Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dom Energooszczędny Z Piecem Na Ekogroszek I 100% Podłogówki


pablitos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.


Proszę o pomoc. Jestem na etapie budowy domu energooszczędnego 170 m2 użytkowej, finalnie 4 osoby, wentylacja mechaniczna z odzyskiem, itd., Zapotrzebowanie będzie 15-25 W m2, moc grzewcza w szczytowym momencie 4 kw do 6 z c.w.u. Dom planuję ogrzewać tylko podłogówką zasilaną piecem na ekogroszek. Najmniejszy jaki znalazłem piec to SKAM - P 7kw z zapasem mocy w razie czego do 10 KW. Moje pytanie, jak ma wyglądać kotłownia w takiej konfiguracji, czy muszę mieć bufor ciepła? osobno zbiornik na c.w.u.?, zawór mieszający? jakie pompy do czego? nie znam się za bardzo na tym i jakby ktoś mi przedstawił jakieś rozwiązanie mojego kłopotu. Dodam że całą instalacje robić będę pod ewentualną pompę ciepła jak będą lepsze dofinansowania, bo jak narazie dostałem wyceny po ok 70 tys. na gotowo.


Pozdrawiam


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ty przeczytałeś to co napisałeś ,dom energooszczędny i opalany węglem ????

pomysl jeszcze raz i idz w prąd nawet na ostro na grzałkach nie wungiel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle że prąd rocznie nie zapłaci nie  więcej niz 3500-4000zł za cały prąd nie tylko na ogrzewanie ale jak koniecznie chce przepalić 3 tony węgla i mieć troszkę taniej to ja sie odcinam  bo uwazam że dom ma być do pieszkania a nie do dodatkowych obowiazków tym bardziej nowy dom

a jesli juz to ewentualnie palet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że o prądzie nie myślałem i na pewno obawy by były, że jeśli coś w prądzie się zmieni np, cena w kosmos to zostaję z niczym czyli bez instalacji,  komina itd . Raczej szedłem w pompę ciepła w przyszlości dlatego instalację docelowo pod pompę chciałem przygotować, że jak wejdą zakazy palenia węglem to może dofinansowania będą, a i potanieją pompy w ciągu najbliższych lat. Pelet nie wiem dwóch znajomych ma i szczęśliwi z tego powodu jakoś nie są, muszę ich popytać co im nie pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie że instalacje trzeba zrobic bo instalacja jest uniwersalna pod warunkiem że jest zrobiona pod katem pompy ,a z kolei pompa ciepła 8kW nie jest juz kosztem ktory zabija

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no więc właśnie, to jak instalacje trzeba robić, to ogrzewanie elektryczne jest bez sensu bo żadne w tym oszczędności przynajmniej na etapie instalacji. Wyceny jakie dostaję kompletna instalacja z pompą ciepła powietrze - woda to prawie 70 tys., a ta sama instalacja z peletem czy ekogroszkiem do 26 tys. dlatego na razie pompy nie chce montować bo jeszcze wiele innych wydadków przede mną. Kotłownia powiedzcie mi jak ma wyglądać. Będę miał tylko podłogówkę i czy muszę mieć bufor ciepła do pieca z podajnikiem, jak duży dobiera się zbiornik na c.w.u. zakładając finalnie 4 osoby, jakieś zawory mieszające?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle że prąd rocznie nie zapłaci nie więcej niz 3500-4000zł za cały prąd nie tylko na ogrzewanie ale jak koniecznie chce przepalić 3 tony węgla i mieć troszkę taniej to ja sie odcinam bo uwazam że dom ma być do pieszkania a nie do dodatkowych obowiazków tym bardziej nowy dom

a jesli juz to ewentualnie palet

Co Ty pleciesz, w takim domu z takim zapotrzebowaniem spali góra 1.5 tony w sezonie zimowym z ciepła wodą. To jest 1200zł. Obsługa przy kotle ogranicza się do wyczyszczenia pieca z wybraniem popiołu raz na 7-12dni w zależności od temperatury zewnętrznej i załadowaniu węgla w tym samym czasie. Roboty raptem na 30minut.

 

Lepiej za prąd zapłacić kilka razy tyle a w razie zerwania linii kupić elektryczne papcie?

Kolega dobrze myśli, przygotowuje pod pompę ciepła, a póki co palenie ekogroszkiem jest jak najbardziej ok. Sam mam cały dom w podlogowce z takim samym zapotrzebowaniem na ciepło i wiem jak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie nie lepiej jest zapłacić ten tysiac czy dwa więcej i nie inwestować w kocioł skoro i tak mysli o pompie ??? pomyśl logicznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie lepiej, twoim tokiem myślenia to po co ludzie montuja solary, skoro można zapłacić co rok więcej i ich nie mieć. Rzecz w tym żeby zainwestować raz a później czerpać Korzyści

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie lepiej, twoim tokiem myślenia to po co ludzie montuja solary, skoro można zapłacić co rok więcej i ich nie mieć. Rzecz w tym żeby zainwestować raz a później czerpać Korzyści

inwestować w węgiel ???

