Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Pomoc W Ustawieniach Kotła Z Podajnikiem Tłokowym


hevi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.Jestem nowy na forum.Z racji tego ,że na sąsiednim forum spotkałem się tylko z krytyką co do zakupionego kotła , i praktycznie żadnej pomocy , postanowiłem spróbować u Was , mam nadzieje , że mnie naprowadzicie na dobrą drogę , bo kocioł mnie puści z torbami.....

Ale do rzeczy.

Miesiąc temu wprowadziliśmy się do nowego domu.Dom wybudowany 5 lat temu , jednak dopiero go wykończyliśmy i zamieszkaliśmy.Do tej pory (do miesiąc temu) ogrzewany sporadycznie kominkiem z płaszczem wodnym. Instalacja podłogowa na całej powierzchni 230m2. Dom dość dobrze ocieplony , pozostały do ocieplenia tylko dwie ściany szczytowe. Instalator zaoferował mi tłoka 25kW , sterownik Titanic 1S. zasobnik wody Elektromet 220l z podwójną wężownicą.NIe mam zaworu 3 ani 4 drożnego.Pompa CO i CWU. Spalanie kotła po ustawieniu przez instalatora.......50-60kg na dobę!!!!! Ekogroszek 25 do 28 kaloryczności. PO tygodniu jego walki poddał się i powiedział ,że tyle musi palić.Zacząłem sam ustawiać. W tej chwili spalanie mam ok 30-40 kg miału(tej samej kaloryczności). Nie mam pojęcia jak już zejść niżej. TO jest jakaś masakra.....W tej chwili mam takie ustawienia:

Temp.zadana 55

Przerwa w podawaniu: 5 min

Dmuchawa: 5 (w skali do 11)

Czas przerwy w podtrzymaniu: 8min , krotność 0.

Na tych ustawieniach dochodzi do 60,5 st , potem trzyma ok 48 minut , spada max do 41st , po 20 minutach osiąga zadane 55 i cykl się powtarza. W czasie grzania podaje paliwo 3-4 razy. W domu mam ok 23 st.

 

Co mam zrobić by palić mniej? W popielniku nie ma dużo spieków jak na miał.POpielnik oprózniam co 2-3 dni i jest pełen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TO masakra. Ja mam tez 230m2 ocieplony w domu 21st .spalam 12,5 kg paliwa varmo przy tych temp.Poslij szkic instalacji czy sdjecia to tak by cos widac bylo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro podeśle zdjęcia.Też masz tłoka?Jakie masz ustawienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hevi, rada jaką się z Tobą podzielę, to sprzedać kocioł i kupić inny, ale pewnie taka rada Ciebie nie interesuje. zaoszczędzisz sobie nerwów.

 

a tak na szybko, to jak nie masz zaworów 3d i 4d to jak sterujesz temp na instalację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec z podajnikiem slimakowym ARDEO  jak piszesz ze nie masz 3d czy 4d to sper instalator , a uk.masz otwarty czy zamkniety to juz bym sie bal jak takie knoty porobione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ otwarty , (tzn,mam zbiornik wyrównawczy). Temperaturą na podłogówce steruje głowicami termostatycznymi , dodatkowo mam panel pokojowy Pilot G , jednak nie korzystam z opcji sterowania pokojowego,bo słyszałem ,że do podłogówki nie jest dobre wyłączanie pompy CO.Niedługo wrzucę zdjęcia. Proszę pomóżcie mi , bo i producent pieca ma mnie w dupie i instalator........Porażka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to kartka i długopis w dłoń i rysuj swój schemat, od kotła do o.p. i zakładaj temat nt instalacji, np kolejna ocena schematu.

masz 2 problemy, instalacja i kocioł. jedno z drugim powiązane.

 

