Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Mocy Kotła Na Eko Do Starego Domu


Bevier

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, 


 


Jestem "nowym" zadającym pytanie, chociaż forum jest mi znajome. Pytań takich jak moje było tu mnóstwo, trudno się dziwić każdy dom jest inny. Mój ma  160m2, z czego ciągle ogrzewane jest 110 m2. Domek leciwy bo 1963 roku, budowany z hasiu (to jest to 110 m2 nad tym strych nie ogrzewany strop 6-7 cm wełny, dach bez ocieplenia) pozostała część to garaż i nad nim pokój kuchnia i łazienka (przylepiona do starego domu, granicząca ze strychem... teraz mam zamiar to ogrzewać). 2/3 starej części domu podpiwniczone, Dom nie ocieplony, okna częściowo nowe(15lat) . Instalacja CO przebiega do dobudówki przez nieogrzewany i nie ocieplony garaż. Instalacja w trakcie modernizacji ze starych rur i grzejników na nowe. Stary piec 15 KW, dawał rade, chociaż w bardzo mroźne dni zdecydowanie jego apatyt wzrastał bez przełożenia na temperaturę w domu. W związku z tym jakiej mocy mam wybrać piec z podajnikiem na eko do mojego domu? dziękuję za pomoc !


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze rozumiem to ogrzewałeś do tej pory 110m2 a obecnie zamierzasz tą powierzchnię powiększyć do 160m2 przyczym te dodatkowe obecnie nieogrzewane 50 m2 ma wszystkie cztery ściany zewnętrzne bądź sąsiadujące z pomieszczeniami nieogrzewanymi. Garaż nie ogrzewany.

Jakie masz zużycie węgla na sezon (dobrze by było sprzed dwóch, trzech lat jak zimy były jeszcze normalne), jakim węglem palisz. Na podstawie tych danych można będzie oszacować zapotrzebowanie na moc w części dotychczas ogrzewanej.

Tą część dotychczas nie ogrzewaną spróbuj oszacować na stronie 

http://cieplowlasciwie.pl/start

Razem powinno w miarę dać dobry wynik.

Mam takie pytanie - po co chcesz kocioł na węgiel w Krakowie, jeżeli w świetle obecnych zarządzeń będzie go trzeba usunąć za 2 czy 4  lata .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak Jacek 61, z tym że ogrzewać te dodatkowe 50 m będę za dwa lata. Do tej pory spalałem ok 5 ton groszku z Piasta . http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1ckp. A co co kotła to kocioł 5 klasy na ekogroszek.  Zapomniałem dopisać, że będzie ogrzewany zbiornik na wodę, głownie zimą latem solary, zbiornik 250L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym rozwiązaniem jest audyt energetyczny wykonany przez fachowca.

Natomiast moja skromna wiedza pozwala na podstawie twojego zużycia węgla oszacować, że potrzebujesz obecnie kotła 20 kw do części o powierzchni 110 m2 a uwzględniając dobudówkę 25 KW i taki bym kupił, piszę to na podstawie własnych doświadczeń z kotłem zasypowym ( też zużywałem 5 ton kostki Piast na sezon) i obecnych doświadczeń z kotłem podajnikowym - tłok (maksymalna moc jaka mi wyszła w najzimniejszym okresie kiedy średnia była na poziomie -17 stopni to 17 KW).

Ze względu na ceny optymalnym ze względów ekonomicznych paliwem dla Ciebie byłby miał węglowy i szukaj takich kotłów. Piwnica też sprzyja tej opcji.

Upewnij się czy w Krakowie przejdą kotły 5 klasy, bo z tego co mi wiadomo to raczej żadne węglowe nie są dopuszczone do użytku po roku 2018.

Jak będziesz kupował kocioł to pytaj sprzedawcę czy na takim paliwie jak miał czy Retopal/Jaret też osiągnie te 25 KW, mój  kocioł tak osiąga.

Tak na marginesie w wyniku na ciepłowłaściwie masz napisane, że szyby pojedyncze czy na pewno tak jest i czy tak pozostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Łudziłem się, że taki 17KW wystarczy, ale liczby nie kłamią. Kotły węglowe klasy V są w mojej gminie dofinansowywane (Zabierzów koło Krakowa)  ale tylko na ekogroszek lub pellet więc miał odpada. Sama pomoc gminy budzi spore zastrzeżenia bo na dzień dobry trzeba obniżyć o 20 % moc nowego źródła ciepła od aktualnie używanego kotła także ja się na to nie pisze. Pozdrawiam! i jeszcze raz dzięki za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniejsza już o dopłaty ale są kotły spełniające wymagania 5 klasy i badane na miale, np ten http://www.kotrem.pl/kociol-kwmp2-ceramic-green-line

Z wyciszonym podajnikiem. Nie znam tego kotła ale myślę, że wart uwagi.

Paląc miałem węglowym oszczędza się sporo na ogrzewaniu i taka inwestycja szybko się zwraca ale trzeba sprawdzić dokładnie jak wyglądają ceny lokalne opału.

Ja obecnie mój dom 200m2 nieocieplone ogrzewam 5 tonami miału 23MJ Piast  za 1600zł, inna sprawa zimy dość łagodne. 

Innym modelem do miału jest kocioł Zgoda Wieprz też w 5 klasie ale z elektrofiltrami.

