Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podciąganie Kapilarne Chudego Betonu


Szczypiorr

Rekomendowane odpowiedzi

Osiedle na którym się wybudowałem ma wysoki poziom wody gruntowej.

Wykopałem dół ponad metr przy domu. W okresie letnim z normalnymi opadami deszczu wody w nim nie ma. Jeżeli są ulewy kilku dniowe ,czy jak teraz deszcze i roztopy to woda jest na 30-40cm poniżej poziomu ziemi. Na końcu działki gdzie jest spadek woda jest wtedy na sztych łopatki.

Chudy beton jest ok 20-30 cm ponad gruntem.

 

W takich mokrych okresach na chudym betonie w domu pojawiają się wilgotne plamy, nie w każdym pomieszczeniu. W miejscu gdzie kułem rury na kanalize, piasek jest jakby lekko wilgotny ale nie, że czuć w nim wodę.

 

Takie podciaganie jest normalne? Po położeniu izolacji przeciw wilgociowej poziomej nie będzie poziomej?

W sumie jak sama nazwa wskazuje ,jest to izolacja pozioma przeciw wilgociowa, gdyby nie występowało takię podciaganie to by nie trzeba jej stosować.

 

Pytam bo wole się upewnić czy mam racje i nie muszę się przejmować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie własnej piwnicy w której posadzka betonowa jest pozbawiona poziomej izolacji przeciwwilgociowej mogę powiedzieć że, takie podciąganie od gruntu przez beton jest zupełnie normalne i zawsze będzie występowało przy wysokim poziomie wody w gruncie. Woda podsiąka bardzo szybko a schnie bardzo długo, wilgotne plamy na posadzce znikają po około 2 - 3 latach.

Poziomą izolację przeciwwilgociową mam ok 50 cm od poziomu posadzki w piwnicy, w ścianach i widać wyraźnie na tynku gdzie ona jest - poniżej wilgotny, powyżej suchy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

reaguj jak najszybciej, po pierwsze opaska wokół domu poniżej ław, rura drenarska i 1 lub 2 studnie. studnie im głębiej tym lepiej, minimum 1 m poniżej ław i koniecznie z wybetonowanym dnem. z racji tego że grunt trzyma wodę i jej nie przepuszcza to do studni pompa z pływakiem i odprowadzenie jak najdalej od domu. wystarczy zwykła pompka bez fajerwerków.  podejrzewam że to będzie najtańsze rozwiązanie.

jeśli fundusze pozwalają iniekcja krystaliczna, ale w okresach suszy bo ceny bardziej rozsądne.

 

co do samej izolacji poziomej, przeważnie jest to folia, rzadko kiedy klejona na łączeniach + mikro pęknięcia = brak izolacji.

 

a co z wodą z rynien? gdzie jest odprowadzana?

 

jak jest wykonane połączenie ław fundamentowych i samych fundamentów? tam woda ma duże pole do popisu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drenaż to nie powinno się robić powyżej ław aby ich nie wyplukiwac? Tak wszędzie podają.

 

Kwestia jest tego typu, ze wody nie ma gdzie odprowadzić z tego drenazu. Jak pisałem teren z wysokim poziomem wody więc studnia chlonna nie zda egzaminu u mnie,prawda ?

Tak samo woda z rynien, Narazie spływa na działkę. Jak będzie kostka to część spłynie na ulicę a część na działkę.

 

Chce pomalować dysperbitem, potem dam pianke pod panele aby powierzchnia była gładką i 2x folią klejona na laczeniach.

 

Dom bez piwnicy.Fundamenty malowane dysperbitem, na to styro i folią kubelkowa.

Wszędzie jest dana izolacja pozioma pod murami.

 

Iniekcja jeżeli nie ma problemu z wilgocią na murach?

 

 

Interesuje mnie czy to jest normalne i czy nie będzie problemu w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drenaż można dać poniżej ław, ale trzeba to zrobić w odpowiedni sposób i w odpowiedniej odległości od budynku! u siebie mam piwnice 1,8 m poniżej terenu i mam jeziorko 10 m od domu, gdzie dno jest niżej niż piwnice. wszystko można zrobić, tylko trzeba wiedzieć jak! we Francji i w GB robili drenaż jak w Pl wierzyli jeszcze w Ziemowita.

