Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co Problemy, Zapowietrzanie Itd.


snajperusa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Moim zdaniem problem jest w naczyniu przeponowym.Jest nie możliwe aby ciśnienie w instalacji wzrastało dwukrotnie. Poza tym wywal separator i zawory zwrotne daj za pompy. Taka instalacja powinna działać bez separatora.  Zamiast zaworu kulowego który jest na nitce grawitacyjnej do bojlera CWU daj zawór zwrotny klapowy. Czy bojler jest na tym samym poziomie co kocioł? Pokarz podłączenie bojlera.

 

 

wywal zwrotny na c.o. i zamień miejscami pompę i separator, roboty niewiele a powinno zadziałać

 

 

Zacznę od najprostszego czyli tak jak proponuję ja740 czyli separator i zwrotny za pompą co. Myślę, że w weekend dam radę to przełożyć i wtedy poinformuję jak wyszło.

 

Dołączam jeszcze zdjęcia podpięcia zasobnika cwu oraz podłączenia naczynia wzbiorczego.

Jak sprawdzić jakie ma ciśnienie powietrza w moim przypadku i jakie to wstępne ciśnienie powinno być. Z tego co wyczytałem to chyba pst + 0,3bar. Tylko u mnie przez grupę bezpieczeństwa górą napełnia się woda, mogę ją spuścić ale nie spłynie ona z naczynia całkowicie bo do góry przecież nie wypłynie cała.

post-67963-0-69424600-1460526391_thumb.jpg

post-67963-0-14690500-1460526392_thumb.jpg

post-67963-0-14626500-1460526393_thumb.jpg

post-67963-0-60664900-1460526393_thumb.jpg

post-67963-0-12533500-1460526394_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 zabezpieczony dodatkowo zbiornikiem przeponowym oraz zaworem bezp. 6 bar.---tu chyba lekka przesada,zanim puści zawór gdzieś coś rozpieprzy.Zawór zwrotny nie jest ci tu wcale potrzebny,na cwu widzę 2 zwrotne ,po co?Dwa naczynia też są zbędne,lepiej było dać drugie na zabezpieczenie cwu bo napewno też wzrasta ciśnienie przy grzaniu,zależy ile masz w sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrznik automatyczny bojlera CWU w złym miejscu. On ma być na górze instalacji. W najwyższym punkcie rury zasilającej idącej do bojlera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tego nie zauważyłem. Po likwidacji tych uchybień instalacja powinna działać prawidłowo. Czy bojler jest na tym samym poziomie co kocioł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 zabezpieczony dodatkowo zbiornikiem przeponowym oraz zaworem bezp. 6 bar.---tu chyba lekka przesada,zanim puści zawór gdzieś coś rozpieprzy.Zawór zwrotny nie jest ci tu wcale potrzebny,na cwu widzę 2 zwrotne ,po co?Dwa naczynia też są zbędne,lepiej było dać drugie na zabezpieczenie cwu bo napewno też wzrasta ciśnienie przy grzaniu,zależy ile masz w sieci.

 

zawór zwrotny, naczynie przeponowe oraz zawór bezpieczeństwa są założone na zimnej wodzie do cwu.

jest to moim zdaniem rozwiązanie prawidłowe, jak tego nie miałem ciśnienie wody rosło do ponad 6 barów i puszczał zawór bezpieczeństwa. W sieci ciśnienie ok 3 barów i takie cały czas się utrzymuje. Powrót bojlera jest włączony do trójnika bezpośrednio przy powrocie kotła. Mam zamiar wymienić na to większe naczynie 80l, które widać na którymś ze zdjeć. To, które mam obecnie mogę wpiąć dodatkowo na zabezpieczenie cwu, ale nie wiem czy będzie to miało jakiś sens, jeśli powrót jest praktycznie ten sam. Naczynie na zimnej wodzie zabezpiecza moim zdanie zasobnik w pełni,.

 

 

 

Odpowietrznik automatyczny bojlera CWU w złym miejscu. On ma być na górze instalacji. W najwyższym punkcie rury zasilającej idącej do bojlera.

 

 

Odpowietrznik jest tam tylko wkręcony ręcznie. Nie pełni żadnej funkcji. Wkręciłem go aby się nie zgubił. Zawór zamontowałem jakby jeszcze coś tam chciał włożyć. Ale odpowietrznik dam na górze gałązki zasilającej. Tylko czy znowu nie będzie mi tamtędy zasysać powietrza?

 

 

I jeszcze dodatkowo odcięty zaworem

 

wyjaśnienie jak wyżej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tego nie zauważyłem. Po likwidacji tych uchybień instalacja powinna działać prawidłowo. Czy bojler jest na tym samym poziomie co kocioł?

 

 

Bojler jest na tym samym poziomie co kocioł tzn jest postawiony na posadzce bezpośrednio. Powrót do kotła na wysokości ok 30 cm, z bojlera na wysokości ok 10cm, co widać na wcześniejszym zdjęciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tak z innej beczki czy sprawdzałeś działanie obiegu grzania wody na grawitacji - mam wątpliwości czy to działa.

 

Sprawdziłem, do pierwszych grzejników woda idzie bez problemu, z ostatnimi nie jest już tak kolorowo.

Dlaczego masz wątpliwości?, co jest nie tak. Grawitacyjnie idzie to dopiero od temp ok. 60 stopni C. Zresztą z pompą też jest różnie, pierwsze mocno grzeją końcowe słabiej. Przekroje rur mam dość spore, jak pisałem w pierwszym poście.

Nie wiem co jest skopane.

