Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Pompy Obiegowej + Sprzęgło Hydrauliczne


szymek2016

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

 

mam dylemat a zarazem problem który chcę rozwiązać,

Instalacja to kocioł gazowy kondensacyjny 26kW, kominek  z płaszczem wodnym, ogrzewanie podłogowe oraz grzejniki, dwa obiegi grzewcze regulowane na zaworze 3d.

 

w sytuacji, gdy moc pompy w piecu była ustawiona na wartości domyślne, w pomieszczeniach na piętrze było za zimno, na parterze zbyt ciepło, zwiększyłem moc pompy obiegowej w kotle i problem został częściowo wyeliminowany tj. gdy piec rusza z temperaturą, woda jest szybko wpychana w instalację a zawór 3d przymyka się do nastawionej temperatury na obieg ogrzewania podłogowego, pchając cieplejszą wodę na grzejniki. Problem pojawia się w chwili gdy na piętrze uzyskamy określoną temperaturę i termostaty przymkną dopływ wody; tutaj oczywiście całość jeszcze koryguje czujnik pogodowy oraz termostat pieca w pomieszczeniu. Poprawnie przy osiągnięciu określonej temperatury kocioł palnik wyłącza, lecz pompa obiegowa chodzi cały czas (bo ma/można ją programowo  wyłączyć ale ma chodzić). W tej sytuacji gdy piec ustawia moc pompy na min które jej ustawiłem by uzyskać komfort na piętrze, instalacja jest głośna a w sytuacji gdy jeszcze odpalony jest kominek to wówczas mamy katastrofę konfliktów mocy pomp które wspólnie się "zagłuszają" i wprowadzają dodatkowe wibracje.

 

Myślę na wstawieniu sprzęgła hydraulicznego na wyjściu z pieca gdzie w układzie równoległym jest także zasilanie z kominka + zawór zwrotny; dodając sprzęgło, pompa z kominka jak i z pieca będzie miała za zadanie wypchnąć wodę tylko do sprzęgła a za sprzęgłem odpowiednio pompy od ogrzewania podłogowego i grzejników pchną wodę na instalację.

 

obecnie na podłogówkę mam pompę Grundfos ALPHA2 25-40 180 z auto adapt; zastanawia mnie jeszcze czy ta pompa nie jest za słaba na OP gdyż wskaźnik na rotametrze daję max ustawienie ok 1l/minutę, jeśli zakręcę większość pętli wówczas przepływ wzrasta do 3l/min.

 

instalacja OP to rury pex fi14 ? 1000mb na tej samej kondygnacji co piec, woda w podłodze ok 154litry; 11 pętli.

instalacja piętro grzejników to miedz   fi28?   ok 3m w górę od pieca; 9 grzejników kermi plan  o łącznej pojemności 96 litrów + zawody danfos

 

łączna ilość wody w instalacji to ok 250l + woda w doprowadzeniu do rozdzielaczy.

 

zastanawiam się, czy dodając sprzęgło hydrauliczne problem się rozwiąże oraz czy na wyjściu na grzejniki dać pompę Grundfos ALPHA2 25-40 180 czy też Grundfos ALPHA2 25-60 180; teoretycznie jedna jest na 4m a druga 6m, natomiast gdy popatrzymy na wykres

 

Cirkuliacinis-siurblys-Grundfos-ALPHA2-2

 

okazuje się, że przy mocniejszej pompie zwiększa się też jej przepustowość m3 na godzinę.

 

Mój dylemat to taki, czy na grzejniki dać mocniejszą pompę ? czy też mocniejszą wstawić na podłogę ? a może wszędzie takie same 25-40? , nie znam oporów OP oraz grzejników jak również ich przepływów na godzię; dlatego też wolę się poradzić kogoś mądrzejszego w temacie.

 

dziękuję za podpowiedz.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

wykonałem szkic obecnej instalacji oraz proponowanej, pominąłem rozdzielacze dla OP i OG.

 

https://zapodaj.net/ecfc7e0554ab5.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł viessmann 200w 26kW,

Zawór 3d to mechaniczny z mieszaczem elektrycznym który odpowiednio otwiera lub domyka dopływ zasilania na OP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unikasz konkretnych odpowiedzi na pytania.  Kocioł jest bardzo dobry ale.... Jak sterowany jest jest kocioł? Z opisu wynika że pogodowo. Po pierwsze praktycznie nie ma możliwości współpracy takiego sterowania z kominkiem po drugie do podłogówki trzeba zastosować oryginalny mieszacz viessmanna bo ten sterownik z "obcymi" mieszaczami nie współpracuje. Zaproponowane podłączenie podłogówki jest....... dziwne, A W instrukcji kotła znajdziesz poprawny schemat z zastosowaniem sprzęgła oraz dowiesz się jakie dodatkowe elementy trzeba zastosować aby układ poprawnie działał.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego podłączenie OP jest dziwne ?, najpierw piszesz, że jest ok a w kolejnym mailu "dziwne" ?

kocioł jest sterowany regulatorem pogodowy z korektą czujnika pomieszczenia.