Producenci tych kotłów nie są daleko od Krakowa można podjechać i się przyglądnąć ich wykonaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bevier jestem pewien że ogrzejesz to dobrym kotłem 17kW, możesz wziąć pod uwagę nowy kocioł Ogniwo Eko PlusM, ma "świstek" na 5-tą klasę jeśli chodzi o węgiel, jeśli zdecydowałbyś się na pellety zaproponuję kocioł 17 do 18kW na to paliwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kocioł masz jeszcze sprawny to zainwestuj w ocieplenie budynku i poczytaj na temat zakazu palenia paliwami stałymi w Krakowie.Aby się nie okazało że popalisz tym nowym kotłem tylko 2 lata. Juz wyszła na ten temat uchwała.Co więcej jest obowiązująca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

henryk1953 takie naiwne być może pytanie z mojej strony ... to dlaczego dofinansowują piece na ekogroszek i pellet w klasie V ? Swoją drogą ocieplić kiedyś będzie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz tą uchwałę:

http://bip.malopolska.pl/umwm/Article/get/id,1159347.html

Naiwnie się spytam-Czy zaciągałeś opinii na temat dofinansowania do piecy ? i jak to się ma w stosunku do powyższej uchwały?No chyba ze nie jesteś mieszkańcem Gminy Miejskiej Krakow - to ta uchwała cię nie dotyczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

henryk1953 Gmina Zabierzów. Jest w niej program dofinansowania do wymiany pieców na następujące : kocioł gazowy,  kocioł na biomasę klasy 5, kocioł olejowy, - kocioł węglowy klasy 5 , ogrzewanie elektryczne. Mam nadzieję, że za dwa trzy lata nikomu z radnych nie odbije i nie karzą ludziom znów zmieniać kotłów. Ja jak już pisałem wyżej z dofinansowania nie skorzystam bo teraz palę piecem 15kw a chcący skorzystać musiałbym obniżyć moc pieca o 20%. Dziękuję wszystkim za pomoc i wszelkie sugestie. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy to gmina Zabierzów znajduje się w obrębie miasta Kraków?Gmina ta znajduje się w powiecie  Krakowskim.Tyle i aż tyle.Dlatego ta uchwala twojej gminy nie obowiązuje.Na razie. A w stopce podałeś lokalizacja Kraków , i  z tond to nieporozumienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Łudziłem się, że taki 17KW wystarczy, ale liczby nie kłamią. Kotły węglowe klasy V są w mojej gminie dofinansowywane (Zabierzów koło Krakowa)  ale tylko na ekogroszek lub pellet więc miał odpada. Sama pomoc gminy budzi spore zastrzeżenia bo na dzień dobry trzeba obniżyć o 20 % moc nowego źródła ciepła od aktualnie używanego kotła także ja się na to nie pisze. Pozdrawiam! i jeszcze raz dzięki za pomoc. 

 

Na pewno RBR Ekouniwersal 17 kW czy Skam-P Premium 17 kW da radę skoro zasypowiec 15 kW sobie radził.

 

Każdy z nich jeśli będzie trzeba wygeneruje ponad 20 kW do czego spali się ze sprawnością 80% około 86kg/dobę węgla o wartości opałowej 25MJ/kg .

Ile spalałeś na dobę przy największych mrozach kilka lat temu w tym zasypowcu 15 kW ?

 

W każdym z nich można palić miałem np. z Piasta i sporo osób tak robi bo jest ekonomicznie i skutecznie.

 

Lada dzień będę jechał uruchomić taki kocioł do Wieliczki, gdzie będzie ogrzewał prawie 300 m2 domu starszego po dociepleniu, a sporo takich domów już jest z powodzeniem ogrzewanych kotłami tej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bevier to że musisz mieć kocioł o 20% mniejszy nie znaczy że rzeczywiście będzie mniejszy :D  wiem, że to może nielegalne ale pewnie to instalator wpisze moc kotła jaki był zdemontowany więc musisz wziąć dobrego instalatora :lol:

 

Aha i jeszcze jak to jest dofinansowanie z WFOŚ z Krakowa to możesz jeszcze zakupić piec na Holzgas 5 klasy z buforem bo też jest dofinansowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grześ kolega potrzebuje kocioł "klasowy" żeby dostać dopłatę.

 

Przecież napisał:

 

"Sama pomoc gminy budzi spore zastrzeżenia bo na dzień dobry trzeba obniżyć o 20 % moc nowego źródła ciepła od aktualnie używanego kotła także ja się na to nie pisze"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli żeby dostać dopłatę trzeba by wg. tego szukać kotła 12kW żeby zgubić te 20% a czy ktoś produkuje w tej chwili kocioł o takiej mocy i to w 5-ej klasie nie kojarzę. pelleciaka może by znalazł ale to zaś inne pieniążki w zakupie a do tego kolega pisze o węglu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak startowałem w takim programie prawie 10 lat temu to było powiedziane, że wymianie podlegają kotły starsze niż 5 letnie, ja miałem rzeczywiście 13 letni ale od małego producenta a więc bez żadnej tabliczki z wiekiem itp.

Później jak wymieniali to nikt o to nie pytał.  

Tak więc podobnie może być u kol Beviera, temat należy spokojnie rozeznać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.