Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Do Oceny - Kontynuacja Tematu


piastun

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Panowie chciałbym was poprosić o sprawdzenie poprawności schematu Kocioł - bufor ciepła. Temat ten jest kontynuacją tematu który zacząłem w tym wątku

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/21322-instalacja-do-oceny/?do=findComment&comment=250146

 

Schemat znajduje się na rysunku poniżej:

post-41422-0-72503400-1463635885_thumb.png

 

# Instalacja pomiędzy kotłem a buforem będzie prowadzona rurami stalowymi o średnicy 1". Bufor będzie grzany wymuszonym obiegiem przez pompy więc mam nadzieję, że taka średnica wystarczy.

## Zastanawia mnie też zawór zwrotny zabezpieczający przed cofaniem się wody. Nie wiem czy pompa wytworzy wystarczający opór, żeby zapobiec takiemu złodziejstwu :).

### Naczynie przeponowe będzie stało na nieogrzewanym strychu więc czy trzeba prowadzić rurę powrotną z naczynia w celu samo ogrzewania się?

#### Kolejna kwestia to wysokość położenia takiego naczynia. Dla pomp 25-20 to musi być 0,7*2 = 1,4m od najwyższego punktu. Tu pojawia się pytanie czy leszno produkuje pompy 25-20. Wiem, że te stare grundfosa mialy takie parametry,

##### Wielkość naczynia przelewowego przyjąłem 1100l * 4% = 50l, czy taka wielkość będzie wystarczająca?

###### na rysunku zabrakło zaworu bezpieczeństwa - będzie na kotle = 1,5bar

 

za wszelkie uwagi z góry dziękuję.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za pompa z Leszna o symbolu PW 25-20? W katalogu są pompy 25PWr -40 ale są cyrkulacyjne do wody użytkowej gdzie maksymalna temperatura czynnika wynosi 65o C i moim zdaniem nie nadają się do CO. Tu trzeba zastosować pompy obiegowe 25/40 producent to sprawa wtórna, jak chcesz Leszno to może być np ePOr 25/40, ale  ma wadę bo jest droga . Wysokość naczynia wzbiorczego przy pompie na powrocie wynosi 70% wysokości podnoszenia. I nie oszczędzaj na średnicy rurociągu. Odcinek pomiędzy kotłem a buforem powinien mieć średnicę wyjścia z kotła. Do instalacji grzejnikowej zawór 3D jest zbędnym wydatkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PP stabi 90o C wytrzymują ale.... tym ale jest sposób montażu i kompensacja wydłużeń, szczególnie na długich prostych odcinkach, z czym instalatorzy mają problem. Jak chcesz możesz zastosować zawór 3D dla instalacji grzejnikowych jest on jednak zbędny w zupełności wystarczają zawory z głowicami na grzejnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent pompy to sprawa wtórna, jedni chcą tanie inni znanych firm. Każdy powinien rozważyć co mu odpowiada niska cena (ok 100) i krótka trwałość  (3-4 lata) czy cena wysoka i dość długi okres użytkowania. "Długi" nie znaczy że są wieczne też się psują (przeważnie jak skończy się gwarancja)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to schemat zależny będzie od bufora. Dla bufora  bez wężownicy schemat jest poprawny, i dopuszczają go producenci kotłów np Atmos. Kol Digitrax może chodzić o miejsce wpięcia zasilania  powinno być na górze bufora i to trzeba rzeczywiście poprawić co przeoczyłem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Bufor pełni jednocześnie role sprzęgła więc zawór 3D z pompą CO winien być wpięty do bufora bezpośrednio. Zawory zwrotne w tym układzie są zbędne. Można to uprościć do jednej pompy i bufor grać grawitacyjne ale wtedy potrzeba z kotła rur minimum DN40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor pełni jednocześnie role sprzęgła więc zawór 3D z pompą CO winien być wpięty do bufora bezpośrednio. Zawory zwrotne w tym układzie są zbędne. Można to uprościć do jednej pompy i bufor grać grawitacyjne ale wtedy potrzeba z kotła rur minimum DN40.

Jeżeli będzie grawitacyjnie to zawory zwrotne będą potrzebne (nie napisałem o tym ale kocioł i piec będą na tym samym poziomie).

Czy w przypadku takiego schematu jak narysowałem rury 1" wystarczą do ładowanie bufora?

Nie rozumiem tego zdania "Bufor pełni jednocześnie role sprzęgła więc zawór 3D z pompą CO winien być wpięty do bufora bezpośrednio." bufor ma być sprzęgłem bo taki był plan ale nie rozumiem czemu zawór 3d jest w złym miejscu u mnie na schemacie.

 

Tak naprawdę to schemat zależny będzie od bufora. Dla bufora  bez wężownicy schemat jest poprawny, i dopuszczają go producenci kotłów np Atmos. Kol Digitrax może chodzić o miejsce wpięcia zasilania  powinno być na górze bufora i to trzeba rzeczywiście poprawić co przeoczyłem 

Tak bufor będzie bez wężownicy. Nie rozumiem tylko co znaczy to zdanie "o miejsce wpięcia zasilania  powinno być na górze bufora ". CZy chodziło Ci o to zasilanie powinno być wpięte na miejsce odpowietrznika?

