Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinia Po Uzytkowaniu Kotła Witkowski Kmb-Rp Plus 12Kw Z Palnikiem Żeliwny


domelo27

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chcę się podzielić opinią na temat kotła Witkowski palnik 15 kw ekoenergia, KMB-RP 19 KW. Mam domek 230 metrów mierzonych podłóg, ściana trzywarstwowa 8 cm styropianu, strop 6cm styropianu i około 15 wełny lambda 0,031. Piecyk zakupiłem po konwersacjach z kolegami forum. Oczywiście na wszelki wypadek wziąłem 19 KW, lecz po trzech sezonach palenia mogę powiedzieć, ze wystarczył by 15 kw. A fachowiec jak instalował mówił, ze jest za mały i co... oczywiście nie miał racji. Wracając do tematu po tym okresie użytkowania mogę powiedzieć, ze jestem z kotła oraz obsługi serwisowej bardzo zadowolony Można to potraktować nawet jako reklamę, lecz jestem zalogowanym użytkownikiem tego forum od kilku lat i nie jest to żaden spam a jedynie opinia zadowolonego użytkownika. Jeszcze raz polecam firmę Witkowskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam kocioł Witkowskiego  KMB-RP 15KW z palnikiem rynnowym, po przeczytaniu wszystkich wypowiedzi ze swojej strony mogę dodać opinię co do firmy jest solidną jeżeli chodzi o serwis i doradę na każde pytanie wyczerpująca odpowiedź, co do pieca to jaki by nie był to w każdym coś się znajdzie na nie, jest to mój pierwszy piec z podajnikiem poprzedni zasypowy SAS po 14 latach postanowiłem wymienić żeby mieć trochę wygody, palę pierwszy sezon i powiem że jest to nie małe wyzwanie dla laika który nie maił do czynienia z takim piecem, moim zdaniem ustawienia i jeszcze raz ustawienia to jest droga do pełnego sukcesu dobre, ekologiczne (jeżeli można tak to nazwać) spalanie opału który jest jak wszyscy wiemy lepszy i gorszy. Mam dom starszego budownictwa 2 razy pustak tzw. żużlowy w środek styropian 5cm na zewnątrz styropian 5cm okna drewniane zwykła szyba, piec sterowany jest timelem  skzp-02, zawór czterodrożny i podłogówka, przy mrozach -25 spalanie miałem na poziomie 33kg na dobę dla mnie to chore wielkości, to jest odczyt z komputera, raczej prawdziwy bo palę groszkiem Jaret plus pakowany po 15kg i liczę ile wsypuję do zasobnika więc te wielkości by się zgadzały, a teraz co do samego palnika to myślę że do samego palenia eko groszkiem to chyba lepszy byłby sprawdzony retor, ale to moje zdanie po tym okresie co palę i nie do końca wiem czy moje ustawienia są dobre wypalać się wypala ładnie, mam mało sadzy raczej jest popielaty nalot na ścianach pieca, z tego co zauważyłem to palnik bardziej dogrzewa ścianę przeciwległą od palnika co jest według mnie minusem gdzie przy retorze ciepło rozchodzi się dookoła, jeżeli jest ktoś zainteresowany bliższymi informacjami na temat palnika rynnowego to chętnie odpiszę, a jeszcze sprawa wilgoci na ściankach zasobnika, też to miałem i problem rozwiązałem po telefonie do serwisu pan powiedział żeby przed wsypaniem opału do zasobnika otworzyć worek żeby odparowała wilgoć (worki folia) i to pomogło 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim podajniku tez kocioł Witkowski kmb rp 12kw retorta kwadratowa żeliwna eco 19kw tez miałem mokrą ściankę w koszu na eko. Piszesz kolego że otwarcie worka pomogło a ja zrobiłem dosuszanie zasobnika i nie pomogło lecz całkowicie wyeliminowałem problem nawet lekko wilgotny opał gdy zasypałem ścianka sucha i szybko również węgiel wysechł naprawdę polecam. Na rynnie napewno dobrze pali się miałem weglowym oraz pelletem ja dopiero bede testował miał na retorcie z forum raczej sa pozytywne opinie ale jak rozpalę to dopiero będę wiedział i opiszę to dla innych zainteresowanych. A u ciebie ponad 30kg na dobę?? Wydaje się dużo przy kotle 15kw u mnie w największe mrozy spalanie w granicach 16kg groszku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


