Skocz do zawartości
IGNOROWANY

3 Domki Drewniane Na Wynajem Jakie Ogrzewanie?


tomaszzakopane

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jak w temacie 

Kolega zaczyna własnie budowę 3 domków góralskich na wynajem o powierzchni ok. 60m2 kazdy  i zastanawiamy się wspólnie nad doborem ogrzewania 

Niestety w okolicy nie ma ani gazu  pozostaje wiec albo pellet albo prąd 

Domki będą oddalone o okolo 4m od siebie 

Pytanie czy ogrzewać każdy domek z osobna jakiś kominek na pellet czy coś  czy zrobić kocioł np w środkowym domku ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z opisem domków to nie rozpisałeś się B)

jakie ogrzewanie, grzejniki czy o.p.?

ile osób w każdym domku? cwu może zabrać więcej energii niż ogrzewanie

w górach domek dla miastucha musi mieć kominek w salonie, bo jak ktoś szuka kwatery na ferie i ma możliwość wynajęcia domku z kominkiem lub bez to weźmie ten z kominkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domki na 6 osob  na dole bedą plytki i podłogówka a na górze grzejniki 

Co do kominków to według mnie fajna sprawa ale co z nimi wyprawiają przyjezdni to byście nie uwierzyli  np służą jako grill pieką w nich kiełbasy czy inne rzeczy nie wspomnę o notorycznie rozbitych szybach 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli 3 x 60 m2 + 18 osób

jaki jest plan na temp wewnątrz jak nie ma gości? utrzymywać obniżoną czy ogrzewanie OFF? domek drewniany/szkieletowy o wiele szybciej się nagrzeje niż tradycyjny murowany, ale przy ogrzewaniu podłogowym? kiepski pomysł, grzejniki szybciej nagrzewają, najlepszą opcją są klimakonwektory, ale cena urządzenia zniechęca.

może warto rozeznać temat ogrzewania nadmuchowego? nie wiem jaka jest inwestycja początkowa w porównaniu do grzejników i o.p. ale w takich domach idealne rozwiązanie. warto również pamiętać że jest to inwestycja komercyjna i warto rozpatrzyć różne opcje, przy czym inwestycja w instalację jest to sprawa drugorzędna. na pierwszym planie jest koszt utrzymania/eksploatacji. tutaj można zaoszczędzić jedynie na kotle, bo kocioł np 75 kW jest tańszy niż 3 x 25 kW.

 

kolejna sprawa to cwu dla 18 osób, kocioł będzie miał co robić, ale w tym temacie się nie wypowiadam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczytaj jeszcze raz, skrót np - na przykład, ja nie wiem czy taka moc jest potrzebna, ale można to policzyć.

 

moc kotła musi być dobrze policzona, bo cwu dla 3x6 osób może skutecznie rozwalić system, a potem w necie ludzie będą pisali elaboraty w opiniach

 

na koniec pozwolę się z Tobą nie zgodzić co do powierzchni, precyzyjniej jest podawać 3 domki po 60 m2.

 

PS. niech kolega zleci ozc i będzie miał wszystko na tacy/kartce, Ty pomożesz mu w instalacji i gra gitara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w temacie.

 

Do każdego domu kominek na pelet i drewno z płaszczem wodnym.

Sam się rozpala, sam pilnuje temperatury w domu i może być jedynym źródłem ciepła.

 

Kominek ma zasobnik na pelet, który uzupełnia się co kilka dni. Pelet może rozpalić także drewno.

 

Jest firma, polska, która robi takie kominki, wystarczy poszukać.

 

I będzie 2 w 1, kominek i system grzewczy.

I po góralsku, hej. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisz w wujka google imię jurorki tańca z gwiazdami o nazwisku Pavlović i do tego pelet....

 

Mam nadzieję, że tak można, nie mam nic wspólnego z tą firmą.... ;)

 

Pelet można zasypać jak goście wyjadą lub poprosić ich by to zrobili. Do tego szczapy drewna, którego nie można nie rozpalić, bo zrobi to za nich kominek, Jest wersja Air i Aqua.

 

Tanie nie jest, ale załatwia i grzanie, i podgrzanie CWU (w płaszczem wodnym) i nastrój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.