 

dyseper...coś tam to pudrowanie syfa, w Twoim przypadku. Przecież musisz pozbyć się wody i wilgoci, a nie maskować wilgoć tak aby oczy jej nie widziały. jak na podłodze nie będzie jej widać to na ścianach wyjdzie!

 

1.tak jak już pisałem, opaska z drenażem, studnia (nie chłonna) zbiorcza i pompą z wężem ogrodowym pompujesz tam gdzie jest spad- dlatego pisałem o wybetonowanym dnie.

2. wodę z rynien jak najszybciej odprowadź tam gdzie wodę ze studni. całkiem możliwe że tutaj jest największy problem.

 

 

"Dom bez piwnicy.Fundamenty malowane dysperbitem, na to styro i folią kubelkowa.
Wszędzie jest dana izolacja pozioma pod murami."

 

jak jest wykonane od zewnątrz łączenie ław z fundamentami? najczęściej fachofcy robią tak, ławy smarują smołą lub ty Twoim dys...., na to papa x2 i na tym stawiają fundament. na tym właśnie łączeniu przecieka woda skoro na chudziaku u Ciebie (jest powyżej terenu!) pojawia się wilgoć. i żeby było śmiesznie to większość powie Ci że to jest zgodnie ze sztuką, a odpowiedź jest taka, że i TAK i NIE. u Ciebie NIE. wystarczy że w jednym miejscu na ławie jest załamanie do środka (przecież nikt nie lata z poziomicą po ławach bo im mury fundamentowe potem szaleją) i tak woda stoi i podcieka do wewnątrz. w sytuacjach awaryjnych należy odkopać wszystko i zrobić to tak jak aby problem już nigdy nie wystąpił.

 

"Chce pomalować dysperbitem, potem dam pianke pod panele aby powierzchnia była gładką i 2x folią klejona na laczeniach  " puki co nie rób tego, bo to i tak nie rozwiązuje problem, a w przyszłości jedynie może go pogłębić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy podciaganie kapilarne nie jest normalne i nie powinno byc? To jeżeli tak to po co daje się izolację pozioma?

 

Nie rozumiem jak ma wyjść wilgoć na ścianie jak jest dana izolacja pozioma na fundamentach i pod murami z bk?

 

Gdzie mam odprowadzić ta wodę ze studni? Pisałem ze nie mam gdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak budowałem swój poprzedni dom , to koniecznie chciałem mieć piwnicę, a poziom wód gruntowych był ok 1m , a piwnica ok 1,5m.

Wykonanie takiej dobrze zaizolowanej piwnicy - izolacja pozioma, pionowa + ocieplenie kosztowało więcej niż wykonanie dachu , wielospadowego na gotowo.

Czyli konstrukcja dachu z deskowaniem i pokryciem dachówką.

 

Po ponad 16 latach mury i podłoga są nadal suche.

 

Jak jest grunt piaszczysty to drenaż mało co da,

 

Natomiast pomaga wykopanie stawu, oczka wodnego - do którego możesz odprowadzić deszczówkę.

 

Jak chcesz być mądrzejszy to poczytaj to  http://www.inzynierbudownictwa.pl/drukuj,4761

 

PS

Dysperbit nadaje się tylko do malowania haseł na murach i do niczego więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie mam piwnicy a chudy beton ponad gruntem :-)

 

Myślałem o oczku wodnym tylko działka mała bo nie całe 10ar, czy na takim mokrym terenie nie będzie się robiło z niego sadzawki? Rozumiem, ze oczko wodne bez dna?

Zrobić drenaz domu , a w domu? Czym można pomalować posadzkę?

Ziemia to bardziej glina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie piszesz jak wykonane są warstwy poniżej "chudego betonu"? Dziś tak naprawdę już się chudziaka nie stosuje.  Jak powinna wyglądać warstwy posadzki znajdziesz bez problemu w internecie. Trudno wymagać abyś kuł chudy beton, dlatego trzeba go zaizolować najlepiej grubą folią budowlaną. na to styropian i zbrojona posadzka. Zalecane grubośći też znajdziesz w internecie. Najważniejsze jest dobra izolacja połączenia posadzki ze ściana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaciąganie wilgoci nie jest normalną sytuacją i nigdy nie będzie. a jeśli ktoś ci napisze że chwilowa tak może być to jest idiotą (wiem że mocne określenie, ale jakoś z tym mogę żyć).

