Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Co + Cwu Prośba O Sprawdzenie


danielkon20

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dom jest z poddaszem użytkowym ok 140m2. Góra i dół podłogówka plus kaloryfery w łazienkach i garażu. Zamówiłem projekt ogrzewania podłogowego. Według projektu wychodzi 903 m rurki alupex 16. Zapotrzebowanie na ciepło 8,959kW, sugerowana moc kotła 9,00kW tylko do grzania co. Temperatura czynnika grzewczego przy -18oC to 40oC przy 0oC to 35oC. Projektant ogrzewania zaleca pomę w kotłowni plus mieszacze z pompami na każdym piętrze, ale ja wolałbym mieć wszystkie pompy w kotłowni i tylko rozdzielacze na piętrach. Proszę doświadczonych użytkowników o ocenę schematu kotłowni.

 


Jakie powinny być średnice rur? Instalacja w miedzi. Zbiornik cwu 300l.

post-67542-0-85352700-1456832574_thumb.jpg

post-67542-0-03981300-1456832589_thumb.jpg

post-67542-0-16091400-1456832593_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ależ oczywiście że cała podłogówka na jednej mieszaczu pompowym w kotłowni układ mieszacza na pompie 25/60 i druga pompa na cwu

rury z kotłowni do rozdzielaczy 28 nad rozdzielaczem można to spiąć razem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest budynek docieplony ale rozstawy rur od podłogówki moim zdaniem zbyt duże. Schemat poprawny natomiast kwestia zastosowania zaworu 4- drożnego była juz omawiana w poprzednich postach. Najprostsze sterowanie zawór trójdrożny termostatyczny lub lepsze zawór trójdrożny + siłownik + czujnik pogodowy+ regulator pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zmieniłem piec na układ zamknięty, podobno to lepiej dla podłogówki i zużycia elementów. Czy taki schemat będzie dobry? Ochrona powrotu powinna być ok? Jakie konkretnie sterowanie podłogówki zastosować. Myślę nad regulatorem pogodowym z pid do zaworu 3d, a w przyszłości o termostatach pokojowych i siłownikach na rozdzielaczach. Jaki system polecacie z możliwością rozbudowy w przyszłości.

post-67542-0-52604600-1456922237_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daniel wstaw jeszcze zawór 3d z siłownikiem lub termostatyczny przed pompą na grzejniki, w przeciwnym razie będzie na grzejnikach taka sama temp jak na kotle.

3d z siłownikiem jak obsłuży kocioł, a jak nie to za niewielkie $ wstawiasz zawór termostatyczny np 40-60 st C i taką utrzymuje przez cały czas na grzejnikach. dzięki temu lepiej sterujesz temp na instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ochrona powrotu jest perfekcyjna, ale oprócz tego co podał kolega wyżej, należy przenieść naczynie przeponowe od CO z zasilania na powrót - są dla niego lepsze warunki pracy i oczywiście policzyć jego pojemność jakimś programem doboru naczyń np ze strony Reflexa.

Te 25l będzie raczej za mało

Natomiast NP dla zimnej wody wystarczy 12l dla 200l lub 18l dla 300

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to sprzęgło jest lepsze od zaworu 4-d?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem schemat. Wyliczyłem mniej więcej wielkość naczynia na powrocie, ale wyszło mi 80l. Chyba że się gdzieś pogubiłem. Podłogówki będzie 903m do tego 2 drabinki w łazienkach 1 kaloryfer w garażu, objętość wodna kotła 58l plus objętość instalacji w kotłowni. Według programu mam dobrany za mały kocioł. Może lepiej wybrać 15kw? Zapotrzebowanie przy największym mrozie mam 9kw plus cwu, myślę że 3kw wystarczy na 200l.

post-67542-0-17856400-1456926254_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie daj 50l , jak będzie za małe to zawsze można drugie dostawić.

Kocioł 12kW, max 14kW

Zaw bezp nie większy niż ciśnienie dop kotła 1,5bar powinno wystarczyć,

Kocioł musi być dopuszczony do montażu w układzie zamkniętym - czyli wężownica schładzająca + cała automatyka schładzania kotła 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie zaleca się po stronie ssawnej, ale też jak najbliżej kotła, który ma być chroniony, taki montaż jest zalecany ze względu na możliwą kawitację, która w tym przypadku raczej nie wystąpi.

Ale jak ktoś chce być bardziej święty niż niektórzy politycy może zamontować naczynie na powrocie pomiędzy pompą a zaw 3-D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej zamontować to w układzie otwartym? defro dopuszcza w ogóle montaż kotłów w ukł. zamkniętym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naczynie bezpośrednio z wyjścia kotła rurą min. 1"

 

a pytanie odnośnie cwu, czy za pompą musi być elektrozawór odcinający zasilanie bojlera? bo jak go nie będzie to pompa na powrocie kotła będzie też grzała bojler tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.