Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Pomoc W Modernizacji Instalacji


kinek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich serdecznie

 

Na początku chciałem prosić o wyrozumiałość :)

 

Posiadam budynek starego budownictwa , ocieplony 8 cm styropianu , okna niestety stare , 2 szybowe - nie szczelne

powierzchnia ogrzewana to ok 360 m2  z bardzo dużą ilością dużych okien , parter i piętro, wysokość 2,7m

 

Nad piętrem znajduje się kolejne o podobnej ilości metrów tj 180m2 na poziom , lecz w stanie surowym zamkniętym- dalej już tylko strych ok 100 m2 nie ocieplony dach. 

 

Wracając do instalacji - roczna- wykonana z rur pp stabi, główne piony 32mm, gałązki do kaloryferów 1/2 cala , 

Kaloryfery - parter panelowe 2 płytowe oraz aluminiowe Diamond Wulkan H 500, bez zaworów termostatycznych, tylko zawory kulowe na zasilaniu i powrocie

Kaloryfery - piętro - prawie wszystkie aluminiowe Diamond Wulkan H 500, również bez zaworów termostatycznych- tylko kulowe

 

Źródła ciepła :

- piec gazowy immergas Eolo-star 24kw - tylko jako awaryjne zasilanie 

 

- kominek z płaszczem wodnym Kratki Zuzia Np 24KW -  niestety za słaby - szkoda go wywalić jak już jest -  chwilowo nie podłączony

 

- kocioł Klimosz Wally 46KW - kocioł zakupiony w grudniu tego roku - komora zasypowa 104 dm3 - w układzie zamkniętym - sterownik klimosz komfort w trybie pid, wentylator służy jedynie do rozpalania i przedmuchów podczas palenia , klapka na zapałce, wentylator nie ma potrzeby włączania się . kocioł pracuje  między 70 - 85 stopni- powrót 50 stopni , przy temp 65 na kotle powrót ok 40 - wiec za mało :( 

 

Instalacja od pieca wykonana 6/4 cala stalowa, pompa grundfos Alpha 2 25/60, Zasobnik CWU - 160l , wiadomo na każdym pionie termometr na wyjściu i powrocie, dalej już pp stabi 1 cal.

 

Wracając do sedna sprawy , ponieważ nastąpiła zmiana mojej pracy , mam mało czasu aby zajmować się piecem :(

 

Zastanawiam się nad przezbrojeniem kotła zestawem ZPA Klimosza , na kocioł z podajnikiem, z powiększonym zasobnikiem do 505 dm3, z palnikiem retortowym i palenie eko-groszkiem podczas gdy mnie nie ma . dom bardzo  szybko się wychładza, mieszkam w górach gdzie temperatury są stosunkowo niskie.

 

Chciałbym również zastosować bufor 1000l ( wiem ze to bardzo mało jak na taka instalacje- ale brak odpowiedniego pomieszczenia na więcej buforów - oraz koszta) - bufor bardziej będzie sprzęgłem łączącym wszystkie  źródła ciepła.

Proszę o podpowiedź jaki wariant jest najbardziej optymalny.

 

Aktualnie jak załaduję cały piec węglem - czas stało-palności - przy -20 / 8-9h , przy temp ok 0 stopni , ok 15-18h.

temperatura w domu miedzy 20-22 stopnie , podczas utrzymujących się mrozów spada do 19 stopni przy pełnej mocy pieca.

 

Posiadam dostęp do eko-groszku prosto z kopalni , oraz do drewna opałowego twardego - buk, - wiec ceny w miarę przystępne 

 

Bardzo proszę o pomoc w modernizacji instalacji - aby podczas mojej nie obecności piec pracował na eko-groszek a w czasie kiedy jestem , mogę piec zasypywać ręcznie, ew palić bukiem. do dyspozycji mam jeszcze chwilowo nie podłączony kominek z płaszczem wodnym .

 

Pozdrawiam i liczę na pomocne informacje 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie modernizuj instalacji CO bo to nic nie zmieni. Zajmij się najpierw modernizacją budynku - wymiana stolarki, docieplenia stropów może docieplenie ścian....... I dopiero po wykonaniu termomodernizacji. powinieneś wykonać audyt energetyczny ( brrr okropna nazwa) albo obliczyć zapotrzebowanie na ciepło i dopiero znając wyniki myśleć o modernizacji CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie kolegę

 

Dziękuję za odpowiedź lecz akurat przy tej wielkości budynku są to koszta sięgające prawie 100 tys zł. Aby wymienić okna,docieplic dodatkowo ściany, stropy. A to aktualnie nie jest wykonalne z powodów finansowych.

 

 

Ja zwracałem się z prośbą o pomoc w sensownej modernizacji instalacji istniejącej ponieważ chce zastosować zestaw przezbrojeniowy na kocioł z podajnikiem -jak juz pisałem z powodu mojej nie obecności w domu. Myśl zastosowania bufora do kotla z podajnikiem ma na celu wyeliminowanie pracy szarpanej palnika oraz sprzęgła kilku źródeł ciepła.

 

Chodzi o to aby małym nakładem finansowym wprowadzić choć minimalny stopień automatyzacji, powodujący możliwość utrzymania stałej temperatury w domu podczas mojej nieobecności w domu.

 

Myślę nad podłączeniem bufora z piecem co za pomocą schematu antyladomatu z forum muratora, zastosowaniem zaworu 4 drogowego przy wyjściu z bufora na grzejniki aby móc regulować temperature na grzejniki.

