Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 3D Do Wymiany Na 4D?


pawelp2208

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam problem i prośbę o spojrzenie na moją instalacje. Generalnie chodzi o to że instalacja jest prosta a zawór 3d który obecnie mam chyba nie spełnia swojej roli... bo powrót niedogrzany a w domu sauna.. no chyba że grzejniki skręce to jest wtedy ok, ale wówczas nasuwa się pytanie po co zawór z słownikiem jak wszystko stoi w jednym punkcie. Ostatnio był u mnie jakiś magik-hydraulik stwierdził że zawór jest odwrotnie założony odwrócił go i teraz to już wymiekam jak zawór sie zamknie na 10% to pompa się tak zapowietrza że już z parę godzin stałem i odpowietrzalem niestety bez efektów, najlepiej jak zawór jest otwarty na okolo 30% to słychać normalny przepływ ale z kolei sauna jak cholera. W związku z tym zastanawiam się czy nie wymienić tego zaworu na 4d może lepiej by się tym wszystkim sterowane...? Dodam jeszcze że mam układ zamknięty same grzejniki bez podłogowki Dodaje parę fotek instalacji, proszę was o poradę

post-66545-0-13249900-1458123004_thumb.jpgpost-66545-0-91827300-1458123569_thumb.jpgpost-66545-0-99901100-1458123763_thumb.jpgpost-66545-0-65060800-1458123959_thumb.jpgpost-66545-0-43852300-1458124311_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

To nie jest naczynie otwarte lecz przeponowe. Nie ma prawa go tam być. Sporo pracy należy wykonać aby układ połączeń w tej kotłowni doprowadzić do wymaganego prawem i w celu poprawy funkcjonalności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Zabronione jest stosowanie układu zamkniętego w instalacji z kotłem na paliwo stałe. Wyjątek stanowią kotły, które posiadają urządzenia do odbioru nadmiaru ciepła np wężownica schładzająca kocioł. Co proponuję ? wpierw wykonać bezpieczną instalację czyli naczynie otwarte zainstalowane w najwyższym punkcie instalacji minimum 0,3 metra nad najwyższym grzejnikiem. Od kotła do naczynia musi być rura metalowa o przekroju nie mniejszym niż 1 cal. Jak to wykonasz to porozmawiamy o tym jak zapewnić gorący powrót kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak instalacja pracuje na ciśnieniu rzędu 1,2-1,4 bara? W sumie to nie aż taki duży problem bo naczynie spokojnie mogłoby być w kotłowni (najwyżej usytuowany mam ręcznikowiec na okolo 1,6m od poziomu podlogi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł Defro Komfort Eko Duo Uni R 15kW a schemat instalacji mogę zrobić ale dopiero jak będę przy kompie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik dałbym max wysoko tylko dodatkowo stosować jeszcze wymiennik? A reasumując pomijając aspekty regulacji prawnych oraz bezpieczeństwa to czy wstawienie zaworu 4d ma rację i czy poprawi pracę układu? Pytam bo jutro mam kolejnego magik-hydraulika i chciałbym coś ustalić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć dogrzany powrót jak zawór 3d masz zainstalowany na zasilaniu(w funkcji regulacji temp CO) Filtr przed pompą też fajnie zamontowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy dlatego pytam was bo sam nie wiem co jest błędnie zrobione i co trzeba zrobić aby to wszystko dobrze pracowało w tym układzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zawór 4 D to podstawa zmieniaj. Bez zaworu 4d zapomnij o możliwości regulacji temperatury tym bardziej jeśli masz siłownik. Mam taki sam piec co Ty tylko 25 kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Erpolis za jakieś konstruktywne opinie. Teraz pytanie ten 4d dać w tym samym miejscu co ten 3d czy innym? Sprobowalbym wstawić coś dodatkowego do dopowietrzania układu w możliwie najwyższym pkt.

Dodam jeszcze że nie ogrzewam cwu zasobnik został na wszelki wypadek. Także instalacja wygląda tak że z pieca idzie na 3d, filtr, potem na pompke co i na rozdzielenie grzejnikow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć dogrzany powrót jak zawór 3d masz zainstalowany na zasilaniu(w funkcji regulacji temp CO) Filtr przed pompą też fajnie zamontowany

Kolego ja mam zawór 3d na zasilaniu i powrót mam dogrzany :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik dałbym max wysoko tylko dodatkowo stosować jeszcze wymiennik? A reasumując pomijając aspekty regulacji prawnych oraz bezpieczeństwa to czy wstawienie zaworu 4d ma rację i czy poprawi pracę układu? Pytam bo jutro mam kolejnego magik-hydraulika i chciałbym coś ustalić

Jezeli kocioł i instalacja są na jednym poziomie ,to wymiennik nie potrzebny,W instrukcji zaworu 3D jest jak prawidłowo ten zawór podłaczyć.

