Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Optima Komfort Czy Defro Ds


marion6660

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam dylemat który kocioł kupić: Defro Optima Komfort 25 czy Defro DS 25. Teraz mam Zębca SWK35 i jest to pożeracz opału i znacznie przewymiarowany wg. mnie. Jakieś 250 metrów do ogrzania. Skłaniałbym się do dolniaka ale brak w nim ruchomego rusztu i awaryjny palnik szamotowy. Proszę o pomoc w wyborze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenia w dolniaku z miałem są straszne, nie polecam tego paliwa, chyba że mieszać z drewnem lub innym sortem węgla.

 

Drzewem się nie pali, polecałbym drewno sezonowane brzozowe.

 

 

Dom potrzebuje 20kW to jak ocieplisz to 20 styknie ? to zapotrzebowanie na ciepło się nie zmniejszy ? to nie ocieplaj, bo po co ?

 

Mi się wydaję że teraz potrzebujesz 20kW, a jak ocieplisz to 15-17kW w zależności od grubości docieplenia i współczynnika przenikalności styropianu/wełny. Piec dolnego spalania dobiera się na styk, ponieważ w nim się ciągle pali, nie potrzeba nadwyżki mocy.

 

Co zrobisz z nadwyżką mocy ? będziesz miał prawie 2x za duży piec. Dla sąsiada oddasz czy w komin?

 

Niektórzy na siłę chcą potwora w kotłowni co pochłania 3-5kg węgla na godzinę. Ja też przed zakupem chciałem 25kW mieć na 100m2, a potem to forum i czysteogrzewanie.pl przekonało mnie że to nie dobry pomysł i wziąłem 2x mniejszy, chwała im za to. Z doświadczenia wiem że jeszcze mogłem zejść z mocą, ale to nie problem w moim przypadku, bo dom w trakcie budowy to gdzieniegdzie na strychu hula wiatr. Do tego producent przewidział zmniejszanie mocy kotła po przez palnik.

 

Najlepiej przeprowadzić audyt energetyczny ale najpierw ocieplić, a potem piec kupować. Chyba że piec cieknie jak sito i nie ma wyboru, jeżeli działa to się wstrzymać z zakupem. Jeżeli można pospawać to naprawić i przemęczyć się do końca sezonu.

 

Może opcja MPM DS 21-25kW z oryginalnym palnikiem i po dociepleniu wstawić 17-19kW palnik.

 

Jeszcze napisz coś o kominie, bo pionowe wymienniki mają większe wymagania co do ciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym dolniaku Zębca: http://czysteogrzewanie.pl/ranking-kotlow/zebiec-kwkd/

Z serwisu Defro nt. ruchomego rusztu: W kotle DS występuje ruszt żeliwny, więc nie ma jak do niego przymocować ruszt ruchomy, a druga rzecz konstrukcja kotła DS służy do dolnego spalania, więc spaliny są zaciągane do dołu przez co ruszt by ograniczał przepływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.