Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sprzedawcy Sugerują Aby Nie Robić Instalacji Mieszanej (Podłogówka) Np. Przy Skam-P 12Kw Taki Wybrałem, Uzasadnienie?


Saper200

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Buduje nowy dom, ogrzewanie na paliwo stałe. Analizowałem wszystkie za i przeciw ekogroszek - pellet.

Poczytałem, zadałem parę pytań. Z uwagi na to, że o porządek umiem dbać a będę miał dostęp do ekogroszku w dobrej cenie

wybór padł właśnie na to paliwo. Piec jaki wybrałem to Skam-P 12KW z palnikiem AZPP.

Zgodnie z sugestią producenta i niektórych sprzedawców, instalatorowi mojemu wspomniałem, że podłogówki nie będzie.

Puka się w czoło i pyta się mnie dlaczego? Dlaczego nie chcę robić chociażby w łazience czy przedpokoju, tam gdzie będę miał płytki.

Najlepiej aby instalacja była jednorodna i nie mieszać to zapamiętałem i tak mu odpowiedziałem ale jakie jest uzasadnienie zrobionej właśnie tak instalacji? Dlaczego nie warto robić mieszanej, co na tym tracimy? Powiem szczerze, że podgrzewane mokre kalosze zimą w przedpokoju to była by dobra sprawa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób sobie tak jak ja. Cały dom w podłogowce i grzejnikach teraz za pomocą aplikacji mobilnej włączam sobie podłogówke albo grzejniki albo wszystko na raz hehe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saper200, najlepiej jak w domu jest jeden system, grzejniki lub o.p. każdy z tych systemów ma swoje wady i zalety, ale to już pewnie wiesz. łączenie tych 2 systemów nie jest dobrym rozwiązaniem a na pewno najdroższym. zwróć uwagę że grzejniki potrzebują większej temp zasilania, przy o.p. nie ma takiej potrzeby i nowoczesne urządzenia grzewcze (za wyjątkiem kotłów na paliwa stałe) lepiej radzą sobie z o.p., bo kocioł wieczny nie będzie i kiedyś będziesz stał przed wyborem kolejnego urządzenia grzewczego, gdzie przy o.p. będzie większy wybór.

 

PS. pablo jaka była myśl przewodnia dobierając taki system grzewczy? pewnie instalator jak sobie o tym pomyśli że na coś takiego się zdecydowałeś to niezłą polewke z Ciebie. pewnie masz również otwarte palenisko w każdym pomieszczeniu z możliwością rozpalenie z aplikacji? :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, w jednym pomieszczeniu grzejnik + podłogówka. Zaczynam rozważać taką opcję. W projekcie http://www.archdom.pl/nasturcja2_paliwo_stale.htm nie mam przewidzianej podłogówki w ogóle. Łazienka 7.86 (po podłodze) drabinka + podłogówka, wiatrołap 3.76 kaloryfer + podłogówka. Tak zaczynam to widzieć. W salonie będą panele tak więc na starcie skreślam podłogówkę w tym pomieszczeniu. 

 

Na jedno moim pytań od producenta dostałem taką odpowiedź, cytuję: "Skorpion Plus jest sterownikiem obsługującym 2pompy C.O. oraz CWU, jak instalacja będzie prosta bez udziwnień i jak nie wpadnie Panu do głowy robienie instalacji mieszanej (podłoga+grzejniki), gdzie instalatorzy popełniają najwięcej gaf, to ten sterownik będzie bardzo prosty w obsłudze i skuteczny"

Dlatego nie wkładałem sobie do głowy pomysłu z  podłogówką ale co z kim nie gadam to się mi dziwią, dlaczego w nowym domu nie ma być podłogówki...

I teraz pytanie, dla tych dwóch pomieszczeń warto kombinować czy sobie odpuścić bo na tym stracę? Tylko co stracę i jak dużo tego? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja mieszana to niepotrzebne podrażanie kosztów inwestycji. Zrób wszędzie OP i będziesz zadowolony. Ja mam mieszana i teraz żałuję. To ok. 1500 zł drożej wyszło niż same OP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak to Ci się sprawuje? Żadnych minusów? Zwykły zawór termostatowy na kaloryferze? Jaka wielkość pow. podłogówki.

Czytałem właśnie że na małe pętle takie rozwiązanie jest najlepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja mieszana to niepotrzebne podrażanie kosztów inwestycji. Zrób wszędzie OP i będziesz zadowolony. Ja mam mieszana i teraz żałuję. To ok. 1500 zł drożej wyszło niż same OP.

Jakie masz źródło ciepła/grzania oraz jak wykończone podłogi? Podłogówka ponoć nie lubi paneli, dywanów itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł ekogroszkowy. Panele będą tylko w salonie. Reszta to plytki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie mógłbym podłogówkę zrobić w całym domu ale tam gdzie będą panele, drewniane podłogi, dywany nie zaleca się czyli większa połowa domu Dodatkowo z tego co się zdążyłem zorientować kotły aby spalały wydajnie muszą pracować na wysokich obrotach. Z tym się wiąże dużo ciepła które trzeba by obniżyć specjalnie dla podłogówki niskotemperaturowego odbioru. Grzejniki + 2 małe pętle zasilane z powrotu to będzie chyba dobre rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Saper200 ja mam parter sama podłogówka a poddasze grzejniki sprawuje się to super ale jak bym miał dzisiaj robić zrobiłbym wszystko w podłogówce fajniejszy komfort cieplny i nic nie wisi na ścianach.

