Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Ocenę Schematu Co


adekadi

Rekomendowane odpowiedzi

  Witam,

 

Proszę o ocenę mojej instacji CO

 

Całość wykonana w miedzi wyjście z pieca rurą 28 aż do zbiornika wyrównawczego potem 22 a samo doprowadzenie do grzejników 18tką. 

 

Instalacja na jednej pompie.

Prosta i sprawdza się super rurki są ze spadami także działa grawitacyjnie.

 

problemy:

 

1) jak w kotle wygaśnie -  szybko ucieka mi woda z bojlera na instalację

2) powrót do pieca jest dość chłodny i chciałbym zabezpieczyć go zaworem trójdrożnym i tu prośba gdzie dokładnie go umiejscowić na moim schemacie?

 

Dzięki z góry.

post-67253-0-68641900-1455457907_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak masy w tej chwili to zle podłączone naczynie. Dla ochrony powrotu zawór 3d musisz podłączyć jak poniżej i pompę przenieść na powrót, dla uniknięcia wychładzania CWU zawór zwrotny na wężownicy

 

post-2974-0-77826100-1455465723_thumb.png

 

lub jeśli masz możliwość zrób na obiegu CWU zasyfonowanie i najleoiej daj osobną pompe na CWU

post-2974-0-30596400-1455465960_thumb.jpg

 

Na szybko ale chyba wszystko dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minus tego rozwiązania jest taki że na CO idzie taka temp jak na kotle i potrzebne zawory termostatyczne na grzejnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że jak przeniosę pompę na powrót to zawór różnicowy nie będzie potrzebny ?

 

Dlaczego pompa musi być przeniesiona na powrót? co to da?

 

pompkę dla CWU mam osobną wilo ale nie dałem jej na tym schemacie 

 

zawór zwrotny na zasilaniu płasza mam dać klapowy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zawór 3d ma być w funkcji ochrony powrotu to pompa musi być na powrocie między zaworem 3d a powrotem do kotła - pompa musi zaciągać przez zawór.

Dodatkowo u Ciebie to jest jedyne rozwiązanie aby podłączenie naczynia było zgodne z normą

Aby CO działało gawitacyjnie musisz zrobić ręczne(niestety) obejście zaworu 3d i pompy

 

post-2974-0-38503400-1455565645_thumb.jpg

 

Jak CWU ma działać grawitacyjnie to zawór zwrotny klapowy na poziomym odcinku 

 

 

Instalacja na jednej pompie.

Prosta i sprawdza się super rurki są ze spadami także działa grawitacyjnie.

 

 

 

pompkę dla CWU mam osobną wilo ale nie dałem jej na tym schemacie 

 

To jak to w końcu jest? Jak wrzucasz schemat to nie wypada pomijać tak ważnych elementów jak pompa

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam chyba pomyliłem pojęcia mam pompkę cyrkulacyjną która jest na wyjściu z bojlera i wymusza mi obieg do najdalej położonego kranu. (dlatego nie dałem jej na schemacie)

 

Wracając do tematu zakładając że zamontuje ten zawór trójdrożny i pompę jak na rysunku co będzie jak braknie prądu?

 

co z zaworem różnicowym ni jest już wtedy potrzebny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór różnicowy nie jest potrzebny, jak braknie prądu to tzeba ręcznie otworzyć zawór na obejściu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zawór 3d ma być w funkcji ochrony powrotu to pompa musi być na powrocie między zaworem 3d a powrotem do kotła - pompa musi zaciągać przez zawór.

Dodatkowo u Ciebie to jest jedyne rozwiązanie aby podłączenie naczynia było zgodne z normą

Aby CO działało gawitacyjnie musisz zrobić ręczne(niestety) obejście zaworu 3d i pompy

 

attachicon.gifpost-67253-0-68641900-1455457907.jpg

 

Jak CWU ma działać grawitacyjnie to zawór zwrotny klapowy na poziomym odcinku 

 

 

To jak to w końcu jest? Jak wrzucasz schemat to nie wypada pomijać tak ważnych elementów jak pompa

Cześć,\

 

Ja mam tak zrobione jak na rysunku. Tylko u mnie ochrona powrotu jest na zewnątrz obiegu CWU, tym samym temp. wody zasilającej CWU jest równa temp. kotła, choć przepływ przez boiler już nie jest maksymalny.

Obieg CWU i bajpas mam 1". 

Różnica temperatur między zasilaniem a powrotem jest nie mniejsza niż 10* - 20* na pompce, tym samym nie do końca wychodzi mi ochrona powrotu kotła, Tzn. muszę mieć na kotle 75* żeby powrót miał 55*, co na dzień dzisiejszy trochę za dużo.

Przy całkiem zamkniętym zaworze 3D. powstaje takie zjawisko, że gorąca woda idzie sobie do góry w 2" rurce tak jak np. w garnku i grzeją grzejniki w pionach najbardziej pionowo nad kotłem.

