Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Kotła


domelo27

Rekomendowane odpowiedzi

Postu nie czytałem więc nie odpowiem.

Ja mam skam p plus 7kw na 125m2 starego budownictwa docieplonego. Budynek jeszcze nie zamieszkały więc nie grzeje na maxa.

Palone jest miałem niewiadomego pochodzenia ale dobrej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papasmurfek ty chyba miałeś kupić skama napisz czy jesteś zadowolony z kotła, czym palisz i dlaczego go polecasz ale pisz to na własnym przykładzie.

A tak na marginesie co sądzisz o tym temacie https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18592-skam-p-12kw-palnik-ardeo-iryd-pid-nie-osiąga-zadanej-temperatury/

bo moim zdaniem klient tutaj został zostawiony "na lodzie" inaczej niż Bietka.

Jak to uzasadniasz? Skarżył Ci się?

 

Ja przeczytałem też i drugi temat założony przez tego użytkownika. Z tego drugiego można coś wywnioskować na temat instalacji i/lub ocieplenia domu @dunaj'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skam-P o mocy 12KW nie dogrzał słabo ocieplonego budynku o pow 80 m2, Ogniwo o mocy 26Kw nie ogrzało 380m2 spora analogia ale temat Ogniwa wałkowany bez umiaru. Mnie jakoś oba te przypadki nie dziwią.

"Jak to uzasadniasz?" - nie znalazłem rozwiązania jego problemu w tym temacie.

"Skarżył Ci się?" - nie skarżył się, 

Pozwolisz, że ja zadam Ci pytanie - w jaki sposób instalacja marnuje ciepło produkowane przez kocioł Skam i co się z tym ciepłem dzieje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że kocioł został źle dobrany do zapotrzebowania to nie wina kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Znasz powiedzenie o złej tanecznicy?

Mówi się złej baletnicy

Sambor sam wiesz że w tamtym przypadku przyczyna była inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy to 12kW nie wystarczy na ogrzanie 80m2 słabo ocieplonego domu?

Użytkując 5lat swój kocioł stwierdzam,że w największe mrozy poniżej -20*C właśnie potrzebowałem moc 12kW,żeby ogrzać 140m2 niedocieplonego domu z CWU(opis domu w stopce) tj. ok.55kg opału 25MJ/kg na dobę.

Są 2 możliwości:albo kiepski opał,albo operator d..a

Nie sądzę,żeby ten kocioł nie był w stanie osiągnąć swojej mocy nominalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Są 2 możliwości:albo kiepski opał,albo operator d..a

Nie sądzę,żeby ten kocioł nie był w stanie osiągnąć swojej mocy nominalnej.

Ja to wiem, Ty to wiesz, wie to sporo osób. To jest taki dobry temat zaczepny. Taka wojna na dupne argumenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że kocioł został źle dobrany do zapotrzebowania to nie wina kotła.

Zgadza  się. Jakiej mocy polecasz kocioł Skam na słabo ocieplone 80m2, znasz już te kotły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skam-P o mocy 12KW nie dogrzał słabo ocieplonego budynku o pow 80 m2, Ogniwo o mocy 26Kw nie ogrzało 380m2 spora analogia ale temat Ogniwa wałkowany bez umiaru. Mnie jakoś oba te przypadki nie dziwią.

"Jak to uzasadniasz?" - nie znalazłem rozwiązania jego problemu w tym temacie.

"Skarżył Ci się?" - nie skarżył się,

Pozwolisz, że ja zadam Ci pytanie - w jaki sposób instalacja marnuje ciepło produkowane przez kocioł Skam i co się z tym ciepłem dzieje?

Marna ta Twoja analogia, jeśli skądinąd wiemy, że te kotły (rbr i skam) dysponują (podobno) zapasem mocy ponad 50-cio procentowym a tu 12-ka nie wyrabiała się na 80-ciu metrach. Jaki Ty byś zaproponował na ten metraż? 26kW z certyfikatem :D? Pewnie dałby radę.

Sprawa Bietki... A rbr 23kW dogrzał? Mniejszy kocioł?

