Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec W Podtrzymaniu Jaki Czas?


kwinto30

Rekomendowane odpowiedzi

teraz wcale

latem tyle ile trzeba- od 4 do 16 godzin zależnie od przerw w grzaniu CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile wasze piece wytrzymują w stanie podtrzymania ??

to zależy od ustawień mocy pieca, odbioru i wielu innych warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jest sprawa oczywista ale ja nie szukam złotego środka tylko chciałbym wiedzieć ile innym użytkownikom wytrzymuje piec nad podtrzymaniu , i porównać do swoich ustawień a co za tym idzie jeśli podobnie to wychodzę z kotłowni i spokój mam bo w końcu piec prawie ogarnięty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jest sprawa oczywista ale ja nie szukam złotego środka tylko chciałbym wiedzieć ile innym użytkownikom wytrzymuje piec nad podtrzymaniu , i porównać do swoich ustawień a co za tym idzie jeśli podobnie to wychodzę z kotłowni i spokój mam bo w końcu piec prawie ogarnięty

Przy pracy w dwustanie:

Przy +7 na zewnątrz 5 godzin

Przy -15 na zewnątrz 40 minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo palą z Pid, ja obecnie też palę z Pid.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaaa to juz wiem dlaczego w sumie od kilku dni walczę z piecem mój pierwszy piec słabo się znam dziś dopiero odkryłem ze mam pompę cyrkulacyjną a już *** ze trzeba czekać aż zimna woda zleci a, fiut instalator mi jej po prostu nie podłączył masakra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwinto

odpuść sobie jakiekolwiek porównania

czas pracy i podtrzymania będzie różny nawet jeśli wstawimy dwa takie same kotły do 2 domów o tej samej powierzchni

na ich pracę będzie miało wpływ tyle różnych czynników że będą inaczej pracować i spalac inne ilości opału

niczego z nikim nie porównuj a już na pewno nie zużycie opału

ono zależy od kaloryczności paliwa, mocy kotła, strat budynku i paru innych czynników jeszcze.

 

jesli masz dobrze dopalony wegiel, w popielniku brak koksu i mega spieków żużlowych to trzaśnij drzwiami od kotłowni i zaglądaj tam tylko aby dosypać wygarnąc i wyczyścić

 

jak chcesz coś porównywać poszukaj wycieczki na wakacje w najlepszej ofercie- prędzej z tego wyniesiesz jakieś plusy niz z porównywania czasów kg czy temperatur powstałych podcza działania czajnika twojego i innych użytkowników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę z PID i tak mam dobraną moc kotła i korektę powietrza, że kocioł w ogóle nie wchodzi w nadzór a temperatura wody oscyluje tak: Dół 63-64stopnie / Zadana 65 / Góra 68-69stopni taka praca - kociołek 12kW, moc kotła 80%, nadmuch korekta dolna -5, korekta górna +10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwinto

odpuść sobie jakiekolwiek porównania

czas pracy i podtrzymania będzie różny nawet jeśli wstawimy dwa takie same kotły do 2 domów o tej samej powierzchni

na ich pracę będzie miało wpływ tyle różnych czynników że będą inaczej pracować i spalac inne ilości opału

niczego z nikim nie porównuj a już na pewno nie zużycie opału

ono zależy od kaloryczności paliwa, mocy kotła, strat budynku i paru innych czynników jeszcze.

 

jesli masz dobrze dopalony wegiel, w popielniku brak koksu i mega spieków żużlowych to trzaśnij drzwiami od kotłowni i zaglądaj tam tylko aby dosypać wygarnąc i wyczyścić

 

jak chcesz coś porównywać poszukaj wycieczki na wakacje w najlepszej ofercie- prędzej z tego wyniesiesz jakieś plusy niz z porównywania czasów kg czy temperatur powstałych podcza działania czajnika twojego i innych użytkowników

ja juz to wszytko wiem mam jako tako ustawiony piecyk w domu cieplutko 25 stopni trochę za duzo , mnie tylko wkurza ze piec jak juz osiągnie  temp zadana 60 podbije do 63 i tak około 25 minut trzyma i potem spada o 10 stopni w dól a chciałbym aby mnie spadała ta temperatura :)  i w sumie nie wiem czy tak ma byc czy jednak nie nie mam porównania 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 i w sumie nie wiem czy tak ma byc czy jednak nie nie mam porównania 

 

U mnie sytuacja bardzo podoba, czyli:

Piec osiąga 60 stopni - przechodzi w podtrzymanie

Dobija samoczynnie do 63 stopni i po około 25 min temperatura spada do 58 stopni (nic niżej).

Piec startuje i osiąga po około 6-7 min temperaturę 60 stopni. I tak wkoło. Histeza zadana C.O. to 2 stopnie i tyle dokładnie osiąga.

 

Jak na moje to tak ma być. Nie da się żeby w podtrzymaniu przy dawce: porcja / 10 czy 30 min piec osiągał 70 stopni czy więcej i najlepiej 24H tak wytrzymał. :lol:

Siłą rzeczy temperatura musi spaść. Masz przecież odbiory - bojler / grzejniki.

 

Dziwne natomiast jest to że masz spadek aż 10 stopni w stosunku do zadanej.

Pytanie jak masz zabezpieczony "powrót" ?? <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No rzecz w tym że krążąca ciepła woda w układzie wracając do pieca traci temperaturę przez co następuje silne wychłodzenie.

