Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Nwt 23. Problem - Smoła W Kotle


Patryk1995

Rekomendowane odpowiedzi

Nawet jak zmniejszysz komorę i nadal będziecie palić od dołu syfu się nie pozbędzie ie polecam lekturę czyste ogrzewanie.pl wszystko to co jest na wymienniku to wasze pieniądze które powinny dać ciepło. Warto spróbować, tak jak pisałem doczyścić wszystko i heja palić od góry. Powidzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Dioob w takim kociołku należy palić wyłącznie od góry - raz zapalone będzie się palić czysto przez dłuższy czas. Rozpalenie od góry węgla powoduje po pewnym czasie skoksowanie całego zasypu i jego rozżarzenie. Im więcej naraz się pali tym moc wytwarzana przez kocioł jest większa, więc zmniejszenie komory spalania szamotem = mniejsza ilość na raz rozpalonego węgla = mniejsza moc wytwarzana. Na początek rozpal w kotle od góry bez przeróbek i zobaczyć jaki efekt. Wyczyść uprzednio "dystrybutory powietrza" (jak to w instrukcji nazwano:) czyli te otwory na bocznych ścianach komory zasypowej bo przy takiej ilości smoły zapewne się pozatykały, a nimi podawane jest powietrze wtórne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak a wiszący wymiennik między  rusztem a nim uszczelnij watą mineralną tak by nie zaciągał tam większości powietrza tylko przez zasyp  i tak jak kol radzą  zasyp kocioł do pełna węglem i odpal od góry  na  opał możesz wsypać sadopal i po wypalaniu zobaczysz efekty temp. daj 60C 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega odpowietrznik ma kocioł uwt czyli typowy kocioł GS a nie nwt, nie musi nic zatykac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Dioob w takim kociołku należy palić wyłącznie od góry - raz zapalone będzie się palić czysto przez dłuższy czas. Rozpalenie od góry węgla powoduje po pewnym czasie skoksowanie całego zasypu i jego rozżarzenie. Im więcej naraz się pali tym moc wytwarzana przez kocioł jest większa, więc zmniejszenie komory spalania szamotem = mniejsza ilość na raz rozpalonego węgla = mniejsza moc wytwarzana. Na początek rozpal w kotle od góry bez przeróbek i zobaczyć jaki efekt. Wyczyść uprzednio "dystrybutory powietrza" (jak to w instrukcji nazwano:) czyli te otwory na bocznych ścianach komory zasypowej bo przy takiej ilości smoły zapewne się pozatykały, a nimi podawane jest powietrze wtórne.

Dziękuję Panowie za rady.Chciałem tylko spytać czy paląc od góry mogę nie samym węglem tylko węgiel na spód i drewno na wierzch,powiedzmy pół na pół?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moźesz nawat samym drewnem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz tak jak piszesz byle rozpalić od góry i ogień stopniowo będzie schodzić w dół jednocześnie znaczna większość pyłu i gazu ulegnie Spaleniu a nie wyleci kominem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia wynika, źe przy paleniu od góry pyły osadzają się w kominie a przy paleniu w dolniaku (po przeróbce ) pyły osadzaja sie w kotle. Po paleniu od góry drewnem jak kominiarz czyścił komin to tumany pyłu wydobywały się z komina. Po przeróbce na ds w czasie czyszczenia nic nie wylatywało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie drodzy koledzy , w zwiazku z moim tematem , zrobiłem tak jak radzieliscie , brzydko mowiac dałem mu (sasowi) troche po garach , i w srodku wyglada jak nowy zero smoly jedynie lekki osad na sciankach , ale to palcem wystarczy przejechac i po problemie . Jak to zrobiłem , przepaliłem go z 5 dni tak na wyzszych obrotach temperatura zadana 73 stopnie i wszystko ładnie sie wypaliło , jeszcze tylko musze załozyc mu zawór 3 lub 4 drogowy , bo szkoda piecyka , dzieki pozdrawiam :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie chodzi że za wysoka temp...  na kotle. A zadbanie o ciepły powrót ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłowi na takich temperaturach nic nie będzie u mojego taty jest zębiec swk który chodzi na grawitacji na temp między 80a90C i tak już od prawie 18lat

Czy ty czytasz ze zrozumieniem , chodzi o to kocioł wytrzymał jak najwiecej :) , aby nie rdzewiał od srodka :) Jak najbardziej zgadzam sie z uzytkownikiem GREDY ,  po to wydajemy tyle pieniedzy aby miec cos jak najdłuzej :) , jeszcze raz pozdrawiam  kolegów którzy wyrazili cheć pomocy wobec kogos obcego :) Dzieki P.s flaszka ze mnie leci :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będzie utrzymywał temp na kotle 70C to powrót mniej jak 55C na pewno nie będzie miał chyba że ma dodatkowo krótki obieg z CWU przy kotle to na pewno powrót będzie dogrzany  I  czytam ze zrozumieniem  zawór 3D 4D to tylko po to by w domu się nie ugotować 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale od wyższej temperatury smoła nie zniknie znaczy zniknie z kotła a za to będzie w kominie bo nadal ją produkujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłowi na takich temperaturach nic nie będzie u mojego taty jest zębiec swk który chodzi na grawitacji na temp między 80a90C i tak już od prawie 18lat

(...)