poszukaj tu na forum dużo było dyskusji nt palenia tłokiem, na pewne sprawy spojrzysz inaczej i będziesz wiedział więcej. od siebie dodam że jeśli chcesz obniżyć koszty to zacznij palić miałem z tauronu lub ziemowit i piast, nie baw się w groszki i inne cuda bo piszczą cie z torbami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia nie wystarczą?Ja się kompletnie nie znam na instalacji C.O.... co mam rysować? Wszystko chyba na zdjęciach widać. Dwa rodzielacze na podłogówkę , każdy z pompą na powrocie , między zasilaniem a powrotem(na rozdzielaczach podłogówki) jakaś rurka z pokrętłem cholera wie do czego.raz ustawiona nie tykałem. Tylko steruje termostatem przy rozdzielaczach.w skali do 50 mam ustawione na 30 i w domu mam 22-23 st, Co tu więcej mam rysować?Jedno jest pewne , nic już żadnemu pier........nemu istalatorowi nie zlecę , tylko sam wykonam przeróbkę jeśli będzie coś trzeba zmienić.Tylko muszę wiedzieć co........ Palę miałem jak pisałem wcześniej.Płacę za niego 510zł brutto za tonę(kupuje luzem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hevi, instalacja nie będzie działać prawidłowo, takich tu na forum jest dużo i wszyscy przerabiali

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/20567-ogrzewanie-pod%C5%82ogowe-powykonawcze-w%C4%85tpliwo%C5%9Bci/

 

i wiele więcej, poczytaj, musisz założyć temat o swojej instalacji.

 

a co do tłoka to zdjęcie palnika by się przydało oraz wszystkie nastawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie nastawy:

Temperatura zadana: 55st

Czas przerwy w podawaniu: 7,5min

Dmuchawa: 5(na 11)

Czas przerwy w podtrzymaniu: 8minut krotność 0

Temp: CWU - 40st

Histereza kotła: 1st

Priorytet CWU- włączony

Nadwyżka CWU-wyłączona

Czas obiegu podajnika: 55s

Sterowanie: Tylko nastawa

 

Pytanie: Czy jeśli te ustawienia są ok , to jeśli przełączę na sterowanie pokojowe lub temperaturą zewnętrzną to osiągnę oszczędności?Czy prawdą jest , że przy podłogówce nie powinno się wyłączać pomp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tłok powinien tak pracować aby przed popielnikiem był już sam popiół, nie może być żaru tylko i wyłącznie popiół. dmuchawa tak ustawiona, żeby nie było dymu, jest tam ceramika? daj jakiś link do kotła.

 

co do sterowania to sobie d...py tym nie zawracaj, czy pogodowe czy pokoje, najpierw zrób instalację tak jak należy.

 

o.p. powinno chodzić cały czas ale z różnymi temp na zasilaniu.

 

 

 

PS. słuchaj uważnie rad kol. sambora, a najlepiej zastosuj je

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc przed popielnikiem nie ma żaru jest popiół , ale zdarzają się spieki.,Nie jest ich wiele ale są...Ceramiki nie ma tam żadnej.wieczorem podeśle zdjęcia samego kotła.A o co chodzi z tymi różnymi temp.na zasilaniu O.P? Mam dwa rozdzielacze i na nich po jednym termoregulatorze. Potem na każdą nitkę mam zaworek ręczny , ale za cholere nie wiem który jest od jakiego pomieszczenia.....Czy to oznacza ,że tymi zaworkami mam regulować?Zaworki widoczne na zdjęciu.A co to jest za zawór między zasilianiem a powrotem na rozdzielaczu???tykać to wogóle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakra!!!. Super faccowiec z ulicy wolaj go niech bierze te klamory swoje i kase oddaje , albo siedzi w kotlowni i ustawi piec .Pompa super zamontowana .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych zdjęć mało co wynika - do puki nie będzie rysunku , nawet odręcznego, to nic z tego nie będzie zarówno z ustawieniem kotła jak i z całej instalacji

Przy podłogówce podczas grzania pompy powinny działać non stop.

PS
Masz ponoć układ otwarty, ale manometr pokazuje 1,1 bara ciśnienia - czyżby to był dom 4 piętrowy?

Jaka jest różnica wysokości pomiędzy górą kotła a naczyniem wzbiorczym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysunki zrobię jutro , tak jak będę potrafił/ o co chodzi z tą super pompą?Tzn ,że dobra , czy badziewna. Niestety z instalatorem się nie dogadam. a do sądu nie pójdę bo nawet rachunków nie mam.....jedynie na kocioł.a co powiem producentowi?że go nie chce? Nastawy kotła napisałem wyżej/ teraz podniosłem mu temperaturę zadaną do 60 st , zobacze jak się będzie zachowywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kotłownia jest na parterze , ja mieszkam na piętrze(na dole mam stajnie ) , zbiornik wyrównawczy jest tak na oko 5 do 6 m nad górą kotła.