zgadzam sie ogolnie jest malo opini na temat w/w kotła jako ciekawostka napisze ze byl dzisiaj u mnie hydraulik ktory montowal mi kociol przyjechal z klientem ktory jest na etapie zakupu a u mnie w okolicy dominuje defro i panu sie bardzo spodobal. dlaczego mialem nie napisac pochlebnej opini??? palilem dziewięć lat w smieciuchu per-eko ksx13 kociol sprawowal sie bez zarzutu ale teraz nie wiem co to jest codzienne rozpalanie na cwu zakup drzewa trzy dni ciecia ukladania non stop kazdego dnia caly rok. marnotrawienie urlopu. teraz mam spokoj kazdy palacz wie ze kotlownia w domu jednorodzinnym to serce budynku. a kociol chwale ze swojego punku widzenia i bez reklamy. i prosze o odpowiedz złosliwcow którzy wnikaja w szczegoly ktory kociol na eko posiada wieksza szuflade na popiół a nikt mnie nie przekona ze to nie jest zaleta .kazdy pisze o przewymiarowaniu i nie wiem czy sa to tak mlodzi ludzie ktorzy nie pamietaja chociazby zimy 2009 i 2010 kiedy zima trwala szesc miesiecy trzy sezony spowodowaly ze kazdy ma przewymiarowany a co to oznacza??? jak sie ma nazwa kotła do faktycznej oceny przez kupujacego tzn. pojemnosc wymiennika ogniwo 10kw wymiennik 1,6m palnik jama smoka kamen 10kw wymiennik 1,4m palnik kolejna japa smoka 15/25kw i mozna wymieniac dalej ale mi sie nie chce moj Witkowski 12kw wymiennik 1,2m palnik 15 jako calosc powtarzam nie jest przewymiarowany chodzi na malycdh mocach nie smoli pali na calym palniku i jestem luuuxxx zadowolony tez moglem kupic defro ale pomimo roznych zlych opini ktore kraza na temat kotlow z Pleszewa nie potwierdzam bede polecal pozdrawiam i jak znam zycie oczekuje super zjechanej odpowiedzi od ludzi ktorzy nie majac w/w kotła i tak wiedza lepiej ze bedzie sie zle palilo

 

Dzięki że odpisałeś na moje wywody na temat pieca i palnika, co do spalania to też wydaje mi sie że 33kg na dobę to przesada, ale jak pisałem to mój pierwszy sezon na takim piecu wiem że dobre ustawienia poprawią na pewno spalanie jednak na razie takowych nie udało mi się znaleźć szukam, ale ni c lepszego nie wymyśliłem dlatego staram się wyczytać na forum jakichś wskazówek jednak do tych czasowe porady nic nie pomogły może podaj jak mam się do tego zabrać bo mam wrażenie że trochę szukam po omacku jakieś sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 1 rok później...

Jeżeli rynna to tylko apr witkowski. Mam od 2 lat i nie zamienił bym na inny. Zamontowałem kilka o nikt nie żałuje.

Palisz wszystkim miał groszek pellet miał z trocinami lub zrębkami itp.