Jeżeli będzie utrzymywał temp na kotle 70C to powrót mniej jak 55C na pewno nie będzie miał chyba że ma dodatkowo krótki obieg z CWU przy kotle to na pewno powrót będzie dogrzany  I  czytam ze zrozumieniem  zawór 3D 4D to tylko po to by w domu się nie ugotować 

Przy takiej temperaturze i obiegu grawitacyjnym kotłowi nic nie będzie, racja. Jednak w instalacjach pompowych nie jest już tak kolorowo (dużo większe przepłwy). Przy 70C na zasilaniu i grzejnikach dobranych do tej temp zasilania i wielkości przepływu (bardzo malutkie grzejniki) powrót pewnie będzie miał ponad 55C i w domu będzie znośnie, ale średnio zdrowo i komfortowo - raczej pompowej instalacji nie projektuje się na tak wysoką temp zasilania. Biorąc jednak pod uwagę że Patryk1995 pali na zadanej 55C to przy 70C będzie miał saunę i tu potrzebna będzie regulacja mocy oddawanej do pomieszczeń - np.: zawór 3-D. Jak zawór 3-D będzie podłączony w konfiguracji ilościowej (pompa przed zaworem) to będzie nim mógł zmniejszać przepływ przez grzejniki (i oddawaną moc do pomieszczeń) - powrót będzie chroniony, bo większośc wody zasilającę zostanie zawrócona do kotła przez zawór 3-D. Jednak przy takiej konfiguracji grzejniki nadal będą miały 70C na zasilaniu tyle że będą grzały np.: do połowy albo mniej w zależności od ustawienia zaworu: średnio zdrowe bo się kurz będzie przypalał przy takiej temp. zasilania grzejników - zapach rozgrzanego żelazka. Lepiej jak zawór będzie w konfiguracji jakościowej (mieszacz) - pompa za zaworem. Mamy wtedy możliwość regulacji temperatury zasilnia grzejników, ale na powrót kotła będzie wracać zbyt chłodna woda. Problem może rozwiązać bojler podłączony przed zaworem i dodatkowa pompka CWU (pracująca ciągle) - stanandardowa wężownica typu U czy 2U praktycznie niewiele schłodzi wodę która ją zasila i wróci do kotła z temp. niewiele niższą niż zasilanie podgrzewając chłodną wodę wracającą z grzejników. Można też dołożyć obieg kotłowy z pompą mieszającą. Bez tych wynalazków kocioł będzie zalewany zbyt chłodną wodą z obiegu grzejnikowego (przy zastosowaniu mieszacza 3-D). Można też zastosować zawór 4-D który da możliwość regulacji temperatury na grzejnikach (pompa za zaworem) oraz dogrzeje powrót (grawitacyjnie - średnica zaworu nie może być mniejsza niż przyłączy w kotle).

P.S. Układ z zaworem 3-D w konfiguracji mieszacza + obieg z pompą CWU mam u siebie (tutaj) i uwierz mi przy wyłączeniu pompy CWU powrót kotła robi się naprawdę chłodny mimo zasilania 70C (45C na grzejnikach) - sprawdzone organoleptycznie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam, jestem nowym użytkownikiem tej strony a zarazem niedoświadczonym palaczem. Mam Sas NWT 23kW ze sterownikiem ecoMAX 250 z PID-S i problem z osadzającą się smołą . Nie znam się na instalacji, nigdy tym nie interesowałem do czasu aż tata zmarł i musiałem się tym zainteresować. Dom o powierzchni 250m2 nie ocieplony. Przez 3 sezony było rozpalane bez dmuchawy a następnie załączane na ok 50 'C i też był ten problem. Troche poczytałem forum a następnie próbowałem na dmuchawie rozpalić do 60 ale wiatrak dmucha a temperatury nie ma wyższej niz 55"C.  Możecie mi Panowie doradzić co robię źle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby coś doradzić to trzeba więcej danych : jaki opał, jak palisz -od dołu czy od góry, jaka instalacja itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opalam drewnem jesionowo-olchowym( z racji tego że mam las) oraz mieszanką wegla z piasta i jankowic( wysokokaloryczny). Najpierw rozpalam od dołu drewnem, tak do 50"C a pozniej ładuje wegiel( pol węglarki) i drewno aż pod drzwi zasypowe. Niestety na instalacji się nie znam, wiem jedynie żę posiadam pompkę CO która włącza się przy 35'C. 

 

 

Na przykład dziś, kiedy nie ma mrozu, załadowałem cały piec na rozpałke drewnem i nie może nawet do 50 'C dobić przy otwartych drzwiczkach od popielnika :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba całą drogę spalin , od kotła do końca komina przeczyścić i palić od góry. Poczytaj " czyste ogrzewanie. pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko żeby w nwt palić normalnie od góry trzeba zaslepic ruszt i szczelinę do wiszacego wymiennika inaczej będzie kiła .A 250 m i kociol 23 kw z którego odejnieny prawie 1/3 powierzchni wymiennika .może być wtedy problem z mocą . Ale warto spróbować ,najlepiej uzupełnijdane na ciepło właściwe i wklej link.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej za pomocą docietych cegieł szamotowych,tylko pamiętaj że trzeba również zaslepic ruszt do samego końca więc gdy podocinasz cegły to najlepiej przestrzeń pomiędzy wiszacym a drugim wymiennikiem zasypać jeszcze popiołem,zrobisz to od góry demontujac Górna wyczystke .Oczywiscie czeka Cię również czyszczenie kotła i komina jak pisali koledzy. Po tych zabiegach możesz zacząć próbować palenia od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.