Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Szybkie Wychładzanie Wody W Bojlerze Cwu.


TulipanKarol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Na początku proszę o wyrozumiałość - tak jest sporo tematów na ten temat, ale nie takich jak mój :)

Otóż mam instalację CO starego typu z lat 90 do której dołączony jest bojler 160 l poziomy wszystko było by ok gdyby nie to wychładzanie wody w bojlerze(temp. wody 65C wieczorem godz.19 rano godz. 5.30 35C) skorzystało z wody 2 osoby prysznic. Na lato zakręcam główny zawór odcinający zasilanie na grzejniki, a w tedy pompa CO działa na krótkim obiegu ogrzewając wodę w zasobniku. Moje pytanie jest takie czy gdyby na zasilaniu zasobnika zamontować zawór zwrotny klapowy to czy rozwiązałoby to problem wychładzania? Ale czy wtedy nie będę musiał domontować pompę CWU wpinając się do głównej rury wychodzącej z pieca ?

A może do d.... ten bojler? niby z potrójną wężownicą.

 

Proszę o porady jak to zmodernizować.

Dziękuję i Pozdrawiam

post-15970-0-52002400-1462958426_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze widzę to masz jakiś polski bojler Kospel,Biawar czy coś.Wężownica w nich jest usytuowana w połowie zbiornika tak że tylko górna część jest naprawdę ciepła a dół już nie tak.Nie sądzę aby wychładzał się grawitacyjnie ale zwrotny możesz dać najlepiej ze sprężynką.Nie musisz montować drugiej pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze montuje zawór zwrotny i na pewno ta jedna pompa go otworzy, a co w zimie (czasami chodzi to na grawitacji) czy może lepiej by zamontować drugą pompę obniżając zasilanie pierwszej a wpinając zasilanie za pompą obiegową i wyjście przed zaworem zwrotnym na rurze zasilającej bojler? Bo drażni mnie ciągły brak tej ciepłej wody rano gdzie wieczorem poparzyć się można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zimie raczej nie powinno brakować ciepłej wody jeżeli palisz non stop.Chyba że na noc wygaszasz to jest inny problem:wychładza ci pompa zanim się wyłączy.Masz np.ustawioną na 40st. więc będzie pracować do 35/w zależności od histerezy sterownika/ i do tej temp. schłodzi bojler.Jaki masz sterownik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam sterownik Electronics SP-06 temp. załączania pompy obiegowej to 40 st. natomiast wyłączenia 38 st. dziś zrobię jeszcze jeden eksperyment - rozgrzeję wodę w bojlerze do 65 - 70 st. i wyłączę pompę wtedy temp. powinna się ustabilizować i grawitacyjnie grzać wodę w bojlerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no więc widzisz że wygaszając piec a nie wyłączając sterownika pompa wychładzała do 38 całą instalację łącznie z bojlerem.Eksperyment możesz zrobić i sprawdzaj czy gawitacyjnie nie będzie schładzać jak piec wygaśnie ,jak będzie wstaw ZZ.Gdybyś chciał wstawić drugą pompę to niema problemu,sterownik obsługuje ładowanie cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko wstawić pompę tak jak pisałem wcześniej czy wystarczy ją dać na zasilaniu bojlera? Bo jak dam zakładając opcję 2 to muszę dać zawór różnicowy i wtedy czy pompa 1 nie będzie pobierać całej wody na grzejniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wczoraj dziś wykonałem test z woda ciepłą. Nagrzałem wodę do 57 st. i wyłączyłem pompę obiegową temperatura wody wzrosła do 65 st. Wieczorem normalne użytkowanie temp. spadła do 57 st. dziś rano temp. wyniosła 39 st.. Czyli na moje oko grawitacja wyciąga tę wodę i grzeje piec.

 

O jakim elektrozaworze mówisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Czyli na moje oko grawitacja wyciąga tę wodę i grzeje piec.

