Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sprzedawcy Sugerują Aby Nie Robić Instalacji Mieszanej (Podłogówka) Np. Przy Skam-P 12Kw Taki Wybrałem, Uzasadnienie?


Saper200

Rekomendowane odpowiedzi

No to fajnie, zbiornik jeśli byłby konieczny zajmuje sporo miejsca. Zacząłem myśleć o podłogówce trochę bardziej przyszłościowo. Za 15 lat może dociągną gaz a wtedy w 100% podłogówka powinna generować mniejsze koszty ogrzewania niż kaloryfery. Za 15 lat piec mogę zmienić z ekogrochu na gazowy ale kuć posadzki itd to już raczej temat zamknięty na bardzo długi czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 3D. Ja znalazłem schemat z zaworem 4D które rozwiązanie jest lepsze?

4d_ogrzewanie_podlogowe.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten schemat jest jak najbardziej poprawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Zawór 4D działa poprawnie pod warunkiem że są dwie pompy: na obiegu ogrzewanym i obiegu kotłowym. Więc jeżeli mamy już dwie pompy to po co wydawać kasę na droższy zawór 4D gdzie 3D zrobi to samo i kosztuje mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4d w tym wariancie zapewnia ciepły powrót, 3d nie. Nie potrzeba żadnych dodatkowych pomp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiem Ci ze jeszcze łatwiej i stabilniej sterować podlogowka mając zawór zarówno 4d jak i 3d. Jak będziesz chciał to Ci narysuje i wytłumaczę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tylko po co ma dodakowa pompa chodzić skoro Wystarczy 4d zamiast 3d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze jest takie rozwiązanie jeśli chodzi o stabilne sterowanie ogrzewaniem podłogowym. Jestem ciekaw czy wiesz czemu.

post-65332-0-93612300-1456499753_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie nie jest skierowanie do mnie ale przyznaję się bez bicia, że ja nie wiem i chętnie usłyszę objaśnienie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Najlepsze jest takie rozwiązanie jeśli chodzi o stabilne sterowanie ogrzewaniem podłogowym. Jestem ciekaw czy wiesz czemu.

 

Jeżeli jesteś instalatorem i stosujesz to rozwiązanie dla swoich klientów to już wiem skąd się biorą spieprzone instalacje i ich właściciele pojawiający się tutaj od czasu do czasu.

 

 

Może ktoś wrzucić najlepszy schemat dla 100% podlogowki, ekogroch, sterowanie pogodowe, aby była ochrona cwu itd

 

 

Proszę bardzo. Schemat poniżej niejednokrotnie pojawiający się na tym forum w całości lub części. Zależy kto co potrzebuje do adaptacji w swojej instalacji. Trzy obwody: ogrzewanie grzejnikowe, podłogowe i CWU. Każdy sterowany niezależnie w celu utrzymania żądanej temperatury np poprzez sterownik pogodowy. Nie potrzeba rur i zaworów o znacznych przekrojach. Przy poprawnie dobranych średnicach rur jak i długości pętli OP wystarczą pompy 25/40.

post-2387-0-28812400-1456515304_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Digitrax teraz już wiem że nie masz pojęcia jakie są plusy takiego połączenia przy samym OP .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie zawór 3-drożny z siłownikiem plus pompa kotłowa. Najlepsze i proste rozwiązanie. Przy zaworach 4-drożnych żeby utrzymać odpowiednią temperature powrotu temperatura zadana kotła musi byc wysoka.

Co to znaczy wysoka, dla mnie normalna to 65 stopni, zresztą producent nawet taka zaleca. Ty pewno masz na zasilaniu 45?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdecydowanie wolę zrobić na sprzęgle , pompę kotłową tylko wtedy jak sterownik kotła takową obsługuje.

PS

Spróbujcie zastosować zaw 4-D przy większych mocach np przy 25kW - 30kW, wtedy dopiero widać jego wady,

Przy mocy odbieranej rzędu 25kW i więcej, nawet 2" nie pomogą,

 

post-18578-0-05281400-1456516209_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Jak ja Ci powiem że mam obecnie przy -4 na zewnątrz temperaturę na piecu 65, powrotu 54, a w domu 22.8 stopnia. Potrzebna mi jest dodatkowa pompa kotlowa i niepotrzebnie wydane na nią pieniądze + koszt jej pracy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klient szuka oszczędności i temperature obniża bo kocioł mu mniej spala.

Tzn powiedz mi ile zaoszczędze jak obnize temp pieca z 65 co 35 bo tyle mi teraz wystarczy, przy obecnej zewnętrznej 31 idzie na podłogę. Odpowiedź ile na dobę mniej spale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obniż sobie to zobaczysz. Praktycznie wszyscy klienci którym montuje kotły obniżają do ok 55 chociaż tłumacze co innego. Ja nie mówie że jest to dobre tylko że tak wiekszość robi. Po drugie czujniki kotłów też potrafią oszukiwać i temperatura rzeczywista kotła jest większa niż na sterowniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo robią tak ciemniaki bez pojęcia. Ja mam piec suchutki, 0 smolenia, spalanie śmieszne i mam szukać kilku kg na miesiąc oszczędności jakim kosztem? O tym trzeba najpierw pomyśleć, o żywotności kotła nie mówię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Digitrax to co , powiesz mi czemu mój schemat jest gorszy od twojego, a może i jak to mówisz beznadziejny mimo że nie ma w nim dodatkowej pompy? Czekam i czekam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.