 

 

 

 

 

Chodziło mi o ten zawór ze zdjęcia.Jeżeli to naczynie zabezpiecza cwu to ok.Chociaż naczynie powinno być raczej na ciepłj wodzie.

 

Ten zawór jest założony na rurze zasilającej cwu. Dzięki niemu ciepła woda nie cofa mi się do obiegu grzania. Przed pompą cwu mam drugi ale jakbym puścił grawitacyjnie to już on nie zabezpiecza. Naczynie przeponowe zamontowałem zgodnie ze schematem i spełnia swoją rolę. 

post-67963-0-97593800-1460537427_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok sprawdzę to dzisiaj. Powrót z cwu jest pod górę ale innej możliwości nie miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwrotny jest za naczyniem, jest dokładnie jak na schemacie, który załączyłem, czyli wodomierz, zwrotny (antyskażeniowy), bezpieczeństwa, dopiero wtedy naczynie przeponowe oraz zasobnik cwu, między naczyniem a zasobnikiem nie ma już zaworów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o grawitacyjne grzanie wody w bojlerze

Sambor sprawdziłem wczoraj, odłączyłem obie pompy. Grawitacyjnie grzanie bojlera nie działa. Na kotle miałem ponad 80 stopni C, woda płynęła bardzo wolno ale nawet nie rozgrzała się cała rura zasilająca cwu. 

Napisz proszę czy to w ogóle po jakiś małych przeróbkach ma prawo działać grawitacyjnie. 

Co w pierwszej kolejności trzeba by było zmienić.

Martwi mnie również, że większość grzejników miała otwarte termostaty a temp. rosła bardzo szybko. Musiałem podłączyć pompy bo szybciej zagotowałaby się woda niż by tam doszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzanie CWU nie ma prawa działać grawitacyjnie z tym bojlerem, gdyż posiada on wężownicę a nie płaszcz, więc przeróbki nic nie dadzą,

Jedynie można zlikwidować zaw różnicowy na CO

Natomiast warto nabyć zasilacz awaryjny do tych pomp i nim się podpierać przy braku prądu.

 

Dodatkowo trzeba przeprowadzić regulację hydrauliczną grzejników aby pompa od CO mogła pracować na niższym biegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"snajperusa" zawór zwrotny zaznaczony przez " konopka" jest założony na rurze zasilającej wężownicę bojlera. Musisz go zlikwidować bo nigdy nie odpowietrzysz tego baniaka. Automat odpowietrzający w najwyższy punkt instalacji do bojlera. Tylko tyle musisz zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@konopka a co da podniesienie bojlera i w jaki sposób to zrobisz - to 350kg wody + ok 100kg zbiornika.

Trzeba robić konstrukcję nośną jak pod most.

Zgadza się ,to jedna z mozliwości ale nie twierdzę że tak musi być zrobione.Sam mam taki i też stoi na posadzce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzanie CWU nie ma prawa działać grawitacyjnie z tym bojlerem, gdyż posiada on wężownicę a nie płaszcz, więc przeróbki nic nie dadzą,

Jedynie można zlikwidować zaw różnicowy na CO

Natomiast warto nabyć zasilacz awaryjny do tych pomp i nim się podpierać przy braku prądu.

 

Dodatkowo trzeba przeprowadzić regulację hydrauliczną grzejników aby pompa od CO mogła pracować na niższym biegu.

 

W sezonie grzewczym palę ekogroszkiem, przy zaniku prądu nie ma możliwości aby mi zagotowało wodę, to sprawdzałem. Jest na tyle mały kopiec, że jak dmuchawa przestanie dmuchać to nie ma problemu, żeby temp wzrosła aż tak bardzo. Gorzej jest teraz jak przepalam kilka godzin na wodę, bo przy braku zasilania temp od drewna rośnie momentalnie.

 

Na wszystkich grzejnikach (mam same żeliwniaki 18szt. + dwa blaszaki) mam zawory termostatyczne.

Comap i Ferro, ale nie mają one nastaw wstępnych. Próbowałem dławić na powrotnych ale z marnym skutkiem. 

Nie wiem jak to prawidłowo zrobić, może ktoś podpowie.

 

Myślałem, że przy tych przekrojach rur od CU35 do CU18 przy samych zaworach będzie to choć  w części działać na grawitacji. Nie wiem dlaczego to nie chce zadziałać.

 

 

 

 

 

 

 

 

"snajperusa" zawór zwrotny zaznaczony przez " konopka" jest założony na rurze zasilającej wężownicę bojlera. Musisz go zlikwidować bo nigdy nie odpowietrzysz tego baniaka. Automat odpowietrzający w najwyższy punkt instalacji do bojlera. Tylko tyle musisz zrobić.

 

Jeżeli wyrzucę zawór zwrotny to ciepło ciśnie mi na grzejniki z cwu, pisałem o tym wcześniej.

 

Konopka  Jak ty masz to zrobione skoro masz taki bojler, czy u ciebie działa to grawitacyjnie? chyba nie z tego co pisze sambor. Odpowietrznik przełożę do góry na rurę zasilającą cwu z tym akurat nie ma problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie działa na gawitacji ,nie ma szans tak jak i u ciebie.CWU jest u mnie grzane z obiegu kotłowego na jednej pompie,pompa cwu pracuje sporadycznie,obieg grzewczy jest na osobnej pompie za zaworem 4d.

 

 

<Jeżeli wyrzucę zawór zwrotny to ciepło ciśnie mi na grzejniki z cwu, pisałem o tym wcześniej.> jeżeli nie grzeje to cofać też nie powinno.Owszem gdyby był otwarty zawór zaznaczony na zielono.

post-22550-0-30687900-1460622230.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.