Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co Problemy, Zapowietrzanie Itd.


snajperusa

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

Proszę o pomoc w ocenie wykonania mojej instalacji

jak widać na załączonych zdjęciach Kocioł na ekogroszek Galmet KWP 25KW

do tego bojler Viessmann 350l, zabezpieczony dodatkowo zbiornikiem przeponowym oraz zaworem bezp. 6 bar., w układzie pracuje 18 grzejników żeliwnych oraz około 20m2 podłogówki na dwóch zaworach RTL.

Cała instalacja w CU od kotła wychodząc CU35, potem CU28 itd, ostatnie podejścia na CU22, gałązki pod grzejniki CU18.

 

Instalację w większości wykonywałem sam. Firma, która zaczęła mi robić instalację upadła a ja zostałem na lodzie. 

 

Mam problem z ciągłym zapowietrzaniem się instalacji. Układ zamknięty zbiornik przeponowy 25L (mam już kupiony większy 80l ale to na osobny post).

 

Poniżej zdjęcia z opisem zasilania począwszy od kotła. 

Przed pompą CO zamontowałem separator powietrza Flamcovent, jednak to nic nie daje, ta pompa zapowietrza mi się najbardziej, słychać jak mieli powietrze, muszę kilka razy pozamykać i pootwierać zawory na bypasie przed pompą żeby pompa zaczęła tłoczyć normalnie.

Po ponownym rozpaleniu sytuacja się powtarza. Pompa chodzi na 3 biegu, jest to pompa elektroniczna IBO, wcześniej była pompa Grundfos ta która jest teraz na gałązce CWU i było to samo.

 

Nie wiem czy pompa od CWU nie robi czasem dziwnego podciśnienia i stąd przy pracy pompy CO zaciąga ona powietrze.

Proszę o ocenę co jest nie tak. Może na pierwszy rzut oka ktoś coś zauważa.

Na zimnym kotle ciśnienie ciśnienie na manometrze grupy bezpieczeństwa zbiornika przeponowego wynosi ok 0,8 bar

nawet jak je podniosę ciśnienie to do takiego spadnie. Przy temp wody ok 70 stopni C, ciśnienie wskazuje ok 1,8 - 1,9 bara.

 

Jeżeli są potrzebne jakieś zdjęcia dodatkowe lub opis proszę napisać to dołączę.

Czekam na wszelkie sugestie

pozdrawiam

 

post-67963-0-95026100-1460372817_thumb.jpg

post-67963-0-34829200-1460372823_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obie pompy załączają się z automatu przy temp 40 stopni, sterowane przez sterownik kotła. Jak zmniejszę moc pompy CO to słabo grzeją mi bardziej oddalone grzejniki. Do ostatnich mam w linii prostej jakieś 17m, nie licząc zakrętów. Jak mam ustawioną opcję Autoadapt na pompie CO to też się zapowietrza. Odpowietrzniki mam na każdym grzejniku ręczne i automatyczne (zakręcone, aby nie zasysało powietrza). Zasobnik mam Viessmann położony na podłodze, mam na nim odpowietrznik ale tam nie widać powietrza. Zrobię dodatkowe zdjęcie jak to wygląda na zasobniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz sterownik?Podłogówka powinna mieć osobny obwód i pompę.Dobrze byłoby mieć główny odpowietrznik automatyczny.jak na foto.

 

Sterownik chyba Perfekt tylko która wersja?

 

Sterownik Expert R zdjęcia poniżej. 2 małe pętle podłogówki (jedna 13m2, druga 5m2) podłączone są do powrotów za pomocą zaworów RTL, jak na zdjęciu poniżej. Podłogówki grzeją ok obie.

 

 

zasysa powietrze przez separator. daj go za pompą w możliwie najwyższym miejscu

 

 

separator i zawory zwrotne powinno być zamontowane za pompami

 

 

Mam założony przed pompą bo taki mi zalecił doradca techniczny z firmy Flamcovent, do którego się zwróciłem o pomoc.

 

 

Znalazłem podobny temat i różne tam są opinie więc nie wiem do końca czy przekładać to za pompę czy nie.