Zawór 3D może spełniać tylko jedną funkcję ,albo jako:

ib-vm_01_04_pl.png

Ty potrzebujesz zaworu który będzie spełniał te dwie funkcje jednocześnie ,takie zadanie spełnia zawór 4D.

Co ty możzesz zrobić ? Kupic zawór 4D o odpowiedniej średnicy(ważne)- pytanie czy siłownik z zaworu 3D będzie pasował .(nie mam pojęcia), tu koledzy moze się wypowiedzą.

Natomiast ja bym zamontował pompkę kotłowa do ochrony powrotu a zawór 3d ustawil jako zawór mieszający .

To chyba wyjdzie taniej i będzie skuteczniejsze jak montaż zaworu 4D. Co niektórzy koledzy rezygnują z zaworu 4d na rzecz pompki kotłowej.

Albo zamontujesz przy grzejnikach zawory termostatyczne ,a zawór 3D ustawisz jako rozdzielający,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Zrób tak jak pisze Henryk. Zostaw obecny zawór 3D z pompą. Dołóż pompę kotłową i pompę ładującą zbiornik CWU jeżeli jej nie ma. No i najważniejsze powieś pod sufitem naczynie otwarte i połącz z kotłem jak pisałem wyżej. Układ stanie się bezpieczny, regulacja temperatury CO i CWU możliwa oraz powrót kotła zawsze dogrzany. Wybierając zawór 4D musiałbyś go zakupić w rozmiarze 5/4 lub 6/4 cala a to już jest koszt i należałoby cały obieg kotłowy wykonać najkrótszą drogą z tak samo grubych rur. Najlepsze jest to, że spełniając te wymagania przy instalacji 4D nie ma pewności czy on zadziała :D Taki już jego"urok".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki postaram się te rozwiązania zastosować teraz pytanie jaka pompke do tego obiegu kołowego kupić? Coś polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zmienił bym na zawór 4d i nie wstawiał pompy kotłowa testował takie rozwiązanie powrót był dogrzany ale dziwne było to że piec palił o 15 % więcej. W instrukcji do pieca masz schemat jak ma wyglądać instalacja tym się kieruj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Po prawej jest pompa podłogówki za zaworem 3D Afriso ?

Jeżeli tak to masz ją podłączoną z pominięciem zaworu 3D przez co skutecznie ochładza powrót kotła...

 

Instrukcje kotła wprowadzają w błąd. Zawór 4D będzie pracować idealnie pod warunkiem, że będzie mieć pompę na obiegu kotłowym.

A jak już mamy dwie pompy (CO+kotłowa) to po cholerę wydawać kasę na droższy zawór 4D jeżeli 3D zrobi to samo ....

 

 

Do obiegu kotłowego wystarczy zwykła najmniejsza pompka np 25/40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego jak to było przed odwróceniem zaworu 3d to na dom szło nawet i 30st przy ponad 50st na kotle ale powrót masakra, w sumie może jakby z powrotem odwrócić zawór na tryb mieszajacy a dodatkowo zrobić ten obieg kotlowy z pompka byłoby ok...tylko czy pompa kotlowa w tym układzie ma chodzić cały czas czy cyklicznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co droższe zawór 4d to ok 120 zł poza tym oszczędność na prądzie :). Ja mam różnice zasilanie powrót ok 17-18 ° i wynosi ok 48° powrót .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego - jezeli zawór 4d ma pracować na grawitacji (ochrona powrotu).to po jaką cholerę kupować ten zawór, Ma przecież już zawór 3D. Taką samą ochronę powrotu zapewni  zwykłe połaczenie zasilania i powrotu przy samym kotle,Do regulacji wystarczy zwykły zawór.Warunek takiej samej średnicy rury jak do zaworu 4D. Jeżeli to rozwiązanie się nie sprawdzi - to zawór 4D na grawitacji też się nie sprawdzi,A wtedy  montujesz pompkę kotłową. To jest najtańsze rozwiązanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.