Aby temu zapobiec stosuje się zabezpieczenie powrotu kotła np. poprzez zawór 3D, 4D lub pracujący na krótko bojler (najprostsza metoda - PRL ale sprawdza się bdb).

 

Opisz coś więcej o instalacji a najlepiej daj rysunek.

 

Ja na samym początku sprawdziłbym jak masz ustawioną histezę C.O.

Chodzi o to przy jakiej temperaturze kocioł z trybu "podtrzymanie" przechodzić w tryb "praca".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już parę osób wspomniało, wszystko zależy od sterownika, czy palimy na dwustanie czy na pid`ach. co do dwustanu to sprawa jest jasna, przy wprawie i znajomości własnego domu i instalacji można ustawić tak sterownik aby nie osiągał zadanej. kocioł pracuje cały czas, również występują wahania temp na kotle (szczególnie przy grzejnikach z głowicami), przy samym o.p. raczej stabilne warunki pracy i niewielkie wahania temp. a jak się zdarzy że kocioł już osiągnie temp, to podtrzymanie będzie krótkie i ca za tym idzie temp na kotle spadnie, czy o 5 czy 10 st C jak dla mnie nie ma to znaczenia, bo na ustawieniach kocioł i tak dojdzie do jakiejś temp. przy odpowiedniej wprawie dość szybko uzyskuje się pożądany efekt, dużym ułatwieniem są wykresy coraz częściej stosowane przy sterownikach, bo nie trzeba siedzieć przy kotle.

inna sprawa to pid`y, różnego rodzaju i o różnych nazwach, zwał jak zwał - automat. czy on jest idealny? nie, nie jest idealny, bo każdy ma inny dom, instalacje, preferencje itd itp, ale jakoś dają radę, to dobrze bo zostać niewolnikiem kotła, szkoda życia.

 

DJ, zawór 4d ma podgrzewać powrót grawitacyjnie na rurach o dużej średnicy i jak najmniejszą liczbą zakrętów/kolan, co się stanie gdy cwu włączymy na stałe? celem podgrzania powrotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co się stanie gdy cwu włączymy na stałe? celem podgrzania powrotu

 

I u mnie właśnie tak jest ustawione. Pompa C.W.U. na "krótko" z gniazdka.

PS  Przecież i tak zawsze potrzebujesz mieć ciepłą wodę w kranie? ;)

 

Plus tego taki jest że na powrocie mam 50-53 stopnie a piec ustawiony na 60 stopni.

Plus kolejny to wydłużony czas pracy w podtrzymaniu.

Plus najważniejszy to bardzo skuteczna ochrona powrotu. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A minus 30% większe spalanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd takie dane?

 

Bo jeśli tak uważasz to znaczy, że u Ciebie w domu nie używacie ciepłej wody tylko myjecie się w zimnej. :D

Siłą rzeczy musisz grzać ciepłą wodę. I czy robisz to wyrafinowaną metodą zawory / mieszacze / siłowniki itp lub po starodawnemu to nie ma to większego znaczenia.

 

Jeśli w ogóle będzie większe zużycie opału to bardzo niewielkie a korzyści jakie masz i spokój o kocioł myślę, że są ważniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem skąd @Nex ma taka wiedzę (chodzi o to +30% opalu) ale inne minusy tez są :(

nie każdemu odpowiada cwu o temperaturze ~~60^C (cwu o temperaturze zbliżonej do temperatury zadanej kotła)

wysoka temp cwu to tez szybsze osadzanie się kamienia w zasobniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DJ, przez włączenie cwu na stałe nie osiągniesz żadnych oszczędności. na innym wątku podałeś swoje nastawy podawanie 10 sek/40 sek przerwy, to również nie jest oszczędność.

czy nie lepiej znaleźć przyczynę niskiej temp powrotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy my rozmawiamy o oszczędności? Chyba nie  ;) 

 

Idąc tym tropem to można w ogóle nie palić i to dopiero będzie oszczędnie :lol:

Odsyłam do artykułów na temat temp. powrotu oraz gwarancji / żywotności pieca np.http://czysteogrzewanie.pl/technika/korozja-kotla-weglowego-jak-hiszpanska-inkwizycja/

Ja podałem swoją metodę ochrony powrotu. COOLER znasz inną to podziel się może i sam skorzystam.

 

U mnie po wyłączeniu pompy C.W.U. temperatura powrotu spada na 40 stopni gdzie na kotle mam 60. 20 stopni różnicy to sporo więcej obawiam się czy jak dalej to potrwa wykończę piec.

Może i ja mam problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trzymaj na piecu 65. Ja przy zadanej CO 65 powrot mam 50-55. Mam ustawiony priorytet bojlera dzięki czemu przy dogrzewaniu CWU powrót w ogóle nie spada. Przy pracy równoległej spadał powrót nawet do 35. Teraz dogrzewa CWU maxymalnie 10 min a w tym czasie nie ma szans wychlodzic podlogowki. Jeżeli masz 20 stopni różnicy powrót zasilanie to może pobaw się zaworem mieszajacym, nie za bardzo otwarty na instalację ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszkowaty ktoś tu na forum już testował taką ochronę powrotu i pisał ze owszem wykres prosty, powrót lepszy, ale spalanie dużo większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.