Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Do Oceny


piastun

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Panowie chciałbym prosić was o rzucenie okiem i zwrócenie uwagi na jakieś błędu jeśli takowe są lub naprostowanie mojego myślenia (oczywiście w granicach rozsądku :) ).

A więc tak, planuję u rodziców zrobić "mały" remont CO + kotłowni. Stan na dzisiaj, mam kocioł DS 10kw, mam zamiar zakupić bufor 1000l a docelowo w ciągu 1-2-3lat dokupić palnik do pelletu.

Grzejniki wybierałem na zasilanie 60-50 na stronie PURMO. Prawdopodobnie będę kupował też tej firmy. Wiem, że nie są najlepsze na świecie ale z wyczytanych opinii to jest klasa ekonomiczna i taka będzie dla mnie wystarczająca.

Wszystkie grzejniki oczywiście będą panelowe, z wyłączeniem łazienki gdzie będzie  aluminiowy. Instalacja oczywiscie otwarta, rury PP stabi glass.

Dom ma powierzchnię ~80-90m2, styropian 10 grafit, 30cm wełny 0,044 na stropie, okna nowe (5letnie), zapotrzebowanie na ciepło wyliczone to 5-7kw.

W pierwszym rzucie chciałbym poddać ocenie rozprowadzenie rur i dobór grzejników.

 

post-41422-0-38851400-1456742531_thumb.png

 

Jak widać na załączonym obrazku z bufora będą szły dwie nitki. Jedna krótsza do dwóch grzejników na PP25mm i tu jest pytanie czy to nie za mało. No i druga na pozostałe na PP32mm.

 

W następnym kroku, narysuję schemat połączenia kotła + armatura i bufor i pomęczę was już bardziej ambitnymi rzeczami.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odzew, na rys. popełniłem bład bo w prawo miało iść PP25 - >czyli odpowiednik 1" a w lewo PP20 czyli 3/4". Rozumiem, że odpowiednikiem 1/2" jest PP15, kiedyś w hydraulicznym jak chciałem takie rury zakupić to mówili, że nikt takich nie używa. Zastanawia mnie fakt, czy oni taką bajkę opowiadali bo takiego czegoś nie mieli, czy poprostu lokalni zgrzewacze dla świętego spokoju przewymiarują poprostu instalcję. Nie ukrywam, że cieszyłby mnie fakt, że mogą być mniejsze średnice bo to zawsze taniej wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak z tymi średnicami!

liczby 25 i 32 są średnicami zewnętrznymi rury, aby otrzymać średnicę wewnętrzną należy od nic odjąć podwojoną grubość ścianki.

 

czyli rura 25x3,4 ma średnicę otworu 18mm- czyli 3/4"  a 32x 3,4 ma otwór 25mm- czyli 1"

 

Odpowiednikiem rury 1/2" jest rura 20x2,8

 

W/W wymiary odnoszą się do systemu Fiber Basalt Plus prod Wavina, inne systemy mogą mieć inne grubości ścianek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, macie jakas hurtownie w której zopatrujecie sie w grzejniki i gdzie nie "zdzierają" za transport? Na alledeogo wiekszosc sprzedawców oferuje wyslanie pojedynczego grzejnika....

Jezeli ktos cos może polecić to proszę na pm, żeby nie bylo potem oskarżeń o reklamę. Najlepiej namiary na grzejniki purmo albo cos w podobnej klasy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.