Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wykonanie Instalacji Co Parter Podłógówka Poddasze Grzejniki


Grzegorz612

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów, jestem tu nowy i pierwszy raz na tym forum

Mam do wykonania instalację co w domku pow grze to ok 200 m2

parter to ok 95 m2 podłogówki + grzejnik łazienkowy mały

poddasze to 3 sypialnie ,korytarz, łazienka grzejniki + podłogówka w łazience ok 15 m2

dla mnie najlepszym rozwiązaniem byłoby żeby grzejniki grzały grawitacyjnie

czy da się to zrobić na jednym pionie w centralnej części domu pózniej do grzejników tak po 5 m odległość w posadzce rury

rury mysle zastosować miedziane , tylko niewiem jaie zastosować przekroje.

 

proszę o pomoc

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł z podajnikiem  myślę że na ekogroszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jak ma być groszek to po co grawitacja ,mozna pomyśleć nad poprowadzeniem tak rur aby wrazie braku prądu szło grawitacyjnie ale zabezpieczać sie na wojnę gdzie prądu w skali roku moze nie być 72h a dziennie max 8h to grawitacja nie ma najmniejszego sensu a i same problemy i duże koszty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piec z podajnikiem myślę o groszku choć pellet podobno jest droższy ale czysto w kotłowni , marki jeszcze nie wybrałem co polecasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcę się zabezpieczyć w razie zaniku prądu grzać na ruszcie awaryjnym zeby grzejniki grzały .

jakie zastosować przekroje rur ?

czy może już bez tej grawitacji skoro to problematyczne

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale po co robić inwestycję która nie ma uzasadnienia ,co prądu ci braknie ???

jesli rury beda szły w góre od kotła to mozesz zrobić reczne obejcie na zaworze omijajace pompe i zawór zwrotny nad pompą i grawitacja w jakis zakresie pojdzie  i nie ma sensu nic wiecej robić dla kilku godzin braku prądu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

jakoś nie potrafie zrobić fachowego schematu  ale wrzucę tutaj mój (na ile potrafiłem zrobić) schemat instalacji . Prosze o sprawdzenie i ewentualne poprawki , zaznaczę ze grzejniki na grawitacji a podłogówka już wymuszony

.post-66773-0-29186500-1455539732_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

jesli rury beda szły w góre od kotła to mozesz zrobić reczne obejcie na zaworze omijajace pompe i zawór zwrotny nad pompą i grawitacja w jakis zakresie pojdzie 

 

Dokładnie ja tak mam u siebie - obejście pompy i zaworu 3D otwierane ręcznie w razie gdybym chciał na grawitcji(takie zabezpieczenie). Działa oczywiście tylko na grzejnikach 

 

Na Twoim schemacie źle podłączone jest naczynie - po drodze do naczynia nie może być żadnej armatury a ty masz zawór różnicowy (nie naniosłeś go na schemacie)

Nie planujesz ochrony powrotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

jesli rury beda szły w góre od kotła to mozesz zrobić reczne obejcie na zaworze omijajace pompe i zawór zwrotny nad pompą i grawitacja w jakis zakresie pojdzie

 jak to zrobić najprościej? czy pompa bedzie wtedy niepotrzebna? i gdzie zrobić te obejście?

 Proszę jeśli mógłby ktoś przerobić ten schemat i opisać będe wdzieczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie jeżeli planujesz taki układ jak na schemacie ( bez ochrony powrotu zaworem 3d czy 4d) to może zostać tak jak jest - zawór różnicowy i obejście z pompą. Tylko to naczynie musisz podłączyć inaczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego  Hajtaler czy mógłbyś mi poprawić ten schemat tak zeby było okej tz.. ochrona powrotu no i te reczne obejście na zaworze omijające pompe.

z góry dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o sprawdzenie.

piec będzie miał rusz awaryjny  może będę na nim palił drewnem lub węglem .czy muszę stosować zawór różnicowy on jest jako zabezpieczenie na wypadek  zaniku napięcia wtedy mogę ogrzewać pomieszczenia na poddaszu na grawitacji

post-66773-0-40331600-1455655271_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz tu dwa schematy z ochroną powrotu i możliwością pracy na grawitacji.

Pierwszy z zaworem 3d w ochronie powrotu, na zielono masz obejście z zaworem który otwierasz ręcznie do pracy na grawitacji

Drugi z pompą kotłową do ochrony powrotu

post-2974-0-28910000-1455712281_thumb.jpg

post-2974-0-99018500-1455712291_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat poprawiłem , czy tak bedzie dobrze ?

czy na dwa rodzielacze podłogówki wystarczy jedna pompa jak tak to jakiej mocy?  na poddaszu mam 5 pętli 3* 60 m i 2* 30 m

 

post-66773-0-70700500-1455740435_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałeś gotowce to jeszcze coś tworzysz po swojemu... powodzenia, ja odpuszczam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hajtaler 428.   przepraszam że tak wymyślam . ale nadal potrzebuje Twojej pomocy.

zostaje przy tym Twoim  drugim schemacie z pompą kotłową  tylko że w tych piecach wyjście zasilania jest chyba 5/4'' a na schemacie jest 2''

jak dam leżaki 1, 1/4''  a piony myślę z miedzi 22 i do grzejników 18 miedz   czy te przekroje będą ok?

jakie pompy najlepiej zastosować  np:elektroniczne Wilo będą dobre?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem swój schemat i te 2" tak zostało -nie sugeruj się tym.

Nie jestem instalatorem ale czytam to forum i wyciągam wnioski, przyswajam pewne wiadomości które są uniwersalne. Uwierz-opcja "szukaj" naprawdę działa.

Musisz dobrać odpowiedni zawór 3d obliczając przepływ - ilość pętli x 2l/min x 60= l/godz/1000= m3/godz

Na podstawie tych obliczeń dobierzesz zawór i pompę

Pozatym z tego co pamiętam to jeśli pętle dłuższe niż 80 m to pompa 25/40 za słaba

 

Jeżeli sterownik kotła będzie miał opcję obsługi pompy kotłowej i czujnik temp powrotu to termostat przylgowy niepotrzebny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja na parterze będę miał 10 pętli  dłuższych jak 80 m nie będzie , według tego wzoru  wyszło 1,2 m3/godz.

na piętrze 5 pętli pętle tak ok 40-50m

jaki więc ma być zawór 3D?

jak  ma być pompa i czy zastosować jedną pompe do podłogówki czy na każdy poziom oddzielą.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja na parterze będę miał 10 pętli  dłuższych jak 80 m nie będzie , według tego wzoru  wyszło 1,2 m3/godz.

na piętrze 5 pętli pętle tak ok 40-50m

 

15 pętli x 2l/min x 60/1000 = 1,8 m3/godz - dajesz 1 zestaw (pompa + zawór) na całą podłogówkę (parter i piętro)

 

Zaw 3-D to VTA 572 / 23- 40C, a pompa 25/60 - 1 szt.

 

Pętle mówi że ma krótsze niż 80 m a pompa 25/40 ma wydajnośc 3m3/godz to mu nie wystarczy i zawór 377?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo 372

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.