Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Gaz Czy Węgiel + Ogrzewanie Podłogowe


sibik

Rekomendowane odpowiedzi

Trzeba tak wykonać OP aby ogrzało samodzielniej, jak łazienka jest bez ściany zewnętrznej to bez problemu wydoli samo OP

Co do grzałek w grzejnikach to rozwiązanie na lato, w zimie taka grzałka będzie przecież podgrzewać całą instalację, nie tylko grzejnik.

Można natomiast dać drabinkę ogrzewaną tylko elektrycznie - jako suszarkę ręczników.

Łazienka ma duże okno i jest dosyć wąska i dluga. W

Potem podam dokładne wymiary.

Na ścianach będą regipsy anto płytki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak wprowadzałeś dane do "konfiguratora" ale jak w rodzaj ogrzewania wprowadzisz podłogowe lub podłogowo-grzejnikowe to na pewno nie wskaże Ci kotła 100 tylko 200 lub 222. Vitodens 100 jest dobrym kotłem ale do instalacji grzejnikowej. Niestety do podłogówki się nie nadaje.  

  1. kalkulator-apartament.gif

    mieszkanie, apartament

  2. kalkulator-co-cwu.gif
  3. powierzchnia użytkowa  70m
  4. starsze budownictwo - dom ocieplony
  5. liczba mieszkańców    3
  6. kocioł na gaz ziemny
  7.   >  Ogrzewanie podłogowe

      >  Grzejniki

wyniki takie Vitodens 111-W   i Vitodens 100-W

 

po dokładnych pomiarach i wyburzeniu kilku ścian wyszło około 70m2 nie wiem czy to coś zmienia ?

 

to jaki kocioł najlepiej się nadaje do podłogówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co podajesz nie zmienia faktu, że automatyka kotłów Vitodens serii 100 nie obsługuje dwóch obiegów grzewczych.

A w przypadku grzejników i podłogówki taki kocioł potrzebujesz.

Wyjątkiem jest potraktowanie grzejników jako kolejnych pętli podłogówki - czyli de facto praca na 1 parametrze temperatury.

Dzwoń do Działu Technicznego formy i pytaj o rozwiązanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam bo sie nieznam co spowoduje zastosowanie tego zaworu 3D.

Może powodować to większe zużycie gazu? Bo kociol będzie grzał wode np na 50stopni na grzejnikach a zawór będzie puszczal mniejsza tempurature na OP.czty w ten sposób działa ten zawór?

 

Z pytaniem jaki kocioł najlepiej się nadaje do OP Nie chodziło mi koniecznie o viessmana.

Na jakie parametry czy funkcje zwracać uwagę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do marki kotła do bezpośredniego zasilania podłogówki to może być każdy kondensat, dowolnego producenta.

Natomiast idzie o automatykę i dwa obwody i tu jest problem,

Zawór 3-D do podłogówki powinien być z siłownikiem sterowanym automatyką kotła, a nie ręcznie lub termostatycznie.

Wiadoma rzecz , że grzanie do wyższej temp to większe zużycie gazu.

W którymś z postów pisałem o kotle DeDietrich z prostą automatyką C-mix - ceny takiego zestawu nie powalają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

  1. kalkulator-apartament.gif

    mieszkanie, apartament

  2. kalkulator-co-cwu.gif
  3. powierzchnia użytkowa  70m
  4. starsze budownictwo - dom ocieplony
  5. liczba mieszkańców    3
  6. kocioł na gaz ziemny
  7.   >  Ogrzewanie podłogowe

      >  Grzejniki

wyniki takie Vitodens 111-W   i Vitodens 100-W

 

po dokładnych pomiarach i wyburzeniu kilku ścian wyszło około 70m2 nie wiem czy to coś zmienia ?

 

to jaki kocioł najlepiej się nadaje do podłogówki?

