Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jakim Styropianem I Jak Grubo Ocieplić Mój Domek?


Meon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Domek kupiłem i remontuję. Jest on z roku 1959. Ściany wybudowane z bloczków żużlowych z dziurami w środku(25cm), oraz cegły 12,5cm - czyli razem grubość 37,5cm. Natomiast na górze ścianki kolankowe były tylko z cegły 12,5cm, domurowałem jeszcze do tego sitówkę 12,5cm.
Pierwsza myśl - domurować od wewnątrz na ścianki kolankowe jeszcze może gazobetonu 12,5 aby nie było luki termicznej? 
Ściany szczytowe mam także 12,5 cegła +12,5 cegła bądź 12,5 cegła + 12,5 sitówa. Domurować coś od wewnątrz? Myślę nad tym gazobetonem. Lekki, tani, dobry współczynnik przepuszczalności ciepła, łatwy montaż. Jednak - czy nie szkodzi zdrowiu w środku?

No i teraz najważniejsze pytanie. Mianowicie jaką grubością styropianu i o jakim współczynniku przepuszczalności ciepła najoptymalniej ocieplić mój domek?

Wiadomo - jeśli dam 5cm, to bedzie zatrzymywać powierzmy 50% ciepła, dam 10cm nie będzie zatrzymywać 100% ciepła, tylko np 75%. Stąd moje pytanie, gdzie w moim przypadku jest granica rozsądku?
Dodam, że poddasze chcę ocieplić pomiędzy krokwiami 15cm waty, oraz na to jeszcze 10cm dodatkowo.

Do mi doradzacie? 

Domek jest bardzo suchy(dosłownie zero wilgoci na ścianach), słyszałem też o ociepleniu fundamentów. Opłaca się to w moim wypadku?


Bardzo proszę mi nie pisać postów typu: wezwij sobie projektanta, niech obliczy itp.. Niestety nie wstać mnie na takie udogodnienia, chcę materiał kupić i samodzielnie spróbować to zrobić. Czytałem że obecnie jest najlepszy czas na kupno styropianu, więc dlatego już tera pytam.

Kolejne pytanko. Gdzie najtaniej kupić styropian w opolskim obecnie?

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

ja tam narazie jestem laik ale też kupiłem dom już go wyremontowałem i też teraz zaczynam ocieplać tzn za tydzień jak pogoda pozwoli , ja mam ścianę 42 cm z pustką w środku chyba 4 lub 5 cm cegła klinkierowa i ja za bardzo nie kombinuję tylko udało mi się po taniu kupić styro 12 cm grafitowy o lambie 0,032 i taki będzie żadnego audytu energetycznego nie robię bo nie , na to wszystko mozaika teraz jest tania , natomiast co do dachu to ja dawam 15 cm podłej chyba wełny 0,44 między krokwie a w poprzek też 15cm 0,44 lambdy  i  tak będzie jak bym chciał dać super wełnę aby te parametry zachować co da mi ta grubość wełny o tym współczynniku to pewnie ze 3 razy więcej bym płacił , styropian sam będę kładł pianką bez kołkowania to już postanowione ,

a co do styropianu szukaj na OLX czasem gościu musi wycofać się z jakiejś inwestycji i zostaje z materiałem ja płaciłem 140zł za 1m3  grafitowego 0,032 to dobra cena

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszkam w takim domku z 1950r. W podłogę poszło 10 cm styro ( standard ) nie wiem jaka lambda. Sufit 30 cm wełny, ściany 10 cm styro. 

Jednak proponował bym ocieplać dom samemu, zajrzeć w każdą dziurę i sprawdzić czy nie podwiewa ( albo patrzeć robotnikowi na ręce ) u mnie po ociepleniu nadal pozostały "mostki" których nie sposób odnaleźć po wyremontowaniu domu, kombinuje i ciągle gdzieś na poddaszu wieje i karton gips ma temperaturą 9oC przy -16oC na dworze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

tylko teraz naszły mnie słuchy że podobno pianką cięzko się robi bo styro lubi odchodzić od ściany zanim załapie , sam nie wiem co teraz wymyśleć , do pomocy nikogo nie mam więc babranie się klejem z worka to cięzkawo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ kolegi Meon

Dla ściany o grubości 37,5 cm daj styropian o grubości 10 cm.

Dla ściany o grubości 25 cm daj styropian o grubości 12 cm.

Jeżeli masz piwnicę: strop między piwnicą, a parterem nie jest ocieplony to od strony piwnicy minimum 10 cm styropianu o ile wysokość piwnicy na to pozwala.

Co do ocieplenia fundamentów sam musisz zadecydować czy warto wydawać pieniądze. Jeżeli masz ścianę przesuniętą w stosunku do fundamentów to trzeba ocieplić tak jak na rysunku.

 

post-12152-0-11647100-1453979343_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 6 miesięcy temu...

