Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór Trójdrogowy


Rekomendowane odpowiedzi

Co daje założenie w/w zaworu. Kolega powiedział mi, że zawór taki wraz z założeniem termostatu (koszt około 1200zł) daje spore oszczędności podczas ogrzewania. Natomiast w sklepie sprzedawca powiedział mi że wystarczy założyć sam zawór (bez termostatu) i ma to na celu zwiększenie żywotności kotła, natomiast nie wpływa na oszczędność zużywanej energii. Sprzedawca powiedział również, że głowice termostatyczne na grzejnikach powodują oszczędność, a nie termostat przy tym zaworze. Proszę Was o poradę czy warto zakładać to urządzenie i jakie są korzyści z tego płynące, a jeśli tak to który zawór lepiej założyć z termostatem czy bez? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest tak ja mam i zawór z wysterowniem i głowice jesli chodzi o ekonomie to zsame głowice sa dobrym rozwiązaniem jesli chodzi o ograniczenie zasilania CO to zawór bo głowice przy wyzszych temp na zewnatrz nie zareaguja tak szybko i troche beda przegrzewały pomieszczenia np w dzien jak bedzie swiecic słonce jak pisałem mam jedno i drugie kazde testowane osobno w takich zamych waronkach temp i efekt ten sam z delikatna z delikatną przewaga na plus dla głowic natomiast wysterowanie zaworu za pomoca pogodówki i korekta za pomoca głowic jest idealnym rozwiazaniem dla komfrtu w domu i spokojnej pracy kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz kocioł na paliwa stałe ???? Czy inne paliwo ?? Jeśli na paliwo stałe to polecam zawór czterodrogowy. Dla poprawnej ekonomicznej pracy ww kotła potrzebna jest temperatura kotła tak około 60 st lub wiecej i temperatura powrotu min 40. A zawór czterodrogowy zapewni ci odpowiednią temperaturę powrotu, odpowiednią temperaturę kotła i i odpowiednią temperaturę powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kocioł na eko-groszek, dokładnie Cichewicz Futura Econo MINI 21kW. Co oznacza sterowanie jakościowe i ilościowe i czym się różni zawór 4d od 3d?

Zawór czetrodrogowy rozdziela ci instalację tak na 2 obiegi 1 kocioł -zawórc zterodrogowy-kocioł i 2. Zawór czterodrogowy-grzejniki-zawór czterodrogowy.

Regulacja ilościowa polega na zmianie (dławieniu) przepływu czynnika grzewczego.

Regualacja jakościowa polega na zmianie temperatury czynnika zasilającego. Czyli do obiegu c.o. trafia określona cześć gorącej wody z kotła po to by podgrzać czynnik w obiegu c.o. a do obiegu kotłowego ( obieg 1) trafia cześć wody wracającej z obiegu c.o.

 

Na tej stronce jest taka prezentacja pokazująca zasade działania zaworu czterodrogowego.

http://www.kostrzewa.com.pl/materialy-do-pobrania.html#tof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakosciowe ilosciowe tak wszystko prawda tylko ze dla nas najwazniejsze jest stały przepływ instalacji CO i okreslenie temp na tym obiegu ,wiec układ na zaworze 3d jest wystarczajacy jakosciowo na CO i ilosciowo w powrót pieca co daje nam regulacje temp na CO i odpowiednią temp kotła ,aby zawór 4d był wykozystany w pełni trzeba dołozyc jeszcze jedna pompe na mały obieg a efekt taki sam jak na zaworze 3d ,oczywiscie śa plusy zastosowania zaworu 4d i pompy małego obiegu np dla duzych i zmiennych poborów mocy wtedy sie toopłaca i ma sens oczywiscie ktos moze miec inne zdanie ale nie jestem zwolennikiem wywalania pieniedzy tam gdzie nie trzeba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakosciowe ilosciowe tak wszystko prawda tylko ze dla nas najwazniejsze jest stały przepływ instalacji CO i okreslenie temp na tym obiegu ,wiec układ na zaworze 3d jest wystarczajacy jakosciowo na CO i ilosciowo w powrót pieca co daje nam regulacje temp na CO i odpowiednią temp kotła ,aby zawór 4d był wykozystany w pełni trzeba dołozyc jeszcze jedna pompe na mały obieg a efekt taki sam jak na zaworze 3d ,oczywiscie śa plusy zastosowania zaworu 4d i pompy małego obiegu np dla duzych i zmiennych poborów mocy wtedy sie toopłaca i ma sens oczywiscie ktos moze miec inne zdanie ale nie jestem zwolennikiem wywalania pieniedzy tam gdzie nie trzeba

A po co pompa na obiegu kotłowym ?????? A słyszał może kolega o grawitacji ???? Zwykle obieg kotłowy pracuje grawitacyjnie a dopiero obieg c.o. jest obiegiem wymuszonym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wie kolega jak zachowuje sie kocioł jak ma przydławiony powrot?

jaka ma temp na dole kotła jak nastawiona jest na 60??????????????

a jesli chodzi o układy grawitacyjne to powiem szczeze ze nie słyszałem choc robie na codzien

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wie kolega jak zachowuje sie kocioł jak ma przydławiony powrot?

jaka ma temp na dole kotła jak nastawiona jest na 60??????????????

a jesli chodzi o układy grawitacyjne to powiem szczeze ze nie słyszałem choc robie na codzien

 

Zawór czterodrogowy dławi powrót ???? Tam gdzie robie instalacje przy temperaturze kotła 60 st temperatura na dole kotła wynosi 50 st.