Pozdrawiam i liczę na pomocne odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor ma sens jak nie masz co z ciepłem zrobić, bo budynek za bardzo docieplony. U Ciebie jest raczej odwrotnie i bufor to kula u nogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zbyt duże zapotrzebowanie na ciepło w takim domu. Bufor żeby coś dał to musial by mieć kilka razy więcej niż tysiąc litrów. W tym układzie zadziała jak sprzęgło. Tylko po co takie duże sprzęgło. ;-) Jedynie przeróbka na podajnikowy zapewni komfort termiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję kolego za pomocą radę. Utwierdziles mnie w tym ze przezbrojenie na kocioł z podajnikiem to dobry pomysł. Zastosuje zestaw klimosza ZPA na 8 członów aby zachować gwarancję . Z tego co mi wiadomo w celu ochrony powrotu powinienem zastosować zawór 4d esbe 6/4 cala VRG141 oraz siłownik esbe ARA 651. Mam teraz tylko pytanie czy piec gazowy podłączyć za pomocą wymiennika plytowego czy kupić sprzęgło? Oraz czy warto wpiąć ten kominek z płaszczem wodnym w układ. Choć myślę że palac w razie czego na ruszcie awaryjnym drewnem osiągnę większą sprawność niż w kominku. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego kupiłeś taki kocioł, a nie od razu z podajnikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak bardzo będziesz kląć na tą przeróbkę kotła. Moje zdanie lepiej to sprzedać i kupić typowy podajnikowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego z tego co mi wiadomo piece klimosz combi B oraz combi Ng są normalnie dostępne jako kotły z podajnikiem. Jeśli masz jakieś informacje na temat przeciwskazan co do tych kotłów bardzo proszę o info. Każda informacja Mike widziana. Może faktycznie lepiej kupić inny ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jest on bezsensownym wymysłem, skrzynka z palnikiem nie ma płaszcza wodnego to będzie dobrze grzała kotłownie, nadmiar ciepła będzie spiekał węgiel i lub popiół i w gratisie jeszcze ruszt wodny, w kotle podajnikowym służący głównie do produkcji sadzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego z tego co oglądałem w sklepie to podstawa ma płaszcz wodny połączony z powrotem w kotle. Co do rusztu wodnego to faktycznie trochę się tego . Z drugiej strony sąsiad posiada klimosz combi B juz od roku i jest zadowolony. Ważny jest dla mnie ruszt pomocniczy z w miarę duża komora i otwór załadowczy. Ponieważ w cieplejsze dni zawsze mogę palić drewnem oszczędzając wegiel, a jak już pisałem drewno posiadam ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no masz gaz to odpal  gaz i tyle wszelkie przeróbki pojda  w tysiace zł a bez termomodernizacji i tak efekt bedzie ten samo wysokie rachunki za opał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma płaszcz wodny to dokup tą podstawę, za rok będzie wiadomo czy to jest to co Ci potrzeba. Mnie ta hybryda nie przekonuje ale może to i co warte. W sumie kocioł nowy masz i szkoda go złomować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do opcji z gazem to finansowa masakra Juz przerabialem ten temat. Węgla orzech I spałam ok 1tony miesięcznie i do tego trochę drewna rozpalkowego oraz flot. Jak dni są cieplejsze to pomiędzy warstwy węgla sypie 2 warstwy suchego flotu z Marcela. Ja na polu ok 10 stopni to daje sam flot i kółek z drewna pośrodku. Zawsze pale od góry ponieważ jest mi tak najwygodniej. Zaryzykuję zakup podstawy,koszt ekogroszku jest na podobnym poziomie co orzech I. Wiec finansowo raczej mi się to nie zmieni -choć liczę ze kocioł z podajnikiem zadowoli się odrobinę mniejsza ilością paliwa. Kolega pali mieszanka eko-groszku z miałem 27mj - jest bardzo zadowolony a finansowo wychodzi to jeszcze taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taniej to może niewyjść ale będzie bardziej komfortowo, chyba że trafisz okazyjnie na jakiś super ekogroszek to przeprowadzisz się do kotłowni ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej terostaty na grzejniki zamiast tego 4d?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram przedmówcę. Lepsze będą zawory termostatyczne w miejscach gdzie chcesz regulować temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli faktycznie lepiej, to czemu nie...

a jak z ochroną powrotu kotła?

 

oraz druga sprawa czy jest sens wpinać do instalacji kominek z płaszczem wodnym , który zalega mi aktualnie ... :) ??

Wydaje mi się ze spalanie w kotle CO drewna nawet na ruszcie awaryjnym jest chyba bardziej ekonomiczne - niż  w kominku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz masz ochronę?

Kominek nie służy do efektywnego spalania tylko zasyfienia sobie salonu, jak lubisz to zamontuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teraz nie mam ochrony wiec muszę utrzymywać temperaturę na piecu ok 70-85 stopni aby na powrocie było ok  50 stopni - co przy aktualnej pogodzie 8 stopni za oknem powoduje saunę w domu :(,  dlatego zastanawiałem sie nad zaworem 4d, aby kocioł pracował w optymalnej dla siebie temperaturze przy maksymalnej sprawności  a na kaloryfery szła temperatura jaka mnie odpowiada  :) . 

 

Zupełnie nie wiem jak to jest przy kotle z podajnikiem , wydaje mi sie ze on sam dostosuje sobie temp i wtedy juz nie trzeba bedzie zaworu 4d- ale co z ochrona powrotu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł żeliwny i martwisz się temperaturą powrotu?

Jak byś miał instalację grawitacyjną to powrót pewnie ~20°C i co wtedy zrobić, siąść na kotle i go dogrzewać?

Załóż zawór 4d i termostaty ale bardziej dla własnego komfortu a nie kotła, bo kto tu jest dla kogo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.