 

 

Pieca to raczej nie grzeje, gdyż jest on poniżej bojlera, a ciepła woda raczej w górę będzie płynąć, więc grzać będzie pion lub grzejnik powyżej. Skoro już robisz takie próby, to zrób jeszcze jedną i jak wygaśnie w piecu to zakręć zawór kulowy na zasilaniu bojlera, czy to aby na pewno grawitacja wyciąga wodę, może po prostu stygnie ;)

Piszesz o temp. wody w bojlerze, a jak to mierzysz? W którym miejscu bojlera masz termometry? Mierząc np. u góry możesz mieć temp 65*c, ale tej wody może być tylko kilkanaście litrów, reszta dużo zimniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie wymienniki wężownicowe mają problem z grawitacją.Podejrzewam że to problem októrym pisze tomtomek i ja wcześniej.Przy pojemności 160l jak 2 osoby wezmą prysznic do tego pobór na codzienne potrzeby to niestety ale spadek temp. może być jaki jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieca to raczej nie grzeje, gdyż jest on poniżej bojlera, a ciepła woda raczej w górę będzie płynąć, więc grzać będzie pion lub grzejnik powyżej. Skoro już robisz takie próby, to zrób jeszcze jedną i jak wygaśnie w piecu to zakręć zawór kulowy na zasilaniu bojlera, czy to aby na pewno grawitacja wyciąga wodę, może po prostu stygnie ;)

Piszesz o temp. wody w bojlerze, a jak to mierzysz? W którym miejscu bojlera masz termometry? Mierząc np. u góry możesz mieć temp 65*c, ale tej wody może być tylko kilkanaście litrów, reszta dużo zimniejsza.

Tak masz rację pieca nie grzeje, sprawdziłem to zakręcając zawór kulowy. Temperaturę sprawdzam po środku bojlera. Pod obudową grzałki jest wejście na czujkę od sterownika.

Proszę mi podpowiedzieć na jaki bojler wymienić i jaki to byłby koszt takiej zamiany? Pionowy czy poziomy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mówisz o czymś takim:   http://olx.pl/oferta/bojler-viessmann-200l-ocieplony-poziomy-CID628-ID1PlNN.html

nie ukrywam drogi to jest ;) a jaki jeszcze w chodzi w grę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tani to może nie jest ale jeśli weźmiemy pod uwagę trwałość to wyjdzie tanio.Obecnie produkowane u nas emaliowane wytrzymują różnie,czasem puszczają na gwarancji czasem 3-5 lat,jak się dobrze trafi to dłużej,ten masz praktycznie wieczny.Moim zdanie lepiej raz zaiwestować i mieć spokój.Na allegro jest więcej,coś wybierzesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 10 lat użytkuję zasobnik Biawar W-E 140.24 Plus. Woda z wodociągów, ale założony reduktor ciśnienia na 3 atm. Przewagą płaszcza wodnego nad wężownicą jest to, że ciepłą wodę uzyskuje się już w kilka minut po rozpaleniu, przy wężownicy trwa to trochę dłużej ;), natomiast minus jest taki, że gdybyś nie wyłączył pompy obiegowej to wybierze całą ciepłą wodę, a wężownica tylko dolną część, czyli do jej poziomu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 lat wstecz to robili lepsze,kiedyś nawet zwykłe ocynkowane wytrzymywały długie lata.Co do szybkości grzania ale w przypadku Viessmanna to się nie zgodzę.Wężownica ma kilka metrów,grzeje równie szybko,to nie to wężownica w kształcie U w połowie zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

może być tak

Witam ponownie, proszę mi podpowiedzieć czy jak będę przerabiał CWU to według Pana dać tylko samą pompę czy jeszcze dodać zawór różnicowy (rysunek) a dojście zaślepić obecne teraz. Dodatkowo można zamontować na wejściu do bojlera zawór zwrotny klapowy czy już to jest zbędne? I jeszcze jedno czy w razie braku prądu będzie mi grzać wodę w bojlerze czy już nie?

post-15970-0-91207000-1484555616_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.