Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kociol? Nietypowa Instalacja


lucky79

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji, ze to moj pierwszy post na forum to serdecznie witam wszystkich i dziekuje za zbudowanie takiego fajnego forum.

Mam taka sytuacje:

- kominek z plaszczem wodnym

- kociol zasypowy

- pompa ciepla PW (galmet spectra bodajze)

Wszystko w ukladzie zamknietym niestety. Brak bufora (ze wzgledu na brak miejsca). Parter podlogowka, poddasze grzejniki.

I teraz mam pytanie jaki wybrac kociol dolnego spalania? Z czysteogrzewanie.pl wychodzi mi moc okolo 12-15 kW, co do tego nie mam watpliwosci. Glowne paliwo to wegiel, gdy pale drewnem to nie zalezy mi na jakiejs super sprawnosci. Moj hydraulik mowil, ze dmuchawa sie lepiej sprawdzi od miarkownika ze wzgledu na sterowanie i tego nie chce zmieniac (odlozmy na bok dyskusje czy ma racje). Problem w tym, ze ciezko znalesc kociol dolnego spalania do ukladu zamknietego. Jak narazie faworytem jest unikessel U z domgazu. Ranking na czysteogrzewanie nie rozjasnia za duzo. Czy sa jeszcze jakies kotly, ktore spelnia moja wymagania i nie zabija cena?

Dzieki

Lucky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MPM DS producent bodajrze wytwarza te kotły także z wężownicą schladzajacą do układu zamkniętego. Jednak niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień hydraulika! Poczytaj sobie o dmuchawkach w kotle np. tutaj: www.czysteogrzewanie.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako kompletny laik niestety musze sie sluchac. Cala isntalacje robi on od poczatku do konca. Jak cos nie bedzie dzialalo to wtedy bede go ganial. Nie chce aby mi powiedzial "chciales bez dmuchawy to teraz masz inne sterowanie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dmuchawą na pewno będzie działało ale ile ciepła oddasz do atmosfery zamiast zostawić w domu ? Co do kotła z dmuchawą przepraszam ale nie pomogę nigdy przez myśl mi nie przeszło żeby takie coś do domu wstawić (chyba że podajnikowca) więc temat jest dla mnie egzotyczny. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz w tym, ze u mnie ten sterownik na piecu bedzie tez sterowal pompa ciepla. Teraz jestem miedzy mlotem i kowadlem bo musze pozwolic hydraulikowi to zrobic tak jak on mowi, inaczej jesli cos nie bedzie dzialalo to bedzie mial wymowke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem za bardzo co ma wspólnego dmuchawa ze sterowaniem pompą ciepła. Kociołek może śmigać na miarkowniku a sterownik możesz dobrać odpowiedni do sterowania pompami i ewentualnie pompą. Ale ja mogę się nie znać, ale wiem że dmuchawa nie jest polecana do kotłów zasypowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jaki sterownik i jak będzie sterował tą pompą ciepła?

Grzaniem z dodatkowego źródła ciepła pompa Galmetu steruje sama, w drugą stronę nie ma opcji.

Czyli widać , że to trochę naciągane.

A masz ponoć dwa dodatkowe źródła ciepła - kominek i kocioł.

Żaden sterownik ci do kotła węgla nie dołoży, podobnie jak drewna do kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki to sterownik, zapytam hydraulika. Tez mi sie wydawalo proste: pompa zalacza sie w okreslonych godzinach jesli c.w.u ma temp mniej niz zadana. I sterownik na kotle nie musi nic o tej pompie ciepla wiedziec, niech podaje wode jakby do zwyklego zasobnika.

Dzialaloby to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła ma sterownik sterujący dodatkową pompą wg wskazań dodatkowego czujnika w zewnętrznym źródle ciepła, jest to opisane w instrukcji PC.

Można też potraktować PC jak zwykły zasobnik i wtedy każdy sterownik CO/CWU jest to wstanie obsłużyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.