Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co Problemy, Zapowietrzanie Itd.


snajperusa

Rekomendowane odpowiedzi

Ok, rozumiem, tak zrobię. A jakieś pomysły do tego powietrza i ciepła, które idzie w powrót?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz tylko dwie możliwości powrotu ciepła na kocioł - albo przez pompę CO i zaw zwrotny klapowy, ale to można łatwo wyeliminować

przez zamknięcie zaworu przed lub za pompą , albo przez zawór różnicowy.

Sprawdź gdzie jest ucieczka , aby wiedzieć na 100%, a nie "na chyba tu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamykałem zawory na obejściu pompy co, woda dalej idzie na powrót. Zostaje różnicowy ale nie wydaje mi się, żeby ten zawór był na 100% szczelny, siła ssąca pompy jest dość duża ale czy ta kulka jest w stanie na 100% przymknąć zawór, jak od dołu trochę ciepła jednak pcha grawitacyjnie to nie jestem pewien. A może jakieś inne rozwiązanie przychodzi wam na myśl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlikwidować ten zawór różnicowy, jak widzisz z nim są same kłopoty.

Zaw różnicowy dawniej był stosowany do otwarcia drogi do naczynia wzbiorczego, którego u ciebie nie ma.

 

PS

Przed wymianą tego zaworu planowałeś dać przed lub za nim zaw kulowy i co ?

Nie chciało się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej to nie jest kwestia chęci. Rozbierałem to i składałem prawie dwa dni. Spójrz proszę na zdjęcie to zobaczysz, że zawór kulowy 5/4'' założyłem dalej. Jeżeli go zamknę to tak samo jak zamknąłbym ten przed/ za ZR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś sprawdzę, ale muszę palić delikatnie i pilnować kotła. Jeżeli to pomoże to jak będę rozbierał żeby założyć zawór dbv to wtedy najwyżej dołożę kulowy za ZR. Nie wiem czy tak przez pompę popłynie grawitacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Próbowałem kilka dni poradzić sobie z powietrzem w instalacji ale nadal jest. Pompa cwu jak tylko się włączy zaczyna mielić powietrze. 

Temp na kotle bardzo szybko rośnie, na zasobniku już znacznie wolniej. Słychać jak przepływa cały czas powietrze tam. 

Odpowietrzałem już kilka razy instalację, na głównej nitce zasilającej też się zbiera powietrze. 

Zbieram właśnie elementy do montażu zaworu dbv, oraz podłączenia większego naczynia przeponowego.

Tylko skąd to powietrze tam cały czas się bierze? Może jeszcze jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysły ( domysły) zostały już dawno przedstawione - gaz ( powietrze) może być zasysane przez odpowietrzniki

lub powstawać z lokalnego podgotowania wody w kotle.

Przy układzie otwartym takie gazy i para wodna są usuwane na bieżąco przez naczynie wzbiorcze.

Natomiast w układzie zamkniętym to problem - trzeba lżej palić , sprawdzić ustawienie kotła - poziom.

Dodatkowo gaz może powstawać z reakcji chemicznej materiału rur i grzejników lub innych el armatury - tzw korozja galwaniczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrzniki zakręcone, kocioł wypoziomowany, pompy włączają się przy 45 stopniach więc chyba nie ma miejsca w kotle w którym się może zagotować woda, ale tego nie wiem przecież. Czyli rozwiązania na to nie ma żadnego? Chyba nie każdy użytkownik układu zamkniętego ma ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żartuj - np ja mam DS na drewno i palę do 110C na kotle , do 105C na buforze i nie ma śladów zapowietrzenia pompy, ani instalacji.

 

A na zimno jak pompa pracuje np 1h to jest OK?

Czy też się zapowietrza.?

 

Sprawdź to.

 

PS

Grzejniki to jakie masz?

Może trzeba będzie zastosować jakieś inhibitory korozji dodane do wody w instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne jest to, że po tych zmianach całych nie było kilka dni nic słychać. Teraz znowu słychać powietrze jak krąży. 

Grzejniki mam wszystkie żeliwne, łącznie ok 200 żeber. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapalić na zamkniętych zaworach tak? Poniżej schemat

post-67963-0-02879400-1464608430_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się wydaje że problemem jest duża ilosc wody w instalacji ,takiej instalacji za jednym razem nie da się dokładnie  odpowietrzyć, tym bardziej że co chwilę coś montujesz i demontujesz ,przez co, co chwilę dopuszczasz świeżą napowietrzoną wodę .To powietrze po zakamarkach się zbiera i po podgrzaniu zaczyna wędrować po instalacji.Wydaje mi się ze odpowietrzanie należy powtórzyć, ,dopiero po dwóch ,trzech razach będzie wiadomo że przyczyna jest inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłes juz ten zbiornik?