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/4081-separator-powiertrza-gdzie-montowac/

 

 

 

Czy przełożenie zaworu zwrotnego za pompę powinno coś zmienić?

post-67963-0-68174100-1460439750_thumb.jpg

post-67963-0-86299600-1460439756_thumb.jpg

post-67963-0-04567500-1460439761_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak CWU osiągnie zadaną temp (45 stopni) to pompa się wyłącza, pracuje tylko wtedy pompa CO. Sterownik steruje pracą 3 pomp (CO, CWU, cyrkulacja)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór zwrotny za filtrem na obiegu CO (na bypasie) miałem założony przez instalatora. Obieg CWU wykonywałem sam na podobnej zasadzie. Czy sądzisz, że te zawory mogą wpływać jakoś negatywnie na pracę układu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy to mogłoby powodować, że zapowietrza się aż tak, że pompa mieli cały czas powietrze a woda ciśnie przez zawór różnicowy. 

 

Nie wiem czy nie jest to wina jednak tego separatora. Z drugiej jednak strony separator dokładałem niedawno a problem z powietrzem jest od początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Moim zdaniem problem jest w naczyniu przeponowym.Jest nie możliwe aby ciśnienie w instalacji wzrastało dwukrotnie. Poza tym wywal separator i zawory zwrotne daj za pompy. Taka instalacja powinna działać bez separatora.  Zamiast zaworu kulowego który jest na nitce grawitacyjnej do bojlera CWU daj zawór zwrotny klapowy. Czy bojler jest na tym samym poziomie co kocioł? Pokarz podłączenie bojlera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknę jeszcze dziś. Jak zamknę kilka razy i otworzę zawór kulowy przed separatorem to słychać stuknięcie i zamknięcie kuli i wtedy bez problemu pompa co tłoczy wodę, więc zawór jest ok. Jak wszystko pracuje ok, to zawór jest zamknięty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Moim zdaniem problem jest w naczyniu przeponowym.Jest nie możliwe aby ciśnienie w instalacji wzrastało dwukrotnie. Poza tym wywal separator i zawory zwrotne daj za pompy. Taka instalacja powinna działać bez separatora.  Zamiast zaworu kulowego który jest na nitce grawitacyjnej do bojlera CWU daj zawór zwrotny klapowy. Czy bojler jest na tym samym poziomie co kocioł? Pokarz podłączenie bojlera.

 

Zrobię dziś fotki podłączenia bojlera. Na nitce zasilającej cwu jest zawór zwrotny klapowy.

Bojler to poziomy Viessmann Horicell 350l, leżący na posadzce. Wcześniej miałem na ścianie zamontowany Galmet 140l i było to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o zimną wodę tylko o zasilanie bojlera z CO.Na poziomej gałązce masz zawór kulowy który musisz sam otwierać jak chcesz aby grzała grawitacja. Zmień go na zawór zwrotny. Po co latać do kotłowni i mieszać rączkami jak to może samo działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak założy zwrotny to cwu będzie cały czas grzane od pompy co a chyba nie o to chodzi.To że zawór różnicowy stuka jeszcze o niczym nie świadczy,ni e zagotowałeś czasem wody?A swoją drogą ciśnienie naczynia można też sprawdzić.Mam na myśli ciśnienie w przeponie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To obejście grawitacyjne do pompy cwu zrobiłem tylko po to aby w czasie jakiejś awarii pompy itp. użyć tego obiegu.

Pompa cwu wyłącza mi się po osiągnięciu zadanej temp. Na przewodzie zasilającym cwu mam zawór zwrotny aby nie cofało mi ciepła z bojlera do kotła. 

 

Jakbym nie miał tam pompy to cały czas gorąca woda płynęłaby przez zasobnik a mi nie oto chodzi.

 

W tamtym roku miałem na kotle ponad 100 stopni. Jak sprawdzić działanie tego zaworu różnicowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę mieć na to dłuższą chwilę. Może jeszcze jakieś inne sugestie się nawiną. Nie sądzę, żeby te zawory zwrotne powodowały aż takie problemy. W układzie mam mnóstwo wody i nie chcę jej spuszczać nadaremno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.