Super sprawa to sterownik timel. Odpalasz i zero problemów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę że nagle pojawiają się posiadacze palnika rynnowego  i nagle wszyscy są zadowoleni a jak szukałem pomocy to tylko jeden z kolegów na forum był wstanie mi doradzić co i jak , nawet po kilku rozmowach z Panem Tomkiem z Timela  rozmowy kończyły się podsumowaniem jest tych palników mało i dla tego trudno coś komuś doradzić jednoznacznie, dla tego po rocznym użytkowaniu palnik został sprzedany, a zakupiony palnik Batory konstrukcja sprawdzona i z mojej strony jestem zadowolony, a co do palnika rynnowego Witkowski to ze smutkiem muszę stwierdzić że jak się okazało to po prostu producent dał ciała po rozebraniu palnika okazało się że polnik był źle poskładany  odlew żeliwny nie oszlifowany i źle spasowany z częścią dolną palnika w wyniku tego powietrze uciekało bokami a nie dostawało się do dysz  i paliło się tak sobie, w takim przypadku to najlepszy sterownik nic nam nie da jak palnik jest po prostu niesprawny i proszę mi nie tłumaczyć że to moja wina  piec kupiłem bezpośrednio w firmie więc palnik ma być poskładany dobrze i sprawdzony po kontakcie z serwisem Witkowski były różne sugestie jak i gdzie szuka problemu jednak wysokość spalania dobowego  przy moim metrażu i wielkości pieca była grubo za duża sugestii żeby wyciągnąć palnik i na nowo uszczelniać nie było a Ja nie miałem powodu myśleć że będzie to taki bubel w montażu , nie szukam cudów ,  żeby groszek był spalony i w domu ciepło jednak ilość spalonego grochu nie była tak szalona. Wiem jedno że forum jest i od czasu do czasu na niego zaglądam i najwięcej co mi się tu przydaje to informacje na temat sterownika i jego ustawienia, a największy szacun dla Pana Tomka jak dla mnie jest wielki za to co robi i zawsze jest i służy pomocą, a co do palnika drugi raz go nie kupię, a to tylko za sam fakt że z fabryki wyszedł bubel i nie przyjmuję tłumaczenia że przy produkcji taśmowej czy innej zdarzają wypadki to po prostu bzdura odlew po wyjęciu z formy podlega obróbcie i pasowaniu, a tego się nie da przeoczyć to tyle z mojej strony na ten temat i jak do tej pory będę forum obserwował  jednak niektóre wypowiedzi to przez sito przepuszczę pozdrawiam wszystkich naforum  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam. Posiadalem palnik Żeliwny od Witkowskiego. Niestety był wadliwy i został wymieniony na gwarancji na żeliwny jakiś Eco 12-25. To jest palnik kwadratowy,jak się go dokładnie uszczelnia,wystarczy tylko do góry pod koroną  czy na dole też można?  Na tym filmie mam podobną koronę tylko od strony dmuchawy mam 3 otwory . Można ją tak uszczelniać do góry i na dole jak radzi Kamil Miernik czy tylko do góry? 

https://youtu.be/7q4ITLo4SGI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

według mnie trzeba uszczelnić z obu stron. odlewy żeliwne nie są idealne i zawsze gdzieś będzie przestrzeń którą powietrze będzie się przedostawać a nie tylko otworami napowietrzającymi. należy zatem minimalizować ryzyko trafiania do palnika lewego powietrza zwłaszcza od dołu bo to będzie ściągał żar w dół i podnosić ryzyko szybszego zużycia lub uszkodzenia ślimaka lub przepalenia ścianki palnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki. Tak właśnie zrobię.

Są w tym palniku jak ściągam głowice i jak się zaczyna kanał powietrzny 2 otwory,są to otwory antyspalinowe?, mogę je zakleić całkiem? Gdzieś nawet Pieklorz pisał, że można je zaslepic tym bardziej jak się posiada napowietrzanie zasobnika. I właśnie od strony tych otworów antyspalinowych wypala bardziej się ekogroszek..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nie wypala raczej przez dodatkowe otwory. Nowe retorty mają przesłonięte wręcz korony od strony wentylatora. Jeśli jednak podajnik Ci się przegrzewa - możesz je zaślepić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arek810316 

zaślepić możesz. w starszych wersjach Ci co lubili to nawet zaspawywali jak mieli sprzęt i zacięcie. generalnie warto zrobić wszystko aby powietrze trafiało do paliwa tylko otworami w koronie palnika. niestety te ustrojstwa mają taką konstrukcję że często występuje wypalanie z któregoś końca. Ja u siebie przerabiałem całą koronę i zupełnie zmieniałem rodzaj i rozkład otworów. a jesli chodzi o uszczelniacz kominkowy to u mnie dzięki niemu chyba tylko korona trzymała się kupy po wszystkich przeróbkach. Twój palnik jest już pozbawiony większości wad wieku dziecięcego, może poza tym że jako odlew nie jest równy idealnie i stąd uszczelnianie ze wszystkich stron

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaslepilem otwory antyspalinowe, miałem dwa. No muszę przyznać że pali się teraz nawet,nawet... Muszę na wiosnę jeszcze wyciągnąć ślimak bo mam żeliwny który posiada przeciwzwoj i trochę mieli ekogroszek.Po zaślepieniu tych otworów spadła temp podajnika,przedtem miałem różnie od 45 do ok 50 stopni ,teraz od 28 do 32. Zobaczymy jak będzie dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.