Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Werifikację Ustawień I Ewentualne Korekty Piec Taurus Gaur Duo Z Hzp Sterownik St-480 Th


mizakk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Jestem użytkownikiem 2 zimę pieca Taurus gaur duo z HZP 18,5 kw i sterownikiem st-480 TH.

Przyszedł czas doprecyzowania ustawień. W piecu się ładnie pali ale ma straszne duże wahania temp potrafi spaść temp na kotle opok 8 stopni oczywiście jak się załączy pompka cyrkulacyjna i wzrośnie pobór ciepła. Może to normalnie, nie znam się dlatego pytam. Teraz troszkę o domu:

Dom ocieplony pow ok 150m2 plus ok 80 podłogówki,na każdym grzejniku termostat. Domek już chyba wygrzany w końcu to 2 zima, eko-groszek cały czas ten sam ale pozostaje zawsze to ale, w popielniku pojawia sie nieznacznie ale jakby spieki i strasznie dymi z komina . Do zainteresowania tematem podpuścił mnie sąsiad walczył ostatnio ze swoim ślimakiem ze współpracą z forum i bardzo ładnie doprecyzował ustawienia popiół jak z papierosa i zarazem stał się ekonomiczny.

Instalacja z zaworem 3 drożnym i siłownikiem podłączonym pod sterownik.

 

Moje obecne ustawienia:

Temp CO 65 stopni

Cwu 40 stopni

Przerwa podawania 3:15 min

Nadmuch 27 bieg (%)

Przerwa podtrzymania 33min

Wentylator w podtrzymaniu:

- praca 15 s

- przerwa 20 min

Histerezy ustawione na 2 stopnie

 

Proszę o jakieś porady i sugestie do moich ustawień aby doprecyzować ustawienia.

 

PS. Myślałem o zakupie tak jak u sąsiada modułu internetowego aby prościej było go ustawić idealnie, pokazywał mi wykresy, temp i bardzo mi się podobało. W jego przypadku pomogło to w korektach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura na kotle spada bo cyrkulacja powinna pracować cały czas . Praca pompy na zasadzie włącz / wyłącz powoduje zalewanie kotła zimną wodą z instalacji i nawet pompa kotłowa włączona na stałe w tym przypadku nie pomoże . To pierwszy błąd który ma wpływ na resztę parametrów .

A teraz jak to działa .

Kocioł w postoju ( wentylator nie pracuje , pompa kotłowa pracuje , pompa CO nie pracuje ) stojąca woda w instalacji oddaje ciepło, stygnie .

Pompa CO startuje ,zalewa kocioł zimną wodą, temperatura na kotle spada poniżej histerezy i kocioł startuje na max ustawionej mocy - efekt -> spieki w popiele .

Kocioł dochodzi do zadanej , wentylator stop i odcięcie powietrza do paleniska efekt -> rozgrzane paliwo zaczyna dymić z powodu braku dostępu powietrza ( groszek wysokokaloryczny dodatkowo powoduje osadzanie smoły w wymienniku kotła i wszystkim co się za nim znajduje ) W popiele pozostaje niedopalony groszek i jednocześnie spieki ( co widać na fotkach ) .

 

Jak poprawić sytuację .

1 ustawić pracę pompy CO obiegowej ( hzp włączona cały czas podczas pracy kotła ) na stałą pracę  a temperaturę na wyjście CO regulować jedynie zaworem 3d.

2 Dymienia (dym biały lub popielaty)  unikniesz jeżeli dostarczysz powietrze pod ruszt w czasie postoju wentylatora ( na wentylatorze jest klapka odcinająca z ciężarkami na dźwigni , należy ją zablokować w pozycji otwarte a dostęp powietrza regulować przysłoną na wlocie wentylatora )

Jeśli kocioł dymi na czarno  to efekt złego spalania i obecności sadzy w spalinach i aby tego uniknąć należało by poprawić konstrukcję paleniska ale o tym później .

 

No i przydał by się jakiś rysunek /schemat instalacji .

I poczytaj to bo to bardzo zbliżona konstrukcja :

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/20308-optymalne-ustawienie-kot%C5%82a-defro-akm-22kw/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura na kotle spada bo cyrkulacja powinna pracować cały czas . Praca pompy na zasadzie włącz / wyłącz powoduje zalewanie kotła zimną wodą z instalacji i nawet pompa kotłowa włączona na stałe w tym przypadku nie pomoże . To pierwszy błąd który ma wpływ na resztę parametrów .

A teraz jak to działa .

Kocioł w postoju ( wentylator nie pracuje , pompa kotłowa pracuje , pompa CO nie pracuje ) stojąca woda w instalacji oddaje ciepło, stygnie .

Pompa CO startuje ,zalewa kocioł zimną wodą, temperatura na kotle spada poniżej histerezy i kocioł startuje na max ustawionej mocy - efekt -> spieki w popiele .

Kocioł dochodzi do zadanej , wentylator stop i odcięcie powietrza do paleniska efekt -> rozgrzane paliwo zaczyna dymić z powodu braku dostępu powietrza ( groszek wysokokaloryczny dodatkowo powoduje osadzanie smoły w wymienniku kotła i wszystkim co się za nim znajduje ) W popiele pozostaje niedopalony groszek i jednocześnie spieki ( co widać na fotkach ) .

 

Jak poprawić sytuację .

1 ustawić pracę pompy CO obiegowej ( hzp włączona cały czas podczas pracy kotła ) na stałą pracę  a temperaturę na wyjście CO regulować jedynie zaworem 3d.

Tak jest jak pisałeś pompa Co pracuje cały czas na 3 biegu. Temperaturę ustawiam zadając ja na sterowniku a ten steruje ja zaworem 3d.

 

2 Dymienia (dym biały lub popielaty)  unikniesz jeżeli dostarczysz powietrze pod ruszt w czasie postoju wentylatora ( na wentylatorze jest klapka odcinająca z ciężarkami na dźwigni , należy ją zablokować w pozycji otwarte a dostęp powietrza regulować przysłoną na wlocie wentylatora )

 

Nie posiadam na swoim wentylatorze przysłony. A przy klapce z ciężarkami grzebał ostatnio serwisant na przeglądzie.

 

 

Teraz krótko jak pracują pompy. Pompa przy kotle przewałowa czy jak kto woli kotłowa pracuje na 1 biegu chodzi ona w zależności kiedy piec osiągnie zadaną temp i przejdzie w podtrzymanie wtedy gdy temp rośnie pompa potrafi się wyłączyć dokładniej jak to jest mogę sprawdzić w sterowniku. Pompa Co pracuje cały czas na 3 biegu a cyrkulacja Cwu uruchamia się jak pisałeś na zasadzie włącz i wyłącz sterowana wyłącznikiem czasowym bo sterownik niema funkcji sterowania nią.

 

 

Co do schematu jak uśpię dzieci i znajdę chwilkę coś narysuje dokładnie.

 

Kociołek jest jak już wspominałem z hzp czyli ma swój obieg którym zarządza sterownik zaworem 3d,  Do zaworu podłączony rozdzielacz i 6 grzejników i podłogówka .Natomiast zasilenie zasobnika 250l jest przed zaworem. Nie wiem dokładnie jak to działa to całe HZP i po co to ale sprzedawca pieca tak nalegał ,że się ugiąłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.