 

 

a jak kopałeś tą dziurę lub jak kopałeś pod fundamenty, to grunt cały czas jest jednolity, czy może na jakiejś głębokości pojawia się piach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podciąganie kapilarne jest zupełnie normalne bo związane jest z prawami fizyki i negowanie tego  czy wyzywanie kogokolwiek od idiotów tu nic nie pomoże. Jeżeli woda jest tak wysoko w gruncie i nie da się obniżyć jej poziomu bo nie ma gdzie jej odprowadzić to pomogą tylko izolacje poziome. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolacja pozioma to za mało, jest potrzeba też pionowa izolacja od wody - budynek a w szczególności dom mieszkalny nie może stać na mokrych fundamentach, gdyż one też podciągają wilgoć zarówno z zewnątrz , jak i wewnątrz muru.

Dobrze to jest pokazane w  artykule podanego w poście #7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 m3 wystarczy, ale wpust wody z drenażu na górze zbiornika i na tej samej wysokości pompka, jak będzie za dużo wody to pompka pompuje nadmiar wody na zewnątrz.

 

co do folii i czarnych super specyfików, to u jednego wystarczy a u innego nie, i należy zastosować profesjonalne środki. problem jest już na samym początku, w projekcie, u budowlańca, w nadzorze i na końcu inwestor, który musi się znać na wszystkim. kolejna sprawa to $ na izolacje z prawdziwego zdarzenia, mało kto decyduje się na taki wydatek a później nawet go nie widać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie niby robi się według projektu a wychodzi na to , że trzeba się znać na wszystkim.

 

Pytanie tego typu, jeżeli wody gruntowe działają na zasadzie naczynia zbiorczego to odprowadzając wodę drenażem z pod fundamentów , woda napłynie ponownie do poziomu jaki jest obok , działki obok, czy nawet z pola obok. Nie jest tak ? I taka studnia zamknięta od spodu 4m3 zapełni się podczas deszczu , jednego dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mając wiedzę o gruncie na którym ma powstać dom, a w tym przypadku grunt jest mało przepuszczalny, należy odpowiednio przygotować teren wokół budynku.

po 1 to drenaż z odpowiednią studnią chłonna lub zbiorczą.

po 2 odprowadzenie wody z rynien.

po 3 odpowiednio ukształtować teren wokół domu tzn spadki od domu 3% wystarczy.

najważniejszy jest nr 1 - drenaż. drenaż należy przygotować na etapie ław fundamentowych, można również zrobić to teraz ale koszty idą do góry bo dodatkowy sprzęt lub inna siła robocza wyciąga talary z portfela.

jeśli obawiasz się że woda gruntowa będzie cały czas napływać w dużej ilości i dren może nie nadążyć z odprowadzaniem i studnia szybko nabierze wody, można dać grubą folię na zewnątrz drenażu, jej początek będzie w najniższym punkcie drenażu, a koniec na wierzchu gruntu przy opasce wokół domu. dren będzie obsługiwał tylko teren od domu do opaski. folia lub inny materiał izolujący powinny być klejone na łączeniach x 2 x 3. tak na wszelki wypadek. przy terenie gliniastym, ważne jest to że dren musi mieć studzienki, najlepiej na każdy rogu, można tanio to zrobić na trójniku i rura pcv na górę, po to aby okresowo przepłukać rurę drenarską bo otwory mogą się zamulać. kolejny wydatek to odpowiednie kruszywo i piach do zasypu.

 

zachęcam do lektury z linku kol. sambora oraz rys. 6 i 7, bo ciągle pytam co jest na styku ław i fundamentów i jak na razie nie wiadomo, a tam jest to obrazowo pokazane jak powinno być to wykonane.

 

studnie, no cóż, lepiej zbiorcza bo można wypompować i problem z bani, chłonna może zaciągać wodę do studni a ta do drenu i d...pa zbita, bo woda jest wszędzie a dren nie istnieje.