 


Dodam , że wcześniej miałem ogrzewanie z kominka z płaszczem wodnym , a teraz jak mi podłączył instalację z kotłem to podpiął się do zbiornika wyrównawczego od kominka i podobno mam zrobione tak ,że równolegle mogę grzać i kominkiem i kotłem , ale nie używałem jeszcze kominka bo się boję....jak takie jaja są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja to widzę tak: kocioł, następnie sprzęgło z pompą na powrocie, za sprzęgłem na zasilaniu zawór 3D termostatyczny i na rozdzielacze.

z tego ca masz to na rozdzielaczach likwidujesz pompy i połączenie pomiędzy zasilaniem i powrotem.

co do kosztów, pompy masz, potrzebujesz sprzęgło i zawór termostatyczny na zasilaniu o.p. - koszt ok 600 zł + dodatki ok 300-400 zł.

jak się mylę to kol. sambor mnie poprawi :rolleyes:

 

rysuj ten schemat jak najszybciej, bo teraz to nie wiadomo czy palić czy co....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

narysuje , jutro będzie:),a zawory termostatyczne to mam na zasilaniu przy rozdzielaczach.to nie wystarczy?czy to musi być jakiś inny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hevi  -  Z Twoich zdjęć to faktycznie ciężko coś wywnioskować. Z wyborem pieca to chyba przegiołeś - skoro czytałeś szukałeś na inny forum to chyba przed wyborem bo nie wyobrażam sobie aby po wszystkim???  Na co taki piec - wystarczyłby 15 lub 17KW. Ale myślę że i tak w tym rodzaju dojdziesz do w miarę ale tylko przyzwoitego a nie luksusowego palenia w tym piecu. TAk na szybko to nie rób pochopnych zmian bo mogą one nic nie dać. Teraz to już dotrwaj do końca sezonu a w międzyczasie CZYTAJ O PALENIU W PIECACH TŁOKOWYCH   a takżę o NIEPRAWIDŁOWOŚCI W INSTALACJI .  

Proponuję zrób tak jak Ci doradzają tj. załóż wątek odnośnie prawidłowości instalacji i jej oceny .  Narysuj ten schemat ewent. zrób zdjęcia i załącz aby je było widać  tak jak to zrobili inni. Jak będziesz robił zdjęcia to po kolei i nie kręć aparatem - ale rób tak jak stoisz i widzisz  - aby były czytelne.       

Ja mam SAS EKO 23kw od 2004r. i z doświadczenia potwierdzam PAL MIAŁEM i to nie najwyższej klasy  - wystarczy 23. Może być i inny ale żeby się nie spiekał. 

Opał w tych piecach nie musi być EKSTRA.  Z tego co piszesz to z paleniem nie jest żle tylko dużo spala?? Ale w nowowybudowanym budynku po zamieszkaniu zawsze dużo więcej spala - czytaj dlaczego na tym forum (wilgotne ściany, niewygrzany budynek itd ). Z czasem się unormuje i spadnie i to znacznie.

Czekamy na obiecane zdjęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zabieram się za rysowanie instalacji , co do spalania to wydaje mi się,że się trochę poprawiło , w tej chwili takie mam ustawienia:

 

Temp zadana: 61st

Czas przerwy w podawaniu: 3 minuty

Dmuchawa:5

Na tych ustawieniach spada od zadanej do 45 stopni , podaje 4 do 5 razy osiąga 69 stopni , trzyma prawie godzinę w tym czasie dmuchawa ustawiona na co 8 minut przedmuch bez podawania w podtrzymaniu.

Problem się pojawia dwa razy na dobę kiedy zaczyna ładować pompę CWU. Zadana dla CWU 45stopni  , kiedy się włączy pompa CWU wyłącza się pompa CO(mam wybrany priorytet CWU) , temperatura na kotle spada drastycznie w ciągu paru minut do 42-43 stopnie , następnie powoli rośnie i tak po około 25 minutach osiąga zadaną w tym czasie podaje co najmniej 7 razy i żar jest tuż przed popielnikiem.Jednak dość szybko nagrzewa ten bojler. 

Czy takie ustawienia i tak jak to opisałem co się dzieje z piecem są ok?czy coś waszym zdaniem zmienić?Jedno co mi się wydaje ,że już poniżej tych 3 minut przerwy raczej nie chcę schodzić , bo może za dużo podawać potem i będę miał żar w popielniku.Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na której pompie zmiejszyć bieg?Co czy CWU? Wogóle to w tej chwili obie mam na maxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.