Ja też robie na codzień zawodowo zajmuje sie kotłami c.o. sprzedaje serwisuję i buduje kotłownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta dyskusja juz nie jest na poziomie tego forum na zaworze 3 d dławisz powrót do kotła przezco masz wysoka temp w całym kotle czyli zasilanie np 60 to doł kotła ma ok 50st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co musze w koncu zamontowac zebym mial regulacje jakosciowa? :) zawor 4d z napędem i termostatem zebym mogl sterowac temperature? bo z tego co piszecie rozumiem ze jak zaloze sam zawor ze sterowaniem recznym to bedzie to regulacja ilosciowa, czyli dlawienie przeplywu? prosze o sprostowanie jak zle pisze :)

 

Obejrzalem animacje. Rozumiem ze jakby ten zawor mial termostat i czujnik to by sam regulowal przeplyw aby osiagnac zamierzona temperature, a jesli zawor bedzie sterowany recznie to na podstawie czego ustawiamy to pokretlo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Żebyś miał regulację jakościową musisz zamontować zawór trójdrożny w układzie regulacji temperatury wyjściowej ( nie dogrzewania powrotu kotła, gdyż jest to regulacja ilościowa), albo zawór czterodrożny w standardowym układzie montażu.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co musze w koncu zamontowac zebym mial regulacje jakosciowa? :) zawor 4d z napędem i termostatem zebym mogl sterowac temperature? bo z tego co piszecie rozumiem ze jak zaloze sam zawor ze sterowaniem recznym to bedzie to regulacja ilosciowa, czyli dlawienie przeplywu? prosze o sprostowanie jak zle pisze :)

 

Obejrzalem animacje. Rozumiem ze jakby ten zawor mial termostat i czujnik to by sam regulowal przeplyw aby osiagnac zamierzona temperature, a jesli zawor bedzie sterowany recznie to na podstawie czego ustawiamy to pokretlo?

 

Zawór czeterodrogowy no i oczywiscie mozesz zamontować siłownik i jakis sterownik pogodowy jesli go oczywiscie nie ma w kotle. Jesli zamontujesz sam zawór bez sterowania to poprostu bedziesz sterował nim recznie na podstawie termometrow zamontowanych na zasileniu c.o. i powrocie do kotła.

 

Sam zawór czterodrogowy bez sterownika to juz jest sterowanie jakościowe - bo sterujesz temperatura a nie przepływem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie o tym pisałem o takim ułozeniu zaworu

Fakt to jest sterownie jakościowe ale nie panujesz nad temperatura powrotu i do kotła trafia ci zimna woda. I w takim przypadku np z podłogówki do kotła trafia woda o temperaturze 15-20 st. A to juz jest dla kotła bardzo złe. Wiec lepiej jest montować zawory czterodrogowe bo masz odpowiednia temperature c.o. i odpowiednia temperature powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W układach pompowych gdzie jest zastosowany zawór 4d nie ma mowy o obiegu grawitacyjnym. To że nie mam pompy na krótkim obiegu nie stanowi o tym że pompa ( za zaworem) nie ma wpływu na wodę sprzed zaworu. Jak nazwa wskazuje zawór 4d jest zaworem mieszającym - mieszaczem strumieni wodnych. Pompa jeśli znajduje się za zaworem powoduje zaciąganie dwóch strumieni wodnych ( zależnych proporcjami od nastaw zaworu). W ten sposób pompa oddziaływuje tłocząc na układ CO ( kaloryferowy - właściwy ) a zasysając - zaciągając poprzez wymuszenie na krótkim obiegu i na obiegu CWU) u mnie działa na jednej pompie wszystko. Mały obieg, CO, CWU a pompa jest jedną z najmniejszych. Dlatego zawsze pisząc o zaworze 4d polecam swoją konfiguracje ( małe koszta) i zaznaczam jak ważne w konfiguracji zaworu 4d są średnice ( one decydują o odpowiednim mieszaniu ). To jest moje zdanie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie całkowicie z Toba. Ale obieg grawitacyjny jednak na krótkim obiegu wystepuje w momencie zamkiecia zaworu - wtedy pompa pracuje tylko na duzym obiegu a krótki obieg pracuje grawitacyjnie. A co do średnic to masz 100% racje. Średnica zaworu nie może być mniejsza niż srednica wyjść z kotła. A i jescze jedno usytuowanie zaworu na instalacji, zawór powinien być zamontowany powyżej kotła.

