Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ling Duo? (prośba O Pomoc - Sterownik)


PrzemekWCH

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Stoję przed wyborem kotła i na pewno będzie to Ling Duo.

 

Nurtuje mnie jednak jedno pytanie. Jaka jest różnica między sterowaniem Recalart a Estyma (plus). Dodaję, że nie zamierzam kupować pieca z zapalarką.

 

Chciałbym zastosować ten piec w układzie z zaworem 4D. Czy ktoś może podpowiedzieć gdzie znajdę schemat prawidłowego połączenia?

 

Dzięki

 

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

 

Osobiście posiadam Linga Duo 25 kw od sierpnia, mam zainstalowany sterownik Recalart i jestem bardzo zadowolony. Sterownik jest bardzo czytelny na wyświetlaczu widać jaka temp. jest na kotle jaka na powrocie i jaka w bojlerze (wszystko na rysuneczku pokazane) widać nawet,która pompa się aktualnie kręci , strzałki w górę lub w dół pokazują kiedy otwiera się lub zamyka zawór 4d (jeśli masz siłownik oczywiście). Mam tez czujnik na zewnątrz tzw. pogodówkę i dzięki niemu na wyświetlaczu też jest pokazywana temp na zewnątrz domu. :).

W domu w korytarzu mam powieszony programator pokojowy,który po osiągnięciu temp. rządanej w domu daje sygnał do Recalart-a i on obniża temp na kaloryferki o np. 10 % (ja mam akurat ustawione na 10% można inaczej).

 

Pozdrawiam i udanego wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Stoję przed wyborem kotła i na pewno będzie to Ling Duo.

 

Nurtuje mnie jednak jedno pytanie. Jaka jest różnica między sterowaniem Recalart a Estyma (plus).

 

Przemek

 

Posiadam LingDuo 25 ze sterownikiem RecalArt Economic 3000. To bardzo dobry sterownik:

- Bardzo czytelny > panel wyświetlacza jest graficzny i w jednej chwili możesz odczytać wszystkie wskazania pracy kotła. Wszystkie temp., pracę pomp, podajnika, wentylatora, również pracę paleniska.

 

- Prosta obsługa, bardzo intuicyjna. W zasadzie po pierwszym zapoznaniu ze sterownikiem obsługa wydaje się dziecinnie prosta.

 

Tu masz link do strony producenta zapoznaj się z instrukcją obsługi: http://www.recalart.com/

 

Estymy nie widziałem więc się nie wypowiadam.

 

pozdrawiam Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj uzyskałem informację z jednego ze sklepów, że Estymę wycofują. Więc na pewno zostanę właścicielem RecalArta. Panowie czy w swoim piecu nastawiliście się na ruszt do spalania owsa?

 

Za dwa dni będę rozmawiał z hydraulikiem, który zajmie się moją instalacją i marzy mi się zawór 4D oraz programator pokojowy i czujniki temperatury zewnętrznej.

 

Czy ktoś jest w stanie podpowiedzieć jakie wybrać? Henioooo?

 

Czy w przypadku układu z zaworem są potrzebne 2 pompy? Jedna do C.O. druga do C.W.U. ? Domek z poddaszem użytkowym 145m2 (z garażem). Mogę liczyć na podpowiedzi?

 

Dzięki za odzew! :)

 

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie niezbędne czujniki są na wyposażeniu kotła. Zawór + siłownik np. ESBE. Estymy nie wycofują więc poszukaj innego sprzedawcy, najlepiej takiego, który się zobowiąże po sprzedaży dalej pomagać w dostrojeniu kotła.

