zimą.

Ale kocioł ekogroszkowy , spali podobną ilość węgla,( 6ton x 700zł ) a jak dojdzie jeszcze C.W.U. to i więcej ,więc i tak  4,5 tyś. zł  rocznie wydasz na opał.

Szukasz większego komfortu czy niższych opłat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisywałem tam już kilka razy dane, nigdy nie wyszło mi więcej niż 17kw razem z C.W.U, ale ja nie wiem czy można wierzyć informacjom jakie posiadam o tym domu

 

Dobry kocioł 17 kW spokojnie wygeneruje w razie potrzeby 21 kW, więc taki na pewno wystarczy, do tego możesz w nim palić miałem workowanym to będzie tanio np. miał z Janki 23 MJ/kg kosztuje około 540 zł / tonę.

 

 

"czy wystarczy mi ogniwo eko plus 16? Czy jednak 25,nie chce przewymiarować pieca mam dość smoły, syfu i zimna"

 

Jak nie chcesz przewymiarować bo wiesz czym to pachnie to weź pod uwagę, że w każdym z tych dwóch jest palnik o mocy ponad 30 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ty sam nie pamiętasz co pisałeś np post #1581 i okolice tego postu z tematu https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/20059-kocio%C5%82-ogniwo-eko-plus-m-26-opinie-u%C5%BCytkowanie-za-i-przeciw/page-80

Oraz twoje pisania na FM.

 

Do rozjaśnienia umysłu polecam np Ginkofar Forte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc, przynajmniej dla tych którzy coś wnieśli a nie złośliwie sobie dopieprzali zaśmiecając temat.

Wybrałem kocioł KONSTAL SKAM-P 20KW, został mi jeszcze tylko sterownik, nie wiem czy Iryd czy bruli, na początku chciałem bruli ale chyba nie wnosi nic specjalnego poza sterowaniem przez neta.

Animus, zależy mi na komforcie, wiadomo, że dobrze byłoby żeby było taniej albo chociaż nie było drożej, myślę, że zaoszczędzę na energii do ogrzewania CWU, zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro mieszkasz w tym domu to dla czego lecisz na prądzie budowlanym ?? zmieniło się trochę w energetyce już nie trzeba mieć odbiorów budynku żeby zmienić taryfę. A co do pieca z kolegą  karoka65 rozmawiaj ja szukałem 2 lata śledziłem fora itp i zdecydowałem na zakup u niego zna się chłop na rzeczy..

Nie na wszystko mam wpływ, to nadal dom teściów, robię to co tylko mogę żeby było lepiej mojej rodzinie.

bajabongo, wyjaśniłbyś co się zmieniło z tym prądem? Dzwoniłem w zeszłym roku do energetyki to powiedzieli że muszę mieć odbiór domu, pomógłbyś swoją wiedzą na priv?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animus, zależy mi na komforcie, wiadomo, że dobrze byłoby żeby było taniej albo chociaż nie było drożej, myślę, że zaoszczędzę na energii do ogrzewania CWU, zobaczymy.

To wiele wyjaśnia, niestety kocioł podajnikowy trochę prądu też skubie, a ogrzewanie wody do CWU węglem czy prądem, nie przyniesie wielkich oszczędności. 

Nie na wszystko mam wpływ, to nadal dom teściów

Współczuję ,najlepiej mieszkać na swoim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc, przynajmniej dla tych którzy coś wnieśli a nie złośliwie sobie dopieprzali zaśmiecając temat.

Wybrałem kocioł KONSTAL SKAM-P 20KW, został mi jeszcze tylko sterownik, nie wiem czy Iryd czy bruli, na początku chciałem bruli ale chyba nie wnosi nic specjalnego poza sterowaniem przez neta.

Animus, zależy mi na komforcie, wiadomo, że dobrze byłoby żeby było taniej albo chociaż nie było drożej, myślę, że zaoszczędzę na energii do ogrzewania CWU, zobaczymy.

Krzysio, bój się Boga :)

To nie tego Skama wybrałeś !!! :)

A na poważnie to Iryd Pid jest dobrym sterownikiem i Bruli jest dobrym sterownikiem, ja wolę Bruli bo ma neta ale Ty nie musisz "woleć" to co ja wolę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karoka nie stresuj mnie bo zbladłem :D

Ja też wezmę bruli, lubię siedzieć w necie, wykresy, słupki, procenty itd :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w żartach ale i też trochę na poważnie pisałem :)

Skamów-P to jest kilka, kilku producentów, kiedyś Zawijan_2 gdzieś to chyba na FM wyliczał.

Piszesz Skam-P Konstal a to z firmy pana Wichłacza zapewne.
Miałem przyjemność kilka razy rozmawiać i powiem że fajny gościu, brał nawet ode mnie kilka Bruli do swoich kotłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

 

Nie chce zaśmiecać forum i robić nowego tematu wiec jeśli można podepnę się pod ten, mam nadzieje że autor nie ma nic przeciwko  :D .

Prosiłbym o poradę który kocioł polecacie, dom kupiłem jakieś dwa miesiące temu (dom połowa lat 90-tych) w temacie ogrzewania jestem kompletnie zielony nigdy nie musiałem się o to martwić bo ciepło dostarczała ciepłownia. Mój dom to 205m2 parter, piętro z bardzo małymi skosami i nieogrzewany strych. Ściany trójwarstwowe około 45-47 cm

zapotrzebowanie mi wyszło tak jak w linku jednak musiałem troche pow zabudowy zmniejszyć do mi za nic nie chciało moje 205m2 wyjsc (prawdziwa pow zabudowy mam 155m2)

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1fsn

W tej chwili w kotłowni jest piec 21KW na miał ale cieknie więc chce wymienić na coś z podajnikiem.

Szukam kotła 14-17 kW bardzo proszę o podsunięcie jakiś modeli które są Waszym zdaniem godne uwagi 

 

Sporo czytałem różnych dyskusji ale im więcej czytam tym mniej wiem. 

 

Myślałem najpierw o OGNIWO ale z tego co wyczytałem tam we wszystkich mocach ten sam palnik jest.

Teraz skłoniłem się w stronę SAS solid 14kW

 

Instalacja jest stalowa a kaloryfery jeszcze żeliwne, jak trochę na prostą z kasą wyjdę to będę wymieniał na jakieś panelówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak myślisz co jest włożone do sasa solid 14kw i 19kw. co do ogniwa to gabarytowo są takie same ale mają inne napowietrzenie i np. mój z oep 10kw nie osiągnie takiej mocy co w 16kw czy 25kw. solid jest fajnym kotłem i  polecałbym ci raczej 19kw na twój metraż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam pojęcia co siedzi w solidzie 14 i 19 kw tak jak pisałem dopiero co zaczynam z tematem ogrzewania. Z tego co do tej pory wyczytałem większość poleca jednak kotły ciut mniejsze do domów z podobnym metrażem co mój a niżeli 19kW. Zastanawiałem się też nad grzaniem gazem bo mam też podłączony ale boję się że po pierwszym sezonie odechciało by mi się go po zobaczeniu rachunków.  A co do mocy to w tej chwili tak jak pisałem w domu jest 21kW miałowy więc czy podajnikowy nie powinien być sporo mniejszy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.