 

fajnie widać jak pracuje dren przez parę dni od uruchomienia, pod warunkiem że jest dobrze zrobiony, ludzie przecierają oczy że tyle wody jest w gruncie, aż  żal ją pompować zamiast gromadzić na okresy suche.

 

PS. wiem, że to nieprzewidziany wydatek, ale nie wolno tego bagatelizować lub lekceważyć, raz że szkoda większych $ na dom, a dwa zdrowie mieszkańców (miej na uwadze że masz dom z BK) a po trzecie kiedyś do nas przyjdzie podatek opadowy. różne kraje mają różne opracowania ale istota jest jedna, jak najwięcej wyciągną kaski od ludzi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem do geologa i pani która projektuje studnie chłonne itp rzeczy.

I teraz trochę się to nie zgadza z tym co piszesz.

Teraz jest ciężki. Wysoki poziom wód gruntowych. Jeżeli zrobię studnię chłonną to ona szybciej nabierze wody z gruntu niż z drenu. Jeżeli zrobię studnię zamkniętą i podłączę do niej dreny z opaski fundamentów to przy takim poziomie wód studnia 4m3 moment się zapełni a poziom wód gruntowych nie obniży się ponieważ to jest naczynie zbiorcze i spłyną z sąsiednich działek czy pól i nadal będzie woda jak była. Podobnie z wodami deszczowymi.

Tak powiedzieli specjaliści. Co ty na to ?

 

Na styku ław i fundamentów jest izolacja pozioma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cieszę się że zadzwoniłeś, a jednocześnie ubolewam że tak późno się zdecydowałeś na ten krok.

 

z tego co napisałeś to ta pani nie zaproponowała żadnego rozwiązanie, bo studnie chłonna i zbiorcza nie spełni Twoich oczekiwań, a Twoje mury dalej będą mokre.

że studnie chłonna zapełni się w "moment" to ile to jest? nie znam takiej jednostki miary. czy szybciej się zapełni niż pompa to wypompuje? zapewne pani geoloszka zaproponowała Tobie rozwiązanie, tylko na jakim systemie oparte, jak nie chcesz to nie odpowiadaj, ale czy wspomniała coś o drenażu?

 

grunt i wody gruntowe nie jest tożsamy z taflą wody, a Twój drenaż nie będzie obsługiwał wód gruntowych jak wzrokiem sięgnął.

 

skoro zabawa się zaczyna, to może warto też pokusić się o wizytę u Urzędzie Gminy i zapytać o rowy melioracyjne? jeśli są takowe w okolicy to z pewnością polepszą Twoją sytuację, niech UG przypomni właścicielom działek przy rowach o ich odtworzeniu. warto również przypomnieć sobie MPZP, może tam są jakieś zapisy o gospodarce melioracyjnej?

możliwości jest wiele, ale na to potrzebny jest czas.

 

ale jeśli na styku ław i fundamentów masz papę i to czarne, to masz izolację tylko z nazwy dla lepszego samopoczucia, zarówno poziomą jak i pionową. w Twojej sytuacji to nie jest izolacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Późno a co by mi to pomogło jakbym wcześniej?

 

Moje oczekiwania są proste, odprowadzić wodę z pod domu a pani stwierdziła ze ani dreny ani studnia tego nie załatwi,pisałem wcześniej.

Rowów nie ma, kiedyś cale osiedle było zdrenowane przez niemców ,wczasie wojny. Wody na działkach ludzie nie widzieli aż do momentu kiedy gmina robiła kanalizacje ze 15lat temu i wszystkie dreny poniszczyli.

 

Nie mam z papy tylko takiej grubej gumy.

 

Rozwiązanie jakie podała to skonsulotowac się z projektantem ogrodów i posadzić drzewa i rośliny które szybko oddają wodę.

 

Moment tzn praktycznie od razu, kopiąc dołek na końcu działki woda w nim jest. To samo będzie ze studnia, tak powiedziała pani.

 

Co znaczy że wody gruntowe to nie to co tafla wody? Czyli ta woda co jest przy domu teraz na 40cm poniżej gruntu to nie gruntowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.