 

pzodrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to że odbiór na CO powinien być wzięty bezpośrednio z bufora a nie na nitce ładującej bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Koledzy mak i Digitrax mają rację,kolega sieno niestety nie. ;)

Miejsce wpięcia zasilania bufora jest poprawne,chodzi o odbiór=to co idzie na grzejniki,to ma być tam gdzie odpowietrznik na samej górze. ;)

Odpowietrznikiem będzie naczynie wzbiorcze,jeśli dobrze rozumiem,bo napisałeś przeponowe? :blink:

To jedna z zalet układu otwartego,zawór zwrotny zbędny,tu grawitacja nie zadziała=bufor na jednym poziomie z kotłem+obieg wymuszony,zawory mieszające zbędne jeśli termostaty,miałem tak 5 lat zbadane=4d 2 calowy,jak chcesz wyślę za opłatą przesyłki. :D 

Tak samo obecnie z innym ogrzewaniem,nie montuj też panelu pokojowego,ten będzie zakłócał tylko pracę termostatów.

Mam bufor 1000 l. ze zbiornika po hydroforze=1 podłączenie mufa 1 cal na górze i to samo na dole,więc musiałem zrobić podobnie jak u ciebie na schemacie jednak za wyjściem z bufora od razu trójnik,ma to być jak najbliżej,jeśli nie ma innej możliwości ale działać zawsze będzie. ;)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupfer chodziło mi właśnie o to o czym piszesz czyli wyjście na CO z bufora czyli z najwyższego jego punktu by wykorzystać całą energię zgromadzoną w nim.

Przy tym schemacie jak na rysunku z postu pierwszego naczynie nie odpowietrzy bufora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

W najwyższym punkcie bufora winien być wkręcony odpowietrznik automatyczny. Odbiór ciepła z bufora winien być podłączony na osobnych przyłączach tak jak zasilanie bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Po co? :D

Najwyższym punktem jest zbiornik wyrównawczy,dzisiaj zwany naczyniem wzbiorczym.

Każdy automat może być z czasem  nieszczelny od zanieczyszczeń w wodzie, to tak dla tych co ocieplają i obudowują szczelnie bufor. :lol:

Nie mam tego ustrojstwa od wielu lat i nic się nie zapowietrza.

W układzie zamkniętym z kolei nie ma innego wyjścia. ;)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, ale można pociągnąć również nitke z bufora do naczynia i mamy zalatwione odpowietrzenie jak to bywalo w "starych" instalacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

W starych instalacjach to i piony były odpowietrzane poprzez naczynie. Uważam, że jest to zbędny wydatek na dodatkowe rury. Z czasem piony zakańczano odpowietrznikiem automatycznym i wycinano zbędne orurowanie spod sufitów mieszkań lub strychów. Odpowietrznik nawet ręczny w tym miejscu wystarczy aby bufor był do pełna zalany wodą.

 

Kupfer swoje uwagi pozostaw sobie lub swoim rówieśnikom. Na tym forum nie ma miejsca na pieniactwo. To nie czat onetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

Panowie zaktualizowałem trochę schemat i pytanie do was czy takie podłączenie jest już koszerne?  :D

Co do podłączenia bufora to są króćce więc mogę go podłączyć jeszcze do pracy jako sprzęgło ale nie wiem czy to jest lepsze rozwiązanie od tego co jest teraz.

 

post-41422-0-67932700-1463989639_thumb.png

 

Druga kwestia która mi trochę nie daje spokoju to gdzie na tym schemacie znajduje się pompa obiegowa: na powrocie czy na zasilaniu? Bo nie wiem na jakiej wysokości powinno znajdować się naczynie przelewowe.

 

Zastanawia mnie kwestia, którą tutaj podnosicie a mianowicie usunięcie zaworu 3d i oparciu się na zaworach termostatycznych przy grzejnikach.

Zamierzam robić instalację z PP stabilizowaną włóknem szklanym, którą chciałbym ordynarnie poprowadzić na ścianie montując to do takich klipsów. 

Przy pracy bez 3d i zasilaniu max 60oC dt=40oC czyli wydłużalność na odcinku będzie ~7mm (zakładam, że pomijalna - nie wiem czy dobrze  :ph34r: ), natomiast przy dt=70oC będzie już ~15mm. Tych 15mm to już raczej na kolanku nie zgubię, więc trzeba będzie jakieś kompensacje robić a wtedy cała "estetyka" idzie psu w budę.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie odświerzam temat.

Szczególnie zależy mi na tej kwestii "Druga kwestia która mi trochę nie daje spokoju to gdzie na tym schemacie znajduje się pompa obiegowa: na powrocie czy na zasilaniu? Bo nie wiem na jakiej wysokości powinno znajdować się naczynie przelewowe."

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.