 

Zgadzam sie całkowicie z Toba. Ale obieg grawitacyjny jednak na krótkim obiegu wystepuje w momencie zamkiecia zaworu - wtedy pompa pracuje tylko na duzym obiegu a krótki obieg pracuje grawitacyjnie. A co do średnic to masz 100% racje. Średnica zaworu nie może być mniejsza niż srednica wyjść z kotła. A i jescze jedno usytuowanie zaworu na instalacji, zawór powinien być zamontowany powyżej kotła.

06c50d71eb72a417med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór czeterodrogowy no i oczywiscie mozesz zamontować siłownik i jakis sterownik pogodowy jesli go oczywiscie nie ma w kotle. Jesli zamontujesz sam zawór bez sterowania to poprostu bedziesz sterował nim recznie na podstawie termometrow zamontowanych na zasileniu c.o. i powrocie do kotła.

 

Sam zawór czterodrogowy bez sterownika to juz jest sterowanie jakościowe - bo sterujesz temperatura a nie przepływem.

 

Co masz na myśli jako sterownik pogodowy w kotle? Chodzi o zwykły sterownik w kotle gdzie się zadaje temperaturę czy to coś jeszcze innego?

 

Napisałeś, że jeśli zamontuję sam zawór to będę sterował ręcznie na podstawie termometrów zamontowanych na zasilaniu CO i powrocie. Z tego co patrzyłem to mam termometr tylko na zasilaniu i temp. tam wynosi około 50st. Mam jeszcze jeden termometr do podłogłówki i z tego co mówił mi monter tej instalacji jest tam zawór 3d z termostatem. Na termometrze z podlogłówki mam ok30 st, tak ustawiłem ten zawór zeby tyle mniej wiecej wskazywalo. Więcej termometrów nie posiadam. Czyli jeśli bym założył ten zawór 4d to musiałbym jeszcze dołożyć termometr z powrotu żeby móc to regulować prawidłowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli jako sterownik pogodowy w kotle? Chodzi o zwykły sterownik w kotle gdzie się zadaje temperaturę czy to coś jeszcze innego?

 

Napisałeś, że jeśli zamontuję sam zawór to będę sterował ręcznie na podstawie termometrów zamontowanych na zasilaniu CO i powrocie. Z tego co patrzyłem to mam termometr tylko na zasilaniu i temp. tam wynosi około 50st. Mam jeszcze jeden termometr do podłogłówki i z tego co mówił mi monter tej instalacji jest tam zawór 3d z termostatem. Na termometrze z podlogłówki mam ok30 st, tak ustawiłem ten zawór zeby tyle mniej wiecej wskazywalo. Więcej termometrów nie posiadam. Czyli jeśli bym założył ten zawór 4d to musiałbym jeszcze dołożyć termometr z powrotu żeby móc to regulować prawidłowo?

No niby jesli sa to rury miedziane to wystarczy zawór przylgowy taki na sprezynce. Sterownik pogodowy to taki ktory ustala temperature czynnika c.o. na podstawie temperatury zewnetrznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli jako sterownik pogodowy w kotle? Chodzi o zwykły sterownik w kotle gdzie się zadaje temperaturę czy to coś jeszcze innego?

 

Napisałeś, że jeśli zamontuję sam zawór to będę sterował ręcznie na podstawie termometrów zamontowanych na zasilaniu CO i powrocie. Z tego co patrzyłem to mam termometr tylko na zasilaniu i temp. tam wynosi około 50st. Mam jeszcze jeden termometr do podłogłówki i z tego co mówił mi monter tej instalacji jest tam zawór 3d z termostatem. Na termometrze z podlogłówki mam ok30 st, tak ustawiłem ten zawór zeby tyle mniej wiecej wskazywalo. Więcej termometrów nie posiadam. Czyli jeśli bym założył ten zawór 4d to musiałbym jeszcze dołożyć termometr z powrotu żeby móc to regulować prawidłowo?

Z tego co widze to nie masz pogodówki w kotle. Ale możesz sobie taki sterownik kupic oddzielnie polecam UNICONTROL MIX estymy jest opisany na forum przez admina. :))) Pozdrawiam. Lub też może być taki prosty ale UMP-4P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnica zaworu nie może być mniejsza niż srednica wyjść z kotła.

to dla kotła 23 kW z wyj 2" tez montujesz mieszacz 2" ??

a słyszałeś cokolwiek o doborze mieszaczy ? ze przewymiarowany nie reguluje w całym zakresie

 

No niby jesli sa to rury miedziane to wystarczy zawór przylgowy taki na sprezynce.

 

a co to za wynalazek ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak mieszacz 2 calowy jak ma dzialac na grawitacji to ok bo na wymuszonym to o regulacji przy takim przekroju mowy nie ma ,jak potzrzebujesz przepływ wody np 2,6m a kvs takiego zaworu wynosi np 25m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.