Jak z wykończeniem podłóg ? Na parterze same kafle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak kolego ale panel nic w tym nie przeszkadza dobra mata i nie ma problemu też myślałem ze to złe rozwiązanie i założyłem grzejniki sąsiad się śmiał i mówił zakładaj wszędzie podłogę ja nie bo tam panele będą a że we dwóch byliśmy na tym samym etapie budowy nie miałem odniesienia on ma wszędzie teraz widzę jak to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dodatkowo z tego co się zdążyłem zorientować kotły aby spalały wydajnie muszą pracować na wysokich obrotach. Z tym się wiąże dużo ciepła które trzeba by obniżyć specjalnie dla podłogówki niskotemperaturowego odbioru

Na wysokich temperaturach nie "obrotach"

 

W celu pogodzenia tego ludzie wymyslili zawory 3d 4d.

 

Nikt nie chce Cię na sile do OP namawiać. Chodzi tylko o to że ogrzewanie plaszczyznowe jest bardziej komfortowe w użytkowaniu a tylko nieznacznie droższe od ogrzewania grzejnikowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowiek to się jednak musi chyba przekonać na własnej skórze. Nie wiem co wybiorę bo ciągle zmieniam zdanie ale czuję, że do dnia montażu nie będę przekonany co do słuszności obranej drogi :) Dzięki za cenne rady, nie rozważałem podłogówki w całym domu a teraz już tak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłogówka i grzejnik tylko wtedy w jednym pomieszczeniu jeśli brak jest mocy cieplnej z podłogówki, zdarzają się takie przypadki. Poza tym każda instalacja pracuje na nieco innych parametrach co zmusza do osobnej regulacji temperatury na grzejniki i instalacje podłogową. Brak innych przeciwwskazań aby nie stosować instalacji mieszanej, a wręcz mogą być powody dostosowania takiego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama podłogówka czy ewentualnie same grzejniki w tym sensie,że mniejsze ryzyko popełnienia błędów przez instalatora i wszystko będzie bardziej stabilnie pracować tj układ grzewczy, palnik. Łatwiej i prędzej uzyskasz stabilne spalanie, dobry popiół.

 

Najczęściej wszelkie dziwne zachowania różnych kotłów (szarpanie mocą, falujące wykresy, skaczące temp., dziwne delty) obserwuje się przy "zwalonych" instalacjach a im więcej czarów, pomp, obiegów, tym większe ryzyko spitolenia czegoś.

 

Skoro wszędzie są grzejniki a tylko w łazience czy przedpokoju chcesz podłogowe, to pomyśleć z instalatorem jak to zrobić najprościej, aby nie dokładać pomp i nie komplikować instalacji.

Zacząć robienie czy myślenie o instalacji od tego,że ma być możliwie najprostsza z jak najmniejszą ilością pomp.....

 

Z drugiej strony jak ktoś planuje min.3pompy albo 4 czy 5, bo tak też bywa, to moim zdaniem powinno się to robić przy zastosowaniu sprzęgła hydraulicznego (dla rozbudowanych i skomplikowanych układów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uczęszczam często w gości do domu z podlogowka i panele 12 mm i jest temperatura jak trzeba. Oczywiście możliwe że więcej Energi trzeba zużyć by uzyskać ten sam komfort co ma płytkach, ale co z tego skoro też działa. ale to samo było u mnie, doradców było pełno, że jakoś to, bez grzejników? A to słuszna decyzja była. Rozwazaj samą podłogę dalej, nie skreślaj tej opcji, to największy grzejnik w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam dwie pompy CWU i CO powrot z grzejnikow puszczony na podlogowke ,wiatrolap 8m ,kuchnia 13m i lazienka 6m  zdrabinka, w sumie 27m w pokojach grzejniki. temp reguluje glowicami termo.jak dla mnie super sie sprawuje

post-64974-0-89237300-1456346022_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś myśli ze będzie suszyl kalosze na płytkach przy podlogowce to owszem, ale przy -20 na zewnątrz, wtedy podłoga będzie odczuwalnie ciepła, poniżej podłoga jest letnia, przy 0 nawet nie będziesz czuł ze podłoga grzeje. Wszystko zależy od zapotrzebowania domu i krzywej grzewczej, ale pamiętać należy ze OP to niskotemperaturowe zasilanie, mało odczuwalne pod gołą nogą. Ja sobie nie wyobrażam mieć kaloryferow, krótkie firanki. Podlogowka w całym domu to super sprawa, jest jak najbardziej bardzo dobrze sterowalna, podstawa to pogodowka, siłownik zaworu mieszajacego współpracujący z krzywą grzewczą, a dodatkowo montaż sterowników w każdym pokoju które steruja silownikami termoelekrycznymi w rozdzielaczach, dodatkowa oszczędność kiedy w słoneczny dzień nagrzeje Ci w domu powyżej zadanej. Potwierdzam sprawuje się to bardzo dobrze, na początku nie byłem przekonany do takiego rozwiązania z podlogowka, bałem się ze zbyt duża bezwładność itd i sterowniki nie dadzą rady, okazuje się że działa to idealnie. W pomieszczeniach od południa rzadko kiedy załącza się u mnie podloga.

Ja mam jeden grzejnik w łazience drabinkowy, ale działa grawitacyjnie z zasilania pieca i mam na nim zawór termostatyczny.

Najlepiej wybierz jeden wariant, OP albo grzejniki, myślę że wysterujesz to wtedy bez kłopotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym zdecydował się w 100% na ogrzewanie podłogowe (jakieś 140m) powiedzcie mi jak pogodzić temp. wyjściową z kotła (kocioł Skam-P 12) oraz powrotu? Czy w takim układzie zbiornik buforowy ma sens czy jakieś tam zaworki spełnią takie zadanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.