Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka 100% - Prośba O Pomoc


pmit

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Piszę z prośbą o pomoc. Dzięki informacjom na forum dowiedziałem się, że mój hydraulik zrobił instalację "zawsze się tak robi" a nie taką o jaką go prosiłem. Mówiłem, tłumaczyłem chcę dom grzać niską temperaturą i dlatego robię 100% podłogówki. Przyjął do wiadomości i zrobił. Co mam ? Dom ok. 160 m2. Kominkiem z płaszczem wodnym grzeję bufor i z bufora idzie "w podłogówkę". Parter ok. 60 m2, góra ok. 100m2. Rozdzielacz na dole 8 pętli na górze 11. Niestety jak u wielu ludzi człowiek zainstalował mi przy rozdzielaczach zestawy mieszające pompowe które obniżają temperaturę o ok. 10-20 stopni (zdjęcie w załączniku). Teraz już wiem, że stosuję się je przy instalacjach łączonych podłogówka + grzejniki więc się zastanawiam po co on mi to założył. Widziałem, że w którymś temacie wpadliście już na pomysł aby otworzyć skup tych pomp z mieszaczami a sprzedawać sprzęgła. Jestem, więc chętny zostać Waszym klientem :).
Ale do rzeczy , w załączniku wrzuciłem schemat mojej obecnej instalacji i drugi schemat instalacja poprawiona (po analizie różnych wątków na tym forum). Pytanie czy wystarczy jak dam zawór trójdrogowy za buforem który będzie mi ograniczał temperaturę czy powinienem zastosować sprzęgło.
Instalacja do bufora zrobiona miedzią 22, za buforem miedź 22 do trójników dalej plastik 25 do rozdzielaczy.
Proszę o poradę jak to najlepiej wykonać.

post-66505-0-81657800-1454021728_thumb.jpg

post-66505-0-19234800-1454021738_thumb.jpg

post-66505-0-12325700-1454021748_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no pisane było wielokrotnie

wywal te mieszacze zrob jeden mieszacz za buforem i jedna pompa i koniec tematu ,a przy rozdzielaczach na wejściu tylko zawór odcinający

a i mam nadzieje że do rozdzielacza dochodzi min 25-32 PP lub 28 miedż ?

żadnego sprzegła juz po zmianie nie potrzeba za sprzęgło robi bufor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten układ nie będzie dziać prawidłowo,  masz za cienkie rury do rozdzielaczy i brak ochrony powrotu kominka - zje cię smoła.

Prawidłowe rury to z bufora do trójnika PP32 lub Cu 28 a dalej do rozdzielacza na parterze PP25 jest na styk a na piętro powinno być PP32.

Nie wiemy jakie masz pętle, ale w tym układzie co masz pompa 25/60 może być za mała,

 

Dodatkowo przy tak małych przekrojach rur do rozdzielaczy instalacja będzie głośna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator był ..."bardzo oszczędny" połączyć kominek z buforem rurą 22 to już nie oszczędność tylko głupota. Zaproponowany sposób ochrony powrotu kominka jest też bardzo oszczędny i nie wytrzymuje krytyki. Tam powinien być zawór 3D lub laddomat albo układ pompy mieszającej. Jak zastosujesz 3D do ochrony kominka to pompa musi być na powrocie O części  za buforem pisał już Sambor i nie ma co powtarzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko mówiąc instalacja jest spierdzielona. Trzeba sporo pracy by do stanu poprawnego ją doprowadzić. Tak jak mówisz instalacja było robiona "na pałę". Poniżej rysunek jak to winno wyglądać.

post-2387-0-73796900-1454054255_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za szybkie odpowiedzi i za słowa otuchy "wszystko do poprawki".
@Automatyk już teraz wiem, że było pisane wiele razy, niestety ja dołączyłem do grona tych którzy przeczytali to za późno tzn. już po wykonanej instalacji.
Niestety rur od kominka do bufora nie jestem w stanie już wymienić, mam wylane posadzki. Całą resztę jestem w stanie pozmieniać.

Pozmieniam rury od bufora do zaworu 3D na miedź 28 i dalej do rozdzielaczy na PP 32.