Prawda jest taka że koszty przy ociepleniu styropianem to nie sam styropian jak kleje do niego siatka i klej do siatki i tynk, różnica w kwocie za sam styropian pomiędzy 10 a 12 czy 15 cm są śmieszne i nie ma tu co żałować, więc jeśli tylko masz możliwość zastosować grubsza izolacje to tak zrób, tym bardziej że będziesz robił to sam,lepiej zostawić jedna ścianę i dokończyć ja późniejszym terminie niż po wykonaniu pluc sobie w twarz że nie dałem grubszej i cieplejszej izolacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko teraz naszły mnie słuchy że podobno pianką cięzko się robi bo styro lubi odchodzić od ściany zanim załapie , sam nie wiem co teraz wymyśleć , do pomocy nikogo nie mam więc babranie się klejem z worka to cięzkawo

osobiście próbowałem lepic pianka jakąś nieznanego producenta i po pierwszej puszce pistolet poleciał w kąt, może wina leżała po stronie nedznej jakości pianki ale mi cierpliwości brakło i resztę domu robiłem klejem, może i więcej paplania ale raz przystawiona płyta nie wymagała korekty za to z pianka porażka. Być może dobrej jakości pianka znanego producenta dała by lepszy efekt lecz w tamtym czasie było to nie opłacalne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styro klei się do ściany klejem a nie pianką. Pianką stosuje się dopiero w celu uzupełnienia ubytków i na wszystkich łączeniach płyt styro. Nadmiar udcina dociera i zaciąga klej plus siatką i raz jeszcze klej.

 

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesteś w błędzie , robi się pianką jak najbardziej tylko sęk w tym że ona jest znacznie droższa i tyle , ale ja musiałem robić pianką bo nie planowałem kołkowania a pianka jednak duużo mocniej trzyma to raz a dwa byłem sam do tej roboty i schodzić co chwilę z rusztowania aby rozrobić klej to pewnie do dziś bym to robił , mam już otynkowane ale to akurat robiła mi firma bo nie czułem się na siłach sam tego robić no i jaki byłby tego efekt nie trudno sobie wyobrazić , teraz ten dom wygląda super

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też robiłem pianką i nie wyobrażam sobie klejenia klejem samemu. Ja kupowałem piankę chyba tytan i szukałem na allegro. Cenowo wychodziło mnie to podobnie co klej tj około 20-24zł za puszkę.

Do plusów pianki należy dodać, że można kołkować już po godzinie albo i szybciej. A co do klejenie to polecam najpierw  położyć piankę i odczekać z minutę. Wtedy po przyłożeniu do ściany płyta nie będzie już zjeżdzała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej od razu ze 100cm :),

dla osób, którzy zamiast kalkulatora szukają porad co do grubości u takich szamanów :) polecam jednak komuś zapłacić żeby to sprawdził.

Ja u siebie wstawiłem 10cm ALE wcześniej wyliczyłem, że i tak największe straty mam na oknach oraz balkonach. Więc w moim przypadku zwiększanie grubości o 50-100% wiązało się może z oszczędnościami 5-10% max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://cozaile.pl/kalkulatory/sort/1214-izolacje-termiczne-i-akustyczne

Wybierz sobie kalkulator który najbardziej Ci będzie odpowiadał i policz ile i gdzie tego styropianu masz położyć . Wewnętrzną ścianę na poddaszu (kolankową ) mogłeś wykonać z bloczków (suporex , ytong)  na klej i to by było najcieplejsze rozwiązanie z warstwą styropianu na zakładkę np. 2x2 cm pomiędzy ścianki i do tego oczywiście ocieplenie zewnętrzne . Co do kołkowania styropianu  to są na to przepisy ale jeśli ściana ma słabą przyczepność to warto ją wzmocnić gruntem głębokopenetrującym i dodatkowo kołkować . Pracy przy kołkowaniu niewiele i koszt również znikomy ale za to pewność że ocieplenie się nie odwarstwi bo wtedy kasa w błoto .

Jak zrobić test przyczepności styropianu znajdziesz w necie .

Pozdrawiam i owocnych obliczeń .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zbudowalem dwa domy,jeden ma mur 25cm i ocieplony styro 12 ,drugi dom ma mur 38 cm i ocieplony 12 cm wełny.jeden i drugi jest ciepły zimą i chłodny latem.mysle że max to 15cm. większosć ciepła i tak ucieka wenylacjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam panowie a co w przypadku pełnego 100-tu letniego muru,  domu budowanego z piaskowca, ściana gruba 50cm jaki dać na to styro .Ściana jest z dwóch warstw kamienia i w środku glina mieszana z czymś co przypomina sieczkę dla konia taka jakby izolacja :wacko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubość to tak w przybliżeniu 20cm kamienia piaskowca 10 tej jakby izolacji glina z sieczką i 20 kamienia piaskowca  sufity nad pomieszczeniami są ocieplone 25cm do 30 wełną  a na kamiennych fundamentach jest warstwa na całej szerokości z czerwonej cegły i na tym postawiony mur z kamienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymagania co do jakości izolacji , przedstawione w załączniku do  Warunków Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
Określają  wartości współczynnika przenikania ciepła Uk ścian, stropów i  stropodachów, które obliczone zgodnie z Polską
     Normą, nie mogą być większe niż wartości Uk(max), określone w poniższych tabelach :
Wymagania dotyczą budynków nowych lub modernizowanych 

Budynek jednorodzinny.         
Ściany zewnętrzne (stykające się z powietrzem zewnętrznym): 
a) przy ti > 16°C :     
    - o budowie warstwowej z izolacją z materiału o wsp. przewodzenia ciepła 

      lambda <  0,05 W/(mK) -  0,30 
    - pozostałe       0,50
b )  przy ti <  16° C (niezależnie od rodzaju ściany) 0,80

Poniżej masz dwa zrzuty z obliczeń  - to co masz i po ew modernizacji.

post-18578-0-91175000-1482405142_thumb.jpg

post-18578-0-00156000-1482405170_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.