Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Zębiec Wenus 15Kw Kwp


Merytoryczny

Rekomendowane odpowiedzi

Romku edytowałem swój post za czym napisałeś swój.  dopisałem "stary niedźwiedź mocno śpi" taka jest prawda. Dalsza część piosenki też adekwatnie ma się do tego co w kotle się dzieje "my się go boimy". Jak Tobie  się, żarzy w kotle bez dostępu powietrza to mamy w czystej postaci tlenek węgla popularnie zwany czadem. Wolę mieć płomień niż żarzenie.      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ideałem by prawdopodobnie było gdyby cały czas w okolicach palnika był ogień, ale tak nie jest...Cały czas jest podawane powietrze przez otwory powietrza wtórnego, ciąg w kominie mam duży, zastosowałem regulacje ciągu poniżej wejścia czopucha do komina, aby regulować w razie potrzeby, ale ręcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romku piszesz że dmuchawa ustawiona na 25W przesłona 1/3 czyli dajmy na to 8W mocy więc 10% całkowitej.  Czyli w godzinę jej pracy pompuje 23m3 powietrza. Do spalenia 15kg węgla potrzeba od 105 do 135m3 powietrza.   Zasyp twój się pali ponad  20 h , dmucha pracuje produktywnie w tym czasie 3-4 godziny (dodając nieszczelności bo są), a kociołek śpi przez kilkanaście godzin. Dłuższy czas pracy dmuchawy jest stratą.  

 

 

Romku zgroza robisz nadciśnienie i masz podawane powietrze wtórne. O nieszczęście nie trudno chyba,że powietrze wtórne podawane jest dmuchawą . RCK przy dmuchawie. Romek należą się Tobie niezłe zj..bki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romku piszesz że dmuchawa ustawiona na 25W przesłona 1/3 czyli dajmy na to 8W mocy więc 10% całkowitej.  Czyli w godzinę jej pracy pompuje 23m3 powietrza. Do spalenia 15kg węgla potrzeba od 105 do 135m3 powietrza.   Zasyp twój się pali ponad  20 h , dmucha pracuje produktywnie w tym czasie 3-4 godziny (dodając nieszczelności bo są), a kociołek śpi przez kilkanaście godzin. Dłuższy czas pracy jest stratą.  

 

 

Romku zgroza robisz nadciśnienie i masz podawane powietrze wtórne. O nieszczęście nie trudno chyba,że powietrze wtórne podawane jest dmuchawą . RCK przy dmuchawie. Romek należą się Tobie niezłe zj..bki.

Postraszyłeś mnie, jedną stroną w tym modelu jest powietrze właśnie podawane przez dmuchawę a z drugiej jest otwór z regulacją! Nawet zastanawiałem się dlaczego jest to tak zrobione!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojciechu jestem taki, że nie będę polemizował z osobą, która jest mądrzejsza od mojej osoby. 3j.m.H2O w 10 j.m. C  niech będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam tylko, że to przeliczanie mocy dmuchawy sterowanej fazowo na jej wydajność nie jest w żaden sposób miarodajne. Proponuję sprawdzić charakterystyki wentylatora promieniowego. Zależność nie jest liniowa. A wyliczanie na podstawie tego ilości tłoczonego powietrza bez znajomości oporów, które ma do pokonania dmuchawa, jest czystą mniemanologią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MIQ to na potrzeby programu - tłumaczenie na "chłopski rozum" tak to "mniemanologia stosowana".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może przyjmij, że Roman ma tę dmuchawę tak ustawioną, że jednak nadciśnienia w kotle nie wytwarza? DS-owcy często zostawiają minimalną szczelinę w klapie PP, na tzw. "zapałkę". Wtedy też tylko się żarzy, a nie pali. Widzisz jakieś analogie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romku piszesz że dmuchawa ustawiona na 25W przesłona 1/3 czyli dajmy na to 8W mocy więc 10% całkowitej.  Czyli w godzinę jej pracy pompuje 23m3 powietrza. Do spalenia 15kg węgla potrzeba od 105 do 135m3 powietrza.   Zasyp twój się pali ponad  20 h , dmucha pracuje produktywnie w tym czasie 3-4 godziny (dodając nieszczelności bo są), a kociołek śpi przez kilkanaście godzin. Dłuższy czas pracy dmuchawy jest stratą.  

 

 

Romku zgroza robisz nadciśnienie i masz podawane powietrze wtórne. O nieszczęście nie trudno chyba,że powietrze wtórne podawane jest dmuchawą . RCK przy dmuchawie. Romek należą się Tobie niezłe zj..bki.

Po przespanej nocy odpowiem, bo wczoraj zostałem tym wszystkim zaskoczony. Z kąt wiesz, że mam nadciśnienie w kotle, z teorii, a praktyka swoje, nigdy przez 13 lat palenia nie miałem zakopconej, zaczadzonej kotłowni, kocioł czyszczę bez jego wygaszania tylko wyłączam dmuchawę. Wiem licho nie śpi. Z tego forum dużo się dowiedziałem i szczelność kotła jak i jego wydechu, doprowadzenie do kotłowni powietrza świeżego, mam to zrobione bardzo poprawnie, a nawet powiem jak książka każe! Kociołek nie śpi, co 15 minut są tak zwane przedmuchy 4 sekundowe( można inne wartości ustawić na sterowniku, ale wg. mnie to najlepsza opcja).

Dodam, kocioł tak był swego czasu  produkowany fabrycznie, to nie ja w nim cokolwiek  przerabiałem! MIQ masz racje na klapce była zostawiona i to widać gołym okiem, że celowa mała szpara ze skosa!

Chciałbym tu nadmienić, że bardzo dużo z korzystałem  z rad kolegi Emus. Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

U mnie KWP21 kupiłem w promo,  jak Wenus wchodził lub zaraz miał wejść... W dobrej cenie miałem sterownik zPID oras Regulusa :)   Ps  Sprawdzałem, drzwiczki pochyłe lipa, lepsze w KWP bo standard i krótko do paleniska oraz także jakby wyżej :)  U mnie pomniejszony wkładem ceramicznym bo wyszło spore przewymiarowanie, dom około 180  plus sufity 2,8-3... Drzewo zdecydowanie lepiej miarkownikiem, węgiel zależy od jakości... Ale na miarze zawsze ciut dłużej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.