Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dolne Palenie


bartekm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam - posiadam kocioł Defro Optima górno dolny. Zatkałem Górny przelot i chcę palić dołem. Gdzieś na forum wyczytałem, że wlot powietrza głównego w dolniaku powinien być od góry czyli w klapie zasypowej. U mnie jest inaczej, miarkownik podłączony do klapy popielnika. Chcę przerobić ale nie wiem czy zrobię dobrze bo na przykład w tym piecu miarkownik podłączony jest do klapy popielnika a jest niby piecem dolnym. http://www.ekosklep.ekologika.com.pl/produ...16kW-10560.html

Dodam że w klapie zasypowej jest jeszcze wlot pow. wtórnego. Jak paliłem dołem z miarkownikiem podłączonym do klapy popielnika to w komorze zasypowej zbierało się sporo dymu pomimo otwartego wlotu pow. wtórnego w klapie zasypowej. Przetestowałem ostatnio palenie dolne z niedomknięta klapą zasypową i odłączonym miarkownikiem. Prawie całkowity brak dymy w komorze zasypowej.

To jak wlot powinien być od góry bo już teraz nie wiem, w tym kotle wyżej jest od dołu.

 

Przerabiać czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam - posiadam kocioł Defro Optima górno dolny. Zatkałem Górny przelot i chcę palić dołem. Gdzieś na forum wyczytałem, że wlot powietrza głównego w dolniaku powinien być od góry czyli w klapie zasypowej. U mnie jest inaczej, miarkownik podłączony do klapy popielnika. Chcę przerobić ale nie wiem czy zrobię dobrze bo na przykład w tym piecu miarkownik podłączony jest do klapy popielnika a jest niby piecem dolnym. http://www.ekosklep.ekologika.com.pl/produ...16kW-10560.html

Dodam że w klapie zasypowej jest jeszcze wlot pow. wtórnego. Jak paliłem dołem z miarkownikiem podłączonym do klapy popielnika to w komorze zasypowej zbierało się sporo dymu pomimo otwartego wlotu pow. wtórnego w klapie zasypowej. Przetestowałem ostatnio palenie dolne z niedomknięta klapą zasypową i odłączonym miarkownikiem. Prawie całkowity brak dymy w komorze zasypowej.

To jak wlot powinien być od góry bo już teraz nie wiem, w tym kotle wyżej jest od dołu.

 

Przerabiać czy nie?

 

Witaj

 

 

W kotłacz górnych , dolnych czy górno dolnych powietrze główne zawsze jest podawane pod ruszt i tam powinno być podawane .Podawanie powietrza głównego w piecach dolnych przez drzwi zasypowe powoduje zajecie całego zasypu a nie tylko jego dolnej cześci co zdecydowanie kłuci sie z ideą pracy kotłów z dolnym spalaniem gdzie palić powinna sie tylko dolna część zasypu na ruszcie natomiast paliwo powyżej powinno sie powoli dosuszać i odgazowywać , natomiast powstałe gazy powinny sie przeciskać przez warstwe ognia w dół i dopalać zwiekszając jednocześnie sprawność i czystość spalania . Dym w komorze zasypowej nie jest niczym złym bo tak ma to działać , a aby go usunąć przed dodaniem kolejnej porcji paliwa wystarczy zamknąć powietrze główne i lekko uchylić drzwi zasypowe co spowoduje wyciągniecie dymu przez palenisko z komory zasypowej . Piece górno dolne jak nazwa wskazuje mogą być rozpalane od dołu i od góry przy rozpalaniu od góry przydaje sie otwór w drzwiczkach zasypowych i w zasadzie po to on tam jest. W Twoim przypadku jeżeli zasłoniłeś górny przelot nad pierwszym wymiennikiem zdecydowałeś sie na palenie od dołu i w takim przypadku powietrze główne pod ruszt a otwór w drzwiach zasypowych zamkniety. Jeżeli podasz powietrze główne przez drzwi zasypowe to rozpalisz cały wsad paliwa w komorze zasypowej a to nie oto chodzi.

 

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zatkałem Górny przelot..." - bardzo ważna jest szczelność tego zamknięcia.

 

Masz dobre napowietrzenie kotłowni?

Komin ma odpowiedni ciąg?

Jakim paliwem palisz?

Odpopielasz ruszt regularnie w czasie palenia?

Kiedy ten dym w komorze zasypowej sie pojawiał? W zimę, czy w czasie ciepłej pogody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.