 

Potrzebujesz 2 pompy a w przypadku cyrkulacji nawet 3.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Estyma ma bardzo dobre sterownik z powodzeniem stosowane np w kotłach Granpal Heatmatix Kostrzewa. Pracuja bez wiekszych problemów i maja jeszcze jedna zaletę możesz je np połączyć z dodatkowym sterownikiem obwodow grzewczych. Ostatnio dostałem w spadku do serwisowania Linga ze sterownikiem estymy i pracuje to wszystko bardzo dobrze. Klient pali w kotle peletem barlineckim i jest zadowolony. A sterownik RecalArt mam w kotłach lazara i tez bardzo dobrze pracuja. A co do instalacji jak najbardziej bez zaworu pogodówka jest bez sensu i koniecznie zawór czterodrogowy polecam zawory Minimix Hel-Wita. Pompy szt 2 jedna za zaworem mieszającym do c.o. i jedna na ładowaniu zasobnika c.w.u. Mogę ew wysłać zdjęcia pogladowe takich instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Oba sterowniki sa ok. Oba serwisuje i sa straszne psuć sie diabelstwo nie chce. I nie ma z czego żyć. :)))

A co do mieszacza to koniecznie czterodrogowy niezłe i w dobrej cenie sa Minimix-y Hel_Wita. No i musisz zamontować 2 pompy jedna do c.o. drugą do c.w.u Schematów nie mam ale mam duzo zdjec kotłowni więc na priva mogę wysłać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Mam tez czujnik na zewnątrz tzw. pogodówkę i dzięki niemu na wyświetlaczu też jest pokazywana temp na zewnątrz domu. :).

 

Witam,

czy możesz mi powiedzieć jak wygląda czujnik zew. (pogodówka)? Czy to takie małe np. białe pudełeczko z takim nic w środku(kostka i coś)? Przysłali mi Linga duo i nie jestem pewny czy to to. Czy w Twoim piecu była jakaś osłona retora, którą się zakłada w czasie "normalnego spalania"? Bo ja nic takiego nie mogę znaleźć.

 

pozdrawiam

BD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodówka to właśnie to małe, białe pudełeczko z prawie niczym w środku. Proponuję to małe, białe pudełeczko wyrzucić od razu do kosza na śmieci lub potraktować młotkiem. W domu ogrzewaniem ma rządzić sterownik pokojowy, a nie czujnik temperatury zewnętrznej, który bardzo często oszukuje sterownik pieca. To że na piecu wyświetlana jest temp zewnętrzna to nic, to samo pokazuje również termometr zaokienny. Dla Ciebie jest ważne by w domu było 20 stopni, a nie, to że na zewnątrz jest +10 czy -20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że działa, ale bez, też działa, a na kablu można zaoszczędzić. Natomiast co do samego sterownika RecalArt 3000 i współpracy z pogodówką, W przypadku gdy podłączysz to wspaniałe urządzenie i ustawisz pracę pogodową, to automatycznie tracisz możliwość, ręcznego ustawienia temperatury ogrzewania. A ten parametr jest chyba ważniejszy od tego jaka jest temperatura na zewnątrz. To że piec nie przechodzi automatycznie ze stanu zima na lato, to akurat malutki problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim to ma polegać na tym by w domu było ciepło i woda była w kranie ciepła. Tu dochodzimy do sprawy mydlenia oczu klientowi, czego to ten piec nie potrafi. Sam dobiera temperaturę ogrzewania do temperatury zewnętrznej. AMERYKA, szkoda że jeszcze tortów nie piecze. Każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia. Dla mnie to kolejne urządzenie, które jest delikatną elektroniką i zawsze może się popsuć. Ostatnio miałem taki przypadek tylko że sterownikiem była estyma. Pogodówka została odłączona i piec raptem zmądrzał. Ty natomiast wolisz te wszystkie gadżety, ja nie wnikam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz jak podepniesz estymie czujnik pogodowy i ustawisz kocioł w tryb ręczny to estyma rzeczywiście głupieje.

