Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kolektory Z Dofinansowaniem


Mancio

Rekomendowane odpowiedzi

Nie no ok rozumiem że jak dają dofinansowanie to należy rozłożyć pieniądze do ostatniego grosza, ale nadal podtrzymuje to co powiedziałem instalacja przekombinowana, niepotrzebnie skomplikowana. A ilość miejsca niezbędna do trzymania tego pierdolnika zastraszająca, ale to tylko moje skromne zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, ja zapytał bym inaczej ile kosztował kocioł do ogrzewania gazem i przyłącze gazu. A później zapytał bym ile kosztował kocioł na groszek, jak dla mnie 2 razy wydane pieniądze ale to te Szwajcarskie dofinansowanie, mi też my dali zamiast 3,3kW postawił bym 10kW które działało by około 15-20 lat a nie jak Twój gaz 2 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Szari Ty nadal nie rozumiesz. Kocioł zasypowy i gazowy są w tym domu od wielu lat, dom ma 40 lat, zasypowy grzeje CO a gaz do CWU przez cały rok, ja modernizuje ogrzewanie bo to jest rodzinny dom źony. Projekt obejmował instalację solarną i podpięcie drugiego istniejącego źródła ciepła wiec podpięli stary gazowy w szeregu za nowym zasobnikiem Viessmana. Wydałem na razie 4600 za cały system z wpięciem starej gazówy tej białej . Na całość mam 10 lat gwarancji i wszystkie wymiany glikolu itd w cenie. Zasypowy grzeje CO. Jak będzie dotacja na klasę 5 to wepnę podajnikowy w drugą wezownicę a gaz odepne bo ma już trochę lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpinając gaz i tak będziesz ponosił koszty abonamentowe gazu, no chyba że całkowicie odłączysz gaz od domu i w czasie kiedy kocioł z podajnikiem przerdzewieje znów będziesz kombinował. Rozumiem że przerabiasz instalację, w starym domu ale trzymasz 10 srok za ogon. Albo przerabiasz dom na gaz do co i cwu + kolektory na lato bo na kiego wała Ci jeszcze kocił na ekogroszek?

 

Weź chłopie przekalkuluj co robisz masz bezobsługowy gaz, a wstawiasz kocioł który trzeba raz na 10 dni wyczyścić, wsypać 5-6 worków groszku, raz na jakiś czas rozpalić. Nie mówię o składowaniu węgla na okres zimowy. Nie neguje kolektorów słonecznych ale odejście od gazu na poczet węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorę taka wersję pod uwagę , czyli kondensat zamiast bojlera gazowego a w pomieszczeniu obok gdzie jest zasypowy tylko mały kominek . Zobaczę jakie będzie dofinansowanie i co zrobić ze starą instalacją bo nie chcę za dużo przerabiać. Solary produkowały przez drugą połowę marca 75% ciepłej wody. Teraz spokojnie mam 400l wody ze średnią temp ok 50C także jest dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podaje się ile % wyprodukowały ciepłej wody tylko ile kWh pozyskały. Bo nie mając zużycia cwu mogłeś solarmi wyprodukować i 100% zapotrzebowania na cwu bo nikt się nie mył.

Moje przez pierwsze 3 tyg. marca (do 21.03 bo patrzę z raportów tygodniowych) zrobiły 224kWh. + aktualny tydzień który nie doszedł jeszcze do końca. Więc pewnie będzie około 280-300kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weźmy poprawkę że Ty trzymasz w zasobniku zimną wodę którą dopiero ogrzewa Ci gaz. Więc nawet bez słońca jesteś w stanie uzyskać kilka kWh, a ja mam w większości przypadków na górze zbiornika więcej niż 50oC a na dole nie mniej niż 32oC. Więc kolektory muszą się bardziej nagrzać aby pompa w ogóle ruszyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasobnik solarny jest niezależny od gazowego . Do gazowego trafia woda o temperaturze ustawionej z zaworu termostatycznego ok 45C bezpośrednio z zasobnika solarnego. Przy pogodzie gdy słonce na pol z chmurami w zasobniku solarnym mam 60C na gorze 20C na dole . Zmieniłem parametry startu,wyłączania oraz startu modulacji pompy,żeby nie włączala się zbyt wcześnie , mając 9C na dole zbiornika włączala się już przy 17 na kolektorach a na to wystarczy bardzo pochmurna pogoda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Nadeszły bezchmurne dni, system na razie daje sobie radę z nadmiarem ciepła . Ciekawe co w przypadku braku zasilania, ma ktoś jakieś doświadczenie w tej kwesti?

Czym Ty się przejmujesz u mnie dziennie wpada po 50kWh z instalacji.

post-59779-0-07747600-1464120775_thumb.jpg

A temperatura dobija do 80oC z włączonym ogrzewaniem gospodarczego i sklepu :)

tylko dziś wykres temperatur:

post-59779-0-59761300-1464120982_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A powiedz jak Ty chcesz system on grid który akumulują energię i w czym?

System on grid z fotowoltaiki "magazynuje" energię tylko cyferkami na liczniku 2 kierunkowym, chyba że stać Cię na inwerter on/off grid z akumulatorami kosztuje około 5k PLN za 3kWp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie prościej podłączyć układ PV on grid i użyć zwykłej lodówki? Prądu ma się pod dostatkiem, ja już od kilku dni - dzień w dzień odpalam podlewanie aby pompa głębinowa zużyła całą nadwyżkę wysłaną do sieci. A jeszcze muszę pobrać około 500kWh w 20 dni:/ Bo rozliczamy się od 1 stycznia do 31 czerwca, chętnie bym oddał za skrzynkę piwa ale niestety nie mogę. Jak nic sąsiadów na lewusa trzeba będzie zapinać:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy że słabo zbilansowałeś zużycie  ,u mnie do sieci poszło dopiero 448kWh a z sieci niemal 6000kWh pobrałem także jeszcze dużoooo foto trzeba dołożyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.