 

1)To znaczy że błędnie wprowadzasz dane. Przy prawidłowo wprowadzonych odpowiedź brzmi : Vitodens 200 lub Vitodens 222. Vitodens 100 i 111 to bardzo dobre i bardzo trwałe kotły ale mają sterowanie stałotemperaturowe i sterownik obsługuje tylko jeden obieg grzewczy i to bez mieszacza. Dla prawidłowej pracy podłogówki potrzebny jest sterownik pogodowy z funkcją obsługi obiegu z mieszaczem czyli dla kotłów Vitodens będzie to sterownik Vitotronić 200. Do rozważenia pozostaje czy będzie to kocioł jednofunkcyjny do którego na podgrzew cwu musisz dokupić podgrzewacz albo dwufunkcyjny . V....222 to kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem ładowanym warstwowo. Na twoje potrzeby wystarczy zasobnik 46l czyli Vitodens 222W, wersja F jest z zasobnikiem 100 lub130 l i będzie za duża do tak małego mieszkania. Zamawiając kocioł Viessmann zawsze trzeba określić rodzaj sterowania (!!!) bo są w sprzedaży wersje "ekonomiczne" np Vitodens 222 W ze sterownikiem Vitotronic 100. 

 

2)To co napisałem wcześniej potraktuj jako rozwiązanie zalecane. Zalecane nie oznacza że jest to jedyne rozwiązanie. Można zbudować instalację podłogową z kotłem 100 lub 111 ale musi być sterowana zewnętrznym sterownikiem nie sterownikiem kotłowym. Nie chcę tu polecać jakiegoś konkretnego rozwiązania, wpisz w wyszukiwarkę hasło "ogrzewanie strefowe" i znajdziesz producentów i rozwiązania tech ze schematami włącznie. Z góry ostrzegam że wcale nie jest to rozwiązanie dużo tańsze.

 

3)Oczywiście znajdą się na forum tacy którzy napiszą że twoja podłogówka będzie działać bez mieszaczy i innych wynalazków .... wystarczy podłączyć Vitodensa 100 czy 111 do instalacji ustawić temp. min zasilania na CO i będzie działać..... i może zaskoczę Cię, szczególnie po tym co napisałem wyżej, ale Ci też mogą mieć rację. Będzie to bardzo ....."kulawa" instalacja z tego powodu że kocioł ma dość wysoką moc minimalną a minimalna temperatura zasilania wynosi 35o C. Na forum pisało parę osób którym instalatorzy zafundowali takie instalacje ( nie tylko z kotłem Viessman ale to dot każdego producenta) i prawie wszyscy narzekali na różne jej mankamenty, ale przy małej podłogówce może to z wykorzystaniem pompy kotłowej działać. Przeczytaj to co napisali inni i sam wyciągnij wnioski. Osobiście, jak ktoś chce trochę komfortu i mieć wpływ na sterowanie, to nie polecam takich rozwiązań.

 

Jak zawsze wybór należy do Ciebie, to twoja decyzja i twoje pieniadze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły Vitodens 100 i 111 mają jak najbardziej sterowanie pogodowe.

A można je ustawić na max temp zasilania np 40C + odpowiednia krzywa grzewcza - wtedy mieszacz nie potrzebny,

problemem jest duża moc grzewcza , nawet na mocy minimalnej, pewnie  ze 2x większa niż zapotrzebowanie lokalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki to problem z rozstawem?

Problem jest wtedy jak wykonawca posadzki daje d....y i daje za gęsty beton na wylewkę,

wtedy przy małym rozstawie mogą być puste przestrzenie pod wylewką, gdyż wylewka źle wypełnia przestrzenie między rurami.

Wielokrotnie robiłem z rozstawem 5cm, głównie łazienki

 

Stosuję sprężynę prod Uponora z kwadratowego drutu, jest dużo lepsza od takiej z okrągłego drutu

post-18578-0-53165200-1460201736_thumb.jpg

post-18578-0-82453200-1460201760_thumb.jpg

post-18578-0-40683100-1460201789_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. odnośnie sprężynki))Nie policzyłeś bo bez OZC nie umiem) Raczej próbuje projektować nowe budynki gdzie mam podane na tacy wszystkie dane o materiałach użytych do konstruowania poszczególnych przegród budowlanych )Używam do tych celów Sankomowskich programów Audytor OZC 6,7(tu można uzyskać graficzny model budynku w 3D) a potem przy pomocy Audytora CO 4,0 można sobie po uprzednim imporcie podkładów budowlanych z OZC do CO rozrysować instalacje czy to OP czy grzejnikową.Program CO sam dobiera średnice rur,przepływy,opory,wielkosci zaworów mieszających,pomp itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.