Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc W Ocenie Schematu Instalacji Co


przemo0036

Rekomendowane odpowiedzi

podłogówka na wyjściu zaworu 4D. Pompa na powrocie do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby zaw 4-D zapewniał ochronę powrotu, podłogówka musi być wpięta równolegle do grzejników, ale przed pompą grzejników,

Druga sprawa to obieg kotłowy - albo będzie na grawitacji czyli krótkie grube rury - min 5/4"+ zaw 4-D też min 5/4"

albo na powrocie do kotła musi być pompa kotłowa wymuszająca obieg przez zaw 4-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No masz na talerzu)Dodam jeszcze tylko że rura do naczynia stal 1" lub Cu 28 i sugeruje jak wyjscie z kotła 6/4 by było to 4D również 6/4 u mnie wyjscie 6/4 i nie chce za bardzo działać grawitacja na 5/4  I pętle w OP rozsądnej długości do 80m a nie tak jak niektórzy x2 

post-32948-0-84764400-1454837965_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby zaw 4-D zapewniał ochronę powrotu, podłogówka musi być wpięta równolegle do grzejników, ale przed pompą grzejników,

Druga sprawa to obieg kotłowy - albo będzie na grawitacji czyli krótkie grube rury - min 5/4"+ zaw 4-D też min 5/4"

albo na powrocie do kotła musi być pompa kotłowa wymuszająca obieg przez zaw 4-D

w celach szkoleniowych zapytam czy gdy pompa na powrocie do wymuszenia obiegu w 4D to obowiązuje zasada że naczynie 0,7x wys.podnoszenia pompy nad najwyższy punkt instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będą rury 5/4 i krótkie odcinki bo kotłownia ma tylko 3.5m2 pięć defro ekr10kw bo dom ma 94m2. W stropie jest piana 30 cm więc powinno dać radę. Wracając do shematu zastanawia mnie jeszcze ta pompa do cwu, czy jest wogule potrzebna?. Bojler będzie nad piecem i czy grawitacyjnie by nie poszło?. Podłogówka powinna być tak wpięta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie taki sam schemat mam u siebie i zastanawia mnie problem, lub może tak musi być że jak się załącza pompa od bojlera to siłownik zaworu mocno kręci zaworem aż do 60-80% otwarcia aby utrzymać zadaną na wyjściu zaworu np. 37 stopni. Może coś jest nie tak w tym schemacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat jest dobry, tylko winna są przepływy - na instalację np zaw 4-D podaje ok 50% wytworzonego przez kocioł ciepła,

jak włącza się pompa CWU, to praktycznie całe ciepło jest pchane w bojler, więc automatyka wariuje z powodu braku lub nadmiaru ciepła za zaw 4-D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, a może jest na to jakiś sposób, może w inne miejsce przepiąć zasilanie bojlera? np. z pionu kotła pierwszy zasilić zawór 4-D a powyżej dopiero bojler.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

boler to podłącz na ostro od kotła i powrót w kocioł mozesz nawet podłaczyć przez zaworek spustowy jesli jest możliwość podejscia i tyle pompa i automatyka sobie poradzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to masz zawór 4d żeby regulował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie masz rację, w narożniku kotła od góry mam 2 wyjścia, 1/2 i 3/4 cala. Wykorzystam 3/4 na zasilanie bojlera.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to masz zawór 4d żeby regulował.

No tak ale drażni mnie że często kręci tym zaworem prawie w skrajne położenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale on właśnie do tego jest stworzony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.