@Sambor i @Mak powrót faktycznie nie jest "górnych lotów" na początku palenia (palę od listopada) faktycznie sadza była straszna, teraz udało mi się wyregulować tak, że sadzy praktycznie nie mam. Wiem, wiem jest to półśrodek ale do przeróbki musi tak być.

@Sambor pompę mam właśnie 25/60 na początek oczywiście ją wykorzystam jak przepływy będą za małe będę musiał kupić większą. I tak jak mówisz instalację słychać wg. mnie za bardzo ale może się czepiam.

Dzięki @Digitrax pokażę schemat mojemu "fachowcowi" z wieloletnim doświadczeniem i niech poprawia niestety za materiały będę płacił ja.
Jeszcze jedno pytanie ten zawór 3D przed rozdzielaczami to pewnie mogę taki z siłownikiem kupić i podłączyć do jakiegoś regulatora, żeby można było z pokoju sterować temperaturą ?
Jeszcze raz dziękuję Panowie za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury z kominka do bufora mogą zostać, im średnica 22 nie przeszkadza.

Natomiast potrzebna jest ochrona powrotu - wtedy palisz bez obaw o komin i szybę.

Zawór mieszający za buforem może być z siłownikiem , ale musi być rozmiaru 1", zaw 3-D 3/4" na tak dużą podłogę  to za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a pompa 25/60 napewno wystrczy do 300m2 oarniesz na takiej pompie a przy 160m gdyby była nawet spierdzielona delikatnie to masz pole manewru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem właśnie po spotkaniu z hydraulikiem. Umówiłem się z nim na czwartek na robotę. Mam nadzieję, że mu się nic nie poprzesuwa i da radę. Zmarszczył się strasznie jak mu powiedziałem, że za tą pracę nie będę mu płacić, że to w ramach "gwarancji. Tak, więc Panowie dzięki za wskazówki po niedzieli dam znać jak działa instalacja.
Ew. zapraszam chętnych na dwa zestawy mieszające ;)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Przypilnuj go aby zrobił dokładnie tak jak na schemacie jest. Żadnych ustępstw co do średnic rur (z wyjątkiem miedzi 22 do kotła). Zwróć uwagę na montaż filtrów przed pompami. Mają być w poziomie sitkiem do dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie.
Jestem po pierwszym etapie przeróbek, tzn. po demontażu mieszaczy z pompami i dołożeniu zaworu 3D. Hydraulik wymienił mi też rury do rozdzielaczy na grubsze zgodnie z Waszymi zaleceniami. Niestety został jeszcze do dołożenia zawór 3D do ochrony powrotu z kotła ale na tą chwilę nie mogliśmy tego zrobić. Poprawki zajęły hydraulikowi prawie cały dzień za który chciał "dniówkę" ale wytłumaczyłem mu, że się nie należy, że ja i tak na samym materiale jestem dużo w stratny. Znowu się zmarszczył ale zaakceptował. 
Jestem już po kilkudniowych testach i powiem, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony i strasznie zły bo wypaliłem niepotrzebnie kilka metrów 3 drzewa. Z racji tego, że nie palę cały czas tylko jak zajadę na budowę poprzednio musiałem spalić 2 czasem 3 wkłady (tzn. prawie pełne założenia) kominkowe, żeby podłoga podniosła się o 5-6 stopni. Teraz mam to samo połową wkładu i nie za 5 godz. a za ok. 2. W załączniku wrzucam fotki z moich pomiarów 3 zdjęcia mojego CPT (centrum pomiaru temperatury ;) ) które musiałem zrobić, żeby znaleźć dziurę gdzie gubi się temperatura w rozwiązaniu z mieszaczami.

Zastanawiam się jeszcze nad jedną rzeczą bo w chwili obecnej przy pracującej pompie na 2-gim biegu przepływy na rotametrach mam ok. 1l/min czy to wystarczy ?? Wydaje mi się, że jest to niezbędne minimum, mam rację ?

Aha, no i teraz nawet przy pracy pompy od podłogówki na 3-im biegu w domu jest cisza !! Hura !!

Dzięki wielkie Panowie za pomoc.

post-66505-0-53224500-1455658390_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.