 

Mam estymę i czujnik pogodowy(który de facto nie jest żadną zaawansowaną elektroniką) stanowi tylko uzupełnienie sterownika. Jeżeli uważasz, że to nie działa to zapraszam do siebie. I wcale nie zamierzam nikogo przekonywać, że taki sposób sterowania jest najlepszy. Temp. c.o jest dobierana w zależności od temp zewnętrznej. Wystarczy.. tortów piec nie musi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mówię tylko o swoich obserwacjach. Te krzywe grzewcze też mają dość duże widełki. Gdyby było tak, że po spadku temperatury o jeden stopień na zewnątrz, temperatura ogrzewania była podnoszona też o jeden stopień to byłoby wszystko ok. Lecz tak nie jest, w zależności od sterownika pogodówka, może podbić temperaturę ogrzewania nawet o 8-10 stopni, przy spadku zewnętrznej o 1-2 stopnie. Co się dzieje wtedy, w mieszkaniu jest temperatura zadana, ale piec pracuje na maxa by podbić swoją temperaturę do tej, którą mu sugeruje pogodówka. Traci węgiel na marne, a przy całym okresie grzewczym, który w Polsce może trwać i pół roku, straty mogą iść już w pieniądze, które mogą pozwolić już nad zastanowieniem się, czy pogodówka to rzeczywiście takie wspaniałe urządzenie. To, że to działa, nie musisz mnie przekonywać, a to zazwyczaj działa jak Ty nie widzisz, tylko post factum stwierdzasz, że w zasypie pusto, ale tam zimno było i piec musiał grzać. Powtarzam, mnie nie interesuje co jest na zewnątrz, tylko to co jest w domu, a jeżeli piec nie wyrabia z ogrzaniem chałupy, to schodzę do kotłowni i podbijam manualnie temperaturę ogrzewania. Ale jak mówiłem, każdy robi to co lubi. Co do tego przypadku z estymą, to nie ja narzekałem tylko klient i miał ustawione auto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Myślę, że każdy z Was ma rację lub mówiąc innymi słowy prawda leży pośrodku (no może prawie pośrodku)

W każdym bądź razie ja to małe białe pudełeczko z prawie niczym w środku (szumnie nazywane sterowaniem pogodowym) zawieszę na kominie i to na stronie północnej (jak przykazali) i nie będę żałował grosza na kilka metrów kabla. Zawsze po drodze można będzie zrobić jakiś "pstryczek elektryczek" który odłączy lub załączy "pogodówkę" lub bezpośrednio odłączyć od sterownika kotła. Założe nawet z durnej ciekawości... A jak nie założe od razu, to gdzie będzie mi się chciało włazić na dach później? A przynajmniej będę widział temperaturę na zew. Oczywiście "pokojówkę też zawieszę, a co mi tam...

 

pozdrawiam

BD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daleki jestem od stwierdzenia, że pogodówka to wspaniałe urządzenie - dobrze ustawiona krzywa zapewnia większą bezobsługowość kotłowni to na pewno. Zawór 4d z siłownikiem zrobi za ciebie wszystko - utrzyma pożądaną na c.o i zabezpieczy kocioł przed korozją niskotemperaturową. Ostatecznie nie ma znaczenia jak osiągasz pożądany efekt - można zejść do kotłowni podnieść na temp. kotle i/lub przekręcić zawór tak jak sugerujesz. Jak wypnę na wiosnę czujnik to się podzielę uwagami co lepsze.

 

Argumentu z traceniem węgla nie rozumiem za bardzo. Jeżeli załóżmy hipotetycznie, że taka sytuacja ma miejsce to znaczy, że wybrano złą krzywą z pośród kilku(economic3000, 3000D) lub źle zaprogramowano krzywą(estyma). Osobiście wątpię, aby dało się wybrać taką krzywą aby spadek na zewnątrz o 1*C dawał 8*C- 10*C więcej na c.o.W pewnym zakresie to grozi osiągnięciem temp. alarmowej kotła. Poza tym np. sterownik recalart 3000D nie pozwoli na podniesienie temp w domu ponad pożądaną, bo montuje się też czujnik temp wewnętrznej. Do Estymy i Economic3000 trzeba dokupić euroster w ostateczności jak ktoś nie umie ustawić krzywej.