 

Co do "marnowania" to zapytaj autora tego stwierdzenia, co miał na myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio rozpytywałem sie na temat kotłów pomiedzy oep 10kw a kamen multi 10kw i byłem juz zdecydowany ale po przeczytaniu o kotłe skam-p 7kw znowu nie wiem. prosze kolegow forumowiczów o pomoc w doborze tzn czy skam-p 7kw to dobry i sprawdzony kocioł dom 93m uzytkowej po podłodze 124m zapotrzebowanie 7,3kw wkręcił mnie obrotowy palnik ardeo i automatyczny sterownik tylko zastanawiam sie dlaczego skam-p 7kw jest z blachy 5mm :)

 

 

"Jestem poważnym 37letnim człowiekiem i rozróżniam reklamę od antyreklamy lecz potrzebuje prawdziwej i sprawdzonej opini jest duży wybór na rynku każdy chwali to co ma mój kocioł ma pracować od 3,5kw do 10 i tego szukam nie jest ważne czy skamp ogniwo kamen ;-)najlepiej jakbym na żywo obejrzał w/w kotły w okolicach Mińska Mazowieckiego jak pracują i wtedy podejmę decyzje"

 

 

Przy zapotrzebowaniu 7,3 kW wg mnie zdecydowanie lepiej wziąć kocioł 12 kW.

 

Co do palnika polecam najnowszy AZPP zamiast Ardeo.

 

Skam-y w okolicy Mińska działają np. w Wołominie [wersja Plus 7 kW], Józefowie oraz Pilawie [Plus 12 kW].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zgadza się. Jakiej mocy polecasz kocioł Skam na słabo ocieplone 80m2, znasz już te kotły.

Nie powinno się dobierać kotła do metrażu tylko do zapotrzebowania na ciepło. Jak dom dziurawy jak stodoła to i 17 kw będzie potrzeba.

Zrób ozc np. na cieplowlasciwie.pl, tylko rzetelnie i podaj wynik to wtedy będzie można coś polecać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marna ta Twoja analogia, jeśli skądinąd wiemy, że te kotły (rbr i skam) dysponują (podobno) zapasem mocy ponad 50-cio procentowym a tu 12-ka nie wyrabiała się na 80-ciu metrach. Jaki Ty byś zaproponował na ten metraż? 26kW z certyfikatem :D? Pewnie dałby radę.

Sprawa Bietki... A rbr 23kW dogrzał? Mniejszy kocioł?

 

Co do "marnowania" to zapytaj autora tego stwierdzenia, co miał na myśli.

Nie podpieraj się RBR to zupełnie inny kocioł. A więc Skam 12 kw ma w zasadzie moc maksymalną 18 kw i nie może dogrzać 80 m2 to faktycznie moja analogia wyjątkowo marna Ogniwo w tym zestawieniu dużo lepsze.

A tak na poważnie to po prostu każdy kocioł w warunkach eksploatacyjnych (zabrudzenie, gorsze paliwo, operator) może osiągać mniejszą moc i nie jest to nic dziwnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na poważnie to po prostu każdy kocioł w warunkach eksploatacyjnych (zabrudzenie, gorsze paliwo, operator) może osiągać mniejszą moc i nie jest to nic dziwnego.

 

Społeczeństwo dzieli się na dwie grupy: ta, która o tym wie i ta, która o tym się dowie. To nie ulega wątpliwości, pytanie tylko o ile mniej mocy (nie mylić ze sprawnością) można wyciągnąć w warunkach domowych?.  5...80% wiesz to?, bo ja nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem aktualnie nie polega na tym, ile kocioł "traci" w warunkach domowych w stosunku do laboratoryjnych (wszystko jedno, czego ile traci). Problem polega na tym, czy kocioł o mocy nominalnej XXkW powinien mieć nadwyżkę mocy ponad nominalną, a jeśli powinien, to ile tej nadwyżki powinien mieć.

Prawie każdy da sobie radę z doborem kotła, jeśli będzie wiedział, jaka rzeczywiście jest jego moc maksymalna. Bo na podstawie mocy nominalnej może być, jak widać, różnie. Ale co tu żądać zweryfikowanej mocy maksymalnej (co nie jest obowiązkowe), skoro sporo kotłów nawet nie ma zweryfikowanej mocy nominalnej (co jest obowiązkowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podpieraj się RBR to zupełnie inny kocioł. A więc Skam 12 kw ma w zasadzie moc maksymalną 18 kw i nie może dogrzać 80 m2 to faktycznie moja analogia wyjątkowo marna Ogniwo w tym zestawieniu dużo lepsze.