Na chwilę obecną kocioł widzi tylko jeden obieg grzewczy. Właśnie będzie zmiana o dodanie sprzęgła oraz zmiana mieszacza na albo mieszacz viessmanna wraz z zaworem 3d albo elektronika viessmann do sterowania mieszaczem obcym - tutaj chyba efekt będzie taki sam niezależnie od wybranej opcji ? dodatkowo co pominąłem na schematach to odpowietrzenie układów.

 

Mój dylemat odnosił się mocy pompy, natomiast oba będą działać w trybie auto adapt tak by zamknięte dopływy do grzejników przez termostaty zostały skorygowane właśnie na pompie na obiegu grzejniku bez zbędnego wpychania cieczy do instalacji poprzez pompę kotłową która idzie z min 65% a max 80%.

 

Gdybyś mógł nakreślić dlaczego uważasz, że propozycja ze sprzęgłem dla OP jest dziwna to ułatwi mi pogląd na dalsze działanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poruszać kwestie kominka, to kominek posiada swoją automatykę która uruchamia pompę dla własnego obiegu oraz pompę za wymiennikiem na instalację.

 

Gdy pojawi się ciepła woda wracając z instalacji do pieca (ogrzana kominkiem) piec nie podgrzewa wody, gdy będzie sprzęgło i czujnik temp na nim to wówczas będzie jeszcze lepsza kontrola pracy pieca i jego szybkości reagowania na ciepła wodę z innego układu w obiegu co

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj ze zrozumieniem! Napisałem jedną wiadomość i dziwny sposób podłączenia podłogówki wynika z oznaczonych kierunków przepływu. Ale to szczegół i twoja mała nieuwaga . Nie ma czegoś takiego jak elektronika V.... do sterowania obcym mieszaczem (!!!) , już pisałem że ten sterownik nie współpracuje z obcymi mieszaczami i ten (właściwie siłownik) musi być firmowy.  Proponujesz jakieś rozwiązania  ale to naprawdę nie jest droga do rozwiązania twoich problemów. Powinieneś zacząć od lektury wytycznych projektowych i instrukcji dostępnych na stronie producenta kotła, do tego potrzeba dodatkowo trochę obliczeń instalacji i wtedy dopiero można powiedzieć jakie rozwiązanie należy zastosować. To czy potrzebne jest Ci w instalacji sprzęgło wyjdzie z obliczeń instalacji podłogowej i grzejnikowej. Czasem trzeba ale sprzęgło nie kosztuje "5 zł" i nie warto nastawiać się na montaż czegoś co w ogóle nie musi być potrzebne. Podobnie z pompami co tu dywagować i narażać się na błędy jak wystarczy policzyć i dobrać taką jak potrzeba. Poza tym najważniejsza sprawa dla poprawności działania instalacji to możliwość komunikacji pomiędzy sterownikiem a urządzeniami i tu trzeba niestety zdać się na rozwiązania które proponuje producent kotła. 

Odnośnie kominka to nie jest to takie proste jak opisałeś. Połączenie kotła gazowego z kominkiem jest prymitywnie proste gdy kocioł jest sterowany stałotemperaturowo a instalacja jest grzejnikowa. Niestety jak mamy kocioł sterowany pogodowo i obieg z mieszaczem sprawa staje się bardzo skomplikowana właśnie przez brak współpracy i komunikacji sterownika kotła gazowego z kominkiem.  Kilka źródeł ciepła w jednej instalacji to specyfika polskiego rynku i zachodni producenci nie zawsze chcą się w takie wynalazki bawić. Nie oznacza to że takie podłączenie w ogóle nie jest możliwe. Jest tylko trzeba zastosować odpowiednie urządzenie.

w przypadku firmy V........ jest nim kocioł z buforem. Niestety jego cena jest .... trochę kosmiczna i dla większości inwestorów zaporowa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam moje niedopatrzenie, użytkownik "Sambor" napisał, że schemat jest ok, natomiast "mak", że nie jest.

 

kwestie mieszacza mogę rozwiązać w dwóch wersjach i oba będą sterowane przez kocioł

 

Wersja 1:

- VIESS Mieszacz specjalny 3-drogowy 1"

- VIESS Zestaw uzupeł. obiegu grzewcz. do montażu na mieszaczu

 

Wersja2:

- AFRISO Zawór miesz.3-drogowy DN25 ARV384 1"GW z siłownikiem ARM343 3-punkt.230V

- VIESS Zestaw uzupeł. obiegu grzewcz. do montażu na ścianie

 

tak samo, sprzęgło albo viess albo np. SHE40-OC, 25/65 GW1" do 40kW + czujnik Viess

 

różnica cenowa na całości ok 1,5tyś pomiędzy składakiem a logo viess

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.