 

W estymie nie ma 'auto' jest 'pogodowy' :) poza tym można swobodnie dobrać krzywą tak aby wraz ze spadkiem na zewnątrz o 1 st temp c.o zmieniała się o wybraną wartość.np. 1*C ale też 0,5*C lub 2*C etc. Temperatura na kotle zawsze będzie wyższa od tej obliczonej/zadanej na c.o. O ile ? To juz zależy od sterownika.

Jak masz ochotę to przeczytaj sobie może ten wątek

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...amp;#entry14105 min. ja zaproponowałem jeden ze sposobów programowania takiej krzywej. Obserwacja reakcji budynku jest konieczna i nie zawsze raz ustawiona krzywa jest uniwersalna w pełnym wachlarzu temperatur. Czasem trzeba ja podnieść lub obniżyć lub zmienić nachylenie. Co jest równoważne de facto z podbiciem temp. ręcznie jak piszesz. Co do wyboru spośród konkretnych krzywych(economic3000 i 3000D) nie wiem jak to się sprawdza, ale jak swego czasu analizowałem Recalart 3000D to stwierdziłem, że można bardzo precyzyjnie tą krzywą dobrać.

 

Co tam klient marudził w kwestii estymy ? Pewnie nie podobała mu się wysoka temp na kotle, bo jak ktoś tu już prześmiewczo napisał

przecież wszystkim ogolnie wiadomo ze im niższa temp kotła to spalanie mniejsze i sprawność wyższa. A i do tego kocioł czystszy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że do zabezpieczenia kotła przed niską temperaturą na powrocie przy zaworze czterodrożnym to pogodówka nie ma nic do gadania. NIe sugeruję przekręcania zaworu, lecz manualne ustawienie temperatury ogrzewania.

Przy 3000e masz do wybrania czynniki: dom nie docieplony, docieplony i inne, to akurat jest bardzo względne. I jak napisałem w poprzednim poście MOŻE, ale nie musi podbić o około 8-10 stopni. Takie przypadki się zdażają. Przy zastosowaniu zaworu czterodrożnego i wymiennika to ta temperatura zawsze będzie około 5 stopni wyższa od zadanej. Tak już jest ustawiony sterownik. Pogodówka dla leni to jest dobra rzecz, ale dla chcących posiedzieć przy kotle i chcących pokombinować to ją odradzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam poważne pytanie, dotyczące sterownika RecalArt 3000 i kotłów Ling (lub podobnych) Mianowicie regulator sterownika ma dwa rezerwowe złącza (obok mieszacza i podajnika) Czy to znaczy, że mogę podłączyć jeszcze coś? Np pompę ogrzewania podłogowego? Bardzo zależy mi na instalacji podłogówki. (4 obwody na dole - ok.20 m2, 1 obwód na górze - ok 12m2) ale za bardzo nie wiem, w którym miejscu wpiąć instalację ogrzewania podłogowego...

 

pozdrawiam

BD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 3000e masz do wybrania czynniki: dom nie docieplony, docieplony i inne, to akurat jest bardzo względne

Za tymi względnymi nazwami kryją się konkretne wartości. Trzeba tylko umieć z tego skorzystać. W estymie to Ty bardzo precyzyjnie decydujesz jakie ma być nachylenie krzywej i położenie względem osi x. Matematyka 4 klasa szkoły podstawowej - funkcja liniowa.

 

I jak napisałem w poprzednim poście MOŻE, ale nie musi podbić o około 8-10 stopni

Nie wydaje mi się. To grozi alarmami jak pisałem, elastyczność tych krzywych nie aż tak zmienna.

 

Przy zastosowaniu zaworu czterodrożnego i wymiennika to ta temperatura zawsze będzie około 5 stopni wyższa od zadanej.