A tak na poważnie to po prostu każdy kocioł w warunkach eksploatacyjnych (zabrudzenie, gorsze paliwo, operator) może osiągać mniejszą moc i nie jest to nic dziwnego.

Będę się podpierać czym chcę, nawet takimi miernymi argumentami jak te Twoje :p Gdybyś czytał zalinkowany przez siebie wątek, znalazłbyś info o dobowym zużyciu węgla. Jeśli skam potrafi wytworzyć 432kWh z 50kg węgla, to wszystkim życzę takich kotłów, które wyciskają >31MJ z kazdego kg węgla.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta nadwyżka, moim zdaniem, nie jest taka zła bo norma zmusza do badań na bardzo dobrym paliwie ( tylko Piekary) praktycznie  niedostępnym na rynku. Jeżeli kupujemy kocioł to powinien on rozwijać taką moc jaka jest podana i to na powszechnie dostępnym paliwie. A jeżeli tak nie jest to należy informować klienta z jaką rzeczywistą mocą powinien się liczyć.

Wskazane byłyby badania bardziej zbliżone do eksploatacyjnych między innymi na paliwach żużlujących - Retopal, Jaret a także "Czarna Perła" czy koksujących np Wesoła.

PS

Kolego MIQ czym palono w tym kotle, że wyciśnięto 31MJ z kg, czyżby reaktor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz Zawijan Cię zapyta, kto ma za to zapłacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapyta, bo to jest sprawa oczywista. Koszty badań są zawsze po stronie producenta. Producent powinien wykonać wszelkie badania, które dadzą nabywcy pełną informacją o produkcie, nie tylko te, do których zmusza ich aktualny stan prawny. Na razie jednak jest tak, że nie wszyscy producenci wykonują te badania obowiązkowe, a co dopiero różne inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego MIQ czym palono w tym kotle, że wyciśnięto 31MJ z kg, czyżby reaktor?

Sam odpowiedz.

[...]

A więc Skam 12 kw ma w zasadzie moc maksymalną 18 kw [...]

Gdybyś czytał zalinkowany przez siebie wątek, znalazłbyś info o dobowym zużyciu węgla. Jeśli skam potrafi wytworzyć 432kWh z 50kg węgla, to wszystkim życzę takich kotłów, które wyciskają >31MJ z kazdego kg węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro sam mam odpowiedzieć: nie ma takiego węgla w sprzedaży, aby osiągnąć 31MJ z kg węgla przy sprawności 95% (podobno Skam tyle ma w laboratorium) trzeba by użyć węgla o kaloryczności 33MJ są to węgle koksujące a takich nie da się spalić w tym kotle. To co prezentujesz to w najlepszym przypadku pomyłka.

PS

Co do mocy kotła, to pouczający jak dosłownie do mocy kotła podchodzą klienci jest przykład kol reco a który zakończył sie zwrotem kotła na pelet https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19634-opinie-na-temat-tekla-draco-bio-tekla-draco-bio-compact-12-kw/page-3 bo ten zamiast 12 Kw miał 10,2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjąłeś bezkrytycznie wypowiedź, że skam 12kW ma 50proc nadwyżki mocy i od razu stwierdziłeś, że to dziwne, aby kocioł o mocy maksymalnej 18kW nie był w stanie ogrzać 80mkw. Nie zadałeś sobie trudu sprawdzenia, czy w tamtym przypadku kocioł rzeczywiście taką moc wytworzył, ale nie przeszkadza Ci to wcale brnąć w te fantazje o węglach czy reaktorach.

Piękny przykład na to, co się pisze, gdy się nie ma pojęcia o temacie ale ze wszystkich sił dąży do udowodnienia swojej racji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd zapytam wzięło się Wam te 18kW ? bo ktoś broniąc swojego tyłka tak gdzieś napisał ?

Bzdura często powtarzana po jakimś czasie może zacząć być uznawana za prawdę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.