Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Za Nisko Trójnik Komina Dla Kotła Gazowego


Szczypiorr

Rekomendowane odpowiedzi

Po części już się dowiedziałem co i jak dzięki (jak zwykle) Samborowi , dziękuję. Nie chcę go tak męczyć na pw i może komuś się też przyda , więc zakładam temat.

 

Komin systemowy z jednym kanałem wentylacyjnym, był budowany z myślą o kotle podajnikowym dlatego też , trójnik spalinowy jest na wysokości ok 1,2-1,3m. Jak już się dowiedziałem jest to stanowczo za mało dla kotła kondesacyjnego i zaczynają się schody. Mam dwie opcje

 

1. Komin dla kotła wypuścić przez ścianę - według przepisów ( jak dobrze je rozumiem) nie może być bliżej jak 0,5m od okna i 2.5m nad ziemią. To nie ma problemu. Nie ma nic o drzwiach ale myślę, że też będzie z 0,5m. Problem z mocą kotła , można tak zrobić do 21kW. Z wstępnych info wychodzi , że u mnie potrzeba 24kW dla ogrzania i CWU ok 160l . Obliczyłem OZC i wychodzi obciążenie cieplne ok 6000W ( -20 i +20 , domu będzie co najmniej 22') , wrzuciłem też dane do forumowego kalkulatorka i wychodzi podobnie http://cieplowlasciwie.pl/wynik/16t2  , tyle , że mam garaż w bryle domu , nie ogrzewany a to ponoć ok 20% więcej zapotrzebowania na ciepło.

 

2. Zaślepić jakoś trójnik który jest i wywiercić otwór w kominie 120mm dla rury spalinowej , jak czytałem ok 80mm a po zewnętrznej stronie będzie zasysał powietrze.

Boję się , że podczas wiercenia tego otworu ceramika pęknie i komin w przyszłości nie nada się np pod paliwo stałe a nawet pod gaz. Z tego co czytałem jedyna opcja to wiercenie koronką do betonu 120mm . Czy taki zabieg jest dość powszechny i łatwy ? czy w większości prób jest uszkodzona ceramika ?

 

Co byście mi doradzili , lepsze rozwiązanie w moim przypadku ? Nie ukrywam , że wolał bym aby komin służył za komin a nie rura przez ścianę ale nie chciał bym aby został zniszczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, a nie można kociołka powiesić tak nisko jak masz trójnik , jeszcze powinno ze 40 cm pod spodem zostać na przyłącza.

Mocą kotła o której piszesz ogrzałbyś 4 takie domy jak masz i to przy -20 na zewnątrz a co z nadwyżką?

Szukaj kotła o jak najmniejszej mocy minimalnej i niedużej mocy max np Victrix 12 lub Junkers zsb14, przy tych kotłach z kominem przez scianę nie ma problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postępowanie jest takie:

 

wybrać kocioł i sprawdzić w instrukcji wymiary samego kotła oraz wymaganą przestrzeń montażową - boki i pod kotłem

 

Dodatkowo sprawdzić jaki jest wymiar rury powietrzno - spalinowej i jak wysoko będzie to razem z kolankiem 

 

Ponadto skonsultować to z serwisem kotła , który będzie go uruchamiał, nie wiem czy serwis wyrazi zgodę, gdyż przeglądy będzie robił na czworakach,

Zaś właściciel aby wykonać odczyty stanu kotła będzie się na posadzce kładł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł wymaga od dołu ok 25-30 cm na przyłącza,i ok ok 30 cm na rurę z trójnikiem i adapterem na górze+ oczywiście sam kocioł

Z resztą nie wiem jak wstawisz kolano z podparciem do tej ceramiki

Przykładowa budowa takiego komina prod MK Żary  na rys,

post-18578-0-18052900-1454281778_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci o to , że do takiego trójnika nie da rady tego kolanka podczepić czy do komina ?

 

Podłączenie do tego trójnika jak widać nie ma sensu, trzeba od góry 30cm + od dołu z 40cm i zostaje ok 50-60cm a kotły raczej są większe.

 

Pytanie wiercić koronką czy przez ścianę ? a trójnik jakoś zadeklować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugeruje telefon do"przyjaciela"- dystrybutora danego systemu kominowego powinni doradzić.Też miałem dylemat z kominem Brata.Artyści skierowali otwór wylotu spalin(wewnętrzna okrągła kształtka ceramiczna-wylot spalin) po skosie(w narożu komina)rozkuli zewnętrzną kształtkę kominową.Ciężko było podłączyć przewód spalinowo-powietrzny od kondensata,kombinacje alpejskie z kolanami turbo o "śmiesznych"kątach,jakoś to działa póki co).Gościu z Brata był zbulwersowany takim montażem ich komina,też wchodziła w rachubę antykoncepcja wiercenia ale ostatecznie w obawie przed osłabieniem komina pozostało jak jest.A czy przewód spalinowo-powietrzny jest szczelny...hm? tego to nie wiem na 100% bo "serwis" Wolfa sprawdził tylko spaliny a szczelność spaliny-powietrze już nie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

No właśnie, nikt mi nie zabroni dlatego pytam.

 

Rózbid może być, może Putin zakręci kurek i gaz skoczy do 3-4 zł, możecie mówić że tak napewno nie będzie, ale różnie się na świecie dzieje. Wtedy co, będę pierdzial do kotła?

Wolę mieć otwarta drogę na różne sposoby, na dodatek że już komin na paliwo stałe stoi

 

Wysłane Thorem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie do tego zmierzam. Zastanawiaja mnie 3 rzeczy które wyczytałem w internecie.

1. Czy rzeczywiście z czasem na elewacji będę zacieki?

2. Czy ktoś przyjeżdża i sprawdza czy wylot spalin jest oddalony o 0.5m od okna? Jeżeli tylko kominiarz to nie problem bo mój KB ma uprawiania.

3. Na ścianie gdzie mógłby być wylot, nie ma okna, będzie pogodowka. Jeżeli wylot będzie np 1m od niej może zakłócać jej prace?

 

Wysłane Thorem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzeczny ponieważ mogę wyprowadzić wylot z dwóch stron kotłowni.

 

Z jednej będzie mniej jak 0.5m od drzwi ( właśnie mowa jest o oknach nie o drzwiach, chyba że źle znalazłem)

Z drugie strony domu mam pogodowke, musiałbym w poziomie przez całą kotłownie, przy suficie ciągnąć wylot. Z tego co zobaczyłem nie przeszkadza to, ważne aby nie było spadki od kotła w dół.

 

 

Wysłane Thorem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, jeżeli chodzi tylko o bycie zgodnym z przepisami to może warto postawić jakiś płotek pomiędzy drzwiami a kominem :) coś ala ze sklepami monopolowymi.

 

sorki za gówniane źródło ale najłatwiej było znaleźć przykład:

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/51,34862,19382758.html?i=2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.