Poczytaj to moze znajdziesz tam odpowiedz dlaczego ci się ta instalacja zapowietrza?

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2695929.html

To pytanie jest dalej aktualne.W układzie zamkniętym to podstawa.

Tu inny materiał   na ten temat. Może on cię przekona i coś wyjaśni.

https://www.ogrzewnictwo.pl/poradnik/problemy-z-instalacja-grzewcza-a-jej-odpowietrzenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na zamkniętych, chcę wyeliminować ew wpływ tego separatora powietrza.

W kotle palisz na ruszcie w dolnym ustawieniu?

Na zamkniętych zaworach to samo. Dalej słychać jak woda krąży.

 

 

kolego henryk1953 nie zmieniłem jeszcze tego naczynia, szykuję się do tego może na sobotę. Dołożę to drugie większe tak jak wcześniej pisałem. Zamówiłem jeszcze zawór dbv i od razu pod niego muszę przygotować powrót przy kotle, więc roboty trochę mam a wolę to dokładnie przemyśleć bo już mam dość przeróbek tej instalacji. W międzyczasie patrzę co się dzieje z układem. Mam nadzieję, że to będzie strzał w dziesiątkę z tym naczyniem, bo z tego linku wynika, że za małe naczynie, źle dobrany zb itd. to przyczyny powietrza. Może jak dołożę to drugie NP to problem wreszcie się skończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie w sobotę dołożyłem to większe naczynie przeponowe 80l. W obu naczyniach ustawione ciśnienie wstępne tak jak proponował sambor

na 0,8 bar, ciśnienie pracy na 1,1 bar. Na razie palę tylko na krótkim obiegu tzn. kocioł - zasobnik cwu, ciśnienie jest stabilne i przy 70 stopniach na kotle rośnie do wartości 1,2 bar. Na razie na tym krótkim obiegu nie słyszę, żeby pompa mieliła wodę, ale nie wiem co będzie jak woda pójdzie na cały obieg. 

Kupiłem już graty (zawór dbv, czwórniki, reduktor itp.) do podłączenia dodatkowego zabezpieczenia kotła, ale na to muszę znaleźć chwilę czasu. Na powrocie wstawiłem czwórnik do, którego podłącze dopuszczanie z zaworu dbv. Ma ktoś jeszcze jakieś uwagi, sugestię?

post-67963-0-73617000-1465452179_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na grupie bezp. zmieniłem ZB na 1,5 bar. Dołożę jeszcze jeden na czwórniku na zasilaniu jak proponował kolega henryk1953. Czy będzie dobrze to się okażę, mam nadzieję, że tak. Nie wiem co będzie jak puszczę wodę przez cały obieg kaloryferów, ale miejmy na razie nadzieję, że będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puściłem wczoraj obie pompy cwu i co i słychać jak mieli dalej wodę z powietrzem. Może się odpowietrzy ale widzę, że mimo odpowietrzania grzejników powietrze jeszcze jest. Na razie tylko na chwilę przepalone ale słychać jak powietrze płynie w obiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nikt jeszcze jakiś sugestii? Widzę, że nadal powietrze jest. Pompa mieli nim na krótkim obiegu wciąż. Czy ten odpowietrznik automatyczny ze zdjęcia zamykać czy zostawić otwarty? Jest teraz zamknięty a powietrze dalej jest. 

post-67963-0-69987800-1466163023_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ci się ma krótki obieg odpowietrzyć ,jak masz zamknięty odpowietrznik w obwodzie CWU,.Jak ? Teraz to powietrze pompka CWU zaciąga bezpośrednio  z kotła. Skąd to powietrze ? Ze żle odpowietrzonego CO..Do puki obwód CO masz zamknięty to  obwód CWU działa poprawnie, i się nie zapowietrza.I dlaczego separator masz podłaczony tak ,że chroni tylko obwód CO ?Co możesz zrobić? Odpowietrz układ CWU, Następnie zamknij zawory przed i za pompką CWU. Zrób tak aby obieg CO i CWU był na  pompce CO.i niech to  hula  aż zniknie ci powietrze z układu.To moze trochę potrwać ,masz dużo wody w układzie a mało odpowietrzników , w zasadzie dwa , i na dokładkę jeden zamknięty .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.