Podejrzewam, że bajpas jest na za małej średnicy i pompka nie ściąga (dwiema rurkami 1") wystarczającej ilości wody wychodzącej z kotła.

Mam jeszcze taki ciekawe zjawisko, że ograniczając prawie całkowicie powrót z instalacji dolne grzejniki przestają grzać, a górne zawsze grzeją na max.

Mam pewne wnioski z działania mojej instalacji, ale są tak skrajne, że nie będę ich przytaczał.

Dodam, że w mojej instalacji jest ok 500l wody i 200 żeberek aluminiowych i jak sobie policzyłem zagotowanie w niej wody 30kW kotłem (bez strat) trwa 3h co nie bardzo odbiega od praktyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się inaczej jak masz zawór 3d - pompa musi być na powrocie a obejście obsługiwane ręcznie. Jak chcesz aby grawitacja zadziałała bezobsługowo to do ochrony powrotu musisz zastosować pompę kotłową https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/21129-wykonanie-instalacji-co-parter-podłógówka-poddasze-grzejniki/?p=248082#entry248082post #15 schemat 2. Jak zostawisz tak jak jest teraz zostaje problem źle podłączonego naczynia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozatym ten układ będzie bezpieczniejszy przy zagotowaniu z pompą na powrocie niż z tym zaworem różnicowym. Jak masz prawidłowo podłączone naczynie to zagotowanie niczym nie grozi poza ubytkiem wody (mniejszym lub większym - zależy ile czasu bedzie się gotować) a przełączyć na prace na grawitacji gdyby nie było dłużej prądu możesz wtedy gdy ktoś w domu już będzie

I jeszcze jak powrót CWU wepniesz przy samym kotle za zaworem i pompą to będziesz miał obieg grawitacyjny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Zamiast zaworu kulowego do obejścia pompy zastosuj zawór zwrotny klapowy lub zawór zwrotny bez sprężynki zainstalowany pionowo ze strzałką w dół i w razie braku prądu grawitacja zadziała bez konieczności przełączania zaworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

 

Problem z wychładzaniem bojlera rozwiązałem dokładając na jego zasilaniu elektrozawór z termostatem różnicowym co rozwiązało w 100% problem.

 

Zostało tylko zabezpieczenie powrotu co by było gdybym zawór umieścił tak jak na rysunku poniżej? pompa i wszystko zostałoby po staremu. proszę o opinie

 

   

post-67253-0-96664600-1458477896_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam ponownie w lipcu będę zmieniał kocioł na Mpm DS 17-19KW i wtedy za jednym razem chcę zrobić wszystko co jest do poprawy.

Ciągle się zastanawiałem jak zabezpieczyć ten powrót przed niską temp. a może by tak użyć zaworu 4 droznego Esbe ???

 

Moja instalacja działa na jednej pompie bojler nagrzewany błyskawicznie po rozpaleniu w piecu. Teraz pytanie jesżeli jesteście na Tak dla 4 drogowego to w którym miejscu go zamontować w mojej instalacji żeby wszystko dalej zostało na jednej pompie?

 

post-67253-0-81109600-1462110008_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli tak jak myślałem muszę pociągnąć osobną rurę prosto z kotła do naczynia wyrównawczego jaką średnicę powinna ona mieć? wystarczy rura miedziana 22 czy musi być 28 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no i nie zauważyłem że dodałeś mi drugą pompę do zasilanie bojlera.

Na jednej pompie jak to mam w tej chwili nie pójdzie? 

Czy jak pompa będzie za zaworem 4 drożnym i dopiero zrobię za nią odejście na bojler to będzie źle?

czy całkiem przed 4 drogowym zrobić odejście na bojler i sama grawitacja rurą 28? tylko co będzie jak się załćzy pompa na CO? grawitacja na bojlerze będzie dalej działać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

 

Na poczatku sierpnia będę zmieniał kocioł co się z tym wiąże przerabiał kotłownię.

Po wielu godzinach studiowania kilku forum wymyśliłem sobie taki schemat proszę o uwagi co ewentualnie jest nie tak.

Dodam tylko że wszystkie rurki do grzejników mają spady zarówno na zasilani jak i na powrocie dlatego dałem zawór różnicowy za zaworem 4 drożnym na wypadek braku prądu żeby poszło grawitacyjnie na instalację.

Kocioł ma wyjście 1 i 1/4 cala mam zamiar dać kawałek rury o takiej średnicy i odrazu zawór 4 drogowy czy tak może być? inni piszą że ten zawór musi być wyżej niż piec ok 30cm czy to prawda?

 

Proszę o opinie gdyż termin realizacji zbliża się nieubłagalnie i chcę zamknąć temat przeróbek kotłowni.

post-67253-0-89189900-1466363635_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór różnicowy za zaworem 4d zbędny -za nim nie będzie raczej grawitacji. Pompa CO i CWU to większość sterowników obsłuży

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.