Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie w starym domu


martajg

Rekomendowane odpowiedzi

Kupujemy stary, poniemiecki dom o niskich stropach. Dawniej było tam ogrzewanie piecowe, obecnie nie ma tam żadnego. Dom ma powierzchnię ok. 160 m/2 *mówię o pow. użytkowej) + strych, na którym za jakiś czas będą pokoje. Zastanawiamy się, jakie ogrzewanie najlepiej zastosować w takim domu. Zależy nam, by ogrzewanie jak najtaniej wychodziło, jeśli chodzi o użytkowanie go :) Będę bardzo wdzięczna za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Żeby najtaniej ogrzewać dom trzeba go najpierw dobrze ocieplić i poprawnie przewentylować.

Ocieplenie to wiadomo - styropian na zewnątrz - 10 - 12 cm - dokładnie ułożony bez szczelin + jeszcze ocieplenie fundamentu ( opaska wokół domu ze styropianu twardego - z 1m szerokosci, albo lepiej odkopać przewentylować , ocieplić fundament płytą polistyrenową ekstrudowaną( cokolwiek to znaczy). Dach - wiadomo teraz standard 25 - 30 cm wełny mineralnej - od wewnątrz ma być folia paroizalacyjna a na zewnątrz paroprzepuszczalna ( nie odwrotnie !!!!!).

Dalej kwestia okien - jeżeli budynek poniemiecki to pewnikiem ma jeszcze stare okna skrzynkowe - jeżeli dobrze wykonane i nie popaczone to radzę zostawić - wymienić tylko same szyby na wkłady termo , odmalowac zakonserwować i bedzie git .

 

Wentylacja : - jeżeli jest poddasze to proponuję wykonać instalację nawiewno -wywiewną z rekuperatorem czyli z tzw centrala wentylacyjną - tanie z Tywentu..... ( na poddaszu bedzie miejsce). Powietrze zasilajace proponuje pobrać z wymiennika gruntowego ( t zw. GWC) - takie coś latem robi za darmowa klimę (ochładza powietrze) a zima je dogrzewa odchudzając rekuperator o instalację odladzającą i radykalnie zmniejszając zapotrzebowanie na opał.

 

Po takim podejściu do tematu nalezy zastanowic się co z instalacja grzewczą.

jest kilka rozwiazań - od podłogówki wodnej przez powietrzne do podłogówki elektrycznej.

Mając instalacje nawiewno wywiewną wystarczy zabudowac w niej grzejnik elektryczny lub wymiennik wodny i postawić jakiś kocioł - z tego co orientuję najlepszy byłby taki na ekogroszek o mocy do 8 -10kW dla tej powierzchni ( i przy zrealizowaniu powyższego) - spoko wystarczy.

 

I teraz tak - jak brak kasy to można wszystko podzielic na etapy :

zacząłbym od ocieplenia fundamentów (opaska lub odkopanie) polecam odkopanie bo w takich domach czasami jest problem z wilgocią w ścianach - fundament obłożyć filią prasowaną na to płyty polistyrenowe i zabezpiecvzyć je fo0lią tłoczoną - wszystko trzeba zrobić szczelnie i zgodnie z technologią - naprawa ewentualnych błędów będzie kosztowna.

Nastepnie obłożył bym sciany styropianem twardym ( nie żałować kołków i kleju )- jak ograniczone srodki to mozna go z zewnątrz zatrzeć tylko kleiem na siatce i pozostawic na lepsze czasy do otynkowania ( bez problemu moze czekać pare lat).

Ocieplenie stropu wykonałbym od wewnątrz na ruszcie z profili stalowych z zastosowaniem folii j.w. okładając od środka gipskartonem lub drewnem. Nalezy zapewnić dokładną ciągłość izolacyjną pomiędzy ścianami a dachem. Styropian zewnetrzny ma się łaczyć bezposrednio z wełną na stropie. Czasami trzeba odkuć sciankę kolankową i upchać to wełną a od biedy pianą montażową .

przed ociepleniem stropu zastanoweić się nalezy nad rozprowadzeniem rur wentylacyjnych i montazem centrali went.

Rury nalezy rozprowadzic od razu a centrale można sobie podarować "na później" - zresztą przyzwoita o wydajnosci 600m3 powinna zamknąć się w 2,5 tys. - nie daj sobie wcisnąć jakiś drogich mistrali czy cuś......

 

A teraz najważniejsze : czym grzać - ponieważ "każda sroczka swój ogonek chwali" wybór jest cośkolwiek trudny. trzeba się zorientować co jest dostepne na danym terenie - czy jest gaz ziemny , a może jest dostęp do odpadów drewna itp. itd.

Moim zdaniem o ile jest miejsce to postawić wodny kocioł na ekogroszek o mocy j.w. zamontować wymiennik w centrali wentylacyjnej i wykonać uproszczoną instalację grzejnikowa do wybranych pomieszczeń : klatki schodowej, łazienek , korytarza ( wejscia do piwnicy - o ile jest).

 

Wszystkie instalacje starać się zainwentaryzować - chociaz na odrecznych szkicach z domiarami do punktów stałych - okiem drzwi , winkli itp. Chodzi o to zeby kiedyś wieszając 'lanszafcika" na ścianie nie zrobic sobie dziury np. w rurze CO doprowadzającej wodę do np. wymiennika centrali went...............

 

No to tak w bardzo wielkim uproszczeniu........

Pamiętajcie ; lepiej na początku dołożyć na termomodernizację chałupy niz później całe życie becelować w opał - cokolwiek by to nie było bedzie systematycznie drożało.

Nie sztuka jest postawić dom - tylko sztuką jest postawić dom tani w eksploatacji.............

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.