Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Kocioł Miałowy Może Się Zapowietrzyć ???


Zofia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kilka lat temu kupiłam kocioł miałwy KWM-SG z Pleszewa. Przez trzy sezony pracował w miarę poprawnie a w tym coś się dzieje. Po około 3-4 godzinach od rozpalenia zaczyna bulgotać w piecu i to tak, że cały się trzęsie. W kotłowni odgłosy tego "zjawiska" są umiarkowane, ale w domu słychać jak gdyby wszystkie rury miały się rozerwać... stuka, bulgocze i doprowadza do rozstroju nerwowego. Cały proces trwa około godziny z kilkuminutowymi przerwami. Mam wrazenie, że nasilenie stuków następuje podczas nabijania temperatury na piecu ( bywa tak ,że przez kilka dni jest spokój ) Wezwałam kilku "fachowców" od C.O., ale oni twierdzą, że; albo wieksza gródka miału dostała się do ścianki pieca i w tym miejscu woda bardziej się grzeje , albo gdzieś do pieca dostało się powietrze i trzeba czekać aż woda je przepchnie "a generalnie to mam się nie martwić bo to nic takieg" z tym ze zaden z nich nie słyszał jak to się tłucze a ja się boję, że coś tam strzeli. Może ktoś z Państwa może mi doradzić co mogę z tym zrobić.

Pozdrawian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Jedną z przyczyn może być złe wypoziomowanie kotła ( może się jakaś cegła lub nóżka kotła osunęła ), rozpalanie kotła na zamkniętym zaworze mieszającym, szczególnie czterodrożnym z wyjściem do naczynia przelewowego za zaworem; brak odpowietrzenia kotła, zbyt niski poziom wody w kotle i/lub instalacji, przymknięty któryś zawór na linii zasilania lub powrotu instalacji, bardzo wysoka temperatura wody w kotle związana z brakiem odbioru ciepła przez instalację - może być zapchane sitko pompy a ta nie jest w stanie odebrać odpowiedniej ilości wody ogrzanej w kotle. Kolejną z przyczyn może być "lewe" powietrze dostające się do paleniska i podwyższające w nim temperaturę do wartości zbliżonych do gotowania lub lokalnego podgotowania wody w płaszczu wodnym kotła.

 

Generalnie odgłosy, które opisujesz, towarzyszą przeciskaniu się bąbli pary wodnej przez instalację czemu towarzyszy wzrost ciśnienia w układzie grzewczym. Czyli za duża temperatura.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PIOTRZE dziękuję za tak szybką odpowiedź, ale czy możesz mi odpowiedzieć na kilka pytań?

O zawory nawet nie pytam bo to dla mnie wyższa szkoła jazdy, ale

gdzie szukać odpowietrznika kotła i co ewentualnie z nim zrobić,

wodę dolewam co 2 tygodnie, to chyba wystarczy,

podczas stukania temperatura nie przekracza tej ustawionej na piecu 55 st,

co znaczy "lewe powietrze dostające się do paleniska " skąd się tam może dostać i co mogę zrobić aby przestało dochodzić?

I najważniejsze pytanie

CZY TO JEST NIEBEZPIECZNE ?????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź koniecznie czy czujnik temperatury sterownika kotła prawidłowo odczytuje temperaturę - czy nie jest osmalony, uszkodzony mechanicznie lub może wysunął się z kapilary w kotle skąd odczytuje temperaturę. To prawie niemożliwe żeby przy wypadkowej temperaturze 55 st C instalacja wydawała takie odgłosy. Czy to jest niebezpieczne - może być. Odgłosy takie towarzyszą powstającym naprężeniom w instalacji i pozostaje teraz sprawa wytrzymałości mechanicznej instalacji.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mojego teścia takie numery zdarzają się, gdy miał nierównomiernie i za szybko przepali się w dół i pali się ostro przy rusztach wodnych. Też temperatura 55 stopni i wali w całym domu. Wystarczyło, że zasypywał miał "z ukosa". Oczywiście (!) piec jest bardzo słabo zabezpieczony (zero odpowietrzania, zaworów bezpieczeństwa itp.), ale stoi poziomo (zgodnie z instrukcją).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

W żadnym z dotychczas montowanych przeze mnie kotłów nie miałem takich niekorzystnych efektów. Moim zdaniem wynika to z jakiejś wady konstrukcyjnej kotła, gdyż pompa wymuszając przepływ odbiera w miarę równomiernie ogrzana wodę z płaszcza i z wodnych rusztów. Jeśli jednak odgłosy takie dochodzą z kotła przy wypadkowej temperaturze 55 st C to jest gdzieś w kotle zaburzony przepływ wody i tam palący się opał dużo dłużej nagrzewa wodę która z kolei ma czas zacząć się podgotowywać a bąble pary idą do instalacji, czemu towarzyszą takie właśnie odgłosy.

 

Jeśli coś takiego występuje można to zminimalizować poprzez zastosowanie w odpowiednich miejscach odpowietrzników automatycznych, podłączyć naczynie wzbiorcze w układzie trzyrurowym albo zamontować pompę na powrocie. Jednak bez oględzin instalacji trudno komuś polecić rozwiązanie na 100% pewne na odległość.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam to nazywa się miejscowe podgotowanie wody,na ruszcie dziś są tak właśnie skonstruowane kotły że czasem tak się zdarza dopóki nie spuści się wody a potem problem .sam tego doświadczyłem z Defro.wada konstrukcyjna ujawniła się po 2latach wina spawacza tak stwierdzał serwisant teraz wkładam odpowietrznik automat razem z zaworem bespieczenistwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te częste dolewania wody nieuzdatnionej , ewentualne wymiany wody w zładzie przy byle drobnym remoncie ,nie są przyczyną wytrącenia się na ścianach wymiennika znacznych ilości kamienia kotłowego /oczywiście na ścianach od środka / ktory w skuteczny sposób utrudnia przejście

siepła do wody . Powstają wówczas lokalne przegrzania im z reguły towarzyszy to akustyczne zjawisko. Doradzać o tej porze likwidacje kamienia kotłowego to napewno rada nie na środek zimy .Ale można odpuścić z pięć litrów wody z najniższego punktu pieca i metodą organoleptyczną ocenić co tam w tym ruszcie wodnym się znajduje /czynność taka winna być wykonana przed każdym

sezonym grzewczym/ pozdrawiam. nek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.