Nic więcej poza zadaną/ obliczoną na c.o nie będziesz miał, bo tego pilnuje siłownik zaworu 4d. Nie wiem skąd Ci się ta wyższa temperatura wzięła. Jak ktoś nie potrafi przeczytać instrukcji do siłownika i sterownika i poprawnie ustawić czasów otwarcia to wiesz ... pozostaje się uśmiechnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam!

 

Od 4 dni jestem uzytkownikiem LING DUO 25 kW z retortą obrotową, sterownik Economic 3000 Premium, sterownik pokojowy Euroster 2006 (bezprzewodowy).

 

1 dzień:

ogólne podniecenie :) + pierwszy alarm o braku paliwa - po prostu była za mała moc do nagrzania zimnej instalacji - w instrukcji przeczytałem i się uspokoiłem

 

2 dzień:

sterownik pokojowy działa, wyłacza piec po przekroczeniu zadanej temperatury, ale jak piec pracuje na podtrzymaniu (nie pracuje pompa CO) to jego temepratura rośnie i dochodzi do 85 st.C i włacza się alarm. Poza tym temperatura na kotle zadana za 60st.C a kocioł pracuje do 67 st.C.

Hydraulik nie wie co jest. Przyjechał serwisant i pozmieniał histerizę (chyba tak się to pisze :) . Kocioł teraz pracuje o 1 st.C więcej jak zadana temp - więc prawidłowo.

Ale mam teraz problem z regulatorem pokojowym, ponieważ nie współpracuje z kotłem. Przy nastawianiu temp. na regulatorze kocioł i tak pracuje dalej ( tak jakby regulatora nie było). Regulator pokazuje , żę jest podłaczony do kotła (czerwona lampka), że kontaktuje się z czujnikiem w pokoju (zielona lampka).

Co może być przyczyną? Czy może regulator pokojowy jest podłaczony ale nie tam gdzie trzeba?

 

aha... jeszcze drugiego dnia wieczorem zerwała mi się zawleczka ;)

 

3 dzień:

2 godz. spędzone przy wyjmowaniu węgla z pojemnika, cofaniu ślimaka kluczem farncuskim + 1,5 godz. na szukaniu zawleczek podobnych do tej co się zerwała (w piecu była dołaczona śruba 5.8 (to chyba twardość), ale okazała się za długa i nie mogłem przykręcić ochronnego plastiku.

 

4 dzień:

palę ręcznie, zmieniam ustawienia, patrzę ile ubyło i ...... gdyby nie ten regulator pokojowy to byłbym na razie zadowolony

 

Pytanie: mam na kotle sterownik Recal Art Economic 3000 Premium - czy używa ktoś dłużej tego strownika z takim piecem ? Gdzie mogę o nim poczytać ? (widziałem ,że jest tam także funkja PID ) Jak jej używać ?

 

proszę o opinie i wymianę doświadczeń użytkowników takich kotłów.

 

Co do spalania to na razie się nie wypowiadam, ponieważ temp. na zewnątrz jest dość wysoka, nie mam drzwi wewnętrznych, budynek był zimny itd.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Od 4 dni jestem uzytkownikiem LING DUO 25 kW z retortą obrotową, sterownik Economic 3000 Premium, sterownik pokojowy Euroster 2006 (bezprzewodowy).

 

 

Witam,

 

Co do zawleczek do LING DUO to moją opinię znajdziesz tu:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...amp;#entry34287

 

a ogólnego użytkowania kotła:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...amp;#entry33524

 

W temacie regulatora pokojowego nie pomogę, bo go nie posiadam z wyboru. Mój sterownik to RECALART Economic 3000 a temperaturę ustawiam ręcznie zaworem 4D. Może masz źle wpięty czujnik mierzący temperaturę... Spróbuj wyłączyć sterowanie pokojowe i zobacz jak wtedy będzie się zachowywał twój kocioł.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.