zainwestować w grzałki 1000zł oszczędności na kotle przeznaczyć na fotoogniwa to jest kierunek działania a z biegiem czasu załozyc pompę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już niedawno któryś z forumowiczów stwierdził że projekt instalacji podłogowej powinien być dostosowany do konkretnego źródła ciepła(też jestem tego zdania)albo rybki albo akwarium.Jeżeli pod ekogroszek(rybki) to nie pod pompę ciepła(akwarium) ;) .Gdyby projekty miałyby być "uniwersalne" to w ogóle po co one są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odczep się kolego ekogroszku syf ja mam popełniłem ten błąd i teraz żałuję lepiej było wstawić pellet to raz jak już to wstaw sobie gaz a jak nie możesz to tak jak mówią koledzy prąd i po kłopocie myślę że jak dom energooszczędny to rekuperacja też wstawiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już niedawno któryś z forumowiczów stwierdził że projekt instalacji podłogowej powinien być dostosowany do konkretnego źródła ciepła(też jestem tego zdania)albo rybki albo akwarium.Jeżeli pod ekogroszek(rybki) to nie pod pompę ciepła(akwarium) ;) .Gdyby projekty miałyby być "uniwersalne" to w ogóle po co one są.

no właśnie to że jesli zrobisz instalacje pod pompę co powoduje ze koszty inwestycyjne sa może 5% wyższe to dla węgla wystarczy tylko dostosować krzywe grzania i temp max co nie wpłynie przy kopciuchu na wzrost spalania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odczep się kolego ekogroszku syf ja mam popełniłem ten błąd i teraz żałuję lepiej było wstawić pellet to raz jak już to wstaw sobie gaz a jak nie możesz to tak jak mówią koledzy prąd i po kłopocie myślę że jak dom energooszczędny to rekuperacja też wstawiona.

Ekogroszek to nie syf, tylko ludzie są syfiarze. U mnie w kotłowni z podłogi można jeść, piec lśni i wszystko dookoła. Mam kolegę który o kotłownię nie dba i ma tam taki syf że tylko narzygac, wszystko zapylone gruba warstwa kurzy, po podłodze chodzi się po czarnym pyle, wszędzie nielad, pajęczyny jeden wielki syf, ale to nie ekogroszek syfi tylko tak jak już pisałem winni są ludzie syfiarze. Jak dbasz tak masz i krew mnie zalewa jak słyszę że węgiel to syf. Ekogroszek teraz kupuje się workowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam czysto w kotłowni kolego i nie będę tutaj chwalił swojego tak jak to robisz ty a innych postach  krytykował ten ma syf a ten ma tamto ten owamto każdy ma jak uważa i koniec kropka to jest indywidualna sprawa to raz a dwa do energooszczędnego domu nie pcha się kotła na paliwo stałe tylko gaz pompa ciepła lub prąd i rekuperacje tak jak to piszą koledzy wyżej. A trzy nie mąć innym w głowie bo doświadczenie masz znikome w kotłach bo użytkujesz  pierwszą zimę.

 

 

@pablitos posłuchaj się rad @automatyka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego gaz nie wszędzie jest dostępny, sam bym chętnie zamontował piec gazowy, kolega skoro o tym nie wspomniał na pewno takiej możliwości nie ma. Ogrzewać dom grzejnikami na prąd? Radzę się puknac w głowę kilka razy, chyba że chcesz puścić kolegę z Torbami.

 

Co ma doświadczenie do powyzszego? Ty masz doświadczenie w fazie, prądzie czy pompie ciepła? Sam masz ekogroszek i co z tego że palę pierwszą zimę skoro wiem ile spalam węgla, czy jest syf czy nie a chyba o tym rozmawiamy. Mówisz do mnie jak do jakiegoś krawaciarza.

 

Proponujesz mu prąd. Wiesz w ogóle ile kosztuje ogrzewanie domu prądem? Masz w tym doswiadczenie? Idź włącz sobie kilka grzejników w domu i doprowadź do temperatury jaka Masz obecnie na groszku a po pierwszym miesiącu pójdziesz z torbami. Zastanów się i nie wjezdzaj mi na ambicje bo nie wiesz co mówisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam doswiadczenie ,robie takie domy ostatni dom 140m2 temp w domu 23st rachunek za cały prad od wrzesnia do  tydzien temu 3860zł mój klijet i znajomy jednoczesnie

inny dom 120m2 tez na grzałkach tez zadowolony ale rachunków jego nie znam u jednego i drugoego bede montował foto w przeciągu kilku miesięcy

wystarczy tylko pomyśleć a nie babrać się z weglem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotowoltaika mi również proponowali, był u mnie przedstawiciel, tylko dla mojego domu z dofinansowaniem to około 20 tys zł. Zadałem mu pytanie co z gwarancją w razie rozbicia gradem, a no nic, takowej nie ma, trzeba by sobie ubezpieczyć w ubezpieczeniach. Dla energooszczędnego domu to nigdy się nie zwróci, pamiętaj że nieznana jest żywotność płyt. Z tego co mi mówił miało być od tego roku to dofinansowanie o zakład energetyczny miał obowiązek odkupić nadstan energii. Następna sprawa to krótka żywotność akumulatorów w stosunku do ich ogromnej ceny jeżeli chcieliby byśmy pozyskać energię dla własnych potrzeb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam doswiadczenie ,robie takie domy ostatni dom 140m2 temp w domu 23st rachunek za cały prad od wrzesnia do  tydzien temu 3860zł 

niezle ;) za taka sumke pale 4 sezony czystym dębem ;P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co ci proponowali

gwarancja na płyty bezwgledna to 10 lat

a  na na działanie do 30 lat

natomiast 20 tys za co ile jaka moc

zakłąd enegetyczny od 3 lat musi odebrac moc ktora wyprodukujesz

co do uzbezpieczenia tak samo jak dom uzbezpieczasz to płacisz tylko podniesienie wartosci czsami to tylko 50zł na rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.